Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
7 minutes ago, DJTaurus said:

Ενδιαφέρον. Αυτό σημαίνει ότι θα ξεφορτωθούμε επιτέλους το dynamic resolution και -hopefully- θα δούμε μερικά multi-platforms να έρχονται προς NSw μεριά που δεν θα έρχονταν υπό άλλες συνθήκες. Επίσης τα τωρινά εκτρώματα θα τρέχουν καλύτερα (Outer Worlds κλπ).

Το είχα μυριστεί ότι θα άλλαζε το SoC και η μνήμη σε ένα upgraded Switch, αλλά πίστευα ότι θα άλλαζαν και την οθόνη με κάτι πιο σύγχρονο και σε περισσότερες ίντσες (χωρίς να αλλάζει το form factor ofc). Μου φαίνεται περίεργο να μην το κάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποιο soc θα μπει μέσα που να είναι και ικανό για ψευτο 4Κ γιατί είναι αστείο να μιλάμε για 4Κ σε φορητό. Για Χ2 δεν το βλέπω γιατί είναι αδύναμο για 4Κ οπότε μάλλον κάτι custom θα παίξει, πάλι nvidia φυσικά. 

Για τα υπόλοιπα βλέπουμε τι αλλαγές/βελτιώσεις θα σκεφτούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
33 minutes ago, christos_75 said:

Ισχύει ακόμα η φήμη για το αυριανό direct; Δεν είναι αυτό που είδαμε χθες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν και 4K handheld θα έλεγαν ίσως και για αλλαγές στην οθόνη, αλλά 1ον μου φαίνεται πολύ δύσκολο και 2ον θα ανεβάσει πολύ την τιμή, εκτός αν σκοπεύει να βγάλει και μια έκδοση pro και να διατηρήσει και τις τιμές των άλλων ώς έχουν.Για κανένα 4k upscale σε dock mode ίσως. 

Πάντως ακόμα και να βγεί νέο μοντέλο δεν περιμένω και εγώ στα 1st party να βγάζει exclusive μόνο για το pro (ή όπως αλλιώς ονομαστεί) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η NVidia έχει τεχνολογία για συνεργασία επεξεργαστών, το γράφω γιατί το dlss απαιτεί και το ανάλογο hardware για να εκτελεστεί αν έχω αντιληφθεί σωστά. Ίσως η Ν μέσω ενός νέου μοντέλου δώσει την δυνατότητα για δύο dock, ένα για έξοδο 1080p και ένα για 4Κ με τις ανάλογες μεταβολές στην τιμολόγηση. Εφόσον συμβούν αυτά  μπορεί το νέο μοντέλο να αντικαταστήσει παντελώς το τωρινό. Βέβαια όλα είναι υποθέσεις αλλά ελπίζω σε υιοθέτηση των οθονών IGZO που είχαν αναφερθεί και παλιότερα πέρα από τις πολλαπλές βελτιώσεις που οφείλουν να γίνουν σε σχέση με το τωρινό σύστημα (καλύτερη WiFi antenna, ασύρματη σύνδεση ακουστικών, καλύτερο stand, δυνατότητα φόρτισης σε tablet mode, κτλ κτλ κτλ)

Μπορεί να πρόκειται άραγε για της ίδιας ιπποδύναμης σύστημα αλλά με διαφορετικά υλικά για πτώση του κόστους κατασκευής;

 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Ισχύει ακόμα η φήμη για το αυριανό direct; Δεν είναι αυτό που είδαμε χθες; 

Λογικα ηταν το χθεσινο εκτρωμα.Οι φημες τωρα λενε για 10 σεπτεμβρη περιπου.Tωρα και οι leakers δεν ξερουν σιγουρα.

Τωρα μπορει να ανακοινωσει αυριο καποιο mario παιχνιδι μεσω twitter,εγινε  με το origami king,αλλα μου φαινεται πολυ περιεργο να το κανει για platform παιχνιδι mario.

Eπισης πουθενα οι φημες δεν αναφερουν για 2d mario platfrom.Ολα εχουν να κανουν με τα 3d παιχνιδια του.Μου φαινεται τερμα παραλογο να μην βγαζεις καινουργιο 2d mario για τα 35 χρονια του franchise,με νεο-καινουργιο artstyle και να βγαζεις μονο 3d.Το αναφερω αυτο γιατι οι πωλησεις εχουν δειξει οτι ο κοσμος προτιμαει τα κλασσικα 2d παιχνιδια του σε σχεση με τα 3d

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Το αναφερω αυτο γιατι οι πωλησεις εχουν δειξει οτι ο κοσμος προτιμαει τα κλασσικα 2d παιχνιδια του σε σχεση με τα 3d

Βασικά αυτό ίσχυε μέχρι την γενιά των DS/Wii. Μετέπειτα στο 3DS  το 2D υπερέχει ελάχιστα ενώ στο WiiU κυμαίνονται στα ίδια νούμερα πωλήσεων με μόλις κάτι χιλιάδες υπέρ του 3D. Περισσότερα εδώ. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να αλλάξει η κατάσταση και πάλι μέσω ενός φρέσκου 2D Mario. 

Με την ευκαιρία το SM3D Land θέλει μόλις 100χιλιάδες για να φτάσει στα νούμερα του δεύτερου εμπορικότερου 3D Mario (Galaxy).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Malthador είπε

Ισχύει ακόμα η φήμη για το αυριανό direct; Δεν είναι αυτό που είδαμε χθες; 

Νομιζω οτι η Nintendo εχει αλλαξει την τακτικη σε οτι αφορα τα direct. Εδω ειναι πολυ πιθανο να δουμε και κυκλοφορια σε 30 μερες (ισως και λιγοτερο) απο την ανακοινωση του.

Η φημη ειναι εντονη παντως για μια συλλογη (που ισως κυκλοφορησει Σεπτεμβριο, που απο την μια δεν το θεωρω πιθανο...αλλα αμα γινει........) με 3 παιχνιδια. (Super Mario 64, Super Mario Sunshine και Super Mario Galaxy), οπως και μια ξεχωριστη κυκλοφορια, αργοτερα μεσα στον χρονο για το Super Mario 3D World Deluxe.

πιθανολογω θα μαθουμε κατι μεσα στις επομενες ημερες, εβδομαδα το πολυ.

Επεξ/σία από christos_75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 hours ago, ikaruga24 said:

Πολύ ενδιαφέρον να δούμε ποιο soc θα μπει μέσα που να είναι και ικανό για ψευτο 4Κ γιατί είναι αστείο να μιλάμε για 4Κ σε φορητό. Για Χ2 δεν το βλέπω γιατί είναι αδύναμο για 4Κ οπότε μάλλον κάτι custom θα παίξει, πάλι nvidia φυσικά. 

Για τα υπόλοιπα βλέπουμε τι αλλαγές/βελτιώσεις θα σκεφτούν. 

Δεν μιλάμε για pseudo-4K με checkerboard όπως είναι στο PS4 Pro, μιλάμε για DLSS 2.0. Είναι απίστευτο το τι έχει καταφέρει η Nvidia, το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο crisp απ' ότι σε checkerboard, σε ορισμένες περιπτώσεις δε, μπορεί να δώσει αποτέλεσμα καλύτερο κι από την ανάλυση που εξομοιώνει:

NVIDIA DLSS 2.0 vs PS4 Checkerboard Rendering: Technical Comparison

-----------------------------------------------------------

Εξακολουθώ να μην κατανοώ γιατί δεν δίνουν μαζί στο πακέτο τα Pikmin 1+2, έτσι ώστε να έρθουν όλοι up-to-date ώστε να παίξουν το Pikmin 4. Ούτως ή άλλως για 60άρι πάει η δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, avenger said:

Μακάρι αν και θα προτιμούσα να απέφευγε το 4k meme η nintendo και να μας έδινε 60αρια fps στο νέο breath of the wild..

Φαντάζομαι ότι με την χρήση του DLSS 2.0 μπορούν να γίνουν διάφορα κόλπα. Ξέρω 'γω να γράφονται τα games σε 540p και μετά να μετατρέπονται σε 1080p, ώστε να γλυτώνει πόρους η CPU και να τους δίνουν στο performance.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να εκφράσω ένα παράπονο και έναν προβληματισμό μου...

Είμαι κομμάτι της μειοψηφίας που χρησιμοποιεί το Switch κατά 99% ως home console και όχι ως φορητό.

Και διαπιστώνω πόσο το κομμάτι του συμβιβασμού της φορητότητας στο hardware έχει επιφέρει περιορισμούς στην απόδοση του Switch όσον αφορά τα γραφικά...

Βλέπω παιχνίδια που γίνονται emulate στο pc μέσω Yuzu ή Ryujinx με upscaling σε 1080p ή ακόμα και 4K (ειδικά στο Ryujinx που παρέχει native resolution upscaling) και πραγματικά μου τρέχουν τα σάλια για το πώς θα ήταν αν ήταν αρκετά πιο δυνατό το Switch, ή έστω αν το dock παρείχε πρόσθετη επεξεργαστική ισχύ στην κονσόλα για την docked mode λειτουργία...

Θα παραθέσω 2 βίντεο με τα Xenoblade Chronicles Definitive Edition και Xenoblade Chronicles 2 σε upscale και νομίζω ότι θα τρίβετε τα μάτια σας με την εικόνα...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...