Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Fall Creators Update, η νέα μεγάλη αναβάθμιση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή δουλειά η Microsoft με αυτό το update. Απεγκατάστησε τους μισούς drivers των περιφερειακών μου, το ai suite της asus (όσοι έχετε asus mobo ξέρετε τι είναι) σταμάτησε να δουλεύει και δεν μου έκανε ούτε απεγκατάσταση ούτε εγκατάσταση ξανά. Ευτυχώς η επαναφορά στην προηγούμενη έκδοση ήταν γρήγορη. Όταν έχω όρεξη θα ρίξω μια καθαρή εγκατάσταση σε δεύτερο σκληρό και βλέπουμε... 

 

Εμενα δουλευει το ai suite

 

Οσοι εχετε προβληματα καλυτερα να βρειτε οταν βγει το iso και να κανετε καθαρη εγκατασταση.

 

Εγω κατεβαζω με το tool HeiDoc.net Windows ISo Downloader 5.21 απλα δεν επιλεγουμε Windows 10 δεξια αλλα "νεα ληψεις" εκει εχει πρωτο πρωτο το Windows 10 1709 και ενω λεει Αγγλικα μολις το επιλεξουμε μας βγαζει ενα παραθυρο που εκει αλλαζουμε την γλωσσα.

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια.. Μολις εβαλα εχθες τον νεο 960 evo 1Tb μου και μου εκατσε κουτι, λεω να κανω μια νεα εγκατασταση κατευθειαν να τελειωνω..

 

Που τον εβαλες; θελω να τον παρω και εγω τον 256 για την Asus crosshair vi hero αλλα φοβαμαι μηπως δεν τον βλεπει η μητρικη και δεν μπουταρει απο κει και να βαλω τον 850 pro στου γιου μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τον εβαλες; θελω να τον παρω και εγω τον 256 για την Asus crosshair vi hero αλλα φοβαμαι μηπως δεν τον βλεπει η μητρικη και δεν μπουταρει απο κει και να βαλω τον 850 pro στου γιου μου.

 
 

Πανω σε X99 chipset σε ASRock Extreme 6.. Δουλευει αψογα κατευθειαν πανω στο ultra m.2, τον αναγνωριζει φυσικα κατευθειαν με driver τα windows, κατεβαζεις ομως τον sammy nvme driver για τα write speeds και τελος..Ουτε καν χρειαστηκε να αλλαξω κατι στο bios..Κανε ενα update το bios σου καλου κακου για να εισαι σιγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δουλευει το ai suite

 

Οσοι εχετε προβληματα καλυτερα να βρειτε οταν βγει το iso και να κανετε καθαρη εγκατασταση.

 

Εγω κατεβαζω με το tool HeiDoc.net Windows ISo Downloader 5.21 απλα δεν επιλεγουμε Windows 10 δεξια αλλα "νεα ληψεις" εκει εχει πρωτο πρωτο το Windows 10 1709 και ενω λεει Αγγλικα μολις το επιλεξουμε μας βγαζει ενα παραθυρο που εκει αλλαζουμε την γλωσσα.

 

 

 

Υπάρχει εδώ από την microsoft το κατεβάζω τώρα. Θα δοκιμάσω Update από iso και μετά αν δεν κάτσει clean install σε δεύτερο σκληρό που έχω. Γενικά έχω φάει μια ξενέρα γιατί είναι πρώτη φορά που μου κάνει παλαβά με τα update. :( Άντε να δούμε τι θα δούμε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί clean install. Μετά από καιρό το σύστημα σε ενημερώνει πότε είναι έτοιμη η αναβάθμιση (δε μιλάω για manual κατέβασμα του iso). Στη δική μου περίπτωση πήρε δύο μήνες η ειδοποίηση αλλά έγινε η αναβάθμιση και όλα πήγαν ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον γιατι το iso εχει μεσα 3 εκδοσεις pro home education

 

στην καθαρη εγκατασταση αν βαλεις κλειδι σου βρισκει και βαζει την σωστη εκδοση αν πατησεις εκει που λεει δεν εχω κλειδι τοτε σε ρωταει ποια να βαλει.

 

Μαλλον λαθος κανω

 

https://support.microsoft.com/el-gr/help/4020089/windows-10-s-faq

 

Tελικα δεν εκανα λαθος το iso που κατεβασα εχει...

 

Windows 10 S

Windows 10 S N

Windows 10 Home

Windows 10 Home N

Windows 10 Education

Windows 10 Education N

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro N

Υπάρχει εδώ από την microsoft το κατεβάζω τώρα. Θα δοκιμάσω Update από iso και μετά αν δεν κάτσει clean install σε δεύτερο σκληρό που έχω. Γενικά έχω φάει μια ξενέρα γιατί είναι πρώτη φορά που μου κάνει παλαβά με τα update. :( Άντε να δούμε τι θα δούμε... 

 

Το ξερω αλλα μας κατεβασε μια εκδοση που στο install.wim ελεγε οτι ειναι Windows 10 S που ειναι μια κομμενη εκδοση με μονο store μεσα αλλα τελικα ειναι multi edition

 

 

Είναι η τελευταία version αλλά διαφορετική έκδοση: Windows 10 S

C:\Windows\system32>dism /Get-WimInfo /WimFile:F:\sources\install.wim /index:1

Deployment Image Servicing and Management tool
Version: 10.0.15063.0

Details for image : F:\sources\install.wim

Index : 1
Name : Windows 10 S
Description : Windows 10 S
Size : 10.551.434.995 bytes
WIM Bootable : No
Architecture : x86
Hal : <undefined>
Version : 10.0.16299
ServicePack Build : 15
ServicePack Level : 0
Edition : Cloud
Installation : Client
ProductType : WinNT
ProductSuite : Terminal Server
System Root : WINDOWS
Directories : 14588
Files : 76779
Created : 29/09/2017 - 15:43:38
Modified : 29/09/2017 - 15:59:15
Languages :
        en-US (Default)

The operation completed successfully.

 Δες εδω.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι η ms αρχιζει και βελτιωνει πολλα πραγματα. Επισης, πιστευω οτι εχει φτιαξει το προβλημα ετσι ωστε σε καθε μεγαλο update να μη χρειαζεται να κανεις clean install και να καθεται καλα στο συστημα. Καμια σχεση δηλαδη με παλαιοτερες καταστασεις των 10. Μεγαλο μπραβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα χρόνο να κάνω την αναβάθμιση ακόμα, διαβάζοντας όμως τα σχόλια με τα προβλήματα λέω μήπως να το κανω αργότερα. Τι λέτε κ σεις? Θα έχει καμια διαφορά αν περιμένω η μπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έκανα την αναβάθμιση όλα καλά! είδα όμως μεγάλη διαφορά στον ελεύθερο χώρο στο δίσκο, κοίταξα καλύτερα και είχε φτιάξει ένα φάκελο Windows.old! πήγα στην εκκαθάριση του δίσκου στα αρχεία συστήματος και εκεί μπορούσα να σβήσω το παλιό σύστημα με καμιά 20ρια gb προς ελευθερωση! το έκανα και όντως μετά σβήστηκε και ο .old φάκελος. ..πολύ hard core αναβάθμιση πάντως για να μπει στην διαδικασία να φτιάξει. old φάκελο! ! όλα καλά πάντως αν και δεν πρόλαβα να δω τις αλλαγές. Δεν είχα και κανένα πρόβλημα όσον αφορά το fix του teamos που είχα φορεμενο από το αρχικό μου setup...όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...