Προς το περιεχόμενο

Athenacard πρόβλημα


B0mbas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Οχι εχουν διαγραφει ρε συ απο την πρωτη μερα που εγινε η αναγγελια της συμβασης,γιαυτο σου λεω οτι κατι αλλο παιζει γενικα...εσυ εισαι σιγουρος για αυτο που σου ειπε ο φιλος σου?

H εφαρμογή της ΗΔΙΚΑ που ουσιαστικά ενεργοποιεί το δωρεάν κόμιστρο ενημερώνεται κάθε μήνα. Δηλαδή, μόλις διασταυρωθεί μέσω taxisnet/ΟΑΕΔ/ΕΦΚΑ ότι ξεκίνησες να εργάζεσαι αυτόματα καταργείται το δωρεάν κόμιστρο. 

Τώρα, αυτό που αναφέρεις ότι αρκετοί που εργάζονται λαμβάνουν το δωρεάν κόμιστρο, το έχω διαβάσει/ακούσει. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορεί να γίνει διασταύρωση όταν κληθούν να κάνουν τις φορολογικές δηλώσεις με αποτέλεσμα να πληρώσουν κάποιο πρόστιμο ίσως. 
Το σωστότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι είτε να ακυρώνουν μέσω της ΗΔΙΚΑ το δωρεάν κόμιστρο, είτε απλά να το αγνοούν και να ξεκινήσουν να πληρώνουν το ενιαίο κόμιστρο κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Athanasios_X είπε

H εφαρμογή της ΗΔΙΚΑ που ουσιαστικά ενεργοποιεί το δωρεάν κόμιστρο ενημερώνεται κάθε μήνα. Δηλαδή, μόλις διασταυρωθεί μέσω taxisnet/ΟΑΕΔ/ΕΦΚΑ ότι ξεκίνησες να εργάζεσαι αυτόματα καταργείται το δωρεάν κόμιστρο. 

Τώρα, αυτό που αναφέρεις ότι αρκετοί που εργάζονται λαμβάνουν το δωρεάν κόμιστρο, το έχω διαβάσει/ακούσει. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορεί να γίνει διασταύρωση όταν κληθούν να κάνουν τις φορολογικές δηλώσεις με αποτέλεσμα να πληρώσουν κάποιο πρόστιμο ίσως. 
Το σωστότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι είτε να ακυρώνουν μέσω της ΗΔΙΚΑ το δωρεάν κόμιστρο, είτε απλά να το αγνοούν και να ξεκινήσουν να πληρώνουν το ενιαίο κόμιστρο κανονικά. 

Στο ακυρώνει αμέσως η όταν τελειώσει η επιδότηση του μήνα που έχεις φορτώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! 

Το "πρόβλημα" με τη κάρτα μου λύθηκε. 

Την ανανέωσα από την εφαρμογή "ATH.ENA Card" στο Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lgcns.greece). Επειδή διαθέτω Windows Phone, έκανα όλη τη δουλειά με το κινητό του αδερφού μου. Συγγνώμη για το off topic αλλά έλεος ρε Microsoft!!! 😡🤬

Η εφαρμογή -για όσους δεν το γνωρίζουν- κάνει τα βασικά. Μετά το πέρας της διαδικασίας/επιδότησης, για κάποιο λόγο δεν μου έδειξε κάποια επιβεβαίωση, με αποτέλεσμα να με ζώσουν τα φίδια αν θα τη κάνει δεκτή σήμερα στο λεωφορείο ή όχι.

Επίσης, έχει και δυνατότητα αγοράς κομίστρου μέσω της εφαρμογής, ωστόσο δεν θα το πρότεινα λόγω των άρθρων που διάβασα στο διαδίκτυο (https://www.athenstransport.com/2018/03/athena-card-app/). 

 

Στις 2/9/2018 στις 4:07 ΠΜ, eidikos33 είπε

Στο ακυρώνει αμέσως η όταν τελειώσει η επιδότηση του μήνα που έχεις φορτώσει?

Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω με ακρίβεια... 🤐🤐🤐

Επεξ/σία από Athanasios_X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σεπτέμβριος 2018. Οι κάρτες ανεργων athenacard εχουν πρόβλημα. Μιλησα με το 2108200999 και ειπαν να παμε Μετσόβου 15 για αλλαγη καρτας η διορθωση προβλήματος. Δεν γνωριζουν ποτε θα λυθει και αν … και στο μετρο δεν μπορεις να μπεις προς το παρον και με το χαρτι της ανεργιας για τα λεωφορεια δεν υπαρχει καποια οδηγια αν θα το δεχονται. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2018 στις 8:50 ΜΜ, Athanasios_X είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Το "πρόβλημα" με τη κάρτα μου λύθηκε. 

Την ανανέωσα από την εφαρμογή "ATH.ENA Card" στο Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lgcns.greece). Επειδή διαθέτω Windows Phone, έκανα όλη τη δουλειά με το κινητό του αδερφού μου. Συγγνώμη για το off topic αλλά έλεος ρε Microsoft!!! 😡🤬

Η εφαρμογή -για όσους δεν το γνωρίζουν- κάνει τα βασικά. Μετά το πέρας της διαδικασίας/επιδότησης, για κάποιο λόγο δεν μου έδειξε κάποια επιβεβαίωση, με αποτέλεσμα να με ζώσουν τα φίδια αν θα τη κάνει δεκτή σήμερα στο λεωφορείο ή όχι.

Επίσης, έχει και δυνατότητα αγοράς κομίστρου μέσω της εφαρμογής, ωστόσο δεν θα το πρότεινα λόγω των άρθρων που διάβασα στο διαδίκτυο (https://www.athenstransport.com/2018/03/athena-card-app/). 

Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω με ακρίβεια... 🤐🤐🤐

Μπορεί να έτυχε σε έμενα βέβαια, όμως 2 φορές που έχω αγοράσει εισιτήριο μέσω της εφαρμογής ( την μια των 6 € για λεωφορείο αεροδρομίου και την άλλη ένα απλό του 1.40 €) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panosno1com είπε

Μπορεί να έτυχε σε έμενα βέβαια, όμως 2 φορές που έχω αγοράσει εισιτήριο μέσω της εφαρμογής ( την μια των 6 € για λεωφορείο αεροδρομίου και την άλλη ένα απλό του 1.40 €) δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα!

Κι εγώ όποτε χρησιμοποιήσει την εφαρμογή δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.

@Athanasios_X, μην βασίζεσαι τόσο πολύ στα άρθρα, γιατί δεν είναι πάντοτε τα πράγματα όπως τα λένε. Σίγουρα υπάρχουν και προβλήματα, αλλά δεν είναι τόσο καταστροφικά όσο τα παρουσιάζουν...

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, AchilleasMitropoulos said:

Σεπτέμβριος 2018. Οι κάρτες ανεργων athenacard εχουν πρόβλημα. Μιλησα με το 2108200999 και ειπαν να παμε Μετσόβου 15 για αλλαγη καρτας η διορθωση προβλήματος. Δεν γνωριζουν ποτε θα λυθει και αν … και στο μετρο δεν μπορεις να μπεις προς το παρον και με το χαρτι της ανεργιας για τα λεωφορεια δεν υπαρχει καποια οδηγια αν θα το δεχονται. 

Φανταζομαι μιλας για το μηνυμα λαθους - hour minute and second parameters describe an un-representable datetime.

Προσπαθησα να ενεργοποιησω στην ωρα της την καρτα, μου εβγαζε ενα αλλο μηνυμα λαθους, ξαναπροσπαθω την επομενη και μου βγαζει το παραπανω. Παω λοιπον στο Συνταγμα και μου λεει πως δεν εκανα ενεργοποιηση στην ωρα μου. Εξηγω πως εκανα τα παντα σωστα και παραδεχεται ο υπαλληλος πως οντως υπαρχει γενικοτερο προβλημα και πως θα πρεπει να παω αυτοπροσωπος στα κεντρικα Στη Μετσοβου για να το λυσω.
Ετσι ειναι, χρειαζονται μαλλον μερικα εκατομμυρια ακομα σε κονδυλια για να λυσουν το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χρησιμοποιω την εφαρμογη απο τοτε που βγηκε και παντα φορτιζω την μηνιαια καρτα μεσω αυτης χωρις κανενα απολυτως θεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανει την διαδικασια στο ιδικα απο τοτε που ενεργοποιηθηκε η σελιδα αλλα δεν εχω περασει ποτε το δωρεαν πακετο στην καρτα. Θα βρεθω αθηνα σε μερικες μερες, θα καταφερω να περασω το πακετο η θα φαω φολα? Μετα τα τελευαταια μνμ σκεφτομαι να βγαλω μια βεβαιωση οαεδ για παν ενδεχομενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15.9.18 Δεν φόρτισα την κάρτα μου στην ώρα της, μιας και δεν χρησιμοποιώ συχνά ΜΜΜ και επίσης δεν μου είπε ποτέ κανείς να τη φορτίζω στις 30 ημέρες ακριβως. Δεν είχα κατεβάσει την εφαρμογή για τα κινητά, την κατέβασα πρώτη φορά πριν 2 ημέρες που δημιουργήθηκε το πρόβλημα και δεν υπάρχει πουθενά στην εφαρμογή η λέξη επιδότηση. Μόνο επί πληρωμη. Κάποια στιγμή θα πάω στη Μετσόβου 15. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AchilleasMitropoulos είπε

δεν υπάρχει πουθενά στην εφαρμογή η λέξη επιδότηση.

Πατάς "Η Κάρτα μου και Λήψη προϊόντος κομίστρου στην Κάρτα" και εκεί είναι που εμφανίζεται το δωρεάν κόμιστρο.

Επεξ/σία από pluss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, AchilleasMitropoulos είπε

15.9.18 Δεν φόρτισα την κάρτα μου στην ώρα της, μιας και δεν χρησιμοποιώ συχνά ΜΜΜ και επίσης δεν μου είπε ποτέ κανείς να τη φορτίζω στις 30 ημέρες ακριβως. Δεν είχα κατεβάσει την εφαρμογή για τα κινητά, την κατέβασα πρώτη φορά πριν 2 ημέρες που δημιουργήθηκε το πρόβλημα και δεν υπάρχει πουθενά στην εφαρμογή η λέξη επιδότηση. Μόνο επί πληρωμη. Κάποια στιγμή θα πάω στη Μετσόβου 15. 

Δεν χρειάζεται να την φορτίζεις στις 30 μέρες ακριβώς!!! Πες ότι λείπεις εκτός Αθηνών ή δεν χρησιμοποιείς συχνά τα μέσα. Θα χάσεις την επιδότηση; οχι!! 

Θα την φορτίσεις την επόμενη φορά που θα θες κάποιο μέσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 10:14 ΠΜ, AchilleasMitropoulos είπε

Σεπτέμβριος 2018. Οι κάρτες ανεργων athenacard εχουν πρόβλημα. Μιλησα με το 2108200999 και ειπαν να παμε Μετσόβου 15 για αλλαγη καρτας η διορθωση προβλήματος. Δεν γνωριζουν ποτε θα λυθει και αν … και στο μετρο δεν μπορεις να μπεις προς το παρον και με το χαρτι της ανεργιας για τα λεωφορεια δεν υπαρχει καποια οδηγια αν θα το δεχονται. 

Κάποιο νέο σχετικά με αυτό το πρόβλημα;

Έστειλα email στο [email protected] αλλά δεν έχω απάντηση ακόμα. Τους έγραψα πάντως ότι το άτομο θα συνεχίσει να χρησιμοποιεί τα μέσα κανονικά κι αν ζητηθεί από ελεγκτή η κάρτα θα μπει μέσω κινητού να δείξει το site της ΗΔΙΚΑ που αναφέρει ότι έχει ενεργή επιδότηση κάρτας απεριοριστων διαδρομών λόγω ανεργίας.

Δεν μπορούν να ταλαιπωρούν τόσο κόσμο επειδή είναι ανίκανοι να φτιάξουν (και να διαχειριστούν) ένα λειτουργικό σύστημα. Στην Αγγλία που έμενα λειτουργεί έτσι εδώ και 20 χρόνια! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pluss είπε

Πατάς "Η Κάρτα μου και Λήψη προϊόντος κομίστρου στην Κάρτα" και εκεί είναι που εμφανίζεται το δωρεάν κόμιστρο.

Ευχαριστω πολύ!! ίσως να είχες δίκιο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2018 στις 10:14 ΠΜ, AchilleasMitropoulos είπε

Σεπτέμβριος 2018. Οι κάρτες ανεργων athenacard εχουν πρόβλημα. Μιλησα με το 2108200999 και ειπαν να παμε Μετσόβου 15 για αλλαγη καρτας η διορθωση προβλήματος. Δεν γνωριζουν ποτε θα λυθει και αν … και στο μετρο δεν μπορεις να μπεις προς το παρον και με το χαρτι της ανεργιας για τα λεωφορεια δεν υπαρχει καποια οδηγια αν θα το δεχονται. 

Δηλαδή δεν ξέρουμε τι θα γίνει?

Αν τους πας πίσω τις κάρτες που έχεις σου κάνουν αντικατάσταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...