Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικό τσιγάρο V2


nrkmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akpe είπε

Τελικά δεν άντεξα...

oVG4Qgl.jpg

Αντίο τανκάκια :D

Για πε τι λεει? Καταναλωση πρεπει να εχει στο θεο, αλλα πρεπει να παιζει καλα. Τον ζαχαρωνω και εγω καιρο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, nrkmaiden said:

Για πε τι λεει? Καταναλωση πρεπει να εχει στο θεο, αλλα πρεπει να παιζει καλα. Τον ζαχαρωνω και εγω καιρο τωρα

 

Περίπου 4μλ από τις 10....

Στα γρήγορα: Πανεύκολο στήσιμο. Να πω την αλήθεια όταν πέρασα το βαμβάκι το φοβήθηκα λίγο, ήταν αρκετά σφιχτό στο κράτημα μέσα και νόμιζα πως από το τράβηγμα θα πάρω μαζί το mesh, τελικά σιγά σιγά πέρασε. Δεν ακολούθησα κάποια τεχνική στο wicking, απλά έκοψα το βαμβάκι όπως είχα δει σε κάποιο review, σε γωνία 45 μοιρών, το τύλιξα από κάτω, και έσταξα ΠΟΛΛΕΣ σταγόνες πριν ατμίσω. 

Το Dynamo το διαβάζει στα 0.20Ω, ξεκίνησα από τα 40w, απίστευτη παραγωγή ατμού ακόμα και τόσο χαμηλά. Λίγο υποτονική η γεύση, αλλά όσο ανεβαίνω γίνεται όλο και πιο έντονη. Στα 60 είμαι μισό κλικ πιο κάτω από τον Nepho. Το περίεργο είναι πως δεν έχω καθόλου spitback, ακόμα και αμέσως αφού στάξω. Ο ατμός αρκετά δροσερός, κάτι που μάλλον θα εκτιμήσω ιδιαίτερα όσο καλοκαιριάζει.

Το mesh έχει ήδη χρωματιστεί λίγο όπως βλέπεις, αυτό το έχω δει και σε κάποια reviews, δεν έχω γεύση καμένου οπότε μάλλον δεν είναι κατι ανησυχητικό.

Προς το παρόν στάζω λίγες σταγόνες κάθε 4-5 τζούρες. Το πολύ 2-3 δευτερόλεπτα η μια, έτσι κι αλλιώς δεν παίρνω πιο μεγάλες. Γενικά πάντως, το mesh μάλλον συγχωρεί τους ξεχασιάρηδες. Μια δυο φορές ξεχάστηκα και στην 5η ή 6η τζούρα, στα 58W πια, μου έβγαλε ένα ίχνος βαμβακίλας, όχι καμένο, αλλά σαν στεγνό βαμβάκι. Σαν εργοστασιακός που ήπιε όλο το υγρό στο τανκ και έμεινε μόνο στην αντίσταση ένα πράγμα. Έσταξα και όλα κομπλέ.

Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να στάζω αρκετές σταγόνες. Και οταν λέω αρκετές εννοώ αρκετές! Αρκεί βέβαια να μην γεμίσει μέχρι τις τρύπες του αέρα και ξεχειλίσει :D

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, akpe είπε

Να πω την αλήθεια όταν πέρασα το βαμβάκι το φοβήθηκα λίγο, ήταν αρκετά σφιχτό στο κράτημα μέσα και νόμιζα πως από το τράβηγμα θα πάρω μαζί το mesh, τελικά σιγά σιγά πέρασε. Δεν ακολούθησα κάποια τεχνική στο wicking, απλά έκοψα το βαμβάκι όπως είχα δει σε κάποιο review, σε γωνία 45 μοιρών, το τύλιξα από κάτω, και έσταξα ΠΟΛΛΕΣ σταγόνες πριν ατμίσω.

Αντώνη , δοκίμασε να ξεσφίξεις τον ένα πόλο για να έχει κενά το mesh. Μετά μπορείς να περάσεις πιο εύκολα το βαμβάκι. Αφού το περάσεις , πίεσε προς τα κάτω το mesh και ταυτόχρονα σφίξε την βίδα που είχες ξεσφίξει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Too late now, την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω :D Εντάξει, δεν είναι κάτι, ο φόβος του πρωτάρη βασικά.

Πάντως, η αμήχανη στιγμή που στάζω 15 σταγόνες για 2-3 μακρόσυρτες τζούρες... ΑΞΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΓΑΜΩΤΟ!

Έλεγα να περιμένω λίγες μέρες πριν το πάρω απόφαση να παραγγείλω υλικά και να δώσω τον προηγούμενο εξοπλισμό μου, αλλά μέ έπεισε στην κυριολεξία στο πρώτο δίωρο.

Προσωπικά πάντα, ξέρω πως πολλοί δεν προτιμούν το mesh από «απλές» αντιστάσεις, αλλά εμένα μου έκατσε τζάμι.

Λέω να πάρω και λίγο SS316 να δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akpe είπε

Too late now, την επόμενη φορά θα το δοκιμάσω :D Εντάξει, δεν είναι κάτι, ο φόβος του πρωτάρη βασικά.

Πάντως, η αμήχανη στιγμή που στάζω 15 σταγόνες για 2-3 μακρόσυρτες τζούρες... ΑΞΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΓΑΜΩΤΟ!

Έλεγα να περιμένω λίγες μέρες πριν το πάρω απόφαση να παραγγείλω υλικά και να δώσω τον προηγούμενο εξοπλισμό μου, αλλά μέ έπεισε στην κυριολεξία στο πρώτο δίωρο.

Προσωπικά πάντα, ξέρω πως πολλοί δεν προτιμούν το mesh από «απλές» αντιστάσεις, αλλά εμένα μου έκατσε τζάμι.

Λέω να πάρω και λίγο SS316 να δοκιμάσω.

Να φανταστω αν ανεβασεις βατ ζεσταινει ο ατμος..Αλλα ποσο μπορει να αντεξει το mesh χωρις να φερνει καμμενο?Εισαι περιορισμενος στον κρυο ατμο?Επισης χωρις να εχω δοκιμασει,το mesh της ofrf λενε οτι κανει παπαδες

Επεξ/σία από Karamol3golas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Karamol3golas said:

Να φανταστω αν ανεβασεις βατ ζεσταινει ο ατμος..Αλλα ποσο μπορει να αντεξει το mesh χωρις να φερνει καμμενο?Εισαι περιορισμενος στον κρυο ατμο?Επισης χωρις να εχω δοκιμασει,το mesh της ofrf λενε οτι κανει παπαδες

Ο ατμός δε ζεσταίνεται καθόλου! Μέχρι τα 85W έφτασα (κατά λάθος, είχα επάνω τον Nepho και ξέχασα να τα κατεβάσω στην αλλαγή) και ούτε καν, κάτι που προσωπικά μου αρέσει. Δοκίμασα μετά από ώρα τζούρα από τον Nepho (με άλλο υγρό βέβαια, αλλά δεν ήμουν σπίτι να παίξω ελεύθερα) και πραγματικά δεν μου άρεσε τόσο, συγκριτικά πάντα.

Το mesh αντέχει, ο συγκεκριμένος έχει ένα μηχανισμό ακριβώς για να αποτρέπει καψούλια, κάτω από την αντίσταση έχει μια επιφάνεια από κεραμικό που με ελατήριο κρατάει μόνιμα το βαμβάκι κολλημένο στην αντίσταση. Έτσι λύνει σχεδόν όλα τα προβλήματα που έχουν οι επισκευάσιμοι με mesh, που αν το βαμβάκι δεν εφάπτεται σε όλη την αντίσταση μόνιμα τρως καψούλι για πλάκα. Για να πάρω καμένο θέλει να το αφήσω να στεγνώσει, ή να κάνω πατάτα στο wicking. Μέχρι τώρα δείχνει να δουλεύει καλά. Θέλω να δοκιμάσω και SS316 αλλά το πρόβλημα είναι πως αν κόψω mesh από λωρίδα στις διαστάσεις που θέλει, θα έχει κοφτερές άκρες στο οριζόντιο τμήμα του με αποτέλεσμα να μην είναι εύκολο να μπει βαμβάκι.

Από το μεσημέρι πάντως έφαγα λίγες φορές αυτό που περιέγραψα πιο πάνω. Όχι καμένο ακριβώς, αλλά πιο «ξερό», επειδή δεν υπολόγισα σωστά και τράβηξα τζούρα ενώ έπρεπε να γεμίσω. Φοβήθηκα μήπως κατέστρεψα το βαμβάκι, αλλά άρχισα ευλαβικά να στάζω 5-10 σταγόνες σε κάθε δεύτερη τζούρα, και κανένα πρόβλημα πια. Μάλλον τη γλύτωσα. Το συνηθίζω σιγά σιγά το στάξιμο, ίσως έτσι περιορίσω και την κατανάλωση μου (ΛΕΕΕΕΜΕ ΤΩΡΑ). Σήμερα είμαι ήδη στα 12μλ, πάνω κάτω όσα έκανα με τον Nepho.

Γενικά διαβάζω πολύ πως ο συγκεκριμένος παίζει καλύτερα σαν dripper. Πολλοί έχουν θέμα με το squonking επειδή στην αποπίεση του μπουκαλιού τραβάει πίσω υγρό. Θέλει μέθοδο δηλαδή για να ποτιστεί σωστά. Εντάξει, δε με καίει και τόσο, αλλά είναι στα πλάνα μου να το δοκιμάσω.

Για το nexmesh της OFRF το σκέφτομαι γαμώτο, από τη μια διαβάζω πως δεν είναι τόοοοσο μεγάλη η διαφορά (είναι, αλλά όχι να τρελλαίνομαι), της wotofo ήδη με καλύπτει, ενώ προτιμώ να παίζω γύρω στα 58W που είναι χαμηλότερα από το suggested της OFRF. Από την άλλη... διπλάσια τιμή, και πρέπει να φτάσω στα 70 για να δω διαφορά. Αν τύχει θα βρω ένα να δοκιμάσω έτσι για να μου φύγει η περιέργεια, απλά δεν βλέπω να παραγγέλνω σε πακετάκι. 

Πάντως, στο παρελθόν από επισκευάσιμους έχω δοκιμάσει Caterpillar RDA, Aromamizer RDA και τον Zeus RTA. Ίσως ξεχνάω κάποιον. Συνήθως ή τους άφηνα στην άκρη αμέσως, ή τους έκανα παράλληλα με τανκάκια για να τους πουλήσω μετά από λίγο. Είναι η πρώτη φορά που τον Nepho τον παρόπλισα σχεδόν αμέσως, και μέχρι τώρα το λάτρευα αυτό το τανκ, ε; Άντε να έκανα καμιά δεκαριά τζούρες, ακόμα γεμάτος είναι. Πάντα μιλώντας προσωπικά, είναι far η καλύτερη αγορά μου από το 2008 που ατμίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys επειδη τελειωσε το στοκ απο novavapes και ψαχνομαι για εναλλακτικες που δεν κοστιζουν ενα νεφρο το μηνα για 6mg/μλ nic  υγρο σε επισκευασιμο, αν εχει καποιος να προτινει εναλλακτικες θα ημουν ευγνωμον..

 

Ναι ξερω οτι τα χουν κανει σκατουλες οπως τα περισσοτερο πραγματα σ αυτη τη χωρα, αλλα οπως λενε κ οι εγγλεζοι where there is a will there is a way..

show me de way brothers 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία απο παραγγελία υγρών εντός ΕΕ? Δεν είχα καμιά όρεξη να μπλέξω με εξωτερικό, αλλά δυστυχώς το liquid.gr φαίνεται να έκλεισε και δε μπορώ να βρω πουθενά αλλού American Lites, παρα μόνο Βρετανία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα το σετακι zenith και kroma, αλλα δυστυχως εδω και 2-3 μερες καπου μου επεσε ή καπου το παρατησα και δεν μπορω να το βρω.

Επομενως ειμαι για καινουργιο σετακι...

Λεω να παω σε ατμοποιητη zlide που απο οτι ειδα ειναι η μετεξελιξη του zenith. Τι διαφορες εχουν ωστοσο μεταξυ τους? Καποιος μου ειπε πως τον zlide μπορεις να τον καθαρισεις και να τον πλυνεις, κατι που δεν γινοταν στον zenith μιας και δεν ''λυνοταν''. Ισχυει αυτο? Αλλες διαφορες ουσιαστικα υπαρχουν?

Επισης θελω να ρωτησω αν το mod kroma της innokin πωλειται μεμονωμενα ή σε σετακι με τον zlide. Γιατι το βρισκω μονο σε σετακι με τον zenith.

Ή τελοσπαντων εφοσον δεν βρισκεται μεμονωμενα θελω προταση για καποιο mod. To κοστος zlide συν το mod θελω να κυμανθει γυρω στα 60 ευρω, μιας και με 55-60 ευρω βρισκω το σετ zenith+kroma

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχει κανένας το Orion Quest της Lost Vape; Το ψήνω για τη μητέρα μου και θέλω κάτι όσο πιο απλό γίνεται. Στη χρήση όχι στη ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει κανεις γιατι οταν κανω ηλεκτρονικο και "χτυπαει" λιγο στο λαιμο πισω πισω αρχιζω και βηχω; σημερα το αγορασα δε ξερω αν ειναι θεμα συνηθειας η τι.

 πολλα χρονια εκανα marlboro και τωρα τελευταια το χω γυρισει στα lights, αλλα και κανονικο marlboro να κανω δε με κανει να βηχω.

Το ecig που δοκιμασα ειναι 5mg, μηπως ειναι πολυ δυνατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Hellaslover είπε

Μπορει να μου πει κανεις γιατι οταν κανω ηλεκτρονικο και "χτυπαει" λιγο στο λαιμο πισω πισω αρχιζω και βηχω; σημερα το αγορασα δε ξερω αν ειναι θεμα συνηθειας η τι.

 πολλα χρονια εκανα marlboro και τωρα τελευταια το χω γυρισει στα lights, αλλα και κανονικο marlboro να κανω δε με κανει να βηχω.

Το ecig που δοκιμασα ειναι 5mg, μηπως ειναι πολυ δυνατο;

Όχι δεν είναι βαρύ, ίσα ίσα με τη νικοτίνη που έπαιρνες θα χρειαστείς παραπάνω για να σε καλύψει πιστεύω. Είναι λογικό να σε πνίγει στην αρχή το ηλεκτρονικό και είναι κάτι που θα συνηθίσεις σε λίγες μέρες και θα τραβάς και πιο βαρβάτες τζούρες. 

Επεξ/σία από vastegial_74
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα συνήθειας, τις πρώτες μέρες σχεδόν όλοι βήχουν με την αλλαγή. Θα περάσει.

Μια χαρά είναι τα 5mg, προς το χαμηλό κιόλας είναι. Εξαρτάται και τι ατμοποιητή έχεις, αλλά αν είναι τσιγαρίσιος (σφικτός), μια χαρά είναι τα 5mg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...