Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Το Switch κατά την κυκλοφορία του κόστιζε $257, πολύ κοντά στο MSRP των $300, που συμπεριλαμβάνει και το κέρδος του μεταπωλητή. Από τότε όμως πολλά πράγματα αλλάξανε, όπως scaling up της παραγωγής, η μνήμη είναι πλέον πολύ φθηνότερη, οι SDs ξεχωριστά το ίδιο, κλπ. Θα μπορούσε άνετα να έχει μειώσει την τιμή της κονσόλας ή έστω να αυξήσει την εσωτερική μνήμη, αλλά από μια εταιρία που 3+ χρόνια μετά δεν έχει φτιάξει σοβαρό και λειτουργικό θέμα hardware, τι περιμένουμε;
Από την άλλη, θα μπορούσε να έχει μεριμνήσει για το τσίρκο που είναι η κάρτα για τα παιχνίδια, ώστε να μην χρειάζεται να πετάνε πολλοί (ίσως πλέον οι περισσότεροι) μισά παιχνίδια μέσα στο κουτί ή και μόνο κωδικούς. Αλλά όσο τα ζώα αγοράζουμε, δεν τους νοιάζει.

edit: Και για του λόγου το αληθές, εν έτη 2020 και εν μέσω πανδημίας, εδώ είναι οι τιμές που βρίσκει κάποιος τα εξαρτήματα του Switch. Ακόμα και έτσι είναι αρκετά πιο φθηνό από την τιμή πώλησης του Switch, πόσο μάλλον αν τα παίρνεις στα εκατομμύρια κομμάτια.

 

Σοβαρά τώρα; Αυτό είναι το επιχείρημά σου υπέρ της Nintendo; Τι έκαναν κονσόλες πριν από 20 χρόνια (ή μια μια που πήγε άκλαυτη πριν από 10); Εγώ πάλι λέω να γυρίσουμε στην ίδια εποχή, που τουλάχιστον παίρναμε παιχνίδι έτοιμο μέσα στο κουτί, και δεν χρειαζόμασταν υποχρεωτικά εξτραδάκια για να παίξουμε (ούτε να κατεβάζουμε με τις ώρες, είτε λόγο μεγέθους, είτε γιατί το wifi είναι και αυτό ελατοματικό). 😑

Εσένα η λύση σου μετά από δυο σελίδες κράξιμο στην Nintendo είναι να τους δώσουμε και άλλα λεφτά; Λογικό... 😑😑


Για να δούμε και αυτό το post σε πόσα nanosecond θα διαγραφεί.

Κάνω Quote εσένα που είσαι τελευταίος, αλλα δεν απαντάω μόνο σε εσένα, γενικές είναι οι απορίες μου.

Τo Switch δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, ούτε μονοπώλιο. Η Nintendo βγάζει την κονσόλα, η Nintendo την πληρώνει να φτιαχτεί, η Nintendo αναλαμβάνει το μάρκετινγκ, η Nintendo ορίζει την τιμή. Τι νόημα έχει η πρόταση "η κονσόλα είναι ακριβή, πρέπει να πέσει η τιμή της, ή να έχει και αυτό και το άλλο μέσα" Δεν γράφει απέξω "χώρος αποθήκευσης ΕΚΠΛΗΞΗΗΗΗΗ" για να το πάρετε και να απογοητευτείτε με τα 32GB. Διαβάζοντας σε 15" τα χαρακτηριστικά του ξέρετε τι μνήμη έχει.

ΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ, ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.

Και εγώ νομίζω οτι το Oneplus 8 Pro είναι πανάκριβο, για αυτό ΔΕΝ το αγοράζω. Το να το αγοράσω, και μετά να λέω "ναι αλλά είναι ακριβό" δεν βγαίνει πουθενά.

Με το Drift συμφωνούμε είναι απαράδεκτοι, με την μείωση τιμής όχι, αν διαφωνείς με την πολιτική της εταιρίας, ,δεν της δίνεις τα λεφτά σου, δεν προσπαθείς να της αλλάξεις πολιτική.

Επίσης με την καρτούλα, τι να μεριμνήσει; Να βάζει χέρι στους Developers; Απο τη μία η σπαστική Nintendo δεν συνεργάζεται με τους 3rd Party, από την άλλη, τους 15 3rd Party που έχει, να τους κουνάει και το δάχτυλο "γιατι δεν βάζουν καρτούλα;" 

Εγώ απλά θα πω για μια ακόμη φορά ότι η αγορά αυτορυθμίζεται με το τι ψωνίζει ή όχι ο κόσμος(οπως π.χ έφτυσε το Wii U), οπότε η Nintendo κάνει σωστά τη δουλειά της. Αν θεωρείς οτι είναι ακριβό, τότε το λάθος το κάνει η αγορά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Η ταμπλέτα και το pro χειριστήριο έχουν καλή ποιότητα.Τα joy cons πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει βγάλει η βιομηχανία του gaming και το πιο περίεργο στην ιστορία είναι ότι μετά από τόσα χρόνια δεν τα έχουν φτιάξει ακόμα!

Κάτι μηνύσεις που είχαν πέσει από Αμερική μεριά για τα joy cons ξέρει κανείς τι έχει γίνει;

Για την ταμπλέτα υπήρχε το πρόβλημα που ήταν πολλά κομμάτια εργοστασιακά bend ή το προβλημα παρουσιάζονταν μετά από λίγο καιρό.Δεν ξέρω πλέον αν συμβαίνει ακόμα αυτό στις νέες παρτίδες.

Το pro controller εχει μαπα dpad όπου το καρφακι από κάτω ειναι πιο κοντό αποτι πρέπει και δεν δινει σωστά τις εντολες πχ. Street fighter hadouken.Μεχρι και το smash edition controller δεν έχει επιδιορθωθεί το πρόβλημα αν και από το xenoblade edition το έκαναν ελάχιστα μακρύτερο αλλά είχε το ίδιο αποτέλεσμα.

Μικροπροβλήματα τα λες αυτά σε σύγκριση με τα joycon όπου τον υπεύθυνο του project έπρεπε να τον έχουν δώσει δρόμο από την εταιρία.Για τις μηνύσεις τελευταία φορά που είδα κάτι προσπάθησε η nintendo να σταματήσει το θέμα στα δικαστήρια αλλά έφαγαν άκυρο ευτυχώς και αναμονή μέχρι να έρθει η ημερομηνία για την επόμενη φορα όπου σίγουρα πάλι θα το αναβάλουν.

23 λεπτά πριν, papp0us είπε

Κάνω Quote εσένα που είσαι τελευταίος, αλλα δεν απαντάω μόνο σε εσένα, γενικές είναι οι απορίες μου.

Τo Switch δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, ούτε μονοπώλιο. Η Nintendo βγάζει την κονσόλα, η Nintendo την πληρώνει να φτιαχτεί, η Nintendo αναλαμβάνει το μάρκετινγκ, η Nintendo ορίζει την τιμή. Τι νόημα έχει η πρόταση "η κονσόλα είναι ακριβή, πρέπει να πέσει η τιμή της, ή να έχει και αυτό και το άλλο μέσα" Δεν γράφει απέξω "χώρος αποθήκευσης ΕΚΠΛΗΞΗΗΗΗΗ" για να το πάρετε και να απογοητευτείτε με τα 32GB. Διαβάζοντας σε 15" τα χαρακτηριστικά του ξέρετε τι μνήμη έχει.

ΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ, ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.

Και εγώ νομίζω οτι το Oneplus 8 Pro είναι πανάκριβο, για αυτό ΔΕΝ το αγοράζω. Το να το αγοράσω, και μετά να λέω "ναι αλλά είναι ακριβό" δεν βγαίνει πουθενά.

Με το Drift συμφωνούμε είναι απαράδεκτοι, με την μείωση τιμής όχι, αν διαφωνείς με την πολιτική της εταιρίας, ,δεν της δίνεις τα λεφτά σου, δεν προσπαθείς να της αλλάξεις πολιτική.

Επίσης με την καρτούλα, τι να μεριμνήσει; Να βάζει χέρι στους Developers; Απο τη μία η σπαστική Nintendo δεν συνεργάζεται με τους 3rd Party, από την άλλη, τους 15 3rd Party που έχει, να τους κουνάει και το δάχτυλο "γιατι δεν βάζουν καρτούλα;" 

Εγώ απλά θα πω για μια ακόμη φορά ότι η αγορά αυτορυθμίζεται με το τι ψωνίζει ή όχι ο κόσμος(οπως π.χ έφτυσε το Wii U), οπότε η Nintendo κάνει σωστά τη δουλειά της. Αν θεωρείς οτι είναι ακριβό, τότε το λάθος το κάνει η αγορά.

Για την μνήμη το ξέρεις ότι είναι 32 αλλά κανείς δεν ήξερε μέχρι το πρώτο παιχνίδι που άργησε να έρθει και νομίζω ήταν το doom ότι χρειαζεται download extra πολλά gb όταν το αγοράζεις physical όπου η nin έκανε την πάπια.Οταν σε καποια χρόνια για τον οποιοδήποτε λόγο θα θες να παίξεις κάποιο παιχνίδι που το έχεις physical δεν θα μπορείς γιατί θα έχει κλείσει το eshop και δεν θα μπορείς να κάνεις το download και το κασετακι θα είναι για τα σκουπίδια.

Η nintendo δεν θα κουνάει το δάχτυλο για τα κασετακια αλλά από τη στιγμή που αυτή μονάχα τα διαχειρίζεται και αρπάζει τα λεφτά τον dev για πιο λόγο δεν δίνει τα 64ρια ή γιατί τα έκαναν εξαρχής τόσο ακριβά ώστε πολλοί devs να τα βρίσκουν ασύμφορα.

Για τα άλλα που λες συμφωνώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, papp0us said:

Κάνω Quote εσένα που είσαι τελευταίος, αλλα δεν απαντάω μόνο σε εσένα, γενικές είναι οι απορίες μου.

Τo Switch δεν είναι είδος πρώτης ανάγκης, ούτε μονοπώλιο. Η Nintendo βγάζει την κονσόλα, η Nintendo την πληρώνει να φτιαχτεί, η Nintendo αναλαμβάνει το μάρκετινγκ, η Nintendo ορίζει την τιμή. Τι νόημα έχει η πρόταση "η κονσόλα είναι ακριβή, πρέπει να πέσει η τιμή της, ή να έχει και αυτό και το άλλο μέσα" Δεν γράφει απέξω "χώρος αποθήκευσης ΕΚΠΛΗΞΗΗΗΗΗ" για να το πάρετε και να απογοητευτείτε με τα 32GB. Διαβάζοντας σε 15" τα χαρακτηριστικά του ξέρετε τι μνήμη έχει.

ΑΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ, ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ.

Και εγώ νομίζω οτι το Oneplus 8 Pro είναι πανάκριβο, για αυτό ΔΕΝ το αγοράζω. Το να το αγοράσω, και μετά να λέω "ναι αλλά είναι ακριβό" δεν βγαίνει πουθενά.

Με το Drift συμφωνούμε είναι απαράδεκτοι, με την μείωση τιμής όχι, αν διαφωνείς με την πολιτική της εταιρίας, ,δεν της δίνεις τα λεφτά σου, δεν προσπαθείς να της αλλάξεις πολιτική.

Επίσης με την καρτούλα, τι να μεριμνήσει; Να βάζει χέρι στους Developers; Απο τη μία η σπαστική Nintendo δεν συνεργάζεται με τους 3rd Party, από την άλλη, τους 15 3rd Party που έχει, να τους κουνάει και το δάχτυλο "γιατι δεν βάζουν καρτούλα;" 

Εγώ απλά θα πω για μια ακόμη φορά ότι η αγορά αυτορυθμίζεται με το τι ψωνίζει ή όχι ο κόσμος(οπως π.χ έφτυσε το Wii U), οπότε η Nintendo κάνει σωστά τη δουλειά της. Αν θεωρείς οτι είναι ακριβό, τότε το λάθος το κάνει η αγορά.

Πρακτικά μόνο φαγητό, ρούχα και στέγη χρειάζεσαι για να επιβιώσεις, τα υπόλοιπα δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης, οπότε δεν έχει νόημα να πάμε σε αυτό το επίπεδο "λογικής".

Περαιτέρω, το να σχολιάζεις κάτι αρνητικό είναι υγιές και αναμενόμενο. Γιατί, πέραν των άλλων, μπορεί κάποιος πιθανός πελάτης να το δει και να μην αγοράσει τελικά. Οπότε, εκτός από το δικό σου πορτοφόλι, βοηθάς να ψηφίσει και δίπλα με το δικό του. Επίσης κάποιοι το πήραμε το μηχάνημα day 1, που ακόμα η τιμή ήταν σχετικά δικαιολογημένη και δεν ξέραμε για τα προβλήματα (καταραμένο BOTW). Τώρα δεν θα έπαιρνα (εκτός και αν στην εσωτερική μου πάλη κέρδιζε ο συλλέκτης, και μόνο για κάποια LE φυσικά).

Για την καρτούλα των παιχνιδιών μπορεί να φροντίσει τιμές, μεγέθη και διαθεσιμότητα. Για τα πάντα δηλαδή μπορεί να φροντίσει (που από ότι φαίνεται το κάνει λάθος μέχρι τώρα). Επίσης μπορεί να βάλει και όρο ότι πρέπει όλο το παιχνίδι να βρίσκεται μέσα για δώσει το οκ (προφανώς πλην τον φυσιολογικών update), αλλιώς μόνο digital. Οπότε, δεν επηρεάζει κάτι τον publisher αυτό. Έτσι και αλλιώς πολύ πιο ακριβά τα δίνουν τα παιχνίδια σε σχέση με τον ανταγωνισμό.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Πρακτικά μόνο φαγητό, ρούχα και στέγη χρειάζεσαι για να επιβιώσεις, τα υπόλοιπα δεν είναι είδη πρώτης ανάγκης, οπότε δεν έχει νόημα να πάμε σε αυτό το επίπεδο "λογικής".

Πιο πάνω ο φίλος λέει οτι το πλήρωσε "αδικα" τόσα λεφτά. Για αυτό λέω οτι δεν είναι πρώτης ανάγκης, ούτε η μοναδική του λύση. Τα πλήρωσε ηθελημένα, και γνωρίζοντας τι παίρνει, άρα δε θα μπορούσε να έχει δώσει "αδικά" λεφτά.

9 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Περαιτέρω, το να σχολιάζεις κάτι αρνητικό είναι υγιές και αναμενόμενο. Γιατί, πέραν των άλλων, μπορεί κάποιος πιθανός πελάτης να το δει και να μην αγοράσει τελικά. Οπότε, εκτός από το δικό σου πορτοφόλι, βοηθάς να ψηφίσει και δίπλα με το δικό του. Επίσης κάποιοι το πήραμε το μηχάνημα day 1, που ακόμα η τιμή ήταν σχετικά δικαιολογημένη και δεν ξέραμε για τα προβλήματα (καταραμένο BOTW). Τώρα δεν θα έπαιρνα (εκτός και αν στην εσωτερική μου πάλη κέρδιζε ο συλλέκτης, και μόνο για κάποια LE φυσικά).

Και παρόλο που τώρα ΞΕΡΟΥΜΕ τα προβλήματα του, και όλα τα κακά του που δεν είναι λίγα, συνεχίζει να πουλάει με το κιλό. Για πιο λόγο λοιπόν η Nintendo να ρίξει την τιμή; Επειδή δεν πιάνει τα ποιοτικά μας στάνταρντ;  Εσυ δε θα το έπαιρνες τώρα, ΠΑΡΑ πολύς κόσμος θα το έπαιρνε και με ευχαρίστηση, που σημαίνει ότι η τιμή του δεν είναι λάθος .Πρώτη φορα βλέπεις κάτι που με τη λογική να είναι ακριβό , να πουλάει σαν να μην υπάρχει αύριο; Το αν κάτι ειναι αναίτια ακριβό η όχι, το ορίζουν οι πωλήσεις του. Αφου το Switch συνεχίζει να πουλάει στους ρυθμούς που πουλάει, προφανώς δεν είναι ακριβό.

Θα μπορούσε να είναι φτηνότερο; Θα μπορούσε. Θα μπορούσε να έχει 256GB Flash μνήμη; Θα μπορούσε. Μεγαλύτερη μπαταρία; ΡΗΜΑΔΙΑ Joystics που δε χαλάνε κάθε δίμηνο; Ολα αυτά θα μπορούσε. Το οτι ΔΕΝ τα έχει δε σημαίνει οτι δε δικαιολογεί την τιμή του.

14 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Για την καρτούλα των παιχνιδιών μπορεί να φροντίσει τιμές, μεγέθη και διαθεσιμότητα. Για τα πάντα δηλαδή μπορεί να φροντίσει (που από ότι φαίνεται το κάνει λάθος μέχρι τώρα). Επίσης μπορεί να βάλει και όρο ότι πρέπει όλο το παιχνίδι να βρίσκεται μέσα για δώσει το οκ (προφανώς πλην τον φυσιολογικών update), αλλιώς μόνο digital. Οπότε, δεν επηρεάζει κάτι τον publisher αυτό. Έτσι και αλλιώς πολύ πιο ακριβά τα δίνουν τα παιχνίδια σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Αυτό είναι πρόβλημα του Developer όχι της Nintendo. Η Nintendo μπορεί να βγάλει μέχρι 32GB καρτούλες, σύντομα θα βγάλει και 64GB (αν δε φάνε delay πάλι). Προφανώς ο κάθε Developer πρέπει να βρει λύση, ας βάλει 2 καρτούλες, και ας χρεώσει έξτρα 5€ το παιχνίδι, ας βρεί λύση. Αν όπως πολύ σωστά λέει ο @Mistwalker, σου δίνουν ένα παιχνίδι με χαρτάκι, που σε 4 χρόνια θα είναι άχρηστο, ΜΗΝ το πάρεις. Να δεις πως θα βρεθούν οι λύσεις.

Δεν ξέρω τους λόγους που η Nintendo δε μπορεί/θέλει να κυκλοφορήσει μεγαλύτερες κάρτες, αλλα αυτό δεν είναι συγχωροχάρτι για όλους. το LA Noire είναι 29GB να το κατεβάσεις. Γιατι δε το βάζουν σε μια 32άρα κάρτα αλλα το βάζουν σε μικρότερη, και σε βάζουν να κατεβάσεις άλλα 14GB(!);

22 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Γενικά λύσεις υπάρχουν, απλά η Ν νομίζει ότι έχει πιάσει τον παπά από τα @@ και δεν την νοιάζει τίποτα πλέον. Και στην τελική γιατί να την νοιάξει; Αν όλα αποτύχουν, θα βράζει μόνο fremium παιχνιδάκια για κινητά και όλα θα είναι καλά.

Όσο τη θυμάμαι την Nintendo τα ίδια σκ@τ@ ήταν, μόνο που δεν είχε τόσα θέματα στο Quality. Ποτέ δεν ήταν φιλική, ποτέ δεν είχε εκπτώσεις, πάντα χρέωνε το θεό, και το μοντέλο "πάρε κονσόλα, και πλήρωσε άλλες 4 για να παίξεις τα παιχνίδια που έρχονται με ένα σκασμο μπιχλιμπίδια,. το βλέπουμε απο το Wii, δε μου κάνει πλέον εντύπωση.

Δε σου λέω να συμφωνήσεις με την Nintendo, ούτε να δεχθείς αυτά που κάνει, Τα πιο πολλά ειναι λάθος, και το ξέρουν, ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.

Απλα αφήστε στην άκρη το κόστος του μηχανήματος. Ναι είναι ακριβό, όχι δεν έχει καμία σχέση αυτό με τα υπόλοιπα προβλήματα του. Θα μπορούσε να κάνει τα μισά λεφτά, και να έχει τα ίδια και περισσότερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να διάβαζε η Ν το θέμα για να δώσει λύσεις σε αρκετά θέματα. Προσωπικά με ενοχλούν ιδιαίτερα τρία ζητήματα: Το κατασκευαστικό, οι υπηρεσίες και το έκτρωμα NOS που δυστυχώς περιλαμβάνει εκβιαστικά το online multiplayer όπως πράττουν και οι άλλες εταιρίες και τέλος το σημαντικότερο η κακή ροή αποκλειστικών κυκλοφοριών. Επίσης αν κάποιος με ρωτούσε για το NSW θα του έλεγα να μην το αγοράσει εκτός αν θέλει αρκετά την πρόσβαση σε Ν παιχνίδια παραβλέποντας όλα τα υπόλοιπα. Κατά τα άλλα το NSW ξεπουλάει σε αυτό οικονομικό κλίμα και είναι ευκαιρία για όσους θέλουν απαλλαχτούν από αυτό το βάρος.

Δυστυχώς στο τιμόνι είναι ο Furukawa που είναι ένας επιχειρηματίας αλλά από την άλλη έχει το βάρος όχι μόνο να καλύψει το κέρδος του NSW αλλά και την χασούρα που δημιούργησε το WiiU. Δεν περιμένω ότι η Ν θα καλυτερεύσει κανένα από τα τρία ζητήματα που αναφέρω. Το κατασκευαστικό μπορεί να λυθεί μόνο με ένα νέο σύστημα και αν. Οι υπηρεσίες θα πάρουν αιώνες για να φτάσουν σε ένα μέτριο επίπεδο. Ας διορθώσουν πρώτα το netcode τους στα παιχνίδια και το συζητάμε για λειτουργικό και σχετικά. Ενώ κανονική ουσιαστική ροή παιχνιδιών δεν πρόκειται να δούμε ποτέ. Αυτά για να μην υπάρχουν αυταπάτες.

Και παρόλα τα όλα τα προβλήματα η Ν πουλάει, ίσως κάποιοι πρέπει να αναθεωρήσουν τις όποιες απόψεις σχετικά με την δυναμική της αγοράς και πως αυτή κινείται.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Το γράφεις μόνος σου. Αν λοιπόν δεν φταίει η Ν για το κόστος τους, την διαθεσιμότητά τους και το μέγεθός τους, ποιος φταίει; Προφανώς ο developer, που δεν έχει το μέγεθος της Ν, θα πάει στην πιο φτηνή επιλογή ή στο άλλο άκρο του οnly digital. Φτιάχνει μια κονσόλα, δεν μεριμνά για το μέσο αποθήκευσης των παιχνιδιών, δεν μεριμνά για εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο, φταίει μετά ο developer. Δεν πάει έτσι.

Στα άλλα -πέρα των πωλήσεων- θα συμφωνήσουμε, εδώ συνεχίζω να διαφωνώ. Το μέγεθος των Cartridge ποτέ δεν ηταν πρόβλημα για το 3DS, π.χ γιατι ο κάθε Developer έφτιαχνε παιχνίδι για το 3DS. Τώρα προσπαθούν να φέρουν παιχνίδια που έφτιαξαν με βάση τη χωρητικότητα των μέσων σε PC και Twins, 

To Witcher 3 ήταν 50GB στο PS4, το έκαναν 28 στο Switch και το έβαλαν σε ένα cartridge. Στο "stream Only RE7" γελάγαμε όλοι με την Capcom, στο NBA2K γιατι δικαιολογούμε την εταιρία που σου δίνει μισό παιχνίδι ενώ έχει επιλογή; Αν ο άλλος θέλει να μεταφέρει ένα παιχνίδι που στο PC θα είναι 100GB και δεν θέλει να μπει στον κόπο να το κάνει να χωρέσει στην μέγιστη διαθέσιμη κασέτα του Switch, αλλα πετάει 8GB σε μια κάρτα και σου λέει "κατέβασε άλλα 90" για να κάνει την αρπαχτή, επειδή "switch είναι δεν έχουν παιχνίδια, τι θα κάνουν;" δεν του φταίει η Nintendo.

 

17 λεπτά πριν, mansa2k είπε

Δεν περιμένω ότι η Ν θα καλυτερεύσει κανένα από τα τρία ζητήματα που αναφέρω

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, και μεγαλύτερη κοροϊδία απο το NSO νομίζω δεν έχει ξαναγίνει πρόσφατα. Γλέντι κανονικό.

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Obiwan88 said:

Δε καταλαβες κατι. Ειναι ΗΔΗ ακριβο για μηχανημα ΧΩΡΙΣ σκληρο. ΗΔΗ το κοινο εχει χρεωθει αδικα, ετσι κ αλλιως. Τελος παντων, πραγματικα μακαρι να υπηρχε καποιος τροπος να της δωσει καποιος ενα μαθημα. Πραγματικα. :(

Πως ακριβώς έχει χρεωθεί άδικα το κοινό? 

Ποια είναι η εναλλακτική πρόταση που κάνει το Switch ακριβό? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ξέρω, σας το χαλάω που πετάγομαι να ρωτήσω κάτι άσχετο με ότι λέτε τώρα τελευταία, αλλά όποιος έχει όρεξη να κάνει μια παρένθεση και να μου απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

Αυτά και υπόσχομαι δεν θα ξαναδιακόψω. 😀😝

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Πως ακριβώς έχει χρεωθεί άδικα το κοινό? 

Ποια είναι η εναλλακτική πρόταση που κάνει το Switch ακριβό? 

Θα πρεπε κανονικα να 'ταν καπως πιο φθηνο σε σχεση με την τεχνολογια που χει πανω του ναι ή οχι; Αν συμφωνεις μαζι μου, τοτε να η απαντηση σου. Αν διαφωνεις μαζι μου, τοτε απλα ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε κ ας το αφησουμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, ChrisAce είπε

Τώρα ξέρω, σας το χαλάω που πετάγομαι να ρωτήσω κάτι άσχετο με ότι λέτε τώρα τελευταία, αλλά όποιος έχει όρεξη να κάνει μια παρένθεση και να μου απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

Αυτά και υπόσχομαι δεν θα ξαναδιακόψω. 😀😝

Όπως τα είδες τα dock από την Κίνα απλώς διέγραψε τα από τη μνήμη σου.3 χρόνια dock καίγεται το μηχάνημα και δεν στραβωσε.Μπορει να έτυχε και να είμαι τυχερός ποιος ξερει.Εργοστασιακα ήρθε με ένα πολύ μικρό bend όπου το βλέπεις πολύ δυσκολα αλλά δεν έλεγε να το πάω πίσω γιατί με θαύμα θα έβρισκες ένα 100% σωστά φτιαγμένο.Αν πάρεις το κέλυφος από την Κίνα και κανεις εγχείρηση το dock για να βγάλεις το κύκλωμα και να το βάλεις στο κινέζικο λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.Αν όμως πάρεις κινεζικό dock με το κύκλωμα μέσα τότε παίζεις δυνατά για την κατηγορία τον brick switch.

Λένε ότι με καλώδιο κινητού μπορείς να το φορτίζεις handheld όπου πρέπει να βρεις ένα με τα ίδια volt.Προσωπικα δεν το έχω δοκιμάσει ούτε πρόκειται.Επισης δεν ξέρω στο dock αν πάλι μπορεί να δημιουργήσει προβλημα το καλωδιο κινητου.Εγω χρησιμοποιώ μονάχα τον official φορτιστή για να μην γίνει κάνα πρόβλημα και μετά άντε να βγάλεις άκρη.

Πάντως με θήκη,tempered glass και τα καπάκια για τα analog είσαι καλυμμένος.Τωρα αν θες λίγο παραπάνω ασφάλεια μήπως φοβάσαι αν το ρίξει ο μικρός θα μπορούσες να δεις και της θήκες λάστιχα ή πλαστικά που καλυβουν ταμπλέτα και joycons.

55 λεπτά πριν, Obiwan88 είπε

Θα πρεπε κανονικα να 'ταν καπως πιο φθηνο σε σχεση με την τεχνολογια που χει πανω του ναι ή οχι; Αν συμφωνεις μαζι μου, τοτε να η απαντηση σου. Αν διαφωνεις μαζι μου, τοτε απλα ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε κ ας το αφησουμε εδω.

Να ξέρεις ότι τα φορητά είναι πάντα πιο ακριβά και στην περίπτωση του switch λένε ότι κοστίζει καπού στα 150 με 200€ για να φτιαχτεί.Τωρα αν βάλουμε και πληρωμές προσωπικού,φόρους και ότι άλλο έχουν υπολογίσει σαν εταιρία δεν το λες και ακριβό.

Ας πούμε ένα iphone που δεν έχει τόσο τρελή διαφορα τεχνολογιας από ένα xiaomi τον 180€ και λένε ότι για να φτιαχτεί θέλει κάπου στα 200€ και σαν εταιρία το δίνουν έως και 1500€ και με το ζόρι το υποστηρίζουν 2 χρονια εκεί ναι να πούμε ότι πέφτει δυνατο κλέψιμο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Τώρα ξέρω, σας το χαλάω που πετάγομαι να ρωτήσω κάτι άσχετο με ότι λέτε τώρα τελευταία, αλλά όποιος έχει όρεξη να κάνει μια παρένθεση και να μου απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

Αυτά και υπόσχομαι δεν θα ξαναδιακόψω. 😀😝

Γενικά κινεζιες και unofficial dock όπως και no name usbc/thunderbolt καλώδια απέφυγε τα λόγω αυξημένης πιθανότητας για brick. Θα σου πω τι δική μου εμπειρία επειδή μετακινουμαι συχνά ειδικά με αεροπλάνο λόγω δουλειάς. Ένα καλό power power με.χωρητικοτητα 1.5 -2 φορές πάνω από τη μπαταρία του σουιτς  και για καλώδιο χρησιμοποιώ το καλώδιο του pro controller .φορτίζει αργά αλλά μια χαρά . Εναλλακτικά πάρε πχ ένα καλώδιο της Samsung για φόρτιση κινητού . Επίσης αν έχεις πρόσφατο Mac με  thunderbolt  μπορείς να χρησιμοποιήσεις το φορτιστη του Μακ .Κάνει quick charging μια χαρά στο σουιτς και δε χρειαζετε να κουβαλάς επιπλέον καλώδια)φορτιστές . Έχω επίσης δοκιμάσει και απλό φορτιστή  από ταμπλετ samsung χωρίς κανένα προβλημα . Όλα τα παραπάνω εδώ και ενάμιση χρόνο που έχω τη κονσόλα ,πολλές φορές. Γενικά απέφυγε no name προϊόντα τόσο σε docks όσο και σε καλώδια και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Τώρα ξέρω, σας το χαλάω που πετάγομαι να ρωτήσω κάτι άσχετο με ότι λέτε τώρα τελευταία, αλλά όποιος έχει όρεξη να κάνει μια παρένθεση και να μου απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

Αυτά και υπόσχομαι δεν θα ξαναδιακόψω. 😀😝

Γενικά, πολύ καλά ποιοτικά αξεσουάρ παίζουν εδώ (στο λινκ το μινι ντοκ τους). Δεν ξέρω τι παίζει βέβαια με αποστολές Ελλάδα, καθώς κάθε τρεις και λίγο διαβάζω άλλα σχετικά με το θέμα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ChrisAce είπε

Τώρα ξέρω, σας το χαλάω που πετάγομαι να ρωτήσω κάτι άσχετο με ότι λέτε τώρα τελευταία, αλλά όποιος έχει όρεξη να κάνει μια παρένθεση και να μου απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

Αυτά και υπόσχομαι δεν θα ξαναδιακόψω. 😀😝

Είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιείς third party dock και γενικά ότι έχει σχέση με φόρτιση/ρεύμα στο switch.

Αναφέρθηκε ότι λόγο περίεργων θεμάτων στη διαχείριση του usb πρωτοκόλλου της συσκευής, έχεις μεγάλες πιθανότητες για brick ή/και κάψιμο. Μάλλον εξεπίτηδες σχεδιάστηκε έτσι ώστε να αποτρέπει τους καταναλωτές να αγοράζουν/χρησιμοποιούν άλλα περιφερειακά.

Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Πάντως είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο.

Αρκετά βίντεο εξηγούν το πως και τι. 

Π.χ.:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...