Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kti23 είπε

εν τω μεταξυ οσον αφορά την ημερησια ποσοτητα προσλαμβανομενης πρωτεινης εχω ακουσει διαφορα

Απο τη μια μεγαλες ποσοτητες , απο την αλλη οχι πανω απο 20-30 γρ πρωτεινης ανα γευμα γιατι δεν μπορει να τα προσλαβει αποτελεσματικα ο οργανισμος

Υπαρχουν αντιστοιχες εγκυρες ερευνες επι του θεματος?

Όσες έρευνες έχουν γίνει, και είναι εκατοντάδες, έχουν φτάσει στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι δηλαδή για άτομα που αθλούνται συστηματικά για fitness, υγεία κλπ, η ελάχιστη ποσότητα πρωτεϊνης που προτείνεται είναι από 1,4 εως 1,8γρ πρωτεϊνης ανα κιλό σωματικού βάρους. Για αθλούμενους που θέλουν μεγαλύτερη αύξηση μυικής μάζας, δύναμης κλπ, από 1,8 εως 2,2γρ ανα κιλό σωματικού βάρους. Για αθλητές που βρίσκονται σε αυστηρή διατροφή γράμμωσης, σίγουρα παραπάνω, ανάλογα πάντα τις συνθήκες διατροφής και προπόνησης. Επίσης πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπ'οψιν και την ποιότητα της πρωτεϊνης, όχι μόνο την ποσότητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Trial and error. Άσε τις έρευνες και δες τι δουλεύει σε σένα.

αυτό . παίρνεις τα κατώτερα και τα ανώτερα "προτεινόμενα" όρια και δοκιμάζεις. για παράδειγμα για εμένα ξέρω πως αν φάω ας πούμε πχ τυχαία νούμερα 200γρ πρωτεΐνη αρχίζω να έχω αέρια και φούσκωμα , αν τα ρίξω στα 170 ξαφνικά το πρόβλημα εξαφανίζεται. Αυτό συμβαίνει όταν ειμαι σε συντήρηση και τρώω όσο υδατάνθρακα χρειάζομαι , σε διατροφή γράμμωσης πάλι με χαμηλότερο υδατάνθρακα μπορώ να φάω παραπάνω πρωτεΐνη χωρίς πρόβλημα. Γιατί ? γιατι όταν το σώμα δεν έχει αρκετό υδατάνθρακα χρησιμοποιεί και ένα μέρος της πρωτεΐνης σαν πηγή ενέργειας. Βολεύει στη γράμμωση για τα οφέλη που ξέρουμε αλλα σε περίοδο συντήρησης/όγκου δεν έχει νόημα να τρώμε παραπάνω πρωτεΐνη απ όση χρειαζόμαστε πραγματικά.

πάρτε μια φωτογραφία κ απο εμένα απο χθες γιατι έχω καιρό 🤣

1212211221.jpg.466f2b8d7c5689fa70fbf693d266e872.jpg

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2019 στις 8:15 ΜΜ, JcD είπε

δεύτερων δείτε και μια άλλη άποψη να κουφαθητε, τα λαχανικά είναι σκουπίδια 😆

https://youtu.be/JGPZRhDVvuI

Είναι γεγονός ότι την σήμερον ημέρα, θα βρεις ειδικούς να υποστηρίξουν οτιδήποτε γουστάρεις. Πχ στον τομέα της διατροφής, όλο και θα βρεθούν κάποιοι καθηγητές που θα λένε ότι πρέπει να τρώμε μόνο φυτά ή μόνο κρέας ή καθόλου ψάρι ή μόνο φρούτα ή καθόλου ζάχαρη κτλ κτλ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως και σε ένα σωρό άλλες περιπτώσεις, αυτά που λέει είναι ένας συνδυασμός από υπαρκτές έρευνες τις οποίες έχει επιλέξει για να υποστηρίξει αυτό που θέλει (βγάζοντας εντελώς λάθος συμπεράσματα τα οποία δεν προκύπτουν από τις έρευνες που αναφέρει) αλλά και από κάποια πράγματα που υποστηρίζει χωρίς καν να τα τεκμηριώνει. Πχ στο 39' λέει ότι οι vegetarians μπορεί να φαίνονται πιο υγιείς συγκρινόμενοι με τον γενικό πληθυσμό, αλλά όταν συγκριθούν με άλλους "health conscious", τότε ζουν το ίδιο. Και από αυτό βγάζει το εντελώς ηλίθιο συμπέρασμα ότι "το να τρως φυτά δεν έχει οφέλη για την υγεία", λες και οι "health conscious" που δεν είναι vegetarians, δεν τρώνε καθόλου φυτά!  Και μετά παίρνει 1-2 μελέτες που έδειξαν ότι οι φυτικές ίνες δεν βοηθάνε στην εκκολπωματίτιδα και από εκεί βγάζει το συμπέρασμα ότι οι φυτικές ίνες δεν βοηθάνε πουθενά! Αγνοώντας χιλιάδες έρευνες που αναφέρονται σε μειωμένους κινδύνους πολλών ασθενειών σε άτομα που παίρνουν αρκετές φυτικές ίνες, και αγνοώντας την επιδημιολογία που λέει ότι οι μακροβιότεροι άνθρωποι στον κόσμο ακολουθούν κατά βάση δίαιτες πλούσιες σε φυτικές τροφές, πχ: https://www.theactivetimes.com/fitness/nutrition/5-staple-foods-eaten-worlds-longest-living-people

Τέλος πάντων, φυσικά και βρίσκει κανείς μελέτες για οτιδήποτε γουστάρει, καθώς και ένα σωρό δόκτωρες να υποστηρίξουν ακόμα και την πιο παλαβή διατροφή, αλλά πάντως οι πιο αξιόπιστες πηγές έχουν κατατάξει όλα τα επεξεργασμένα κρέατα στα ΔΕΔΟΜΕΝΑ καρκινογόνα και όλα τα κόκκινα κρέατα στα ΠΙΘΑΝΩΣ καρκινογόνα. Πχ, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας:

https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

Για μυική ανάπτυξη το κόκκινο κρέας έχει όντως θετικά αποτελέσματα. Το πόσο συχνά πρέπει να το καταναλώνει κανείς, εξαρτάται όπως είπα από τις προτεραιότητές του. Όμως ΟΛΑ τα επεξεργασμένα κρέατα (μπέικον, λουκάνικα, παριζάκια, Κατίνα σαλαμάκι κτλ) είναι σκουπίδια και δεν χρειάζεται να καταναλώνονται ΠΟΤΕ.

 

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Είναι γεγονός ότι την σήμερον ημέρα, θα βρεις ειδικούς να υποστηρίξουν οτιδήποτε γουστάρεις. Πχ στον τομέα της διατροφής, όλο και θα βρεθούν κάποιοι καθηγητές που θα λένε ότι πρέπει να τρώμε μόνο φυτά ή μόνο κρέας ή καθόλου ψάρι ή μόνο φρούτα ή καθόλου ζάχαρη κτλ κτλ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, όπως και σε ένα σωρό άλλες περιπτώσεις, αυτά που λέει είναι ένας συνδυασμός από υπαρκτές έρευνες τις οποίες έχει επιλέξει για να υποστηρίξει αυτό που θέλει (βγάζοντας εντελώς λάθος συμπεράσματα τα οποία δεν προκύπτουν από τις έρευνες που αναφέρει) αλλά και από κάποια πράγματα που υποστηρίζει χωρίς καν να τα τεκμηριώνει. Πχ στο 39' λέει ότι οι vegetarians μπορεί να φαίνονται πιο υγιείς συγκρινόμενοι με τον γενικό πληθυσμό, αλλά όταν συγκριθούν με άλλους "health conscious", τότε ζουν το ίδιο. Και από αυτό βγάζει το εντελώς ηλίθιο συμπέρασμα ότι "το να τρως φυτά δεν έχει οφέλη για την υγεία", λες και οι "health conscious" που δεν είναι vegetarians, δεν τρώνε καθόλου φυτά!  Και μετά παίρνει 1-2 μελέτες που έδειξαν ότι οι φυτικές ίνες δεν βοηθάνε στην εκκολπωματίτιδα και από εκεί βγάζει το συμπέρασμα ότι οι φυτικές ίνες δεν βοηθάνε πουθενά! Αγνοώντας χιλιάδες έρευνες που αναφέρονται σε μειωμένους κινδύνους πολλών ασθενειών σε άτομα που παίρνουν αρκετές φυτικές ίνες, και αγνοώντας την επιδημιολογία που λέει ότι οι μακροβιότεροι άνθρωποι στον κόσμο ακολουθούν κατά βάση δίαιτες πλούσιες σε φυτικές τροφές, πχ: https://www.theactivetimes.com/fitness/nutrition/5-staple-foods-eaten-worlds-longest-living-people

Τέλος πάντων, φυσικά και βρίσκει κανείς μελέτες για οτιδήποτε γουστάρει, καθώς και ένα σωρό δόκτωρες να υποστηρίξουν ακόμα και την πιο παλαβή διατροφή, αλλά πάντως οι πιο αξιόπιστες πηγές έχουν κατατάξει όλα τα επεξεργασμένα κρέατα στα ΔΕΔΟΜΕΝΑ καρκινογόνα και όλα τα κόκκινα κρέατα στα ΠΙΘΑΝΩΣ καρκινογόνα. Πχ, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας:

https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

Για μυική ανάπτυξη το κόκκινο κρέας έχει όντως θετικά αποτελέσματα. Το πόσο συχνά πρέπει να το καταναλώνει κανείς, εξαρτάται όπως είπα από τις προτεραιότητές του. Όμως ΟΛΑ τα επεξεργασμένα κρέατα (μπέικον, λουκάνικα, παριζάκια, Κατίνα σαλαμάκι κτλ) είναι σκουπίδια και δεν χρειάζεται να καταναλώνονται ΠΟΤΕ.

Φιλικά τελείως αν δεν έχεις κάποιο δοκτωρά ή να είσαι επιστήμονας και να έχεις σπουδάσει περί των συγκεκριμένων θεμάτων το να βγάζεις τα συμπεράσματα του συγκεκριμένου ανθρώπου ηλίθια είναι αστείο και δεν σηκώνει σχολιασμού! Κατά τα λοιπά κι εσύ με την σειρά σου μας δίνεις λινκς από έρευνες που υποστηρίζουν τα αντίθετα, τουτέστιν μία απ'τα ίδια. Αναμένω λοιπόν να μάθω την ιδιότητα σου ώστε να ξέρουμε αν όντως ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει ηλιθιότητες, που να μην τον παρακολουθούμε κιόλας δλδ όχι τίποτα άλλο!

Εν ολίγοις μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα μου λέτε ότι το κόκκινο κρέας ΠΙΘΑΝΟΣ είναι καρκινογόνο, κι εγώ σας λέω ότι οι συγκεκριμένοι οργανισμοί αλλάζουν απόψεις περί των θεμάτων κάθε τρεις και λίγο, τουτέστιν το να προσθέσει κάποιος μία μοσχαρίσια την ημέρα στην διατροφή του έχει τις ίδιες πιθανότητες να του δημιουργήσει  καρκίνο με το WiFi του σπιτιού του που είναι επίσης ακόμα υπό έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JcD είπε

Φιλικά τελείως αν δεν έχεις κάποιο δοκτωρά ή να είσαι επιστήμονας και να έχεις σπουδάσει περί των συγκεκριμένων θεμάτων το να βγάζεις τα συμπεράσματα του συγκεκριμένου ανθρώπου ηλίθια είναι αστείο και δεν σηκώνει σχολιασμού!

Ειναι αστειο και δεν σηκωνει σχολιασμου καποιος που δεν ειναι αστροφυσικος να χλευαζει οσους λενε οτι η γη ειναι επιπεδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα,

Αφού μπήκε ο Σεπτέμβρης ξεκίνησα και εγώ τις αθλητικές μου δραστηριότητες . Αν πάνε όλα καλά (απο άποψη τραυματισμών και επειδή έχω 4 κήλες που με ταλαιπωρούν χρόνια ) λέω το πρόγραμμα φέτος να περιλαμβάνει τρέξιμο , καλλισθενική σε εξωτερικό χώρο και κολύμβηση την ίδια ημέρα 3 ή 4 φορές την εβδομάδα.

Έκανα σήμερα την πρώτη προπόνηση και ταβάνιασα :D

Έχετε καμία πρόταση για κάποιο χειροποίητο ρόφημα για μετά το τέλος της προπόνησης ? Ή αν ήταν καλό να πιώ κάτι πριν την κολύμβηση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 4saken είπε

Ειναι αστειο και δεν σηκωνει σχολιασμου καποιος που δεν ειναι αστροφυσικος να χλευαζει οσους λενε οτι η γη ειναι επιπεδη?

Ο άλλος είναι γιατρός φίλε μου δεν είναι κάνας τυχαίος που βγήκε και λέει αρλούμπες, και δεν είπα ότι δεν σηκώνει σχολιασμού, είπα ότι δεν μπορεί ο κάθε τυχαίος να βγάζει τα συμπεράσματα του ηλίθια. Μπορεί βέβαια ο φίλος από πάνω να είναι επιστήμονας οπότε και τον ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Υπαρχουν επιστημονες που λενε οτι η γη ειναι επιπεδη.

Εντελώς ασύγκριτες μεταξύ τους περιπτώσεις. Η βεβαιότητα ότι η γη δεν είναι επίπεδη προέρχεται από φωτογραφίες και αποδείξεις που μπορεί να κατανοήσει ο καθημερινός άνθρωπος. Το παραπάνω θέμα είναι υπό έρευνα, οι έρευνες μονίμως υπό αμφισβήτηση και το να βγάζουμε ηλίθιες τις απόψεις ενός επιστήμονα πάνω σε ένα τέτοιο θέμα όταν εμείς έχουμε τελιώσει λύκειο μόνο (λέω'γω τώρα) είναι αστείο. Ναι δεν μπορείς να τον χλευάσεις τουτέστιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JcD είπε

Φιλικά τελείως αν δεν έχεις κάποιο δοκτωρά ή να είσαι επιστήμονας και να έχεις σπουδάσει περί των συγκεκριμένων θεμάτων το να βγάζεις τα συμπεράσματα του συγκεκριμένου ανθρώπου ηλίθια είναι αστείο και δεν σηκώνει σχολιασμού! Κατά τα λοιπά κι εσύ με την σειρά σου μας δίνεις λινκς από έρευνες που υποστηρίζουν τα αντίθετα, τουτέστιν μία απ'τα ίδια. Αναμένω λοιπόν να μάθω την ιδιότητα σου ώστε να ξέρουμε αν όντως ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει ηλιθιότητες, που να μην τον παρακολουθούμε κιόλας δλδ όχι τίποτα άλλο!

Εν ολίγοις μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα μου λέτε ότι το κόκκινο κρέας ΠΙΘΑΝΟΣ είναι καρκινογόνο, κι εγώ σας λέω ότι οι συγκεκριμένοι οργανισμοί αλλάζουν απόψεις περί των θεμάτων κάθε τρεις και λίγο, τουτέστιν το να προσθέσει κάποιος μία μοσχαρίσια την ημέρα στην διατροφή του έχει τις ίδιες πιθανότητες να του δημιουργήσει  καρκίνο με το WiFi του σπιτιού του που είναι επίσης ακόμα υπό έρευνα.

 

1) Το ότι είμαι όντως επιστήμονας και έχω όντως σπουδάσει περί αυτών των θεμάτων, δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Ούτε φυσικά για σένα, αλλά ούτε καν για μένα. Διότι η επιστήμη προχωρά και εξελίσσεται συνεχώς, και όπως είπα και παραπάνω, κορυφαίοι επιστήμονες έχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις. Δηλαδή αν σου δείξω πτυχίο θα πειστείς ότι ο τύπος λέει αρλούμπες; Όχι βέβαια. Τότε γιατί το ζητάς;

2) Αλλά άσε με εμένα. Εγώ είμαι ένας τυχαίος από το ίντερνετ. Είμαι όμως σίγουρος ότι και χωρίς την βοήθειά μου, μπορείς να βρεις ένα σωρό επιστήμονες (και μάλιστα καθηγητές πανεπιστημίου σε σχετικούς τομείς) που να υποστηρίζουν το εντελώς αντίθετο από τον παραπάνω. Δηλαδή ότι δεν πρέπει να τρώμε ΚΑΘΟΛΟΥ κρέας. Για κάθε έναν που θα μου βρίσκεις που θα λέει ότι πρέπει να τρώμε μόνο κρέας, εγώ θα σου βρίσκω δύο που θα λένε ότι δεν πρέπει να τρώμε καθόλου κρέας. Γιατί επιλέγεις να πιστεύεις τον συγκεκριμένο;

3) Χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να βάλεις την λογική σου να δουλέψει και να δεις πότε κάποιος λέει αρλούμπες; Δηλαδή πρέπει να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις ότι αγνοεί τους μακροβιότερους πληθυσμούς στη γη οι οποίοι τρέφονται βασικά με φυτά; Δεν μιλάμε εδώ για εξισώσεις πυρηνικής φυσικής όπου δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Μιλάμε για απλά πράγματα. ΠΩΣ θα διαλέξεις ποιόν επιστήμονα θα πιστέψεις αν δεν βάλεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ λογική να δουλέψει;

4) Αλλά ας υποθέσουμε ότι για κάποιον λόγο πιστεύεις τον συγκεκριμένο. Αν παρακολούθησες όλο το βίντεο, θα διαπίστωσες ότι αυτός δεν βάζει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ στα κρέατά του, επειδή θέλει να αποφεύγει εντελώς τις φυτικές τροφές. Ακολουθεί δηλαδή 100% κετογενική δίαιτα. Αυτό κάνεις κι εσύ; Ή από αυτά που λέει διαλέγεις μόνο ότι σου ταιριάζει;

5) Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας που ανέφερα δεν είναι οποιοσδήποτε Οργανισμός. Είναι ό,τι πιο έγκυρο. Και άλλοι έγκυροι οργανισμοί που μελετούν τον καρκίνο, έχουν καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα. Το ότι μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξουν οι συστάσεις κάποιων οργανισμών, δεν λέει κάτι. Διότι τότε καμμία σύσταση δεν έχει νόημα. Και αυτό που έγραψες για την μπριζόλα μπορεί να μην ισχύει, και το τσιγάρο μπορεί να κάνει καλό, και το να τρώμε πατατάκια και γλυκά όλη μέρα μπορεί κάποτε να αποδειχθεί καλό, και τότε να αρχίσουμε τις φιλοσοφικές συζητήσεις. "Τα πάντα ρει" και "Να ζει κανείς ή να μη ζει" και "Σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε" κτλ.

6) Μπορούσες πολύ απλά να πεις "δεν πιστεύω τους κινδύνους που αναφέρονται" ή "εγώ γουστάρω κόκκινο κρέας και δε με νοιάζουν τα υπόλοιπα". Οκ, σεβαστό. Κι εγώ θα φάω το τσουρουφλισμένο κοψίδι μου άμα λάχει. Αλλά δεν θα προσπαθώ να το δικαιολογήσω ως "υγιεινό" ούτε στον εαυτό μου ούτε στους άλλους.

7) Τέλος, εντελώς φιλικά (και το "φιλικά" το εννοώ, δεν το λέω ως ειρωνεία) γιατί ρε παιδιά μπαίνετε σε συζητήσεις όπου είστε εκ των προτέρων αποφασισμένοι να μην αλλάξετε γνώμη;

Επεξ/σία από mic2mic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

1) Το ότι είμαι όντως επιστήμονας και έχω όντως σπουδάσει περί αυτών των θεμάτων, δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Ούτε φυσικά για σένα, αλλά ούτε καν για μένα. Διότι η επιστήμη προχωρά και εξελίσσεται συνεχώς, και όπως είπα και παραπάνω, κορυφαίοι επιστήμονες έχουν εντελώς διαφορετικές απόψεις. Δηλαδή αν σου δείξω πτυχίο θα πειστείς ότι ο τύπος λέει αρλούμπες; Όχι βέβαια. Τότε γιατί το ζητάς;

2) Αλλά άσε με εμένα. Εγώ είμαι ένας τυχαίος από το ίντερνετ. Είμαι όμως σίγουρος ότι και χωρίς την βοήθειά μου, μπορείς να βρεις ένα σωρό επιστήμονες (και μάλιστα καθηγητές πανεπιστημίου σε σχετικούς τομείς) που να υποστηρίζουν το εντελώς αντίθετο από τον παραπάνω. Δηλαδή ότι δεν πρέπει να τρώμε ΚΑΘΟΛΟΥ κρέας. Για κάθε έναν που θα μου βρίσκεις που θα λέει ότι πρέπει να τρώμε μόνο κρέας, εγώ θα σου βρίσκω δύο που θα λένε ότι δεν πρέπει να τρώμε καθόλου κρέας. Γιατί επιλέγεις να πιστεύεις τον συγκεκριμένο;

3) Χρειάζεται να είσαι επιστήμονας για να βάλεις την λογική σου να δουλέψει και να δεις πότε κάποιος λέει αρλούμπες; Δηλαδή πρέπει να είσαι επιστήμονας για να καταλάβεις ότι αγνοεί τους μακροβιότερους πληθυσμούς στη γη οι οποίοι τρέφονται βασικά με φυτά; Δεν μιλάμε εδώ για εξισώσεις πυρηνικής φυσικής όπου δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. Μιλάμε για απλά πράγματα. ΠΩΣ θα διαλέξεις ποιόν επιστήμονα θα πιστέψεις αν δεν βάλεις την ΔΙΚΗ ΣΟΥ λογική να δουλέψει;

4) Αλλά ας υποθέσουμε ότι για κάποιον λόγο πιστεύεις τον συγκεκριμένο. Αν παρακολούθησες όλο το βίντεο, θα διαπίστωσες ότι αυτός δεν βάζει ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΑΧΑΡΙΚΑ στα κρέατά του, επειδή θέλει να αποφεύγει εντελώς τις φυτικές τροφές. Ακολουθεί δηλαδή 100% κετογενική δίαιτα. Αυτό κάνεις κι εσύ; Ή από αυτά που λέει διαλέγεις μόνο ότι σου ταιριάζει;

5) Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας που ανέφερα δεν είναι οποιοσδήποτε Οργανισμός. Είναι ό,τι πιο έγκυρο. Και άλλοι έγκυροι οργανισμοί που μελετούν τον καρκίνο, έχουν καταλήξει σε παρόμοια συμπεράσματα. Το ότι μπορεί κάποια στιγμή να αλλάξουν οι συστάσεις κάποιων οργανισμών, δεν λέει κάτι. Διότι τότε καμμία σύσταση δεν έχει νόημα. Και αυτό που έγραψες για την μπριζόλα μπορεί να μην ισχύει, και το τσιγάρο μπορεί να κάνει καλό, και το να τρώμε πατατάκια και γλυκά όλη μέρα μπορεί κάποτε να αποδειχθεί καλό, και τότε να αρχίσουμε τις φιλοσοφικές συζητήσεις. "Τα πάντα ρει" και "Να ζει κανείς ή να μη ζει" και "Σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε" κτλ.

6) Μπορούσες μπορεί απλά να πεις "δεν πιστεύω τους κινδύνους που αναφέρονται" ή "εγώ γουστάρω κόκκινο κρέας και δε με νοιάζουν τα υπόλοιπα". Οκ, σεβαστό. Κι εγώ θα φάω το τσουρουφλισμένο κοψίδι μου άμα λάχει. Αλλά δεν θα προσπαθώ να το δικαιολογήσω ως "υγιεινό" ούτε στον εαυτό μου ούτε στους άλλους.

7) Τέλος, εντελώς φιλικά (και το "φιλικά" το εννοώ, δεν το λέω ως ειρωνία) γιατί ρε παιδιά μπαίνετε σε συζητήσεις όπου είστε εκ των προτέρων αποφασισμένοι να μην αλλάξετε γνώμη;

Πρώτον για να ξεκαθαρίσουμε, το φιλικά δεν το είπα ειρωνικά, και ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΜΙΑ ανάρτηση μου δεν έχει ειρωνικό χαρακτήρα. Δεύτερων ναι, για εμένα μετράει η γνώμη σου και έχει εντελώς άλλη βαρύτητα αν γνωρίζω ότι το έχεις σπουδάσει το πράγμα, πάει αυτό! Όχι δεν θα πεισθώ τόσο εύκολα ότι λέει αρλούμπες αν δω το πτυχίο σου, διότι όπως λες κι εσύ καθείς χρησιμοποιεί τις έρευνες που τον βολεύουν για να αποδείξει αυτό που θέλει, έχει όμως εντελώς άλλη βαρύτητα η άποψη σου περί του θέματος πλέον για εμένα.

 Δεν επιλέγω να τον πιστέψω αλλά συνάμα δεν αποκλείω και δεν αποκαλώ ηλίθια την άποψη οποιουδήποτε ερευνητή, ιδιαίτερα αν είναι επιστήμονας με περγαμηνές. Προσωπικά κετογονική δεν έχω κάνει χρόνια, μία φορά τη βδομάδα τρώω κόκκινο κρέας διότι έτσι με βολεύει στην διατροφή μου. Είπαμε, εδώ σχολιάζουμε τις ιδέες του, αυτό δεν σημαίνει ούτε ότι τις υιοθετούμε ούτε ότι είμαστε υποστηρικτές!

Όχι το τσιγάρο δεν είναι ίδια ιστορία, πάλι άλλα πράγματα συγκρίνουμε διότι για το κάπνισμα ο οργανισμός στον οποίο αναφέρεσαι είναι κατηγορηματικός, δεν λέει ότι ΙΣΩΣ προκαλεί καρκίνο, το ίσως το διαβάζουμε στα περί κρέατος όποτε άλλη βαρύτητα έχει το ένα άλλη το άλλο, οπότε κι όταν θα κάτσω να  φάω την μοσχαρίσια δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου ότι κάνω κάτι το ανθυγιεινό.!  Αν ο συγκεκριμένος τύπος έλεγε ότι το κάπνισμα κάνει καλό θα τον έλεγα κι εγώ τρελό! 

Μπαίνουμε σε συζητήσεις για να μαθαίνουμε, να περνάμε την ώρα μας και να ανταλλάσσουμε γνώμες και απόψεις, δεν είναι αναγκαίο ότι θα αλλάξουμε γνώμη όπως ούτε το ότι θα κρατήσουμε την προτέρα μετά από μία ανταλλαγή απόψεων. Αν το θεωρείς βαρετό ή ενοχλητικό μπορείς να προσπεράσεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JcD είπε

Φιλικά τελείως αν δεν έχεις κάποιο δοκτωρά ή να είσαι επιστήμονας και να έχεις σπουδάσει περί των συγκεκριμένων θεμάτων το να βγάζεις τα συμπεράσματα του συγκεκριμένου ανθρώπου ηλίθια είναι αστείο και δεν σηκώνει σχολιασμού! Κατά τα λοιπά κι εσύ με την σειρά σου μας δίνεις λινκς από έρευνες που υποστηρίζουν τα αντίθετα, τουτέστιν μία απ'τα ίδια. Αναμένω λοιπόν να μάθω την ιδιότητα σου ώστε να ξέρουμε αν όντως ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει ηλιθιότητες, που να μην τον παρακολουθούμε κιόλας δλδ όχι τίποτα άλλο!

Εν ολίγοις μέχρι τώρα στο συγκεκριμένο θέμα μου λέτε ότι το κόκκινο κρέας ΠΙΘΑΝΟΣ είναι καρκινογόνο, κι εγώ σας λέω ότι οι συγκεκριμένοι οργανισμοί αλλάζουν απόψεις περί των θεμάτων κάθε τρεις και λίγο, τουτέστιν το να προσθέσει κάποιος μία μοσχαρίσια την ημέρα στην διατροφή του έχει τις ίδιες πιθανότητες να του δημιουργήσει  καρκίνο με το WiFi του σπιτιού του που είναι επίσης ακόμα υπό έρευνα.

Ε καλά μην επιμένεις.

Χρειάζεται να αναλύσει κάποιος γιατί το αν η επιστημονική κοινότητα έχει κάνει λάθος για το WiFi στο παρελθόν ή ακομα και σήμερα (που είναι μία τεράστια τελείως διαφορετική συζήτηση) δεν έχει καμία σχέση με το αν η πιθανότητα να του δημιουργήσει η καθημερινή μοσχαρίσια μπριζόλα καρκίνο είναι ίση με τη πιθανότητα να θα πάθεις καρκίνο από το Wifi;

Επειδή δηλαδή η επιστημονική κοινότητα δεν έχει κατασταλάξει ως προς τη πιθανότητα κινδύνου κάποιων παραγόντων που είναι υπό έρευνα,  αυτό αποτελεί τη παραμικρή βάση επιχειρήματος για να συμπεράνει κάποιος ότι πιθανότητές τους είναι ίσες;

To World cancer research foundation έχει στα prevention recommendations το Limit red meat  το οποίο βγαίνει από συνδυασμό πολλών ερευνών .

Οπότε, όχι, οι πιθανότητες δεν είναι ίσες.

Ακόμα και αν υποθετικά «άλλαζαν συνεχώς» απόψεις αυτό δεν αναιρεί την αξιοπιστία τους. Εφόσον είναι evidence based, σωστά κάνουν γιατί έτσι προχωρά η ανθρωπότητα σε ορθότερα συμπεράσματα.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

Αφού μπήκε ο Σεπτέμβρης ξεκίνησα και εγώ τις αθλητικές μου δραστηριότητες . Αν πάνε όλα καλά (απο άποψη τραυματισμών και επειδή έχω 4 κήλες που με ταλαιπωρούν χρόνια ) λέω το πρόγραμμα φέτος να περιλαμβάνει τρέξιμο , καλλισθενική σε εξωτερικό χώρο και κολύμβηση την ίδια ημέρα 3 ή 4 φορές την εβδομάδα.

Έκανα σήμερα την πρώτη προπόνηση και ταβάνιασα :D

Έχετε καμία πρόταση για κάποιο χειροποίητο ρόφημα για μετά το τέλος της προπόνησης ? Ή αν ήταν καλό να πιώ κάτι πριν την κολύμβηση ?

Τι στόχο έχεις με την προπόνηση που θα κάνεις; Μια γενικότερη κι αοριστη βελτίωση φυσικής κατάστασης ή κάτι πιο συγκεκριμένο (π.χ. να αυξηθεί η περιφέρεια του δικέφαλου κατά 3εκ ή να μπορείς να τρέξεις το χιλιόμετρο σε 1 λεπτό - (τα νούμερα τυχαία));

Το λέω αυτό γιατί έχεις επιλέξει πολλές και διαφορετικές προπονήσεις ενώ λες πως έχεις ήδη ιστορικό τραυματισμών και προφανώς αυτός ο όγκος προπονήσεων θα σε επιβαρύνει. Ίσως θα ήταν πιο συνετό να ξεκινήσεις με μία κι αν δεις ότι αντέχεις να προσθέσεις μετά κι άλλες.

Τέλος, η καλλισθενική σε εξωτερικό χώρο έχει περιορισμό τον καιρό οπότε θα πρέπει να έχεις προετοιμάσει προπόνηση σε κλειστό χώρο για όποτε βρέχει ή έχει πολύ κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Τι στόχο έχεις με την προπόνηση που θα κάνεις; Μια γενικότερη κι αοριστη βελτίωση φυσικής κατάστασης ή κάτι πιο συγκεκριμένο (π.χ. να αυξηθεί η περιφέρεια του δικέφαλου κατά 3εκ ή να μπορείς να τρέξεις το χιλιόμετρο σε 1 λεπτό - (τα νούμερα τυχαία));

Το λέω αυτό γιατί έχεις επιλέξει πολλές και διαφορετικές προπονήσεις ενώ λες πως έχεις ήδη ιστορικό τραυματισμών και προφανώς αυτός ο όγκος προπονήσεων θα σε επιβαρύνει. Ίσως θα ήταν πιο συνετό να ξεκινήσεις με μία κι αν δεις ότι αντέχεις να προσθέσεις μετά κι άλλες.

Τέλος, η καλλισθενική σε εξωτερικό χώρο έχει περιορισμό τον καιρό οπότε θα πρέπει να έχεις προετοιμάσει προπόνηση σε κλειστό χώρο για όποτε βρέχει ή έχει πολύ κρύο.

O στόχος μου είναι βελτίωση της φυσικής κατάστασης , της στάσης του σώματος και ενδυνάμωση για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που μου προκαλούν οι κήλες. 

Κολυμπάω περίπου 6 χρόνια αλλά τον τελευταίο χρόνο άρχισα να έχω ιλίγγους απο το πολύ κολύμπι ( λόγω της κίνησης του αυχένα για τις αναπνοές) . Είχα σταματήσει για 7 μήνες και άρχισα να έχω μεγάλο πρόβλημα πάλι στην μέση αλλά και στον αυχένα. Βρήκα ότι η χρυσή τομή είναι να κολυμπάω περίπου 800 - 1000 μέτρα.

Έτσι σκέφτηκα να ξεκινήσω παράλληλα και περπάτημα - ελαφρύ τρέξιμο , και κάποιες ασκήσεις καλλισθενικής . Οπότε δεν μιλάω για full πρόγραμμα , αλλά ένα υβρίδιο απο όλα.

Είμαι σε φάση που δοκιμάζω σιγά σιγά να δώ τι αντέχει το σώμα μου και τι μου κάνει καλό.

Για παράδειγμα εχθές :

  1.  10 λεπτά περπάτημα
  2.  10 λεπτά τρέξιμο
  3.  Ασκήσεις
    1. 3 x 12 έλξεις σε γωνία σε χαμηλό μονόζυγο
    2. 3 x 10 κάμψεις υπο γωνία στο παγκάκι
    3. 3 x 5 αρνητικές μονόζυγο
    4. 2 x 5 βυθίσεις
    5. 2 x 10 σκουατ με μπάλλα 9 κιλών
  4. 10 λεπτά περπάτημα
  5. 400 μ κολύμπι

Σήμερα είμαι αρκετά πιασμένος αλλά θα δείξει στην πορεία αν έχω προβλήματα σε αυχένα ( ιλίγγους ) ή μέση (πόνους ή μουδιάζουν τα πόδια)

Tέλος για τον καιρό που λές , ευτυχώς δεν έχουμε και πολλές βροχές , δηλαδή τόσα χρόνια που πάω κολύμπι δεν έχω χάσει αρκετές προπονήσεις λόγω βροχής ( το πολύ 10 προπονήσεις όλο τον χρόνο)

Το κρύο δεν με απασχολεί γιατί η πισίνα είναι ανοιχτή και κολυμπάω και με θερμοκρασίες υπό το 0

Αυτά :D

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...