Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
2 hours ago, Obiwan88 said:

Γραφουν πιο πανω τα παιδια για τα remasters π ρθαν στο Switch κ κανουν 60αρια. Θελω να πω κατι πανω σε αυτο. Ειμαι ΦΟΥΛ Nintendακιας. τη λατρευω. φυσικα Δεν παιζω μονο nintendo. ασχολουμαι εξισου κ με τις αλλες κονσολες, κ μαλιστα καμια φορα το ευχαριστιεμαι πιο πολυ απο games της ninty. Αλλα θελω να σου πω, αν με αναγκαζανε να παιζω μονο games απ την μία εκ των τριων εταιριων, θα διαλεγα nintendo χωρις ουτε δευτερολεπτο σκεψης. τη λατρευω ΑΛΛΑ, η τιμολογιακη της πολιτικη ειναι Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η. μου τι δινει πολυ συχνα. μακαρι καποιος να της ειδινε ενα μαθημα. Δε μιλω μονο για τα remasters που μου τα χρεωνει 60αρια αντι 40αρια. Ειναι κ αλλα πραγματα, οπως πχ μου πουλας μια κονσολα στα 340,  (π ναι ΗΔΗ ακριβη για τo hardware π χει) κ με αναγκαζεις να δωσω κ επιπλεοσ χρηματα, για καρτα μνημης, επειδη εν ετη 2017 (τοτε π βγηκε) δε ξερεις τι θα πει σκληρος δισκος! ε ελεος! ΕΛΕΟΣ! δηλαδη με κατι τετοια, της ριχνω πολυ βρισιδι. κ ειναι κ αλλα γενικα. ασχετα με Switch. Αυτα. ε, μου βγηκαν τωρα ολα αυθόρμητα. ειπα να σας τα πω μια. χαχα

Ποιος σκληρός δίσκος άνθρωπέ μου; Με σκληρό ούτε μισή ώρα δε θα έβγαζε η μπαταρία. Εδώ όταν παίρνει μπρος το ανεμιστήρι σε portable mode πεθαίνει σε ούτε 3 ώρες η μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και στις αλλες κονσολες αν δε θες να σβηνεις games και να τα ξανακατεβαζεις δε χρειαζεσαι επιπλεον σκληρο (που τεινουν να γινουν πιο ακριβοι απο τις sd σε σχεση με τα μεγεθη των game)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον φάγατε τον άνθρωπο λες και δεν καταλάβατε τι εννοει😝.Όταν ένα κινητό/tablet έχει 250+gb εσωτερική μνήμη,μια χαρά θα μπορούσε να γίνει και στο switch.

Επεξ/σία από Mistwalker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παλι για παραπονα.Μπορει να μου εξηγησει καποιος για ποιο λογο το lego ninjago ειναι free σε ps4,xbox και steam και στο switch οχι???

Δεν ειναι οτι τρελαινομαι να το παιξω το game αλλα για δωρεαν μπορει να του εριχνα μια ματια.

Μιλαμε τωρα για ενα παιχνιδι που κυκλοφορησε ταυτοχρονα σε ολες τις πλατφορμες και δεν εχει καμια διαφορα η εκδοση του switch με τις αλλες ,περα απο τα γραφικα βεβαια.

Δεν καταλαβαινω την κινηση αυτη πραγματικα.

Δεν νομιζω να φταει η nintendo για το οτι δεν ειναι δωρεαν και στο eshop αλλα για ποιο λογο η εταιρεια δεν το δινει δωρεαν??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Παμε παλι για παραπονα

Δεν νομιζω να φταει η nintendo για το οτι δεν ειναι δωρεαν και στο eshop αλλα για ποιο λογο η εταιρεια δεν το δινει δωρεαν??

Πως το ξερεις οτι δεν φταιει η nintendo;προσωπικα δεν εχω δει να δινει τιποτα δωρεαν οσο καιρο εχω το switch,ενω ολες οι πλατφορμες εχουν δωσει κατι...διορθωστε με αν κανω λαθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δωρεάν πάει όπως τα sales τότε η nintendo μπορεί μοναχα να προτείνει στην κάθε εταιρία να το φέρουν και γιαυτους.Aπό τη στιγμή όμως που είναι η μόνη κονσόλα που λείπει τότε μάλλον δεν ενδιαφέρθηκαν στην nintendo ή στη WB βλέπουν ότι μπορούν να βγάλουν λεφτά από την έκδοση του switch και δεν θέλουν να το δώσουν ακόμα δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, czarjuly είπε

Πως το ξερεις οτι δεν φταιει η nintendo;προσωπικα δεν εχω δει να δινει τιποτα δωρεαν οσο καιρο εχω το switch,ενω ολες οι πλατφορμες εχουν δωσει κατι...διορθωστε με αν κανω λαθος...

Ισχύει σε αυτό το θέμα, μάλλον πάνε να βγάλουν όπως έλεγαν και απο τη μύγα ξύγκι,δεν έχουν δώσει ποτέ κάτι free πέρα από κάποια trials (ακόμα και σε 1st party οπως τώρα στην Ιαπωνία), απλά λογικά θέλουν να πάρουν μέχρι και το τελευταίο ευρώ που μπορούν, οταν ειναι free σε όλες τις πλατφόρμες (και στο game pass εδώ και καιρο αλλα ενταξει πες αυτο δεν το μετραμε) και στο eshop εχει 60€ (για europe μιλαω δεν το εψαξα ιδιαιτερα) όντως μιλάμε για εκμετάλευση,μπορεί να ευθύνονται και οι αλλοι όπως προειπώθηκε επειδή ένιωσαν οτι έκαναν πχ μια παραπάνω προσπάθεια για να το κάνουν port ή για χ,y λόγους αλλά αν ήθελε η Ν θα μπορούσε να το "κυνηγήσει" και να το κάνει και στο switch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι λόγοι που οι τρίτες εταιρίες επιλέγουν στο eshop να έχουν υψηλότερες τιμές και να μην ακολουθούν παρόμοια τιμολόγηση στις εκπτώσεις έχει να κάνει με χρήμα. Πιθανολογώ δύο λόγους γύρω από αυτό. Η Ν -τουλάχιστον σε κάποιο βαθμό- έχει ακριβότερα δικαιώματα κυκλοφορίας των παιχνιδιών στην πλατφόρμα της. Αυτό είναι μέσα στους λόγους περισσότερο παρά ο κύριος που είναι το παρακάτω. Έχει να κάνει με τις συμφωνίες μεταξύ τρίτων εταιριών και των κατασκευάστριων εταιριών. Συγκεκριμένα η Sony, MS εξασφαλίζουν αρκετά έσοδα από τις συνδρομές που τους επιτρέπουν καλύτερες συμφωνίες ακόμα και για την περίοδο εκπτώσεων. Επίσης, μην ξεχνάμε, πως είναι δύο εταιρίες -ειδικά η MS, που έχουν πολύ μεγαλύτερα αποθεματικά συγκριτικά με την Ν. Όσα και να σκάσει η Ν στις τρίτες εταιρίες πάντα οι άλλοι δύο θα έχουν την δυνατότητα να σκάσουν περισσότερα.

Όπως και να έχει συσχετίζεται με το χρήμα και τις αντίστοιχες συμφωνίες. Προσωπικά συνεχίζω να προτιμώ συνδρομές που δεν θα συμπεριλαμβάνουν το online multiplayer παρά την εκβιαστική αντιμετώπιση που υπάρχει σήμερα και δυστυχώς η Ν ακολούθησε με πάτημα τους υπόλοιπους. 

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Obiwan88 είπε

 

Αυτο που προσπαθεις να πεις ειναι για ποιο λογο ο εσωτερικος χωρος του nintendo switch δεν ειναι μεγαλυτερος απο 32GB(24ελευθερα περιπου) πχ 64 ή 128gb,ειδικα απο την στιγμη που πλεον ακομα και κουτατα παιχνιδια ζητανε download.

Και αντε πες παει στο καλο το 2017 ηταν υψηλες οι τιμες στις microSD,ας την μεγαλωνε στα επομενα Switch του 2019.

Η απαντηση ειναι παρα πολυ απλη και ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/587983/microSD.html?keyphrase=nintendo&o=microSD+nintendo

Εαν το nintendo Switch ειχε μεγαλυτερο εσωτερικο χωρο,τοτε ποιος θα αγοραζε τις (nintendo branded) Sandisk καρτες? :)

 

 

 

Σε αλλα νεα μιας και αναφερθηκε και πιο πισω το Wonderful 101(στο metacritic δεν εχει αλλαξει κατι σε βαθμολογιες/μεσο ορο),στο κομματι της αποδοσης δυστηχως τα πραγματα δεν ειναι και πολυ καλα σε σχεση με την Wii U εκδοση.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-the-wonderful-101-tech-analysis

the game still hits the same 23fps low point as docked play during the top-down view of the city, 

Οτι πρεπει για σενα :P  @Malthador 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 minutes ago, Fulgore said:

Αυτο που προσπαθεις να πεις ειναι για ποιο λογο ο εσωτερικος χωρος του nintendo switch δεν ειναι μεγαλυτερος απο 32GB(24ελευθερα περιπου) πχ 64 ή 128gb,ειδικα απο την στιγμη που πλεον ακομα και κουτατα παιχνιδια ζητανε download.

Και αντε πες παει στο καλο το 2017 ηταν υψηλες οι τιμες στις microSD,ας την μεγαλωνε στα επομενα Switch του 2019.

Η απαντηση ειναι παρα πολυ απλη και ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/587983/microSD.html?keyphrase=nintendo&o=microSD+nintendo

Εαν το nintendo Switch ειχε μεγαλυτερο εσωτερικο χωρο,τοτε ποιος θα αγοραζε τις (nintendo branded) Sandisk καρτες? :)

Ο Χριστός και η Παναγία, τι €90 για 256GB. Με σκάρτα €40 πήρα από amazon 400GB κάρτα Samsung.

Της ζωγραφίζω κι ένα αστεράκι επάνω άμα είναι μόνος μου.

23 minutes ago, Fulgore said:

the game still hits the same 23fps low point as docked play during the top-down view of the city, 

Οτι πρεπει για σενα :P  @Malthador 

Εξαιρετικά.

Βέβαια μάλλον πρόκειται περί κακού port, μιας και τα Bayo 1+2 τρέχουν gg στο Switch. Ίσως βγάλουν patch, ποιός ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ο Χριστός και η Παναγία, τι €90 για 256GB. Με σκάρτα €40 πήρα από amazon 400GB κάρτα Samsung.

Της ζωγραφίζω κι ένα αστεράκι επάνω άμα είναι μόνος μου.

Spoiler

 

Και στο εξωτερικο δυστηχως τοσο παιζει περιπου.

Στο amazon(χωρις μεταφορικα) 60λιρες η '' nintendo'' sandisk https://www.amazon.co.uk/dp/B07QD6R5L7/ref=asc_df_B07QD6R5L71589540400000/?tag=pr-electronics-21&creative=22374&creativeASIN=B07QD6R5L7&linkCode=df0

38λιρες χωρις το αστερακι https://www.amazon.co.uk/dp/B0758NHWS8/ref=asc_df_B0758NHWS81589540400000/?tag=pr-electronics-21&creative=22374&creativeASIN=B0758NHWS8&linkCode=df0

Χρυσο το πληρωνεις το αστερακι :D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και αντε πες παει στο καλο το 2017 ηταν υψηλες οι τιμες στις microSD,ας την μεγαλωνε στα επομενα Switch του 2019.

Νομίζω η εσωτερική μνήμη του NSW είναι διαφορετικής τεχνολογίας από τις micro sd. Αν δεν κάνω λάθος είναι flash memory οι οποίες είναι ακριβότερες. Αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας γράψει σχετικά.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, 26ska said:

Να ρωτήσω κάτι... Μπορώ να χρησιμοποιήσω τα nes mini, snes mini controllers με κάποιο τρόπο στο switch; 

Με grain of salt το λέω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά υποθέτω ότι μπορείς να το κάνεις με έναν 8bitdo adapter και ένα Wii remote για κάθε ένα NES/SNES Classic controller. Κανά 30άρι θα πάει το μαλλί για κάθε controller, δεν θεωρώ ότι αξίζει, μόνο στην περίπτωση που έχεις πρόχειρα Wii remotes θα το συνιστούσα.

Edit: Κι όμως γίνεται όπως το λέω.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...