Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kti23 είπε

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

Unflavored μονο πλεον και ριξε μεσα οτι θέλεις απο κακάο μέχρι φρούτα κλπ. Προσωπικά ο αγαπημένος μου συνδυασμός είναι με γάλα αμυγδάλου +2 κουταλάκια του γλυκού κακάο +1 παγωμένη μπανάνα +παγάκια στο blender και γίνεται απίστευτο.

Πολυ καλύτερο απο τις ασπαρταμες/stevia και λοιπά γλυκαντικά καθώς και πιο ευέλικτο να βάλεις ότι θέλεις εσύ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Mighty-apple είπε

Ξενερωσα με τον ορο ζουμπα μποξινγκ με γειωσε τελειως 😂😂 καλα γεματο δεν το ελεγες 4 ανθρωποι ειμαστε.. θα μπορουσα βα ξεκινησω κανονικο μποξ ενδεχομενως. Να κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αυτο και 3 cf. Απλα φοβαμαι μην ειναι λιγο 3 cf. Ειναι ωραιο ξεδωμα να βαρας σακο.

Μην ξενερώνεις ρε,κάνε αυτό που γουστάρεις και άμα βαρεθείς πας για άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πρώτη προπόνηση, έχοντας να γυμναστώ σε τέτοιους ρυθμούς πολύ καιρό, έχει πιαστεί ό,τι μυς υπάρχει στο σώμα μου. Μιλάω για το κλασικό πιάσιμο που δεν μπορείς να βάλεις-βγάλεις μπλούζα εύκολα και γενικά να κουνήσεις χέρια :P Θα ήταν καλύτερα να περιμένω να περάσει, κάνοντας διατάσεις κλπ ή να κάνω κανονικά προπόνηση αύριο αν είμαι καλύτερα; Πιο πολύ ρωτάω γιατί ξέρω οτι έτσι όπως είμαι πιασμένος δεν θα βγει η ίδια προπόνηση με τίποτα και φοβάμαι μην προκύψει κάποιος τραυματισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kti23 είπε

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

Καλύτερα ως εξής:

  • παίρνεις άγευστη και δίνεις όποια γεύση θες
  • παίρνεις δείγματα και μικρές ποσότητες απ' όσες δεν βρεις σε δείγματα

Οι γεύσεις είναι υποκειμενικές. Κάποια που αρέσει σε μένα, μπορεί να μην αρέσει σε σένα - και τανάπαλιν. Εμένα, για παράδειγμα, μου αρέσει σοκολάτα - φυστικοβούτυρο, ενώ σε άλλους δεν άρεσε.

25 λεπτά πριν, Castiel είπε

Μετά από πρώτη προπόνηση, έχοντας να γυμναστώ σε τέτοιους ρυθμούς πολύ καιρό, έχει πιαστεί ό,τι μυς υπάρχει στο σώμα μου. Μιλάω για το κλασικό πιάσιμο που δεν μπορείς να βάλεις-βγάλεις μπλούζα εύκολα και γενικά να κουνήσεις χέρια :P Θα ήταν καλύτερα να περιμένω να περάσει, κάνοντας διατάσεις κλπ ή να κάνω κανονικά προπόνηση αύριο αν είμαι καλύτερα; Πιο πολύ ρωτάω γιατί ξέρω οτι έτσι όπως είμαι πιασμένος δεν θα βγει η ίδια προπόνηση με τίποτα και φοβάμαι μην προκύψει κάποιος τραυματισμός

Οι μύες ζεσταίνονται και τα βγάζεις πέρα άνετα. Πήγαινε να κάνεις το πρόγραμμά σου, κι αν δεις πως δεν τα καταφέρνεις απλά ρίχνεις την ένταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Unflavored μονο πλεον και ριξε μεσα οτι θέλεις απο κακάο μέχρι φρούτα κλπ. Προσωπικά ο αγαπημένος μου συνδυασμός είναι με γάλα αμυγδάλου +2 κουταλάκια του γλυκού κακάο +1 παγωμένη μπανάνα +παγάκια στο blender και γίνεται απίστευτο.

Πολυ καλύτερο απο τις ασπαρταμες/stevia και λοιπά γλυκαντικά καθώς και πιο ευέλικτο να βάλεις ότι θέλεις εσύ.

Συμφωνώ στη ιδέα του smoothie και μακριά από γλυκαντικά απλά δεν έχω πάντα το χρόνο για προετοιμασία. Άσε που αρκετές φορές το συνοδεύω με βρωμη και γάλα και σκέτο μεταπροπονητικο

Γενικοτερα είπα ιδέες για γεύσεις το ξέρω ότι είναι υποκειμενικό γιατί ξενέρωσα με τη βανίλια.

Προτιμώ συνήθως αυτές που κρατάνε την περιεκτικότητα στο 96%. Τελευταία φορά πάντως που πήρα περίμενα 22 ανά scoop και λέει 20. Πολλές αυξομειώσεις και είναι η μόνη πρωτεινη που αλλάζει κάθε φορά που παραγγέλνω 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτείνη αν και εφόσον θες ,προτείνω απο real greek.Ελληνική εταιρεία με καλή ποιότητα.Γεύση τυρίλα.Αλλά έφαγε γερη ανατίμηση :(

Εγω μια ερωτηση να θεσω.Τα Bcaa ως συμπλήρωμα τα θεωρειτε απαραίτητα ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GothicCrusader είπε

Με αφορμή αυτό, έτσι ως αναφορά, εγώ όταν είχα ξεφύγει (λόγω τραυματισμού) στην αρχή είχα πάει σε διαιτολόγο. Ο τύπος μου είχε δώσει μία δίαιτα 1500 kcal και κάτι σκόνες Prevent. Στο μενού όλα ήταν light, super light, extra light. Τυρί light, γιαούρτι 0%, γλυκά off, κρέας χωρίς λίπος, ψωμί με το σταγονόμετρο, 3 γεύματα την ημέρα και μόνο πράγματα που δίνουν 0 θερμίδες ενδιάμεσα (π.χ. coca cola light, καφέ τσάι χωρίς ζάχαρη Κλπ). Επειδή το τηρούσα κατά γράμμα έχανα βάρος με ακρίβεια για περίπου 2 μήνες. Πρακτικά λοιπόν το σύστημα δούλεψε άψογα και τα μαθηματικά επαληθεύτηκαν ... ΑΛΛΑ δεν ήταν σε καμία περίπτωση πιθανό να τηρήσω τέτοιο πράγμα μακροπρόθεσμα. Ε,  μόλις σταμάτησα τα πήρα πίσω και με το παραπάνω σε χρόνο dt. Έπεσα στο φαί σαν πεινασμένο.

Μετά πήγα σε προπονητή και ξεκινήσαμε 3x 45λεπτες προπονήσεις σε υψηλούς παλμούς (σιγά σιγά και προοδευτικά). Διατροφή από Venuto. Μπριζόλες, κοτόπουλα μέχρι σκασμού, λάδια, γιαούρτια το χαμηλότερο σε 1%, αβγά με τους κρόκους, ψωμιά , 5 γεύματα την ημέρα, πρωτείνη σε κάθε γεύμα. Από μαθηματικής άποψης αντί να παίζω στις 1500 kcal έπαιζα στις 1850-1900 Kcal αλλά λόγω της διαφοράς του φαγητού (κοτόπουλα, μπριζόλες, μπιφτέκια, ψάρια σε κάθε γεύμα) δεν πείναγα καθόλου χώρια ότι είχα 5 γεύματα αντί 3. Light παίζει να μην υπάρχει τίποτα στο μενού εκτός από στραγγιστό 1%. Έχασα το ίδιο βάρος σε περίπου στο διπλάσιο χρόνο αλλά τώρα παίζω +400 με +600 θερμίδες κατά μέσο όρο από πριν σχεδόν διατηρώντας το βάρος μου σταθερό (καλά από σωματικής κατάστασης δεν συζητάμε πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει). Και παίζει σε διάδρομο να μην έτρεξα ποτέ πάνω από 10 λεπτά.

Οπότε σε εμένα η τελευταία πρότασή σου είναι πολύ μεγάλη αλήθεια. Για να χάσεις βάρος αποδοτικά πρέπει να συνδυάσεις βάρος και γυμναστική και να αυξήσεις τις στροφές της μηχανής. Να πατάς γκάζι κάθε 2 τρεις μέρες, να την κρατάς να δουλεύει ψηλά και να ρίχνεις μέσα καλό καύσιμο. Αν είχα χρόνο θα πήγαινα πλέον και σε 5 προπονήσεις.

Η λύση να την ρυθμίσεις να δουλεύει στο ρελαντί και να τρώς μόνο μαρούλι τουλάχιστο σε εμένα ήταν τεράστια και αποτυχία (μακρόχρονα) και καταπίεση.

Ο λόγος που έχανες κιλά με +400 θερμίδες είναι επειδή ξεκίνησες να κάνεις προπονήσεις & να είσαι πιο ενεργός γενικά. Όταν όμως πρέπει να μείνεις ακίνητος, και φυσικά ανάλογα το βάρος σου, πρέπει να τρως το ελάχιστο δυνατό σε θερμίδες συντήρησης για να μην πάρεις βάρος. Η διατροφή του γιατρού λογική μου φαίνεται. 1500 θερμίδες είναι κυριολεκτικά τίποτα. Κι επειδή έχω κάνει τέτοια διατροφή με σκοπό six pack κλπ, ενώ είχα μια χαρά αποτελέσματα, είχα καταντήσει να μετράω μέχρι πόσες τομάτες τρώω, ή πόσες κουταλιές καφέ πίνω. Είναι ελάχιστες οι θερμίδες και δεν σηκώνουν καμία παρατυπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CallMeRp είπε

Πρωτείνη αν και εφόσον θες ,προτείνω απο real greek.Ελληνική εταιρεία με καλή ποιότητα.Γεύση τυρίλα.Αλλά έφαγε γερη ανατίμηση :(

Εγω μια ερωτηση να θεσω.Τα Bcaa ως συμπλήρωμα τα θεωρειτε απαραίτητα ή οχι ;

Πανάκριβη πλέον. Η impact whey είναι μια χαρά. 

Τα bcaa δεν είναι απαραίτητα, εκτός εαν βρίσκεται κάποιος σε πολύ σκληρή δίαιτα, με μεγάλο φόρτο προπόνησης, αερόβιας κλπ. Εκεί μπορεί να βοηθήσουν κατά ένα μικρό ποσοστό. 

3 ώρες πριν, Castiel είπε

Μετά από πρώτη προπόνηση, έχοντας να γυμναστώ σε τέτοιους ρυθμούς πολύ καιρό, έχει πιαστεί ό,τι μυς υπάρχει στο σώμα μου. Μιλάω για το κλασικό πιάσιμο που δεν μπορείς να βάλεις-βγάλεις μπλούζα εύκολα και γενικά να κουνήσεις χέρια :P Θα ήταν καλύτερα να περιμένω να περάσει, κάνοντας διατάσεις κλπ ή να κάνω κανονικά προπόνηση αύριο αν είμαι καλύτερα; Πιο πολύ ρωτάω γιατί ξέρω οτι έτσι όπως είμαι πιασμένος δεν θα βγει η ίδια προπόνηση με τίποτα και φοβάμαι μην προκύψει κάποιος τραυματισμός

Είναι προτιμότερο να περιμένεις να περάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Castiel είπε

Μετά από πρώτη προπόνηση, έχοντας να γυμναστώ σε τέτοιους ρυθμούς πολύ καιρό, έχει πιαστεί ό,τι μυς υπάρχει στο σώμα μου. Μιλάω για το κλασικό πιάσιμο που δεν μπορείς να βάλεις-βγάλεις μπλούζα εύκολα και γενικά να κουνήσεις χέρια :P Θα ήταν καλύτερα να περιμένω να περάσει, κάνοντας διατάσεις κλπ ή να κάνω κανονικά προπόνηση αύριο αν είμαι καλύτερα; Πιο πολύ ρωτάω γιατί ξέρω οτι έτσι όπως είμαι πιασμένος δεν θα βγει η ίδια προπόνηση με τίποτα και φοβάμαι μην προκύψει κάποιος τραυματισμός

Εννοείται να πας και να κάνεις κανονικά, το πιάσιμο με πιάσιμο περνάει !

Οταν κάνουμε πρωτη φορα προπόνηση η οταν εχουμε να γυμναστούμε καιρο τοτε για καποιες μερες θα ειμαστε πιασμένοι !

 Αν τα αφήσεις για καμια βδομάδα , οταν ξανα πας και κάνεις γερα θα ξαναπιαστεις και παλι, αντιθέτως αν πας αύριο θα δεις πως μόλις ζεσταθείς θα σου φύγει τελείως το πιάσιμο! μετα θα ξανα πιαστεις βέβαια αλλα δεν τρεχει τιποτα φυσιολογικό ειναι ! 

Πήγαινε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, OneWaySystem είπε

Εννοείται να πας και να κάνεις κανονικά, το πιάσιμο με πιάσιμο περνάει !

Οταν κάνουμε πρωτη φορα προπόνηση η οταν εχουμε να γυμναστούμε καιρο τοτε για καποιες μερες θα ειμαστε πιασμένοι !

 Αν τα αφήσεις για καμια βδομάδα , οταν ξανα πας και κάνεις γερα θα ξαναπιαστεις και παλι, αντιθέτως αν πας αύριο θα δεις πως μόλις ζεσταθείς θα σου φύγει τελείως το πιάσιμο! μετα θα ξανα πιαστεις βέβαια αλλα δεν τρεχει τιποτα φυσιολογικό ειναι ! 

Πήγαινε .

  Διαφωνώ, το πιάσιμο είναι ένδειξη ότι οι μυς έχουν "στεσαριστεί", πρέπει να τους δώσει χρόνο να αναρρώσουν, το ότι θα ζεσταθεί και δεν θα νοιώθει το πιάσιμο δεν λέει κάτι, ούτε είναι σωστό να πιάνεται ξανά και ξανά μέχρι να συνηθίσει το σώμα.

  Αυτό που χρειάζεται είναι 1-2 μέρες ξεκούρασης, με αρκετό νερό, τροφές με πρωτεϊνη και κάποιο ελαφρύ πρόγραμμα με χαλαρό τρέξιμο ή περπάτημα, διατάσεις και ίσως πολύ ελαφριά βάρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, yannis27gr είπε

CallmeRP, θυμήσου πώς για να παίρνεις αξιόπιστα αποτελέσματα να ζυγίζεσαι κάθε μέρα ίδια ώρα και με ίδιες συνθήκες (το ιδανικό είναι μόλις ξυπνάς, κατουρημα και μετά ζύγισμα) και να βγάζεις εβδομαδιαίους μέσους όρους.

Χρειαζόμαστε τους υδατάνθρακες φίλε μου. Αν θες να χάσεις κιλά και ταυτόχρονα να είσαι υγιής, ακολούθησε τον απλό κανόνα: τρώγε άφθονα λαχανικά, αρκετά φρούτα και μόνο σπιτικο φαγητό και όπου αυτό περιέχει υδατάνθρακα (π.χ. μακαρόνια, ρύζι, ψωμί, κτλ) να επιλέγεις ολικής. Απέφυγε προμαγειρεμένα φαγητά, delivery και οτιδήποτε θα μπορούσες να βρεις σε ένα περίπτερο (αναψυκτικά, σοκολάτες, κρουασαν, κτλ). Ακολούθησε το αυστηρά και θα δεις ότι και κιλά θα χάνεις, και δε θα πεινάς (αν και θα νιώθεις στέρηση αφού έχεις συνηθίσει σε συγκεκριμένες γεύσεις και το σώμα θα της ζητάει) και θα δεις τη συνολικότερη υγεία σου να φτιάχνει.

Δίαιτα δεν πρέπει ΠΟΤΕ να κάνεις. Η συντριπτική πλειοψηφία όσων κάνουν δίαιτα, ένα χρόνο μετά είναι στα ίδια ή περισσότερα κιλά από πριν. Η δίαιτα πιο πολύ μοιαζει με τρόπο να βάλεις κιλά παρά να χάσεις.

Αφού θες να αυξήσεις μυική μάζα στο άνω σώμα, ασχολήσου με ασκήσεις που δυναμώνουν το άνω σώμα. Μπορείς να κάνεις σπλιτ πρόγραμμα, 2 φορές τη βδομάδα (π.χ. Δευτέρα & Πέμπτη) άνω σώμα και 1 κάτω σώμα (π.χ. Τρίτη). Κάντο 2-3 εβδομάδες. Αν δεις ότι σου περισσεύει ενέργεια (δηλαδή το Σαββάτο νιώθεις ότι θα μπορούσες να κανεις κι άλλη προπόνηση) είτε δε γυμνάζεσαι αρκετά όταν κάνεις βάρη είτε πραγματικά είσαι από αυτούς που έχουν δυνατότητα για το κάτι παραπάνω οπότε ρίξε κι ένα τρέξιμο να ξεδώσεις ή κάνε μια προπόνηση με τον σάκο. Αυτό εννοώ ότι βλέπεις και ακούς το σώμα σου και προσαρμόζεις τις προπονήσεις.

Πάντως με το μποξ και το zumbaboxing δε θα βάλεις μυς. Αντοχή θα φτιάξεις, σίγουρα, αλλά τα χέρια σου θα παραμείνουν όσο αδύνατα είναι. Γι αυτό άλλωστε το τμήμα είναι γεμάτο κοπέλες που έχουν νταλκά να γίνουν κοκκαλιάρες επειδή νομίζουν ότι αυτό εμείς θεωρούμε σέξι. Meh.

Θα διαφωνήσω πάντως για το kick γιατί είναι full body workout.

Όγκος δεν μπαίνει μυϊκή καταπόνηση σίγουρα υπάρχει όμως. Ούτως οι άλλως λόγω αθλήματος δεν μπορεις να εχεις τα δικέφαλα bodybuilder γιατί χάνεις σε όλα τα υπόλοιπα που απαιτεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, CallMeRp said:

Πρωτείνη αν και εφόσον θες ,προτείνω απο real greek.Ελληνική εταιρεία με καλή ποιότητα.Γεύση τυρίλα.Αλλά έφαγε γερη ανατίμηση :(

Εγω μια ερωτηση να θεσω.Τα Bcaa ως συμπλήρωμα τα θεωρειτε απαραίτητα ή οχι ;

διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα η πρωτεινη της myprotein εχει μεσα bcaa οπως διαβασα στο site τους.

16 hours ago, Fotis13 said:

Ναι !

Και λογικα στΗν aconcagua. δεν το ειχα ποτε με το πολυ νερο ασχετα που ξερω οτι βοηθαει.οποτε και kili και elbrus δεν ειχα μεγαλη καταναλωση σε νερο. και γενικα δεν εχω μεγαλη καταναλωση σε νερο In my life(Δυστυχως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Mighty-apple είπε

Ξενερωσα με τον ορο ζουμπα μποξινγκ με γειωσε τελειως 😂😂 καλα γεματο δεν το ελεγες 4 ανθρωποι ειμαστε.. θα μπορουσα βα ξεκινησω κανονικο μποξ ενδεχομενως. Να κανω 1-2 φορες την εβδομαδα αυτο και 3 cf. Απλα φοβαμαι μην ειναι λιγο 3 cf. Ειναι ωραιο ξεδωμα να βαρας σακο.

Μην κάνεις ότι γουστάρεις που λεν οι από πάνω, κάνε 3 φορές πυγμαχία δύο βάρη. Άκου τον παππού! Κάποτε θα πίνεις νερό στο όνομα μου!

17 ώρες πριν, kti23 είπε

Ψωνίζει κάνεις συχνά από myprotein και έχει δοκιμάσει  για να προτείνει γεύση;

Από cookies and cream πήγα σε κλασσική βανίλια και είναι το λιγότερο ανοστη 

Ξανά γραφώ για να παραμένει επίκαιρο...όσοι ψωνίζεται από το myprotein κι επειδή ο browser μας κατευθυνθεί συνήθως αυτόματα στο ελληνικό site, κάντε τον κόπο να τσεκάρετε την παραγγελία σας και στο αγγλικό site διότι συνήθως είναι ποιο φθηνά, τσεκάρετε την παραγγελία έως το check out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...