Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές [Part II]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Atallos1 είπε

Καλησπέρα , κοιτάμε για Φλωρεντία η Βαρκελώνη για Πάσχα . Τα εισιτήρια για Βαρκελώνη είναι σαφώς πιο φτηνά αν κ Φλωρεντία πιστεύω θα έχουμε πιο πολλά να δούμε . 

Παρόλα αυτά , ξέρει κανείς από περιοχές στη Βαρκελώνη ? Που περίπου κοιτάζω για δωμάτιο ?

Μπορώ να σου προτείνω να πας αεροπορικώς μέχρι Μπολόνια με Ryan και μετά με το τρένο στη Φλωρεντία, κανένα μισάωρο είναι το δρομολόγιο του τρένου με 6-8 ευρώ περίπου κόστος ανάλογα το δρομολόγιο, ενώ ο σταθμός του τρένου από το αεροδρόμιο είναι 7 λεπτά με το μετρό τους. Η Φλωρεντία ειναι μακράν ωραιότερη αλλά γούστα είναι αυτά. Για δωμάτια κοιτάζεις στο booking.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα παιδιά 

Μήπως ξέρει κανείς πόσο κάνει το εισιτήριο Αθήνα-Καλαμπάκα με τραίνο; 

Επισης αξίζει η διαδρομή; την έχει κάνει κανείς; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Καλημέρα παιδιά 

Μήπως ξέρει κανείς πόσο κάνει το εισιτήριο Αθήνα-Καλαμπάκα με τραίνο; 

Επισης αξίζει η διαδρομή; την έχει κάνει κανείς; 

trainose, διάλεξε ώρες και θα δεις κόστος € 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλα !

1 Φεβρουαρίου κανονίζω να πάω Τσεχία και πιο συγκεκριμένα στην Πράγα, έχει πάει κάποιος συμφορουμίτης σχετικά πρόσφατα? Πιο πολύ θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το νόμισμα .

Εγώ έχω κάρτα χρεωστική της Πειραιώς και η κοπέλα της Eurobank τι παίζει με τις χρεώσεις σε κάθε αγορά? καθώς και με τις αναλήψεις στα εκεί ΑΤΜ (τραπεζών) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, The_Winner είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλα !

1 Φεβρουαρίου κανονίζω να πάω Τσεχία και πιο συγκεκριμένα στην Πράγα, έχει πάει κάποιος συμφορουμίτης σχετικά πρόσφατα? Πιο πολύ θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το νόμισμα .

Εγώ έχω κάρτα χρεωστική της Πειραιώς και η κοπέλα της Eurobank τι παίζει με τις χρεώσεις σε κάθε αγορά? καθώς και με τις αναλήψεις στα εκεί ΑΤΜ (τραπεζών) ?

Βγάλε revolut. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, djcat είπε

Βγάλε revolut. 

Την έχεις χρησιμοποιήσει στο εξωτερικό; μέσω της εφαρμογή της ή την κανονική πλαστική; 

Επιλέγεις το αντίστοιχο νόμισμα της χώρας κατά την "φόρτιση" της; 

πχ στο επερχόμενο ταξίδι θα πάμε Βουδαπέστη και ίσως Βιέννη, πρέπει να προσέξω κάτι; 

Όσες φορές έχω βγει εξωτερικό, πάω και κάνω συνάλλαγμα, ποτέ δεν έχω δουλέψει κάρτα και ειδικά revolut. 😎

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δε χρειάζεται να "φορτίζεις" με το αντίστοιχο νόμισμα. Βάζεις κανονικά όσα χρήματα θες σε € και πληρώνεις κανονικά με την κάρτα στο νόμισμα της χώρας, με την αρκετά καλύτερη ισοτιμία και χωρίς τις προμήθειες των τραπεζών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Winner είπε

Γνωρίζουμε τις προμήθειες των τραπεζων ? Revolut κανονική πλαστική που βγάζω?

τη ζητάς μέσω της εφαρμογής, έρχεται δωρεάν, εκτός και αν ζητήσεις άμεση παραλαβή της, οπότε χρεώνεσαι 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, The_Winner είπε

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλα !

1 Φεβρουαρίου κανονίζω να πάω Τσεχία και πιο συγκεκριμένα στην Πράγα, έχει πάει κάποιος συμφορουμίτης σχετικά πρόσφατα? Πιο πολύ θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το νόμισμα .

Εγώ έχω κάρτα χρεωστική της Πειραιώς και η κοπέλα της Eurobank τι παίζει με τις χρεώσεις σε κάθε αγορά? καθώς και με τις αναλήψεις στα εκεί ΑΤΜ (τραπεζών) ?

Θα πάω και εγώ την Πέμπτη. Φυσικά με Revolut για να μη φάω τα λεφτά μου σε προμήθειες ελληνικών τραπεζών. Έχω ταξιδέψει σε πολλές χώρες εντός ΕΕ και δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 10:14 ΜΜ, terry308 είπε

τη ζητάς μέσω της εφαρμογής, έρχεται δωρεάν, εκτός και αν ζητήσεις άμεση παραλαβή της, οπότε χρεώνεσαι 

Φίλε μου τον τελευταίο χρόνο έχω ταξιδέψει και στις 3 που ανέφερες (Βουδαπέστη, Βιέννη, Πράγα). Βιέννη έχει ευρώ οπότε μη σε αγχώνει, συνάλλαγμα στις άλλες 2 έκανα εκεί αλλά ελάχιστα χρήματα και σε γνωστά ανταλλακτήρια. Πράγα απ όσο θυμάμαι είχα δώσει 50 ευρώ και μου έδωσαν τσέχικες κορόνες ισάξιες με 43 ευρώ. Χρησιμοποιούσα γενικά πολύ την κάρτα μου εκτός από συναλλαγές μικρού κόστους αλλά γενικά δίνε κάρτα (εγώ είχα της Πειραιώς) η προμήθεια ήταν πολύ μικρή από 1 έως 2 ευρώ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, The Spirit είπε

Φίλε μου τον τελευταίο χρόνο έχω ταξιδέψει και στις 3 που ανέφερες (Βουδαπέστη, Βιέννη, Πράγα). Βιέννη έχει ευρώ οπότε μη σε αγχώνει, συνάλλαγμα στις άλλες 2 έκανα εκεί αλλά ελάχιστα χρήματα και σε γνωστά ανταλλακτήρια. Πράγα απ όσο θυμάμαι είχα δώσει 50 ευρώ και μου έδωσαν τσέχικες κορόνες ισάξιες με 43 ευρώ. Χρησιμοποιούσα γενικά πολύ την κάρτα μου εκτός από συναλλαγές μικρού κόστους αλλά γενικά δίνε κάρτα (εγώ είχα της Πειραιώς) η προμήθεια ήταν πολύ μικρή από 1 έως 2 ευρώ. 

Καλησπέρα Φίλε , με ενδιαφέρει καθώς έχω και εγώ Πειραιώς και θα πάω και Πράγα , εννοειται οτι θα κάνουμε και κάποια μετρητά σε κορώνες, αν βγάλω λεφτά απο ΑΤΜ τράπεζας στην Πράγα φαντάζομαι η ισοτιμία θα είναι σωστή σε σχέση με τα ανταλλακτήρια , τι προμήθεια όμως κρατάει? Επίσης 1-2 ευρώ σου κράταγε σε κάθε πληρωμή με την κάρτα? αν είναι έτσι δεν αξίζει ...

Στις 6/1/2020 στις 10:14 ΜΜ, terry308 είπε

τη ζητάς μέσω της εφαρμογής, έρχεται δωρεάν, εκτός και αν ζητήσεις άμεση παραλαβή της, οπότε χρεώνεσαι 

πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Winner είπε

Καλησπέρα Φίλε , με ενδιαφέρει καθώς έχω και εγώ Πειραιώς και θα πάω και Πράγα , εννοειται οτι θα κάνουμε και κάποια μετρητά σε κορώνες, αν βγάλω λεφτά απο ΑΤΜ τράπεζας στην Πράγα φαντάζομαι η ισοτιμία θα είναι σωστή σε σχέση με τα ανταλλακτήρια , τι προμήθεια όμως κρατάει? Επίσης 1-2 ευρώ σου κράταγε σε κάθε πληρωμή με την κάρτα? αν είναι έτσι δεν αξίζει ...

πόσες μέρες κάνει να έρθει?

Εμένα η Πειραιώς μου κρατούσε 1€ για κάθε συναλλαγή σε λέβα στη Βουλγαρία (δηλαδή για συναλλαγές μερικών λεπτών πλήρωνα 1€ επιπλέον...). Τεράστια κλεψιά αν σκεφτεί κανείς πως εκείνη την περίοδο είχε και καταστήματα στη Βουλγαρία. Τώρα της τα εξαγόρασε η Postbank (Eurobank)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με Πειραιώς , ελάχιστη προμήθεια το 1 ευρώ εως τα 30 ευρώ και απο εκει και πάνω 2% προμήθεια και 4 ευρώ σε ανάληψη απο ΑΤΜ...
Στην revolut τι χρεώσεις έχει μιας και ειναι αγγλική κάρτα σε Τσεχικη πόλη , οκ τα μετατρέπεις τα ευρώ μεσα από την εφαρμογή σε Κορώνες αλλα μετά αν το χρησιμοποιω για πληρωμές τι προμήθεια θα έχει?
Επίσης τι προμήθεια θα έχει σε ανάληψη από ΑΤΜ της Τσεχίας?
Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...