Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v2 [PS4][PS4 Pro]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το refund μου : εννοείται οτι πήρα τα...3 μου απο την Sony

H υπόθεση εχει ως εξής : Στα Black Friday deals  στο store, αγόρασα το resident evil 2 remake στα 20 ευρώ (Σάββατο βράδυ).
Δευτέρα, 2 Δεκέμβρη μου βάζουν στα; Xmas deals το resident evil 2 remake deluxe edition στα 25.

Στελνω mail και τους εξηγώ πως αυτό το πράμα που βγάζουν κάτι σε προσφορά και 1 βδομάδα μόλις μετά (δεν μιλώ για 1-2 μήνες μετά) βγάζουν το ίδιο προϊόν σε ακόμα καλύτερη προσφορά είναι αντι-καταναλωτικό και αντιδεοντολογικό και πως επιθυμώ refund για το παχνίδι για να μπορέσω να το ξανα-αγοράσω δίνοντας κιόλας την διαφορά των 5 ευρώ (δεν ήθελα τίποτα τσάμπα κοινώς).

Απάντηση ? : "κατι τετοιο δεν γίνεται γιατί το έχετε ήδη κατεβάσει στην κονσόλα σας" - κάτι το οποίο αναγραφεται και στο FAQ για τα refund - απάντηση κονσέρβα με λίγα λόγια.

Τραγική αντιμετώπιση και customer support, δεν ξέρω τι γίνεται στην Microsoft αλλα η πολιτική επιστροφών του Steam είναι άριστη.

Ακουστε εδώ να μην μπορείς να έχεις καν το δικαίωμα για επιστροφή απο τη στιγμή που κατέβηκε στην κονσόλα σου...ασχέτως αν το έπαιξες 5 ώρες ή απλά δεν το ακούμπησες καν απο τοτε που κατέβηκε στον HDD σου...απορώ πως στέκει νομικά αυτό το πράμα και είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να "ταρακουνήσει" καποιος/καποιοι την Σόνυ όπως έγινε και το cross-play μεταξύ άλλων μπας και αλλάξουν κάποια πράματα.

Και για να προλάβω κάποιους, η εταιρεία μπορεί να δει πόσες ώρες έχεις παίξει και σε καμια περίπτωση δε λέω να εχεις δικαίωμα - λέω τώρα - να δοκιμάσεις κάτι για 5-10 ώρες και μετά να ζητάς refund γιατί υπάρχουν και τιτλοι που τερματίζονται σε τόσες ώρες, αυτό το πράμα όμως του "απο τη στιγμή που κατέβηκε στο μηχάνημά σας δεν γίνεται τπτ" είναι πραγματικά απίστευτα λανθασμένο και αντιδεοντολογικό.

Καλά που βγάζουν καλά μηχανάκια και καλές αποκλειστικότητες γιατί αλλιώς θα είχα φύγει για τον ανταγωνισμό*

*αναφέρομαι καθαρά στο θέμα της Τ.Υ

ΥΓ: να το αναφέρω και αυτό, το θέμα δεν είναι για τα 5 ευρώ, το θέμα είναι Α) οτι μπαίνει κατι σε προσφορά 1 βδομάδα, και την επόμενη κιόλας εχει μπει το ιδιο προιον σε ακόμα καλύτερη προσφορά κατι το οποίο η ιδια εταιρία το γνωρίζει - οχι όμως και ο καταναλωτής και Β) το upgrade για το full edition κοστίζει 15 ευρώ, κοινώς, αμα θέλω τώρα το φουλ πακέτο είναι 20€ που έδωσα + αλλα 15.

 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

Δε κανει refunds η Sony @red1, και αν κανει σε σπανιες περιπτωσεις τρωει ban o λογαριασμος. Αυτο ισχυει απο εποχες ps3

Νajin, ίσως αλλά δεν παύει να είναι λάθος, αλλος ένας απο τους λόγους που προτιμώ πάντα τα physical media, το dιgital βλέπεις...

Και κάτι άλλο, ίσως είναι η αντιμετώπιση της Sony Europe γιατί στο reddit που ρώτησα, Αμερικάνοι μου είπαν πως αμα πάρεις τηλέφωνο (εκεί έχουν Τ.Υ τηλεφωνική) άκρη βγάζεις συνήθως και σε μερικους απο αυτούς κάνανε refund για παρόμοιους λόγους - αλήθεια ή ψέμματα δεν μπορώ να ξέρω, απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, red1 είπε

Νajin, ίσως αλλά δεν παύει να είναι λάθος, αλλος ένας απο τους λόγους που προτιμώ πάντα τα physical media, το dιgital βλέπεις...

Και κάτι άλλο, ίσως είναι η αντιμετώπιση της Sony Europe γιατί στο reddit που ρώτησα, Αμερικάνοι μου είπαν πως αμα πάρεις τηλέφωνο (εκεί έχουν Τ.Υ τηλεφωνική) άκρη βγάζεις συνήθως και σε μερικους απο αυτούς κάνανε refund για παρόμοιους λόγους - αλήθεια ή ψέμματα δεν μπορώ να ξέρω, απλά το αναφέρω.

Ναι το εχω διαβασει αυτο που λες. Γενικα στις εκπτωσεις επειδη την εχω πατησει κ εγω οπως εσυ, καλυτερα να περιμενεις τις μεγαλες τυπου Πασχα Χριστουγεννα παρα τις μικρες γτ συνηθως βγαζει τα παντα ακομα φτηνοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, red1 είπε

Νajin, ίσως αλλά δεν παύει να είναι λάθος, αλλος ένας απο τους λόγους που προτιμώ πάντα τα physical media, το dιgital βλέπεις...

Και κάτι άλλο, ίσως είναι η αντιμετώπιση της Sony Europe γιατί στο reddit που ρώτησα, Αμερικάνοι μου είπαν πως αμα πάρεις τηλέφωνο (εκεί έχουν Τ.Υ τηλεφωνική) άκρη βγάζεις συνήθως και σε μερικους απο αυτούς κάνανε refund για παρόμοιους λόγους - αλήθεια ή ψέμματα δεν μπορώ να ξέρω, απλά το αναφέρω.

Λογικό για ΗΠΑ. Εκεί οι μηνύσεις πέφτουν βροχή (και μάλιστα ομαδικές), και ειδικά κάτι τέτοιες μαλακιούλες τις κερδίζουν αβέρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε να βγαλετε ακρη απο την μοναδικη εταιρεια η οποια πουλαει την κονσολα της εντος Ευρωπης με 1χρονο εγγυηση και κανεις δεν κανει τιποτα.Εχουν με ''σημαντικοτερα''πραγματα να ασχοληθουν οι gamers.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ή και δύο βοήθειας (ή και τέσσερις) θα ήταν ευπρόσδεκτες!

1/ Πήρα PS4 Pro... επειδή θέλω να κρατήσω τον 2ΤΒ δίσκο του slim κάνω backup σε εξωτερικό, μεταφέρω τον δίσκο στο pro και κάνω restore... μέχρι εδώ σωστά;

2/ Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο παλιός δίσκος του slim!! Έχω έναν Seagate και έναν Toshiba 500MB. Έχει κανείς ιδέα στο slim ποιος μπορεί να είναι; (αγορασμένο από amazon! πριν 2 χρόνια)

Ο Toshiba έχει αυτό το παράξενο partition!

1161175858_Screenshot2019-12-0320_41_32.png.9c5eb51e1d0d5eb66e98b7c5a451ee94.png

 

3/ Από άποψη primary κλπ τι χρειάζεται να κάνω; Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ μα ποτέ με αυτό! Κάνω primary το Pro; 

4/ Αν κρατήσω και το slim (γιατί αν το δώσω φοβάμαι θα το "σκοτώσω" στα 120-130€), είδα ότι μπορώ να κάνω share το account μου για οικιακή χρήση. Ισχύει αυτό, σωστά; Επειδή κυκλοφορούν διάφορα βίντεο, έχει κανεις να προτείνει κάτι αξιόπιστο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gregdel είπε

Μία ή και δύο βοήθειας (ή και τέσσερις) θα ήταν ευπρόσδεκτες!

1/ Πήρα PS4 Pro... επειδή θέλω να κρατήσω τον 2ΤΒ δίσκο του slim κάνω backup σε εξωτερικό, μεταφέρω τον δίσκο στο pro και κάνω restore... μέχρι εδώ σωστά;

2/ Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι ο παλιός δίσκος του slim!! Έχω έναν Seagate και έναν Toshiba 500MB. Έχει κανείς ιδέα στο slim ποιος μπορεί να είναι; (αγορασμένο από amazon! πριν 2 χρόνια)

Ο Toshiba έχει αυτό το παράξενο partition!

1161175858_Screenshot2019-12-0320_41_32.png.9c5eb51e1d0d5eb66e98b7c5a451ee94.png

3/ Από άποψη primary κλπ τι χρειάζεται να κάνω; Επειδή δεν ασχολήθηκα ποτέ μα ποτέ με αυτό! Κάνω primary το Pro; 

4/ Αν κρατήσω και το slim (γιατί αν το δώσω φοβάμαι θα το "σκοτώσω" στα 120-130€), είδα ότι μπορώ να κάνω share το account μου για οικιακή χρήση. Ισχύει αυτό, σωστά; Επειδή κυκλοφορούν διάφορα βίντεο, έχει κανεις να προτείνει κάτι αξιόπιστο;

Πάμε πάλι γιατί τα γράφεις κάργα μπερδεμένα. Με λεπτομέρειες ποιος τι που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Πάμε πάλι γιατί τα γράφεις κάργα μπερδεμένα. Με λεπτομέρειες ποιος τι που.

Ok βάζω ερμηνεία!

1/ Πηρα το PS4 Pro. Έχω slim με 2ΤΒ δίσκο. Θελω να μεταφέρω τα πάντα στο pro αλλα μεταφέροντας και τον δίσκο από το slim. Επειδή δεν μπορώ απλά να αλλάξω δίσκο θα κάνω backup το slim σε εξωτερικό, θα βάλω τον δισκο του slim στο pro και θα κάνω restore. Είναι οκ αυτή η διαδικασία; 

2/ Έχω 2 500ρηδες δίσκους εκτός. Ψαχνω να βρω του slim ποιος ειναι ο original. Toshiba ή seagate ή ότι να΄ναι. Το partition του toshiba ειναι αυτό που έβαλα παραπάνω. Ο seagate είναι unformatted. 

3/ Αν ολα πανε καλά και δουλέψει το pro πρεπει να κανω primary την κονσολα;

4/ Αν τελικά κρατήσω και το slim μπορώ να κάνω share το account μου για οικιακή χρήση; Να έχω 2 PS4 στο σπίτι δηλαδή με ίδιο account. Πως γίνεται αυτό; Είδα help της sony και κάποια βίντεο αλλά ψιλοέχω μπερδευτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξτε μια ματια στο us store.Εχει καλα παιχνιδα στα 5 δολλαρια. Mε μια ματια επεσα πανω στα Knack 2, the order 1886, mortal kombat X, 4.99$

Θα τα βρειτε εκει που λεει  sale end of year.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gregdel είπε

Ok βάζω ερμηνεία!

1/ Πηρα το PS4 Pro. Έχω slim με 2ΤΒ δίσκο. Θελω να μεταφέρω τα πάντα στο pro αλλα μεταφέροντας και τον δίσκο από το slim. Επειδή δεν μπορώ απλά να αλλάξω δίσκο θα κάνω backup το slim σε εξωτερικό, θα βάλω τον δισκο του slim στο pro και θα κάνω restore. Είναι οκ αυτή η διαδικασία; 

2/ Έχω 2 500ρηδες δίσκους εκτός. Ψαχνω να βρω του slim ποιος ειναι ο original. Toshiba ή seagate ή ότι να΄ναι. Το partition του toshiba ειναι αυτό που έβαλα παραπάνω. Ο seagate είναι unformatted. 

3/ Αν ολα πανε καλά και δουλέψει το pro πρεπει να κανω primary την κονσολα;

4/ Αν τελικά κρατήσω και το slim μπορώ να κάνω share το account μου για οικιακή χρήση; Να έχω 2 PS4 στο σπίτι δηλαδή με ίδιο account. Πως γίνεται αυτό; Είδα help της sony και κάποια βίντεο αλλά ψιλοέχω μπερδευτεί

1)  https://gaming.stackexchange.com/questions/342172/move-ps4-hdd-to-ps4-pro-keep-data-intact
2) Αν δεν τον είχες πειράξει τότε είναι σίγουρα ο Toshiba. Unformated δεν παίζει να είναι (στη χειρότερη Raw λόγο encryption κλπ. αλλά δεν νομίζω να κάνει κάτι τέτοιο η Sony).

3) 4) https://www.digitaltrends.com/gaming/how-to-gameshare-on-ps4/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα παιδια που ρωταγανε αν το pcgamesupply.com ειναι αξιοπιστο.μολις αγορασα για us λογαριασμο 10 δολαρια καρτα.ολα οκ.Ριξτε μια ματια στο αμερικανικο store.τρεχουν καλες προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ηθελα την βοηθεια σας σαν νεος κάτοχος ps4 pro. Παρατήρησα οτι εχω χαμηλες ταχύτητες στο ίντερνετ της κονσολας! Για παράδειγμα μια δειχνει 12, μια 19, μια 30... Να ενημερώσω οτι εχω 50αρα, ειναι συνδεμένο με καλωδιο, δεν εχω ποτε θεμα με την ταχύτητα η tv κ το pc εχουν παντα 50! Ξερετε τι μπορεί να παιζει με αυτό τωρα; Εχει θεμα η κονσολα; Ειναι κάποιο θεμα firmware;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεί να ειναι θεμα οτι το PSN ειναι ολιγον βαρκα γυαλο.

δεν εχει και τους καλύτερους servers, ειδικα για Ελλάδα, οπότε θα υπάρχουν αυξομειώσεις.

Επεξ/σία από Skywalker333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...