Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v2 [Xbox One][Xbox One S][Xbox One X]


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο χρήμα και να ρίξει εμείς σαν τελικοί πελάτες θα το δούμε από τη νέα κονσόλα της Microsoft και όχι νωρίτερα και μην περιμένεις η Sony να μείνει με σταυρωμένα τα χέρια έτσι ειδικά μια Sony που σε αυτή τη γενειά κονσολών έλιωσε την Microsoft στις παγκόσμιες πωλήσεις από την αρχή της γενειάς.

Μην ξεχνάς ότι στο ξεκίνημα της αυτής της γενειάς η Microsoft πούλαγε τα λίγα studio που δουλεύανε γι' αυτήν αρον - αρον, τώρα θυμήθηκε να αγοράζει studio για να βγάζουν αποκλειστικά παιχνίδια γι' αυτήν που είδε τη διαφορά στις παγκόσμιες πωλήσεις που είχε με το ps4 κυρίως λόγο τρελής διαφοράς αποκλειστικών μεταξύ των δυο κονσολών και των βλακειών που έκανε η ίδια στην E3 2013.

Για εμένα προσωπικά λίγο αργά το θυμήθηκε - κατάλαβε όσο αφορά αυτήν την γενειά κονσολών.

Είναι σε καλό δρόμο όμως.

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

H TLDR VERSION: http://www.xbox365.gr/news/satya-nadella-gia-to-xbox-ependuoume-epithetika-se-periexomeno/

FULL VERSION: https://seekingalpha.com/article/4225251-microsoft-corporation-msft-ceo-satya-nadella-hosts-2018-annual-shareholders-meeting?part=single

 

 

41 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Όσο χρήμα και να ρίξει εμείς σαν τελικοί πελάτες θα το δούμε από τη νέα κονσόλα της Microsoft και όχι νωρίτερα και μην περιμένεις η Sony να μείνει με σταυρωμένα τα χέρια έτσι ειδικά μια Sony που σε αυτή τη γενειά κονσολών έλιωσε την Microsoft στις παγκόσμιες πωλήσεις από την αρχή της γενειάς.

Μην ξεχνάς ότι στο ξεκίνημα της αυτής της γενειάς η Microsoft πούλαγε τα λίγα studio που δουλεύανε γι' αυτήν αρον - αρον, τώρα θυμήθηκε να αγοράζει studio για να βγάζουν αποκλειστικά παιχνίδια γι' αυτήν που είδε τη διαφορά στις παγκόσμιες πωλήσεις που είχε με το ps4 κυρίως λόγο τρελής διαφοράς αποκλειστικών μεταξύ των δυο κονσολών και των βλακειών που έκανε η ίδια στην E3 2013.

Για εμένα προσωπικά λίγο αργά το θυμήθηκε - κατάλαβε όσο αφορά αυτήν την γενειά κονσολών.

Είναι σε καλό δρόμο όμως.

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Δεν διαφωνώ ριζικά με ότι λες αλλά έχω την αίσθηση ότι τα αποτελέσματα τα βλέπουμε ήδη:

- Σε ποιότητα Hardware

-Υπηρεσιών (GAMEPASS κτλ).

-QoL π.χ. Backwards Combatibility κ.α.

-Service,  Support αν θες ακόμα και ασφάλεια.

Τα παιχνίδια λείπουν αλλά αυτό είναι debatable - ανάλογα του τι ζητάει ο καθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι περίεργος να δω όταν θα αρχίσουν αυτά τα studio να βγάζουν παιχνίδια αν θα είναι exclusive,τουλάχιστον στην αρχή. 

Εχουν εκφράσει την θέληση τους για Game Pass και στα pc κ για αυτό το λόγο διατηρώ μια επιφύλαξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα βγαίνουν και στα PC. Άλλωστε οι τελευταίες εξαγορές (Obsidian - Inxile) αυτό δείχνουν. Δεν βλέπω κάτι κακό όμως να κυκλοφορούν οι τίτλοι εκεί ειδικά αν τα συγκεκριμένα παιχνίδια υποστηρίζουν M+K και στο X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω μόνο για το pc αλλά και για ps. 

Εξηγούμαι :Βγάζω ένα παιχνίδι με τίτλο Insomnia και το βγάζω και για ps.

Μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς και ακούγομαι. 

Αν πάει καλά, το 2 το βγάζω στο xbox και στο pc μόνο και φέρνω κόσμο. 

Είναι μια σκέψη δικιά μου, θεωρώ όμως ότι ταιριάζει στο προφίλ του Ινδού που είναι και το μεγάλο κεφάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπα όχι - δεν νομίζω να κυκλοφορήσει κάτι στο PS. Μην ξεχνάμε ότι η MS μπήκε στο "παιχνίδι" ακριβώς για να σταματήσει την Sony να κυριαρχήσει στο σαλόνι. Βέβαια το "σαλόνι" είναι games-games-games και όχι TV-TV-TV...

 Από την άλλη δεν θεωρώ ότι η MS θεωρεί μεγαλύτερο πρόβλημα την Sony από ότι την..... Valve, για παράδειγμα. Θα συνεχίσει σε αυτό το μοτίβο του Play Anywhere προκειμένου να ισχυροποιήσει το Store της (για αυτό τα κάνει όλα κατά την άποψη μου) και απλώς το Xbox XXX είναι ένας φέρον οργανισμός σε αυτή της την προσπάθεια. Μην έχουμε αυταπάτες δηλαδή ότι το XBOX είναι μια παραδοσιακή κονσόλα όπως κάποτε.

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

H TLDR VERSION: http://www.xbox365.gr/news/satya-nadella-gia-to-xbox-ependuoume-epithetika-se-periexomeno/

FULL VERSION: https://seekingalpha.com/article/4225251-microsoft-corporation-msft-ceo-satya-nadella-hosts-2018-annual-shareholders-meeting?part=single

Δεν διαφωνώ ριζικά με ότι λες αλλά έχω την αίσθηση ότι τα αποτελέσματα τα βλέπουμε ήδη:

- Σε ποιότητα Hardware

-Υπηρεσιών (GAMEPASS κτλ).

-QoL π.χ. Backwards Combatibility κ.α.

-Service,  Support αν θες ακόμα και ασφάλεια.

Τα παιχνίδια λείπουν αλλά αυτό είναι debatable - ανάλογα του τι ζητάει ο καθείς.

Πίστεψε με δεν παίζει απολύτως κανένα μα κανένα ρόλο ας είναι καλύτερη σε όλα αυτά που αυτό είναι η άποψη σου και τίποτα παραπάνω.

Αν θες σου λέω και τη δίκη μου όσο αφορά αυτά που ανάφερες.

Από τη στιγμή που δεν έχει πωλήσεις παγκοσμίως σε σχέση με το αντίπαλο στρατόπεδο όλα αυτά έχουν γίνει μάταια τουλάχιστον γι' αυτήν την γενειά κονσολών.

Ακόμα και οι εταιρίες αυτό μετράνε σαν μέγιστο κριτήριο τις πωλήσεις κονσολών και παιχνιδιών παγκοσμίως και ανάλογα πράτουν.

36 λεπτά πριν, Scorpio_21 είπε

Εγώ είμαι περίεργος να δω όταν θα αρχίσουν αυτά τα studio να βγάζουν παιχνίδια αν θα είναι exclusive,τουλάχιστον στην αρχή. 

Εχουν εκφράσει την θέληση τους για Game Pass και στα pc κ για αυτό το λόγο διατηρώ μια επιφύλαξη. 

Θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα

Το pubg ήταν xbox one console & pc(Microsoft) exclusive τόσο καιρό και όχι μόνο αυτό αλλά και console exclusive που η ίδια η Microsoft πολύ διαφήμιζε μιας και δεν είχε και πολλά console exclusives με τόσο κόσμο online να προωθήσει.

Πλέον όμως δεν είναι. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

Τίποτα δεν είναι γραμμένο στην πέτρα όλα αλλάζουν όπως κάποτε το final fantasy ήταν Sony exclusive αλλά πλέον δεν είναι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Retromaniac said:

Στο ίδιο account; υπαρχει και το κόλπο να κάνεις 2ο account και να το περάσεις σε αυτό. Επειδή είσαι στο ίδιο xbox παίζεις με το κανονικό σου. 

 

Ναι, ένα account έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Πίστεψε με δεν παίζει απολύτως κανένα μα κανένα ρόλο ας είναι καλύτερη σε όλα αυτά που αυτό είναι η άποψη σου και τίποτα παραπάνω.

Αν θες σου λέω και τη δίκη μου όσο αφορά αυτά που ανάφερες.

Από τη στιγμή που δεν έχει πωλήσεις παγκοσμίως σε σχέση με το αντίπαλο στρατόπεδο όλα αυτά έχουν γίνει μάταια τουλάχιστον γι' αυτήν την γενειά κονσολών.

Ακόμα και οι εταιρίες αυτό μετράνε σαν μέγιστο κριτήριο τις πωλήσεις κονσολών και παιχνιδιών παγκοσμίως και ανάλογα πράτουν.

Θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα

Το pubg ήταν xbox one console & pc(Microsoft) exclusive τόσο καιρό και όχι μόνο αυτό αλλά και console exclusive που η ίδια η Microsoft πολύ διαφήμιζε μιας και δεν είχε και πολλά console exclusives με τόσο κόσμο online να προωθήσει.

Πλέον όμως δεν είναι. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

Τίποτα δεν είναι γραμμένο στην πέτρα όλα αλλάζουν όπως κάποτε το final fantasy ήταν Sony exclusive αλλά πλέον δεν είναι.

Μισο γιατι αυτο δεν το καταλαβαινω.θα πληρωσει η ms 20 -50 μιρια ασπουμε να φτιαχτει καποιο παιχνιδι για το xbox και αυτο θα βγει και στο ps?πως θα γινει αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xbox εκτός από κονσόλα είναι και multimedia center, δεν έχει μόνο υποστήριξη Netflix, prime video και UHD drive αλλά έχει και υποστήριξη Kodi που μπορείς να παίξεις όλα τα αρχεία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Πίστεψε με δεν παίζει απολύτως κανένα μα κανένα ρόλο ας είναι καλύτερη σε όλα αυτά που αυτό είναι η άποψη σου και τίποτα παραπάνω.

Αν θες σου λέω και τη δίκη μου όσο αφορά αυτά που ανάφερες.

Από τη στιγμή που δεν έχει πωλήσεις παγκοσμίως σε σχέση με το αντίπαλο στρατόπεδο όλα αυτά έχουν γίνει μάταια τουλάχιστον γι' αυτήν την γενειά κονσολών.

Ακόμα και οι εταιρίες αυτό μετράνε σαν μέγιστο κριτήριο τις πωλήσεις κονσολών και παιχνιδιών παγκοσμίως και ανάλογα πράτουν.

Η επιτυχία του ενός δεν σημαίνει την αποτυχία του άλλου αυτόματα. Παράδειγμα : https://comicbook.com/gaming/2018/11/29/xbox-one-x-performing-phenomenally-npd-crackdown-3/

Επίσης μην πας με τα απόλυτα metrics του πόσες κονσόλες πούλησα. Το πόσες κονσόλα πούλησα είναι το εν δυνάμει (και κατά προτίμηση ψηφιακά) διαθέσιμο αγοραστικό κοινό Software (παιχνίδια). Το κέρδος εκεί είναι πολύ μικρότερο από το να πουλάω "αέρα" στυλ gamepass, software ψηφιακά (το τονίζω αυτό λόγω των physical a.k.a. αγορά μεταχειρισμένου), Live κ.α. 

Αν και ίσως άστοχο, ένα παράδειγμα θεωρώ ότι είναι οι "αγελάδες" που λέμε στα F2P παιχνίδια που συντηρούν το παιχνίδι για όλους τους άλλους που δίνουν ελάχιστα χρήματα έως καθόλου.

 

Αναφορά σε κείμενο

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα

Το pubg ήταν xbox one console & pc(Microsoft) exclusive τόσο καιρό και όχι μόνο αυτό αλλά και console exclusive που η ίδια η Microsoft πολύ διαφήμιζε μιας και δεν είχε και πολλά console exclusives με τόσο κόσμο online να προωθήσει.

Πλέον όμως δεν είναι. Τυχαίο? Δεν νομίζω.

Τίποτα δεν είναι γραμμένο στην πέτρα όλα αλλάζουν όπως κάποτε το final fantasy ήταν Sony exclusive αλλά πλέον δεν είναι.

Κλασσικό παράδειγμα Timed Exclusive και τίποτα παραπάνω κατά την γνώμη μου. Αν το καλοσκεφτείς το PUBG "αρμέχτηκε" όσο ήταν να αρμεχτεί ,στον χρόνο του μάλιστα που ήταν στην μόδα και μετά την έλευση των Fortnite και λοιπά είναι "αδιάφορο" πλέον στο κοινό που παίζει Battle Royale.

19 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ναι, ένα account έχω. 

Εν δυνάμει που λέμε θα μπορούσες να κάνεις game το σύστημα και να φτιάχνεις accounts να έχεις επ' άπειρο Game Pass, Gold και λοιπά με trials και προσφορές όσο ορίζεις αυτά τα accounts ως Home Console την κονσόλα σου.

Κατά πόσο αυτό θα αποδειχθεί όμως "υγιεινό" για την κονσόλα και τον κύριο λογαριασμό σου μακροπρόθεσμα δεν ξέρω...

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες να ρωτήσω, φιλος θέλει να πάρει Game pass 12 μηνών, για να παρει το deal απο Αμαζον στις 48£ πρέπει να κάνει Uk account ή μπορεί να μπει και σε ελληνικο? Απο Ελλάδα που παίζει η καλύτερη τιμή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Prospector8 είπε

Παιδες να ρωτήσω, φιλος θέλει να πάρει Game pass 12 μηνών, για να παρει το deal απο Αμαζον στις 48£ πρέπει να κάνει Uk account ή μπορεί να μπει και σε ελληνικο? Απο Ελλάδα που παίζει η καλύτερη τιμή? 

 

Αν είναι digital code από υπολογιστή θα βάλει μούφα διεύθυνση Αγγλίας, θα το αγοράσει κανονικά - θα του έρθει το code στο email και θα βάλει τον κωδικό στην κονσόλα. Από Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

60 ευρώ έχει από το site της Microsoft, 30 για 6 μήνες και συνεχίζω να το βλέπω στα 30 οπότε μάλλον μπορώ να ξανακάνω αγορά. 6 ευρώ είναι η διαφορά με το Amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leo066 είπε

60 ευρώ έχει από το site της Microsoft, 30 για 6 μήνες και συνεχίζω να το βλέπω στα 30 οπότε μάλλον μπορώ να ξανακάνω αγορά. 6 ευρώ είναι η διαφορά με το Amazon

Ναι αλλά εσύ είσαι από τους "τυχερούς" που εμφανίζει αυτήν την προσφορά... Εμένα ούτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...