Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Topic v2


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, να ρωτησω, εγω το εχω μονιμα απο τοτε που το αγορασα πανω στο DOCK. δε με ενδιαφερει καθολου το φορητο gaming. Το χω μονιμα πανω. Οταν ξεφορτιζουν τα joy cons, τα κουμπωνω πανω στ κονσολα ετσι οπως βρισκεται πανω στο dock. φορτιζουν, τα βγαζω, παιζω. Η κονσολα παντα εναι πανω. Λετε αυτο να μου δημιουργησει καποιο προβλημα μελλοντικα; Εχεις καποιος εμπειρια πανω στο θεμα, για να μου πει; Μηπως μια φορα το μηνα (λεω τωρα) θα πρεπει να το βγαζω και να παιζω φορητα για να ξεφορτιζεται η μπαταρια; Δε ξερω απλα ρωταω, τωρα π ναι νωρις (εχει 1 μηνα π το πηρα) για να μη κανω κατι λαθος. Ευχαριστω πολυ

Επεξ/σία από Obiwan88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Obiwan88 είπε

Παιδια, να ρωτησω, εγω το εχω μονιμα απο τοτε που το αγορασα πανω στο DOCK. δε με ενδιαφερει καθολου το φορητο gaming. Το χω μονιμα πανω. Οταν ξεφορτιζουν τα joy cons, τα κουμπωνω πανω στ κονσολα ετσι οπως βρισκεται πανω στο dock. φορτιζουν, τα βγαζω, παιζω. Η κονσολα παντα εναι πανω. Λετε αυτο να μου δημιουργησει καποιο προβλημα μελλοντικα; Εχεις καποιος εμπειρια πανω στο θεμα, για να μου πει; Μηπως μια φορα το μηνα (λεω τωρα) θα πρεπει να το βγαζω και να παιζω φορητα για να ξεφορτιζεται η μπαταρια; Δε ξερω απλα ρωταω, τωρα π ναι νωρις (εχει 1 μηνα π το πηρα) για να μη κανω κατι λαθος. Ευχαριστω πολυ

υπάρχει υποτίθεται προστασία της μπαταρίας από την υπερφόρτιση άρα λογικά δεν θα έχεις θέμα 

επίσης και να τα παίξει τι σε νοιάζει αφού δεν θα το βγάλεις ποτέ από το dock, λίγα λεπτά αν πέσει το ρεύμα πχ πάντα θα αντέχει ώστε να προλάβεις να τη σβήσεις με ασφάλεια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LongTom είπε

Είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιείς third party dock και γενικά ότι έχει σχέση με φόρτιση/ρεύμα στο switch.

Αναφέρθηκε ότι λόγο περίεργων θεμάτων στη διαχείριση του usb πρωτοκόλλου της συσκευής, έχεις μεγάλες πιθανότητες για brick ή/και κάψιμο. Μάλλον εξεπίτηδες σχεδιάστηκε έτσι ώστε να αποτρέπει τους καταναλωτές να αγοράζουν/χρησιμοποιούν άλλα περιφερειακά.

Μπορεί να δουλέψει, μπορεί και όχι. Πάντως είναι αρκετά μεγάλο ρίσκο.

Αρκετά βίντεο εξηγούν το πως και τι. 

Π.χ.:

Έχω third party dock αλλά το χρησιμοποιώ με το γνήσιο φορτιστή της Nintendo.. Το έχω πάνω από χρόνο και το χρησιμοποιώ σε δύο switch, το ένα με cfw και το άλλο με official firmware.. Όλα δουλεύουν ρολόι δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, Obiwan88 said:

Παιδια, να ρωτησω, εγω το εχω μονιμα απο τοτε που το αγορασα πανω στο DOCK. δε με ενδιαφερει καθολου το φορητο gaming. Το χω μονιμα πανω. Οταν ξεφορτιζουν τα joy cons, τα κουμπωνω πανω στ κονσολα ετσι οπως βρισκεται πανω στο dock. φορτιζουν, τα βγαζω, παιζω. Η κονσολα παντα εναι πανω. Λετε αυτο να μου δημιουργησει καποιο προβλημα μελλοντικα; Εχεις καποιος εμπειρια πανω στο θεμα, για να μου πει; Μηπως μια φορα το μηνα (λεω τωρα) θα πρεπει να το βγαζω και να παιζω φορητα για να ξεφορτιζεται η μπαταρια; Δε ξερω απλα ρωταω, τωρα π ναι νωρις (εχει 1 μηνα π το πηρα) για να μη κανω κατι λαθος. Ευχαριστω πολυ

Όχι ιδιαίτερα. Οι μπαταρίες λιθίου πιο πολύ κουράζονται αν τις ξεζουμίζεις μέχρι το 1 ή 0% παρά όταν είναι γεμάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 hours ago, ChrisAce said:

Λοιπόν είχα ρωτήσει πριν το Πάσχα για το switch και τελικά το πήρα του μικρού. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εκτός από κάποια θήκη και tempered glass που θεωρώ απαραίτητα όταν το πιάνει ανήλικος, τι άλλο μπορεί να χρειαστούμε; 

Φορτιστή ταξιδιού για παράδειγμα για να μην ξηλώνουμε συνέχεια από το dock  το καλώδιο τι προτείνετε. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιου κινητού τηλεφώνου ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Είδα ότι παίζουν από Κίνα μεριά και κάτι dock με hdmi, μικρά, που φαντάζομαι δεν θα έχουν πρόβλημα με τις θερμοκρασίες που θα πιάνει η κονσόλα μιας και θα αερίζετε καλύτερα, αξίζουν; (κάπου είχα διαβάσει ότι "στραβώνουν" οι κονσόλες όταν χρησιμοποιούντε πολλές ώρες στο μαμά dock από τις θερμοκρασίες. Δεν ξέρω αν ισχύει. :D )

 

Μην μπλέξεις με κινέζικα docks. Μπορείς να αγοράσεις shell για να κάνεις μεταμόσχευση το μαμήσιο dock αν θες (είναι πολύ εύκολη διαδικασία). Αλλά σε καμία περίπτωση μην μπλέξεις με κινέζικα docks, θα κάψεις την κονσόλα σου.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο του κινητού σου, αρκεί να έχει σωστή αντίσταση μέσα. Θα μου πεις που να το ξέρω αυτό και θα έχεις δίκιο, ο κανόνας λέει ότι αν έχεις καλό κινητό, θα έχει και σωστό καλώδιο μέσα. Επίσης μπορείς να αγοράσεις καλώδια από αξιόπιστες εταιρείες, ακόμα και κινέζικες (εγώ αγοράζω Blitzwolf π.χ.). Σε κάθε περίπτωση τα πιο έμπιστα είναι τα C-to-C καλώδια, αυτά δεν χρειάζονται αντίσταση.

Θήκες, dock, grips κλπ, προτείνω κλασσικά Skull and Co, εγγύηση.

 
15 hours ago, non-serviam said:

Δεν διαφωνώ, δεν μπορείς να κάνει ενδελεχή ανάλυση σε ένα φόρουμ έτσι για τον χαβαλέ. Το θέμα είναι ότι τρία χρόνια (2007-2010) στο χρόνο της τεχνολογίας είναι δυο ζωές (γιατί για δέκο χρόνια πριν μιλάμε). Θυμάμαι ήδη τότε (σε εντελώς διαφορετικές συνθήκες από ότι τώρα βέβαια) να παίζω pokemon (παίζει να ήταν το leaf green, δεν είμαι βέβαια σίγουρος) στο κινητό μου (δηλαδή ήταν αρκετά ισχυρά για emulation GBA). 😅
Σαφώς δεν υπήρχε η ποικιλία και η κινεζιά που υπάρχει τώρα, αλλά είναι αναμενόμενο και αυτό, και υπολογίσιμο. Μιλάμε απλά για το πόσο πολύ πουλούσαν μαζί, Wii και DS, που ήταν αντικειμενικά πολύ μεγάλος ο αριθμός, μεγαλύτερος από ότι τώρα με μόνο μια κονσόλα (η οποία κονσόλα μάλιστα ήρθε στη μέση της γενιάς των ανταγωνιστών της, που επίσης είναι τεράστια κουβέντα).

Εντάξει τη μία λες δεν μπορείς να κάνεις ενδελεχή ανάλυση σε ένα forum για τον χαβαλέ και πέντε γραμμές παρακάτω λες «μιλάμε απλά για το πόσο πολύ πουλούσαν μαζί, Wii και DS». Εγώ λέω ότι αυτό είναι χαβαλές πάντως, όταν Wii και NDS μόνα τους πούλησαν περισσότερο απ' όσο έχουν πουλήσει οι κονσόλες της τρέχουσας γενιάς συνολικά. Έχει μεταλλαχθεί σε τέτοιο βαθμό η αγορά που δεν μπορείς να συγκρίνεις όχι διαφορετικές γενιές μεταξύ τους, ούτε καν την αρχή με το τέλος της ίδιας γενιάς.

Μία παρατήρηση μόνο και δεν το συνεχίζω άλλο: Το είπες πριν («μάλλον έχω καλύτερη κατάρτιση») και δεν έδωσα σημασία, αλλά επειδή το επανέλαβες δεύτερη φορά τώρα («παρότι οικονομολόγος») μια φιλική συμβουλή: δεν ξέρεις τι είναι ο καθένας μας και τι κάνει στη ζωή του, οπότε μπάστα λίγο, μπορεί κι άλλοι να είμαστε σπουδαγμένοι ή να είμαστε επιχειρηματίες και να μπορούμε να διαβάζουμε νούμερα καλά.

Το Agony λέει τίποτα για ένα διευράκι;

Επεξ/σία από Malthador
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Μην μπλέξεις με κινέζικα docks. Μπορείς να αγοράσεις shell για να κάνεις μεταμόσχευση το μαμήσιο dock αν θες (είναι πολύ εύκολη διαδικασία). Αλλά σε καμία περίπτωση μην μπλέξεις με κινέζικα docks, θα κάψεις την κονσόλα σου.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καλώδιο του κινητού σου, αρκεί να έχει σωστή αντίσταση μέσα. Θα μου πεις που να το ξέρω αυτό και θα έχεις δίκιο, ο κανόνας λέει ότι αν έχεις καλό κινητό, θα έχει και σωστό καλώδιο μέσα. Επίσης μπορείς να αγοράσεις καλώδια από αξιόπιστες εταιρείες, ακόμα και κινέζικες (εγώ αγοράζω Blitzwolf π.χ.). Σε κάθε περίπτωση τα πιο έμπιστα είναι τα C-to-C καλώδια, αυτά δεν χρειάζονται αντίσταση.

Θήκες, dock, grips κλπ, προτείνω κλασσικά Skull and Co, εγγύηση.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εντάξει τη μία λες δεν μπορείς να κάνεις ενδελεχή ανάλυση σε ένα forum για τον χαβαλέ και πέντε γραμμές παρακάτω λες «μιλάμε απλά για το πόσο πολύ πουλούσαν μαζί, Wii και DS». Εγώ λέω ότι αυτό είναι χαβαλές πάντως, όταν Wii και NDS μόνα τους πούλησαν περισσότερο απ' όσο έχουν πουλήσει οι κονσόλες της τρέχουσας γενιάς συνολικά. Έχει μεταλλαχθεί σε τέτοιο βαθμό η αγορά που δεν μπορείς να συγκρίνεις όχι διαφορετικές γενιές μεταξύ τους, ούτε καν την αρχή με το τέλος της ίδιας γενιάς.

Μία παρατήρηση μόνο και δεν το συνεχίζω άλλο: Το είπες πριν («μάλλον έχω καλύτερη κατάρτιση») και δεν έδωσα σημασία, αλλά επειδή το επανέλαβες δεύτερη φορά τώρα («παρότι οικονομολόγος») μια φιλική συμβουλή: δεν ξέρεις τι είναι ο καθένας μας και τι κάνει στη ζωή του, οπότε μπάστα λίγο, μπορεί κι άλλοι να είμαστε σπουδαγμένοι ή να είμαστε επιχειρηματίες και να μπορούμε να διαβάζουμε νούμερα καλά.

Το Agony λέει τίποτα για ένα διευράκι;

Μην είσαι τόσο απόλυτος φίλε με αυτά που λες.. Σου έχει καεί κονσόλα εσένα με κινέζικο dock? Η ότι βλέπετε στο ίντερνετ και διαβάζετε πάει να πει ότι ισχύει απόλυτα.. Έχω mini κινέζικο dock εδώ και πολύ καιρό και έχω κάνει  πολύ χρήση και πολύωρη συνεχόμενη  και δεν είχα κανένα θέμα.. Απλά χρησιμοποιώ τον γνήσιο φορτιστή.. Μην σου πω ότι γλίτωσα και από τις γρατσουνιές, συν ότι αεριζεται και καλύτερα το switcaki.. 

IMG_20200518_150228.jpg

Επεξ/σία από vagosvts7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Μην είσαι τόσο απόλυτος φίλε με αυτά που λες.. Σου έχει καεί κονσόλα εσένα με κινέζικο dock? Η ότι βλέπετε στο ίντερνετ και διαβάζετε πάει να πει ότι ισχύει απόλυτα.. Έχω mini κινέζικο dock εδώ και πολύ καιρό και έχω κάνει  πολύ χρήση και πολύωρη συνεχόμενη  και δεν είχα κανένα θέμα.. Απλά χρησιμοποιώ τον γνήσιο φορτιστή.. Μην σου πω ότι γλίτωσα και από τις γρατσουνιές, συν ότι αεριζεται και καλύτερα το switcaki.. 

To αφήνεις σε sleep εσύ πάνω στο dock? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

To αφήνεις σε sleep εσύ πάνω στο dock? 

Το βγάζω τις περισσότερες φορές λόγου επειδή πλέον παίζω περισσότερο σε handled Mode, αλλά το άφηνα πιο παλιά συνδεμένο στο 3rd party dock σε sleep mode και δεν είχε κανένα θέμα.. 

 

IMG_20200518_145914.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ ξεχωριστό dock θα ήθελα μόνο για περίπτωση ταξιδιού, να μεταφέρεται εύκολα

 

κατά τα άλλα μια χαρά ικανοποιημένος είμαι από το στοκ , απλά το ακουμπάω πάνω και τέλος , δεν με απασχολεί 

 

γδαρσίματα δεν έχω γιατί έχω καλή απόσταση στο dock μου, είναι παράλληλα τελείως τα τοιχώματα,  και tempered glass 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ ξεχωριστό dock θα ήθελα μόνο για περίπτωση ταξιδιού, να μεταφέρεται εύκολα

κατά τα άλλα μια χαρά ικανοποιημένος είμαι από το στοκ , απλά το ακουμπάω πάνω και τέλος 

γδαρσίματα δεν έχω γιατί έχω καλή απόσταση και tempered glass 

Επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο τα switch και τα δύο τα dock το γνήσιο στο σαλόνι και στη κρεβατοκαμαρα έχω το κινέζικο dock! Mε το γνήσιο στο ένα switch απέκτησα γρατσουνιές στη πλάτη, αν και στα δύο switchακια φοράω temperad glass στη πλάτη δεν γλίτωσα στο ένα τα σημαδακια .. Πάντως για φορητό όταν πάω παράδειγμα Αθήνα, παίρνω πάντα το κινέζικο dock και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά.. 

Η μάρκα του είναι jys-ns129

 

Διαβάζει και το 8bito κανονικά και η θύρα usb είναι από την άλλη μεριά και βολεύει σε σχέση με άλλα κινέζικα dock που κοιτούσα ήταν η μία δίπλα στην άλλη κολλητά hdmi και usb θυρα.. 

 

IMG_20200518_150320.jpg

Επεξ/σία από vagosvts7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα stores έχουν σαβούρα, αλλά τόσο εμφανή σαβούρα μόνο στο switch store 😂

Πραγματικά απορώ ποιος αγοράζει τις φόλες που κυκλοφορούν εκεί έξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς γραφίδα κινητού αν δουλεύει στο switch; Έχω πάρει το Kawashima's σε digital (είναι από αυτά που δε θέλω να μπαίνω στη διαδικασία βάλε - βγάλε) και αφενός η official γραφίδα είναι out of stock, αφετέρου αν μπορώ να βρω εδώ διαθέσιμη κάποια σε καλή τιμή θα το προτιμούσα (προς το παρόν το δουλεύω με το χέρι, δεν είναι άσχημα αλλά όχι και ιδανικό). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagosvts7 είπε

Επειδή χρησιμοποιώ και τα δύο τα switch και τα δύο τα dock το γνήσιο στο σαλόνι και στη κρεβατοκαμαρα έχω το κινέζικο dock! Mε το γνήσιο στο ένα switch απέκτησα γρατσουνιές στη πλάτη, αν και στα δύο switchακια φοράω temperad glass στη πλάτη δεν γλίτωσα στο ένα τα σημαδακια .. Πάντως για φορητό όταν πάω παράδειγμα Αθήνα, παίρνω πάντα το κινέζικο dock και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά.. 

Η μάρκα του είναι jys-ns129

Διαβάζει και το 8bito κανονικά και η θύρα usb είναι από την άλλη μεριά και βολεύει σε σχέση με άλλα κινέζικα dock που κοιτούσα ήταν η μία δίπλα στην άλλη κολλητά hdmi και usb θυρα.. 

IMG_20200518_150320.jpg

Εντάξει αυτό δεν το λες και dock(με την έννοια ότι δεν "κάθετε" πάνω του η κονσόλα) αλλά νομίζω είναι αυτό που θα με βολέψει πιο πολύ από όλα τα Κινεζοdock που είχα δει. 

Δεν είχε πέσει ποτέ το μάτι μου σε κάτι αντίστοιχο.

Είναι ότι πρέπει για σετ ταξιδιού πιστεύω, από θέμα μεγέθους και ευκολίας μεταφοράς. 

Απλά θα κοιτάξω να πάρω και έναν γνήσιο φορτιστή τις N. για να μειώσω πιθανότητες brickαρίσματος. :D

Μπορείς να δώσεις καμιά πληροφορία ή κάποιο link από που το πήρες να δω και τιμή;

 

Το 8BitDo!!!(αυτό δεν λες) είδα τώρα ότι είναι εξάρτημα για να συνδέσεις παλιά χειριστήρια τις Nintendo  στο Switch???

Έχω το Classic Controller Pro για Wii με καλώδιο όμως στο κουτί του σφραγισμένο με εγγύηση Nortec σε αυτοκόλλητο χαχα, και έχω και από gamecube πάλι με καλώδιο, υπάρχει περίπτωση να παίζει λέτε με τον 8bitdo adaptor ή δεν λένε και πολλά σαν controler τώρα πια?

Γιατί κοίταγα να πάρω το Nintendo Switch Pro Controller κάποια στιγμή για να μην ταλαιπωρεί συνέχεια τα joycon. 

 

 

EDIT:

Μπαα τώρα που το ξαναβλέπω δεν λέει ότι υποστηρίζει το classic controller pro αλλά μόνο από το gamecube που έχω.

Μάλλον πάμε για αγορά Nintendo Switch Pro Controller κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...