Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #2


poulinos
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται αλλά δεν είναι stupid simple. Εφόσον μαγειρεύει η μάνα του, το μόνο που έχει να της ζητήσει είναι να ψήνει μισό κιλό κρέας τη μέρα παραπάνω για πάρτη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για κάποιον που δεν έχει καθόλου ή ελάχιστη πρωτεΐνη στη διατροφή του δεν είναι πολύ. Το βέλτιστο θα ήταν η ενημέρωση και καταγραφή θερμιδών έστω για ένα μικρό διάστημα (ενός μηνός) έτσι ώστε να αποκτηθεί γνώση και να βγαίνει εμπειρικά έστω και στο περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, k4ts0u είπε

Για κάποιον που δεν έχει καθόλου ή ελάχιστη πρωτεΐνη στη διατροφή του δεν είναι πολύ. Το βέλτιστο θα ήταν η ενημέρωση και καταγραφή θερμιδών έστω για ένα μικρό διάστημα (ενός μηνός) έτσι ώστε να αποκτηθεί γνώση και να βγαίνει εμπειρικά έστω και στο περίπου. 

Πως γινεται να εχεις καθολου η ελαχιστη πρωτεινη?

Τελως παντων δεν οδηγει καπου αυτη η κουβεντα, επιμενω οτι η συμβουλη ηταν λαθος...

11 λεπτά πριν, JcD είπε

Υπάρχει έρευνα της οποίας τα επιστημονικά δεδομένα έδειξαν καρκινογένεση από την κατανάλωση κόκκινου κρέατος? Πιθανός θα μου πεις υπάρχει. Και πιθανότατα θα υπάχει και έρευνα που δείχνει ότι η καθημερινή κατανάλωση λάχανου δημιουργεί καρκινογένεση. Αυτά αλλάζουν συνεχώς.

Ωραια θα καπνιζω 3 πακετα τσιγαρα την ημερα με την ελπιδα να αλλαξουν γνωμη οι επιστημονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4saken είπε

Πως γινεται να εχεις καθολου η ελαχιστη πρωτεινη?

Τελως παντων δεν οδηγει καπου αυτη η κουβεντα, επιμενω οτι η συμβουλη ηταν λαθος...

Αν τρως ότι μαγειρεύει η μάνα σου και αν εκείνη κάνει τα κλασσικά ελληνικά φαγητά τότε ή πλειοψηφεία είναι υδατάνθρακες και λιπαρά. Σε σχέση πάντα με τις ανάγκες ενός γυμναζόμενου μέσου άνδρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Εννοείται αλλά δεν είναι stupid simple. Εφόσον μαγειρεύει η μάνα του, το μόνο που έχει να της ζητήσει είναι να ψήνει μισό κιλό κρέας τη μέρα παραπάνω για πάρτη του. 

Μονο εμενα μου ακουγεται τεραστιο ποσοτητα το μισο κιλο κρεας;  Ετσι και φαω εγω μισο κιλο κρεας δεν θα ξαναφαω για δυο μερες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 4saken είπε

Πως γινεται να εχεις καθολου η ελαχιστη πρωτεινη?

Τελως παντων δεν οδηγει καπου αυτη η κουβεντα, επιμενω οτι η συμβουλη ηταν λαθος...

Ωραια θα καπνιζω 3 πακετα τσιγαρα την ημερα με την ελπιδα να αλλαξουν γνωμη οι επιστημονες.

" One reported that a high consumption of red meat, especially cooked, processed meat, was associated with a doubling of prostate cancer risk in African American, but not white, men. The other found that very well done meat appeared to increase risk by 40%, but meat cooked at lower temperatures did not boost the risk. "

Σε άλλα νέα το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο μόνο σε κινέζους! Μα σοβαρά τώρα μιλάμε για τέτοιες έρευνες? Από σελίδα του harvard το συγκεκριμένο κομμάτι. Καμία σχέση η ιστορία αυτή με το τσιγάρο που αποδεδειγμένα βοηθάει στην ανάπτυξη του καρκίνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, evabb είπε

Μονο εμενα μου ακουγεται τεραστιο ποσοτητα το μισο κιλο κρεας;  Ετσι και φαω εγω μισο κιλο κρεας δεν θα ξαναφαω για δυο μερες.

Όταν μαγειρεύεται το κρέας μειώνεται το βάρος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, evabb είπε

Μονο εμενα μου ακουγεται τεραστιο ποσοτητα το μισο κιλο κρεας;  Ετσι και φαω εγω μισο κιλο κρεας δεν θα ξαναφαω για δυο μερες.

Ναι, για έναν άντρα στο 1.80-1.90 700gr κρέας τη μέρα είναι νορμάλ ποσότητα αν κάνει καθημερινά προπόνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Αν τρως ότι μαγειρεύει η μάνα σου και αν εκείνη κάνει τα κλασσικά ελληνικά φαγητά τότε ή πλειοψηφεία είναι υδατάνθρακες και λιπαρά. Σε σχέση πάντα με τις ανάγκες ενός γυμναζόμενου μέσου άνδρα.

Ακριβώς

Παιδιά μην τσακωθείτε εντάξει δεν είμαι τόσο άσχετος :P

Περισσότερο κουραστικό είναι η καθημερινή μάχη και η εύρεση εναλλακτικών έναντι μακαρονιών,παστιτσίου και συναφή με κονσέρβες τόνου, ομελέτες,ψητά κοτόπουλα κ.α παρά το μαγείρεμα(ελπίζω σε σύντομη αποχώρηση αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

Για μενα πάντως καλύτερα κάθε μέρα κοτόπουλο μέχρι να βγάλω βυζιά παρά κόκκινο κρέας. Δεν έχω καταλάβει τι γίνεται ακριβώς γιατί δεν υπάρχουν αξιόπιστες έρευνες αλλά καλύτερο για οικονομία 

Επεξ/σία από kti23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, k4ts0u είπε

Όταν μαγειρεύεται το κρέας μειώνεται το βάρος.

και παλι ρε συ. Τι να πω. Εγω την βγαζω με πολυ λιγοτερο με βαση τις οδηγιες διαιτολογου.

Επεξ/σία από evabb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JcD είπε

Ναι, για έναν άντρα στο 1.80-1.90 700gr κρέας τη μέρα είναι νορμάλ ποσότητα αν κάνει καθημερινά προπόνηση.

Σοβαρα τωρα?

Οκ πασο.Ειμαι ασχετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 4saken είπε

Σοβαρα τωρα?

500gr φιλέτο μοσχάρι και 200 χοιρινό ή κοτόπουλο ήταν η δική μου διατροφή σε περίοδο γράμμωση. Ελάχιστος υδατάνθρακας και 2 κρέμες γάλακτος για λιπαρά. Επίσης περί τα 9 ασπράδια αυγών και 2-3 δόσεις ψεύτικη πρωτεΐνη. Κομμάτια είχα γίνει άλλα όταν άφηνα αέρια άνοιγα τρύπα στο όζων 😂

Επεξ/σία από JcD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι πολύ γενική η συζήτηση που έχει ανοίξει και δεν έχει νόημα. Αν δεν έχει άλλες πηγές πρωτεΐνης μέσα στη μέρα δεν είναι πολύ...Αν έχει ίσως και να είναι... Αλλά και πάλι όλα εξαρτώνται από τις ποσότητες. Οι παράγοντες είναι πολλοί και δεν γίνεται με μια απλή συμβουλή να πέσεις 100% μέσα. Στην ουσία αυτό που ήθελε να πει ο dakon είναι "Βάλε πρωτεΐνη στη διατροφή σου."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν τω μεταξυ οσον αφορά την ημερησια ποσοτητα προσλαμβανομενης πρωτεινης εχω ακουσει διαφορα

Απο τη μια μεγαλες ποσοτητες , απο την αλλη οχι πανω απο 20-30 γρ πρωτεινης ανα γευμα γιατι δεν μπορει να τα προσλαβει αποτελεσματικα ο οργανισμος

Υπαρχουν αντιστοιχες εγκυρες ερευνες επι του θεματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...