Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Στην σύμβαση λέει 1,5€ τον μήνα.

Έβαλες το νυχτερινό Πατριώτη γι'αυτό, εγώ έβαλα το απλό FIXED. 
Οπότε επί τοις ευκαιρίας πρέπει να επέμβει εδώ ο κόρακας για να μας κάνει τους υπολογισμούς, όταν έχεις (12χ1,5Ε=18Ε)-(3χ1,5Ε=4,5Ε)=13,5Ε διαφορά στο ετήσιο πάγιο, πόσο περισσότερο από 0,0661Ε ανεβαίνει η νυχτερινή κιλοβατώρα? (η ημερήσια παραμένει σταθερή μεταβλητή στα 0,08055Ε ούτως ή άλλως και στα 2 προγράμματα)
 

Επεξ/σία από Fallen333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Fallen333 Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση και αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, το S1N Fixed συμφέρει μόνο αν έχεις νυχτερινή κατανάλωση πάνω από 310 KWh / τετράμηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bongojam είπε

@Fallen333 Αν κατάλαβα καλά την ερώτηση και αν έκανα σωστά τους υπολογισμούς, το S1N Fixed συμφέρει μόνο αν έχεις νυχτερινή κατανάλωση πάνω από 310 KWh / τετράμηνο.

Δεν έκανα τους υπολογισμούς προσωπικά φίλε μου, απλά έθεσα το ερώτημα για τους πιο έμπειρους του φόρουμ. 
13,5Ε παραπάνω πάγιο τον χρόνο, σημαίνει 13,5/0,0661=204 νυχτερινές kwh παραπάνω χρέος! 
Από τί παραπάνω όμως? Από τις ΜΗΔΕΝ νυχτερινές? Από τις 205? Από τις 310 που λες εσύ??
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fallen333Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το συμβόλαιο να δεις το πάγιο και να ρωτήσεις στη Solar να σιγουρευτείς για αν είναι ανα μήνα και αν είναι ανα τετράμηνο . Όταν είχα ρωτήσει μου στείλανε διορθωμένο οτι είναι ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

@Fallen333Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις το συμβόλαιο να δεις το πάγιο και να ρωτήσεις στη Solar να σιγουρευτείς για αν είναι ανα μήνα και αν είναι ανα τετράμηνο . Όταν είχα ρωτήσει μου στείλανε διορθωμένο οτι είναι ανα μήνα

Αυτό που υπέγραψα εγώ είναι ανα 4μηνο. 
ΑΝ τυχόν με στείλουν λογαριασμό ανα μήνα, έχετε γεια βρυσούλες! :P 

 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην ΕΛΙΝ εδώ και έξι μήνες. Έχω ενεργοποιήσει πάγια εντολή και οι προηγούμενοι δύο λογαριασμοί πληρώθηκαν κανονικά. Ο τελευταίος έληγε χθες 15/02 και δεν έχει πληρωθεί ακόμη. Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία; Η πάγια εντολή είναι στην Alpha bank και είναι ενεργή φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bongojam είπε

13,5 / (0,08055 - 0,0661) = 934 ΚWh νυχτερινής κατανάλωσης το χρόνο

934 / 3 = 311 ΚWh νυχτερινής κατανάλωσης το τετράμηνο 🙂

Το νυχτερινό εχει και την Έκπτωση στις ρυθμιζόμενες που σε μεγαλες καταναλωσεις δεν ειναι καθολου αμελητέα . Αν θυμαμαι καλα απ το excel με 7500kwh/ετος(6000/1500) μου εβγαινε οφελος 120 ευρω /ετος μονο απο ρυθμιζόμενες

Επεξ/σία από Incepted
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fallen333 είπε

ΑΝ τυχόν με στείλουν λογαριασμό ανα μήνα, έχετε γεια βρυσούλες! :P 

Το πότε θα σου στέλνουν λογαριασμό ,ανα μήνα ή τετράμηνο , δεν έχει σχέση με το κόστος του παγίου ! Πάντως αν έχεις την καλοσύνη ,αν δεν πάρεις τηλ να το εξακριβώσεις , στον πρώτο λογαριασμό δες το πάγιο και ανάλογα να το διορθώσω στο excel μιας και το έχω 1.5Ε/μήνα και στο ημερήσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Βαζωντας περιπου 4500 κιλοβατωρες για 1 ετος εχω αυτο το αποτελεσμα 

PAROXOI.png

εννοείται οτι κριτήριο είναι και να είσαι άνετος με μια εταιρία , όχι μόνο το κέρδος , επομένως για χωρίς δέσμευση είναι καλό πρόγραμμα .

Όσο για νυχτερινό , αν έχει θέμα ο ιδιοκτήτης (αν και είναι υποχρέωσή του) , τότε το αφήνεις . Κανα 35άρι/έτος σύνολο εξοικονομείς με τη χαμηλότερη κιλοβατώρα και ρυθμιζόμενες , με 20% αξιοποίησή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.Το μονο που με ενολει στην volterra ειναι το app της.Δεν ενημερωνεται γρηγορα η μετρηση οπως επισης κι το λεω προς ενημερωση ,οτι μου στελνουν πρωτα μηνυμα για να κανω την μετρηση μετα τις 8 του μηνα μεσα στις επομενες 2 μερες αν θυμαμαι καλα ωστε να βγει εκαθαριστικος.Με την wallt & volt καθε 31 του μηνα την εκανα μονος και μεσα στις επομενες ημερες εβγαινε ο λογαριασμος .Οποτε με βολευε επειδη εμπαινε και η μισθοδοσια μου.

 

Παντως μου αρεσει και η nrg που την ειδα αλλα δεν ξερω αν χανω πολλα σε σχεση με την volterra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papresa είπε

Έκανα έρευνα σε μία από τις σελίδες αναζήτησης και βρήκα πρόγραμμα της ίδιας εταιρείας πιο οικονομικό, αν κάνω ηλεκτρονική αίτηση αλλαγής, θα έχω πάλι την ίδια διαδικασία, να στείλω δικαιολογητικά, να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να μετρήσει κλπ ή θα γίνει αυτόματα;

Επικοινώνησα μαζί τους, δέχονται αλλαγή μόνο σε άλλο πάροχο όχι σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papresa είπε

Επικοινώνησα μαζί τους, δέχονται αλλαγή μόνο σε άλλο πάροχο όχι σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου.

Δηλαδη τωρα εισαι σε εναν παροχο και δεν σ'αφηνουν ν'αλλαξεις προφραμμα και να παραμεινεις σ'αυτους?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, papresa είπε

Επικοινώνησα μαζί τους, δέχονται αλλαγή μόνο σε άλλο πάροχο όχι σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου.

Λογικά το προγραμμά σου δεν εχει δεσμευση , πως γινεται να μη σε αφηνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...