Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιώργο, την είχα δοκιμάσει τότε που την είχες ποστάρει αρχικά. Εννοείται πώς είναι πολύ δυνατή άσκηση και την έχω στο πρόγραμμα.

Τα πόδια μεγαλώνουν, δεν έχω παράπονο. Απλά είναι πιο αδύνατα αναλογικά με τον άνω κορμό που αρπάζει πιο εύκολα. Ειδικά οι γάμπες, δε λένε με τίποτα να φουσκώσουν (ενώ οι τετρακέφαλοι ανταποκρίνονται στην προπόνηση) αλλά δε με ξαφνιαζει αφού και οι 2 γονείς μου έχουν αδύνατες γάμπες όπως επίσης και τα αδέρφια μου (it runs in the family).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Fair enough!👌 

Κάτι έχω υπόψη μου και για τις γάμπες, δώσε μου λίγο χρόνο να το ψάξω και θα σου πω.

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανοίγει το λινκ.

Πάντως να ξέρεις έχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από προπονήσεις. Και με πολλά κιλά, και με λίγα κιλά, και με ισομετρικές και κάθε μέρα όπως έλεγε ο Μάους, ΤΙΠΟΤΑ. 6 χρόνια τώρα είναι ακριβώς στο ίδιο μέγεθος. Έχει μεγαλώσει λίγο στον κάθετο άξονα αλλά η περιφέρεια έχει παραμείνει η ίδια. Είναι το μόνο μέρος στο σώμα μου που δεν έχει αλλάξει.

Πιο ξεροκέφαλες κι από μένα λέμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JcD είπε

Το cf είναι ιδιαίτερα επίπονο για το σώμα, δεν είναι bodybuilding. Παρόλα αυτά όχι δεν είναι πολλά τα δύο γυμναστηρια αν δεν έχει στοιχειώδη βάρη το ένα γυμναστηριο, το βαριτζιδικο το χρησιμοποιούμε για ασκήσεις που θα βελτιώσουν την δύναμη στην πολεμική τέχνη όχι για bodybuilding, οπότε δεν είναι μεγάλος ο όγκος της προπόνησης συνήθως. Τελευταία πάντως φιλαράκι που ασχολήθηκε και με τα δύο όλη του τη ζωή ξεκίνησε να κάνει cf τις 2 μέρες του βαριτζιδικου και μου είπε ότι τον βοηθάει στο άλλο σπορ. Δεν το ξέρω αλλά το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι δουλεύουν διάφορα συστήματα 3-2 που σου γράφω από πάνω, άλλοι ασχολουντε με calisthenics γιατί θεωρούν ότι τα βάρη μειώνουν την ταχύτητα, και είναι και οι μεγαλύτεροι  50+ που πατάνε σπάνια στο βαριτζιδικο πλέον, είναι πασιφανές ότι όταν φύγει ο εγωισμός του καλού σώματος από την μέση καθένας κάνει ότι πραγματικά γουστάρει!

Λοιπόν, σήμερα έκανα την πρώτη μου προπόνηση από πολεμική τέχνη. Δεν ήταν ακριβώς μποξ, ήταν ένας συνδυασμός από αερόβιες ασκήσεις (squats, monkey walking, burpees, και σανίδα με γόνατα) και ασκήσεις σε σάκο (μπουνίες κεφάλι-σώμα, κλωτσίες, γονατιές). Μου άρεσε πολύ σαν προπόνηση και ήταν αρκετά εξαντλητική μπορώ να πω. Και έφυγα με καλή διάθεση (το ίδιο ισχύει και με το functional) αλλά το ένιωσα αρκετά πιο “παρείστικο” να το πω; Για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα ήμουν το μοναδικό αγόρι εκεί μέσα πράγμ απου μου φάνηκε παράξενο. Όμως τα βάρη μάλλον θα μου λείψουνε οπότε κάτι θα πρέπει να κάνω για αυτό φαντάζομαι. Νιώθω πολύ χαρούμενος που έριξα τις πρώτες μου μπουνιές, όσο παιδιάστικο και αν ακούγεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Δεν ανοίγει το λινκ.

Πάντως να ξέρεις έχω δοκιμάσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ από προπονήσεις. Και με πολλά κιλά, και με λίγα κιλά, και με ισομετρικές και κάθε μέρα όπως έλεγε ο Μάους, ΤΙΠΟΤΑ. 6 χρόνια τώρα είναι ακριβώς στο ίδιο μέγεθος. Έχει μεγαλώσει λίγο στον κάθετο άξονα αλλά η περιφέρεια έχει παραμείνει η ίδια. Είναι το μόνο μέρος στο σώμα μου που δεν έχει αλλάξει.

Πιο ξεροκέφαλες κι από μένα λέμε :)

https://www.t-nation.com/training/no-weights-calf-training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστορια καλησπερα... δε ξερω αν ειναι το σωστο νημα για να ρωτησω, αλλα θα το κανω. 

Ψαχνω για καθηστο ποδηλατο γυμναστικης για το σπιτι.  Budget 500e maximum. 

Ειμαι 135κιλα , με «πτωτικη» διαθεση... 

ειμαι αναμεσα σε δυο ποδηλατακια..

VIKING GALAXY - 475e

https://www.bestprice.gr/item/2155238161/viking-galaxy.html?bpref=bestprice-pbadge

 

Amila SR146-40 43349 - 445e

https://www.bestprice.gr/cat/3097/podhlata-gymnastikhs/f/2246_51925/kathisto.html?fromq=καθιστο+ποδηλατο+γυμναστικης&from=search

 

 

H αγορα θα γινει αμεσα.. ποιο θα προτεινατε; Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Λοιπόν, σήμερα έκανα την πρώτη μου προπόνηση από πολεμική τέχνη. Δεν ήταν ακριβώς μποξ, ήταν ένας συνδυασμός από αερόβιες ασκήσεις (squats, monkey walking, burpees, και σανίδα με γόνατα) και ασκήσεις σε σάκο (μπουνίες κεφάλι-σώμα, κλωτσίες, γονατιές). Μου άρεσε πολύ σαν προπόνηση και ήταν αρκετά εξαντλητική μπορώ να πω. Και έφυγα με καλή διάθεση (το ίδιο ισχύει και με το functional) αλλά το ένιωσα αρκετά πιο “παρείστικο” να το πω; Για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα ήμουν το μοναδικό αγόρι εκεί μέσα πράγμ απου μου φάνηκε παράξενο. Όμως τα βάρη μάλλον θα μου λείψουνε οπότε κάτι θα πρέπει να κάνω για αυτό φαντάζομαι. Νιώθω πολύ χαρούμενος που έριξα τις πρώτες μου μπουνιές, όσο παιδιάστικο και αν ακούγεται αυτό.

Κοίταξε κάποτε μου είπε ένας προπονητής, ένα σπορ θα αγαπήσεις και θα κάνεις αν θες να είσαι καλός σε αυτό, και είχε απόλυτο δίκιο! Μπορείς να βάλεις βάρη στην προπόνηση σου αλλά θα είσαι μέτριος και στα δύο κατόπιν. Μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα του τύπου δύο φορές τη βδομάδα βάρη, τρεις πολεμική τέχνη. Εγώ μετά από 25 χρόνια στα βάρη και πάνω κάτω 15 στις πολ. τέχνες θα σου έλεγα να ρίξεις βάρος στις πολ. τέχνες. Ο εκάστοτε προπονητής ξέρει να σου βγάλει και πρόγραμμα για βάρη αν θέλεις να βάλεις μυικό ιστό και να γίνεις ποιο βαρύς. Προσωπικά οι προπονήσεις μαχητικών σπορ με γεμίζουν πολύ περισσότερο από τα βάρη και αισθάνομαι πάντα ότι έχω κάνει κάτι χρήσιμο για τον εαυτό μου.  Απο'κει κι έπειτα δοκίμασε τα όλα και κάνε ότι σε γεμίζει και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά! Μόνο bodybuilding μην κάνεις 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, JcD είπε

Κοίταξε κάποτε μου είπε ένας προπονητής, ένα σπορ θα αγαπήσεις και θα κάνεις αν θες να είσαι καλός σε αυτό, και είχε απόλυτο δίκιο! Μπορείς να βάλεις βάρη στην προπόνηση σου αλλά θα είσαι μέτριος και στα δύο κατόπιν. Μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα του τύπου δύο φορές τη βδομάδα βάρη, τρεις πολεμική τέχνη. Εγώ μετά από 25 χρόνια στα βάρη και πάνω κάτω 15 στις πολ. τέχνες θα σου έλεγα να ρίξεις βάρος στις πολ. τέχνες. Ο εκάστοτε προπονητής ξέρει να σου βγάλει και πρόγραμμα για βάρη αν θέλεις να βάλεις μυικό ιστό και να γίνεις ποιο βαρύς. Προσωπικά οι προπονήσεις μαχητικών σπορ με γεμίζουν πολύ περισσότερο από τα βάρη και αισθάνομαι πάντα ότι έχω κάνει κάτι χρήσιμο για τον εαυτό μου.  Απο'κει κι έπειτα δοκίμασε τα όλα και κάνε ότι σε γεμίζει και σε κάνει να αισθάνεσαι καλά! Μόνο bodybuilding μην κάνεις 😂

To bodybuilding το θεωρώ τέρμα αντιαισθητικό και ενοχλητικό. Όχι ότι είναι κάτι που μπορώ να κάνω, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Θέλω να έχω λίγο φουσκωμένα χέρια και στήθος αυτό είναι όλο. Το σουλούπι μου είναι να είμαι γεροεμένος δεν μπορώ να με φανταστώ λεπτό γραμμωμένο. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα  θα είχε μόνο αυτό της πολεμικής τέχνης χωρίς το crossfit. O προπονητής μου φάνηκε πολύ συμπαθητικός. Βέβαια η προπόνησηη δεν ήταν μποξ, ήταν τύπου αερόβια γυμναστική με ασκήσεις σε σάκο (αυτό είναι το shadow fight άραγε;). Οπότε αν το δω “σοβαρά” ίσως θα έπρεπε να κάνω μια γνήσια προπόνηση μποξ. Βέβαια με τον σάκο δεν παίζουν τραυματισμοί του στυλ μυτες δοντια, σαγόνια κτλ. Πάντως η προπόνηση ήταν καυ**.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

To bodybuilding το θεωρώ τέρμα αντιαισθητικό και ενοχλητικό. Όχι ότι είναι κάτι που μπορώ να κάνω, αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. Θέλω να έχω λίγο φουσκωμένα χέρια και στήθος αυτό είναι όλο. Το σουλούπι μου είναι να είμαι γεροεμένος δεν μπορώ να με φανταστώ λεπτό γραμμωμένο. Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα  θα είχε μόνο αυτό της πολεμικής τέχνης χωρίς το crossfit. O προπονητής μου φάνηκε πολύ συμπαθητικός. Βέβαια η προπόνησηη δεν ήταν μποξ, ήταν τύπου αερόβια γυμναστική με ασκήσεις σε σάκο (αυτό είναι το shadow fight άραγε;). Οπότε αν το δω “σοβαρά” ίσως θα έπρεπε να κάνω μια γνήσια προπόνηση μποξ. Βέβαια με τον σάκο δεν παίζουν τραυματισμοί του στυλ μυτες δοντια, σαγόνια κτλ. Πάντως η προπόνηση ήταν καυ**.

Σκιαμαχία είναι όλες οι τεχνικές στον αέρα έναντι κατά φαντασίαν αντιπάλου. Φαντάζεσαι τον αντίπαλο και παίζεις δλδ. Ο σάκος έχει μακροχρόνια φθορές σε ώμους-πήχεις-χιαστούς. Σου τα έγραψα με την σειρά που με πονάνε αυτήν την περίοδο 😂 Μακάρι οι χειρότεροι τραυματισμοί αυτών των σπορ να ήταν οι ανοιχτές μύτες και οι μπλαβάδες. Αυτά είναι τα λιγότερα! Θα γίνεις πολεμικοτεχνίτης...σε κόβω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, JcD είπε

Σκιαμαχία είναι όλες οι τεχνικές στον αέρα έναντι κατά φαντασίαν αντιπάλου. Φαντάζεσαι τον αντίπαλο και παίζεις δλδ. Ο σάκος έχει μακροχρόνια φθορές σε ώμους-πήχεις-χιαστούς. Σου τα έγραψα με την σειρά που με πονάνε αυτήν την περίοδο 😂 Μακάρι οι χειρότεροι τραυματισμοί αυτών των σπορ να ήταν οι ανοιχτές μύτες και οι μπλαβάδες. Αυτά είναι τα λιγότερα! Θα γίνεις πολεμικοτεχνίτης...σε κόβω 😁

άρα δεν είναι σκιαμαχία αυτό που κάνω. Εκτός αν φαντάζομαι ότι ο σάκος είναι αντίπαλος 😛 περαστικά εύχομαι σε κάθε πονεμένο σου σημείο ξεχωριστά χαχα. Εμένα το πρόβλημα είναι για τη δουλειά. Απλά δεν γίνεται να έχω τραυματισμένο πρόσωπο. πολεμικοτεχνίτης τι εννοούμε; 😛 γαντια εχουμε κανενα μερος να αγορασω; Αν και νομοζω πουλανε στο γυνναστηριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

άρα δεν είναι σκιαμαχία αυτό που κάνω. Εκτός αν φαντάζομαι ότι ο σάκος είναι αντίπαλος 😛 περαστικά εύχομαι σε κάθε πονεμένο σου σημείο ξεχωριστά χαχα. Εμένα το πρόβλημα είναι για τη δουλειά. Απλά δεν γίνεται να έχω τραυματισμένο πρόσωπο. πολεμικοτεχνίτης τι εννοούμε; 😛 γαντια εχουμε κανενα μερος να αγορασω; Αν και νομοζω πουλανε στο γυνναστηριο

Η σκιαμαχία είναι στον αέρα δεν είναι στον σάκο.

 

Στο γυμναστήριο θα είναι ακριβότερα απ'ότι έξω. Πάρε από ένα εξειδικευμένο μαγαζί. Για καινούργιος με 20-25 ευρώ καθαρίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, JcD είπε

Η σκιαμαχία είναι στον αέρα δεν είναι στον σάκο.

Στο γυμναστήριο θα είναι ακριβότερα απ'ότι έξω. Πάρε από ένα εξειδικευμένο μαγαζί. Για καινούργιος με 20-25 ευρώ καθαρίζεις.

Τα γάντια διαφέρουν σε κάτι μεταξύ τους; Δηλαδή πέραν από ποιότητες, απλά το βάζεις και αμα σου κάνει; Εχω ενθουσιαστεί άγρια με το μποξ (αν και είχε στοιχεία κικ και μμα  αλλα οκ)
αυτά τα γάντια μαρέσουν πολύ εμφανισιακά
https://www.fitshop.gr/gantia-mpox-proponisis-leone/14470-gantia-mpox-leone-ramses-boxing-gloves-gn306/flypage.tpl/menu-id-71.html
και για κάποιον άγνωστο λόγο μόνο κοπέλες είχε η προπόνηση. Οι τετρακέφαλοι μου είναι οn fire αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Mighty-apple είπε

Τα γάντια διαφέρουν σε κάτι μεταξύ τους; Δηλαδή πέραν από ποιότητες, απλά το βάζεις και αμα σου κάνει; Εχω ενθουσιαστεί άγρια με το μποξ (αν και είχε στοιχεία κικ και μμα  αλλα οκ)
αυτά τα γάντια μαρέσουν πολύ εμφανισιακά
https://www.fitshop.gr/gantia-mpox-proponisis-leone/14470-gantia-mpox-leone-ramses-boxing-gloves-gn306/flypage.tpl/menu-id-71.html
και για κάποιον άγνωστο λόγο μόνο κοπέλες είχε η προπόνηση. Οι τετρακέφαλοι μου είναι οn fire αυτή τη στιγμή.

Το εξωτερικό μέγεθος είναι σημαντικό, να ρωτήσεις τον προπονητή τι γάντια να πάρεις, τα περισσότερα γυμναστηρια δουλεύουν 18αρια και 16αρια αλλά αυτός μπορεί να μην επιτρέπει τα 16αρια για παράδειγμα. Όσο μικρότερο είναι το εξωτερικό μέγεθος τόσο χειρότερα για τον συναθλητη σου που θα έχεις απέναντί. Αυτό που μου δείχνεις είναι ακριβό για αρχάριο. Μπορεί να πετάξεις τα χρήματα σου αν αποφασίσεις κατόπιν ότι δεν σου κάνει αυτό το σπορ. Πήγαινε στα xtreme stores και πάρε ένα ζευγάρι xfit η όπως τα λένε τα δικά τους τέλος πάντων, με 20 ευρώ μια χαρά γαντακια. Και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο συγκεκριμένο μαγαζί, πριν 3 μήνες πήρα από εκει ένα ζευγάρι Everlast των 40 ευρώ, είναι άχρηστα πλέον! Οπότε την επόμενη θα πάρω κι εγώ των 20 που να μην κλαίω τα λεφτά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα γκομενικά :P

12άρια έχω εγώ. Η σχολή δεν σου δίνει ένα starter kit? Μην πάρεις τίποτα φανταχτερό

Κάποιοι έχουν αλλά γάντια προπόνηση και άλλα στους αγώνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...