Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Fallen333 είπε

Τσέκαρα και την παροχή στον ΔΕΔΔΗΕ, φαίνεται κι εκεί η αλλαγή.

Πως την τσεκαρες την παροχη οτι εγινε η αλλαγη?

Εγω ειχα παρει τηλεφωνο και μου το ειχα πει οτι ειχε γινει η αλλαγη.

22 λεπτά πριν, korakios είπε

Ωπ, με ενδιαφέρει αυτό , για πες πως γίνεται :)

Τωρα ειδα οτι το ρωτησες........εγω τους ειχα παρει τηλεφωνο κι εδωσα στοιχεια και μου το ειπαν σε ποιον παροχο φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Εγώ τελικά είμαι από της 5/2 στην solar.Τελικα η Nrg δεν νοιάστηκε και πολύ να με κρατήσει 😂

Αφου πηγε ο korakios στην Nrg και σ'αντικατεστησε τι να σε κανουν εσενα τωρα......😜

Οταν σου ερθει ο 1ος λογαριασμος ανεβασε τον η στειλτον μ'ενα p.m. αν εχεις την καλοσυνη να τον δουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφου πηγε ο korakios στην Nrg και σ'αντικατεστησε τι να σε κανουν εσενα τωρα......😜

Οταν σου ερθει ο 1ος λογαριασμος ανεβασε τον η στειλτον μ'ενα p.m. αν εχεις την καλοσυνη να τον δουμε.

Εννοείτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημί- off topic, καθώς μπορέι κάποιον από εδώ να ενδιαφέρει, αν ταλαιπωρήθηκε με τις διακοπές τις προηγούμενες μέρες:

Αυτή φέρεται να είναι δήλωση του πρωθυπουργού:
 

Αναφορά σε κείμενο

«Επικοινώνησα με τον πρόεδρο και διευθύνοντα σύμβουλο της ΔΕΗ και του ζήτησα ως μία κίνηση καλής θέλησης να εξετάσει μία μείωση στο λογαριασμό του ρεύματος για το μήνα Φεβρουάριο για τα νοικοκυριά εκείνα τα οποία έμειναν χωρίς ρεύμα τις τελευταίες μέρες», είπε ο Κυριάκος Μητσοτάκης και παρέπεμψε σε ανακοινώσεις από τη ΔΕΗ «τις επόμενες μέρες σε αυτήν την κατεύθυνση ως μία έμπρακτη αναγνώριση της ταλαιπωρίας που υπέστησαν οι πελάτες της επιχείρησης. Θεωρώ ότι  μία τέτοια κίνηση στην παρούσα συγκυρία είναι ενδεδειγμένη».

Μίλησε με τον πρόεδρο της ΔΕΗ να κάνει μειώσεις...
Και όποιος είχε άλλο πάροχο μεταξύ των 225.000 σπιτιών που έμειναν χωρίς ρεύμα; Και επίσης τι φταίνε οι πάροχοι για τις αποτυχίες τον ΔΕΔΔΗΕ που τον πληρώνουμε σε άλλο κομμάτι του λογαριασμού; Μάλλον και αυτοί θα έπρεπε να αποζημιωθούν από το ΔΕΔΔΗΕ για διαφυγόντα κέρδη.
 
Οταν ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός  ξέρει πώς λειτουργεί η αγορά ενέργειας στη χώρα του και όταν μιλάει για ηλ. ρεύμα λέει "ΔΕΗ" όπως κάνει η γιαγιά μου, μην περιμένετε σοβαρό άνοιγμα της αγοράς ή να μην προσπαθούν να σας δουλέψουν στο τηλέφωνο για τα συμβόλαια....
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, naive είπε

Ημί- off topic, καθώς μπορέι κάποιον από εδώ να ενδιαφέρει, αν ταλαιπωρήθηκε με τις διακοπές τις προηγούμενες μέρες:

Αυτή φέρεται να είναι δήλωση του πρωθυπουργού:
 

Μίλησε με τον πρόεδρο της ΔΕΗ να κάνει μειώσεις...
Και όποιος είχε άλλο πάροχο μεταξύ των 225.000 σπιτιών που έμειναν χωρίς ρεύμα; Και επίσης τι φταίνε οι πάροχοι για τις αποτυχίες τον ΔΕΔΔΗΕ που τον πληρώνουμε σε άλλο κομμάτι του λογαριασμού; Μάλλον και αυτοί θα έπρεπε να αποζημιωθούν από το ΔΕΔΔΗΕ για διαφυγόντα κέρδη.
 
Οταν ούτε ο ίδιος ο πρωθυπουργός  ξέρει πώς λειτουργεί η αγορά ενέργειας στη χώρα του και όταν μιλάει για ηλ. ρεύμα λέει "ΔΕΗ" όπως κάνει η γιαγιά μου, μην περιμένετε σοβαρό άνοιγμα της αγοράς ή να μην προσπαθούν να σας δουλέψουν στο τηλέφωνο για τα συμβόλαια....

Αν το κάνει η ΔΕΗ, θα αναγκαστούν και οι άλλοι πάροχοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αν το κάνει η ΔΕΗ, θα αναγκαστούν και οι άλλοι πάροχοι.

Σιγά μην αναγκαστούν. Η ΔΕΗ έκανε κάποιεςεκπτώσεις λόγω πανδημίας, ακολούθησε κανένας άλλος;
Ωστόσο το θέμα δεν είναι αυτό. Αν θες να αποζημιώσεις τον κόσμο γαι την ταλαιπωρία που υπέστη από την αποτυχία του δικτύου, του κάνεις μείωση σε εκείνο το κομμάτι του λογαριασμού που λέει: "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε" και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη χρέωση μετά του παρόχου και τα οποία πάνε στον υπεύθυνο για τη ζημιά ΔΕΔΔΗΕ.
Διαφορετικά δε βγάζει νόημα, φταίει ο γάιδαρος και χτυπάς το σαμάρι. 
Οι πάροχοι έχουν και αυτοί ζημές όταν δε λειτουργεί το δίκτυο, χωρίς να ευθύνονται.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι αναγνώστης από την σελίδα 180 και μετά😁😁.Είμαι στην we energy στο πρόγραμμα free πήγα σ αυτό το πρόγραμμα επειδή δεν υπάρχουν δεσμεύσεις, πάγια και ΟΤΣ.Έχω διαλέξει να στέλνω κάθε μηνά εγώ τις ενδείξεις για να μου στέλνουν εκκαθαριστικό θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που είστε ψαγμένοι πως βγαίνει  η αναλογία στις χρεώσεις ΥΚΩ.Τον προηγούμενο μήνα είχα κατανάλωση  806 kwh.Γιατι Υπαρχει διαφορετικη χρεωση στις KWH? Χαιρετίσματα στα παιδιά τις solar και τις ελτα(στα ελτα ήθελα να πάω αλλά δεν υπήρχε συνεννόηση όποτε θα κάτσω άλλους 8 μηνες  εδω και βλεπουμε.... Η χρεωσεις μου για ΥΚΩ 413x0,0069   104x0,05 και 289x0,085.

 

εικόνα.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 η φωτό δε δείχνει ούτε κιλοβατώρες ούτε ΥΚΩ

1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Τον προηγούμενο μήνα είχα κατανάλωση  806 kwh.Γιατι Υπαρχει διαφορετικη χρεωση στις KWH?

Υπάρχουν σκάλες για ΥΚΩ και λόγω μεγάλης κατανάλωσης ανεβαίνουν σκάλες . Όταν κλείσει το τετράμηνο μπορείς να επαληθεύσεις

ΒΑΛΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΑΜΕΣΑ

Ελπίζω να είδες οτι στους 6 μήνες αλλάζει η χρέωση και πάει 0,0925Ε/Kw

  

1 ώρα πριν, COSTAKISMIKROS είπε

στα ελτα ήθελα να πάω αλλά δεν υπήρχε συνεννόηση

μου κάνει εντύπωση 😁

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naive είπε

Σιγά μην αναγκαστούν. Η ΔΕΗ έκανε κάποιεςεκπτώσεις λόγω πανδημίας, ακολούθησε κανένας άλλος;
Ωστόσο το θέμα δεν είναι αυτό. Αν θες να αποζημιώσεις τον κόσμο γαι την ταλαιπωρία που υπέστη από την αποτυχία του δικτύου, του κάνεις μείωση σε εκείνο το κομμάτι του λογαριασμού που λέει: "ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ Η/Ε" και είναι η δεύτερη μεγαλύτερη χρέωση μετά του παρόχου και τα οποία πάνε στον υπεύθυνο για τη ζημιά ΔΕΔΔΗΕ.
Διαφορετικά δε βγάζει νόημα, φταίει ο γάιδαρος και χτυπάς το σαμάρι. 
Οι πάροχοι έχουν και αυτοί ζημές όταν δε λειτουργεί το δίκτυο, χωρίς να ευθύνονται.
 

Αν γίνει κάτι, αυτό θα γίνει τελικά. Αν κάνουν έκπτωση μόνο στους πελάτες ΔΕΗ, θα στείλουν οι πελάτες των άλλων παρόχων μια ωραία καταγγελία στον ΣτΚ για άνιση μεταχείριση και θα δικαιωθούν.

Εξάλλου νομίζω ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ακόμα θυγατρική της ΔΕΗ, μέχρι να γίνει η ιδιωτικοποίηση. Ίσως έτσι να εξηγείται το τηλεφώνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Πως την τσεκαρες την παροχη οτι εγινε η αλλαγη?

Εγω ειχα παρει τηλεφωνο και μου το ειχα πει οτι ειχε γινει η αλλαγη.

Τωρα ειδα οτι το ρωτησες........εγω τους ειχα παρει τηλεφωνο κι εδωσα στοιχεια και μου το ειπαν σε ποιον παροχο φαινεται.

Εννοείται πρώτα με τηλέφωνο στον πάροχο για να στο επιβεβαιώσει αλλά κι από το παρακάτω link εισάγοντας τον αριθμό παροχής, αλλά σε μένα υπήρξε αλλαγή ονόματος οπότε φάνηκε το νέο όνομα. 
https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/
Επίσης φαίνεται και πιθανή αλλαγή/διόρθωση της διεύθυνσης σύμφωνα με το νέο τιμολόγιο του νέου παρόχου. 
(πχ, από Καραμανλή 100, έγινε διόρθωση Κ.Καραμανλή 100 και φάνηκε η αλλαγή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Εννοείται πρώτα με τηλέφωνο στον πάροχο για να στο επιβεβαιώσει αλλά κι από το παρακάτω link εισάγοντας τον αριθμό παροχής

Δεν δείχνει τον πάροχο στο link πάντως :) Μόνο αν είναι σε ισχύ η ΥΔΕ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, COSTAKISMIKROS είπε

Χαιρετίσματα στα παιδιά τις solar και τις ελτα(στα ελτα ήθελα να πάω αλλά δεν υπήρχε συνεννόηση όποτε θα κάτσω άλλους 8 μηνες  εδω και βλεπουμε.... 

 

εικόνα.png

Όσοι συνεννοήθηκαν και πήγαν στα ΕΛΤΑ είναι επειδή πρώτα κέρδισαν στο τζόκερ! :P 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν δείχνει τον πάροχο στο link πάντως :) Μόνο αν είναι σε ισχύει η ΥΔΕ

Όχι, τον πάροχο δεν τον δείχνει αλλά και ληγμένη ΥΔΕ να έχεις, σου βγάζει τα στοιχεία και ένα μεγάλο alert με μια κατεβατή ιστορία να κάνεις ASAP καινούρια ΥΔΕ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Εννοείται πρώτα με τηλέφωνο στον πάροχο για να στο επιβεβαιώσει αλλά κι από το παρακάτω link εισάγοντας τον αριθμό παροχής, αλλά σε μένα υπήρξε αλλαγή ονόματος οπότε φάνηκε το νέο όνομα. 
https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/
Επίσης φαίνεται και πιθανή αλλαγή/διόρθωση της διεύθυνσης σύμφωνα με το νέο τιμολόγιο του νέου παρόχου. 
(πχ, από Καραμανλή 100, έγινε διόρθωση Κ.Καραμανλή 100 και φάνηκε η αλλαγή)

Οχι εγινε μπερδεμα ετσι οπως το ειπες.

Ο μονος τροπος για να μαθεις 100% οτι εγινε η αλλαγη παροχου ειναι να παρεις τηλεφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ.Αν θες να το μαθεις εκεινη την στιγμη δηλαδη γιατι μπορει να θελεις να κανεις καποιες ενεργειες.

Ο ιδιος ο παροχος ακομα και να σου πει οτι εγινε η αλλαγη θα πρεπει πρωτα να του εχει ερθει η εντολη απο τον ΔΕΔΔΗΕ και μετα να στο πει κι αυτος οτι 100% ειναι σιγουρο.

Στο site παντως οπως ανεφερες δεν φαινεται η αλλαγη παροχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

 η φωτό δε δείχνει ούτε κιλοβατώρες ούτε ΥΚΩ

Υπάρχουν σκάλες για ΥΚΩ και λόγω μεγάλης κατανάλωσης ανεβαίνουν σκάλες . Όταν κλείσει το τετράμηνο μπορείς να επαληθεύσεις

ΒΑΛΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ ΑΜΕΣΑ

Ελπίζω να είδες οτι στους 6 μήνες αλλάζει η χρέωση και πάει 0,0925Ε/Kw

  

μου κάνει εντύπωση 😁

Όταν βάλω νυχτερινό να πάω αποκλειστικά  σε κάποιο νυχτερινό πρόγραμμα η να προτιμήσω nrg fixed-40% η solar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι εγινε μπερδεμα ετσι οπως το ειπες.

Ο μονος τροπος για να μαθεις 100% οτι εγινε η αλλαγη παροχου ειναι να παρεις τηλεφωνο στον ΔΕΔΔΗΕ.Αν θες να το μαθεις εκεινη την στιγμη δηλαδη γιατι μπορει να θελεις να κανεις καποιες ενεργειες.

Ο ιδιος ο παροχος ακομα και να σου πει οτι εγινε η αλλαγη θα πρεπει πρωτα να του εχει ερθει η εντολη απο τον ΔΕΔΔΗΕ και μετα να στο πει κι αυτος οτι 100% ειναι σιγουρο.

Στο site παντως οπως ανεφερες δεν φαινεται η αλλαγη παροχου.

 

Ναι, αλλαγή παρόχου δεν φαίνεται αλλά φάνηκε η αλλαγή στο νέο όνομα, άρα στην δική μου περίπτωση επιβεβαιώθηκε η μεταφορά από τον Α.Β. στον Χ.Ψ. και στον ΔΕΔΔΗΕ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...