Προς το περιεχόμενο

ΟAΣΑ: Σε πλήρη λειτουργία το ηλεκτρονικό εισιτήριο και η ηλεκτρονική κάρτα


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ποσό που δώσαμε ήταν αποκλειστικά δικό μας ή και με επιχορήγηση από ΕΕ μέσα?

''Το Αυτόματο Σύστημα Συλλογής Κομίστρου υλοποιείται με Σύμπραξη Δημόσιου και Ιδιωτικού Τομέα (ΣΔΙΤ).

Το κόστος κατασκευής ανέρχεται σε 58,8 εκατ.ευρώ με συγχρηματοδότηση της Ευρωπαϊκής Ένωσης και της Ελλάδας κατά 49% και του Ιδιωτικού Φορέα Σύμπραξης κατά  51% . To έργο είναι ενταγμένο στο Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Αττική» και συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης (ΕΤΠΑ).''

Link.png Site: Πηγή

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------
ddqdiddqd, on 10 Oct 2017 - 4:55 PM, said: 

Επειδή το ζητάνε πολλοί αυτό, δε σε ενοχλεί να πρέπει να στήνεσαι στην ουρά κάθε φορά που παίρνεις ΜΜΜ;

 
Ποια ουρά; Μπορεί να το προμηθευτεί και από τους νέους αυτόματους πωλητές.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 740
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ποσό που δώσαμε ήταν αποκλειστικά δικό μας ή και με επιχορήγηση από ΕΕ μέσα?

Ήτανε ΣΔΙΤ: Τα μισά ΤΕΡΝΑ και LG, τα άλλα μισά ΟΑΣΑ (από ΕΣΠΑ). Όπως το διαβάζω, η κατασκευή μας βγήκε τσάμπα. 

Στη λειτουργία, θα δείξει. Από τη μία θα έχουμε εξτρά έσοδα από τη μείωση της λαθρεπιβίβασης από την άλλη, θα υπάρχει οι αμοιβή του αναδόχου. 

 

http://www.sdit.mnec.gr/news/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%8D%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B4%CE%B9%CF%84-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα μπήκα στο site και διαβασα λίγο πρόχειρα τους όρους. Πέρα από τα γνωστά ότι τα στοιχεία της προσωποποιημένη θα είναι διαθεσιμα προς την αστυνομία αν ζητηθούν κλπ, εγραφε και κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση.

 

Εγραφε: "5.5.3 Όταν αγοράστε ένα προϊόν κομίστρου ATH.ENA Card σας, θα σας εκδώσουμε απόδειξη που θα αναγράφει τις λεπτομέρειες του προϊόντος που αγοράσατε. Η απόδειξη αυτή δεν ισχύει για επιβίβαση και πραγματοποίηση διαδρομών."

 

Τόσα χρόνια με καρτες εισητήρια κλπ.... μια αποδειξη δεν εχω δεί. Μου εκανε εντύπωση το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω τι γίνεται αν έχεις την κάρτα και δεν την χτυπάς. Εγώ ας πούμε όταν είμαι σε μετρό λεωφορείο βαριέμαι να βγάζω πορτοφόλι για να χτυπήσω την κάρτα μέχρι και το κινητό στην τσάντα μου το έχω.

άμα βαριέσαι να πηγαίνεις με τα πόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσα χρόνια με καρτες εισητήρια κλπ.... μια αποδειξη δεν εχω δεί. Μου εκανε εντύπωση το παραπάνω.

 

Δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου απόδειξη πραγματικά. Δεν πρέπει να δίνουν αποδείξεις για τα εισιτήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό που δώσαμε ήταν αποκλειστικά δικό μας ή και με επιχορήγηση από ΕΕ μέσα?

Ποια επιχορηγηση ρε φιλε?τα λεφτα των εσπα τα επιστρεφουμε μαζι με τα δανεια που κακως παιρνουμε αν και τους τα εχουμε πληρωσει 10 φορες αλλα μας αρεσει η ομηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου δεν ξερεις, γιατι σχολιαζεις;

 

Το ξερεις ποσα λεφτα θα βγαλουν αν κοψουν τη λαθρεπιβιβαση;

Παω στοιχημα οτι τουλαχιστον το 30-40% στο μετρό ειναι χωρις εισιτηριο, λεωφορεια πολλά παραπανω.

 

Μιλαμε για λεφτά, οχι αστεια.

Ενω εσυ ξερεις.Να σου θυμισω οτι εγω λογω ηλικιας εχω δει ΤΙΣ αλλαγες στα συστηματα των ΜΜΜ και κανενα πλην του παλαιοτερου τοτε που τρολευ και λεωφορεια ειχαν εισπρακτορα,ελεγκτες καθε μερα και ωρα.Αλλα ειπαμε παμε μπροστα οπως πηγαμε στην καταπολεμηση της φοροδιαφυγης απο το 1976 που θυμαμαι,της γραφεικρατειας,του τερμα τα ραντσα στα νοσοκομεια,τερμα στις μιζες των πολιτικων?τερμα στην ασυδοσια και πληρη διαφανεια,το 90 ο μητσοτακης εβαλε τις ταμειακες εγινε ντορος γιατι η φοροδιαφυγη θα τελειωνε ΧΑ ΧΑ ΧΑ ,η στα ασφαλιστικα ταμεια που τα απομυζησαν και δουλευε ο αλλος 40 χρονια για να μη θυμηθω που επαιξαν τα λεφτα μου λεφτα σου λεφτα μας στο χρηματηστηριο ,τα πηραν οι ΙΔΙΩΤΕΣ και τα ταμεια πηραν την κατιουσα,και γω αν και οι υπολοιποι θα παρουμε 300 ευρω γιατι παει η χωρα μπροστα.ΤΟ σανο μας το ταιζουν δεκαετιες οποτε δεν απορω που  τα βλεπετε φυσιολογικα ολα ,οσο για τα 5χρονα που γραφουν καποιοι που σκιιζονται για τον ΑΜΚΑ δεν εχουν κατα νου οτι ΔΕΝ πληρωνουν εισητηριο αλλα σε κουβεντες να βρισκομαστε.Αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια, πολιτικους,και αν παψουμε να μας βολευει το οτιδηποτε μας σερβιρουν,θα ειχαμε ελπιδα.Και να σου επιστησω την προσοχη κοιτα τι κανουν με τον οσε, τον ολπ, και τα αεροδρομια,Αλλου παει το πραγμα.Περαστικα μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς την προσωποποιημένη απεριορίστων διαδρομών, να εξηγήσει πως είναι; Διάβασα παραπάνω ότι έχει γραμμένο με στυλό στοιχεία όπως ο αριθμός ταυτότητας; Δεν είναι ηλεκτρονική/τυπωμένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς την προσωποποιημένη απεριορίστων διαδρομών, να εξηγήσει πως είναι; Διάβασα παραπάνω ότι έχει γραμμένο με στυλό στοιχεία όπως ο αριθμός ταυτότητας; Δεν είναι ηλεκτρονική/τυπωμένη;

Είναι πλαστική σε μέγεθος πιστωτικής. Στην πίσω όψη έχει το όνομα σου και τη φωτογραφία σου. Την τυπωνουν μπροστά σου. Αν δε φέρεις φώτο, έχουν Webcam εκεί. Χειρόγραφο δεν έχει τίποτα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πάρει κανείς την προσωποποιημένη απεριορίστων διαδρομών, να εξηγήσει πως είναι; Διάβασα παραπάνω ότι έχει γραμμένο με στυλό στοιχεία όπως ο αριθμός ταυτότητας; Δεν είναι ηλεκτρονική/τυπωμένη; 

Αριθμό ταυτότητας με τον στυλό εχει η τωρινη καρτα απεριοριστων. Αυτό εγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε φέρεις φώτο, έχουν Webcam εκεί.

Εγώ αν και τους πήγα φωτογραφία επέμεινε ο τύπος να με βγάλει ο ίδιος, πιθανόν γιατί δεν ήξερε να σκανάρει ή δεν είχε διαθέσιμο σκάνερ εικάζω. Ή μάλλον γιατί θα του ήταν πιο "περίπλοκη" η διαδικασία και είπε να με ξεπετάξει... Με μια webcam του κώλου, μέσα από το τζάμι και άρα με αντανάκλαση και γενικά χάλια φωτισμό, και έναν τύπο που περίμενε πίσω μου στην ουρά να φαίνεται στο background να ξύνεται. Άθλιο.

 

Κι είχα κι έναν παππού λίγο πριν από μένα να τους λέει "μα δε φαίνομαι καν ποιος είμαι, εντελώς αγνώριστος" και μια υπάλληλος να του απαντά με αδιάφορο ύφος "εντάξει μωρέ, καλή είναι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η απλυτα πρωτη προταιρεοτητα πρεπει αν ειναι οι ηλεκτρονικες πορτουλες στις εισοδους των σταθμων. Και να υπαρχει ενας κυριος εκει συνεχεια για να λυνει τα προβληματα που θα υπαρχουν.
Ας αντιγραψουμε για μια φορα κατι απο αλλες χωρες σωστα.
Το ηλεκτρονικο εισητηριο απο μονο του δεν εμποδιζει καθολου τον τζαμπατζη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ποια επιχορηγηση ρε φιλε?τα λεφτα των εσπα τα επιστρεφουμε μαζι με τα δανεια που κακως παιρνουμε αν και τους τα εχουμε πληρωσει 10 φορες αλλα μας αρεσει η ομηρια.

Ah καλά, ότι να 'ναι...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι η απλυτα πρωτη προταιρεοτητα πρεπει αν ειναι οι ηλεκτρονικες πορτουλες στις εισοδους των σταθμων.

Δεν έχει γίνει ακόμα σύνδεση με το σύστημα πυρασφάλειας για να ανοίγουν αυτόματα οπότε δεν μπορούν να κλείσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...