Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, G.bar είπε

Όχι δεν λειτουργει καθολου. 

Πως γίνετε αυτο ;  Οκ θέλει αλλαγή μπαταρίας αλλά η τροφοδοσία γίνετε με ρεύμα από την στιγμή που δεν έχεις διακοπή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, wired_1 είπε

Πως γίνετε αυτο ;  Οκ θέλει αλλαγή μπαταρίας αλλά η τροφοδοσία γίνετε με ρεύμα από την στιγμή που δεν έχεις διακοπή. 

Ναι λάθος μου. Εννοούσα οτι δεν οπλιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, G.bar είπε

Ναι λάθος μου. Εννοούσα οτι δεν οπλιζει.

Και πάλι πρέπει να οπλίζει ασχέτως αν έχει πέσει η μπαταρια. Έχεις κάποια ζώνη ασύρματη με μπαταρίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wired_1 είπε

Και πάλι πρέπει να οπλίζει ασχέτως αν έχει πέσει η μπαταρια. Έχεις κάποια ζώνη ασύρματη με μπαταρίες ?

Οχι, ολες με καλωδιωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι άλλο συμβαίνει φίλε μου ..... αλίμονο αν κάθε φορά που έβγαζε μήνυμα για χαμηλή μπαταρια να μην μπορούσαμε να οπλίσουμε τον συναγερμό !  Spectra έχω και εγώ και έχω αλλάξει 2 φορές μπαταρίες αλλά χωρίς τέτοιο πρόβλημα.  Παρεπιπτόντως αν έχεις κωδικό εγκαταστατη και  το manual με τον προγραμματισμό - ζώνες,  τις αγοράζεις και τις αλλάζεις μόνος σου. 

Επεξ/σία από wired_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι paradox έχουν επιλογή να μην οπλίζουν αν έχει πέσει η μπαταρία. Θα κοιτάξω αν έχω το μανουαλ και αν έχεις κωδικό εγκαταστάτη , μπορείς να το κάνεις μόνος σου.

Το ενεργοποιούν οι μάγκες εγκαταστάτες για να τους έχεις ανάγκη. 

Επεξ/σία από agamoi-thytai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 9:11 ΜΜ, G.bar είπε

Καλησπέρα
Σε paradox συναγερμό, έβγαλε ένδειξη για πρόβλημα στην τροφοδοσία καθώς μου έιχε σταλεί και mail από την μονάδα οτι χρειάζονται αλλαγή οι μπαταρίες καθώς έχει παρέλθει η 2ετία κτλ. Το μήνυμα στο πληκτρολογιο λέει πατήστε TBL να δείτε το πρόβλημα και μετα clear. βλέπω οτι λέει πρόβλημα τροφοδοσίας, παταω το clear και δεν κάνει τίποτα. Ο συναγερμός πλέον δεν οπλίζει και εννοειται οτι επικοινωνησα με τεχνικο για αλλαγή μπαταριών, αλλα μου είπε οτι λόγω της κατάστασης υπάρχει τεράστια έλλειψη και πρέπει να περιμένω.  Το θέμα ειναι.. μέχρι την αλλαγη των μπαταριών δεν μπορει να λέιτουργει ο συναγερμος με κάποιον τρόπο;

Για να κάνεις δουλειά σου, πρέπει να ξέρεις τον κωδικό εγκαταστατη.

πρεπει να μπεις με κωδικό εγκαταστάτη στη διεύθυνση 703 και να απενεργοποιήσεις την επιλογή 5.

οδηγιες αλλα με μεγάλη προσοχή http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/ODHGIESPROGRAMATISMOYSP5500-6000-7000.pdf

Αν δεν ξέρεις τον κωδικό και το σύστημα σου είναι αγορασμένο και όχι με ενοίκιο τότε ο εγκαταστάτης είναι υποχρεωμένος να σου πει τον κωδικό. Είναι μόδα τώρα να σε ρωτάνε ποιος τον ζητάει και ότι δεν πρέπει και ότι τον δίνουν μόνο σε όποιον έχει άδεια εγκαταστάτη , αλλα αυτά είναι μαλακίες. Είναι υποχρεωμένος να στον πει. Έχουν φάει μηνύσεις αρκετοί από αυτούς που το παίζουν μάγκες και έστρωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

και να απενεργοποιήσεις την επιλογή 5

Είναι εργοστασιακά απενεργοποιημένη... τώρα αν την έχει αλλάξει ο εγκατασταστης του δεν ξέρω.  

Πάντως δεν είναι όλοι λαμόγια... Ο δικός μου μου έχει δώσει τον κωδικό και ότι χρειαστώ με βοηθάει μέσω τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Για να κάνεις δουλειά σου, πρέπει να ξέρεις τον κωδικό εγκαταστατη.

πρεπει να μπεις με κωδικό εγκαταστάτη στη διεύθυνση 703 και να απενεργοποιήσεις την επιλογή 5.

οδηγιες αλλα με μεγάλη προσοχή http://www.stavrianos-dw.gr/images/products/ODHGIESPROGRAMATISMOYSP5500-6000-7000.pdf

Αν δεν ξέρεις τον κωδικό και το σύστημα σου είναι αγορασμένο και όχι με ενοίκιο τότε ο εγκαταστάτης είναι υποχρεωμένος να σου πει τον κωδικό. Είναι μόδα τώρα να σε ρωτάνε ποιος τον ζητάει και ότι δεν πρέπει και ότι τον δίνουν μόνο σε όποιον έχει άδεια εγκαταστάτη , αλλα αυτά είναι μαλακίες. Είναι υποχρεωμένος να στον πει. Έχουν φάει μηνύσεις αρκετοί από αυτούς που το παίζουν μάγκες και έστρωσαν.

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Το έκανα και όλα καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, agamoi-thytai είπε

Αν δεν ξέρεις τον κωδικό και το σύστημα σου είναι αγορασμένο και όχι με ενοίκιο τότε ο εγκαταστάτης είναι υποχρεωμένος να σου πει τον κωδικό. Είναι μόδα τώρα να σε ρωτάνε ποιος τον ζητάει και ότι δεν πρέπει και ότι τον δίνουν μόνο σε όποιον έχει άδεια εγκαταστάτη , αλλα αυτά είναι μαλακίες. Είναι υποχρεωμένος να στον πει. Έχουν φάει μηνύσεις αρκετοί από αυτούς που το παίζουν μάγκες και έστρωσαν.

Οταν το σύστημα εχει τοποθετηθεί και ειναι σε ισχύ η εγγύηση δεν πρέπει ο εγκ/της να δώσει τον κωδικό. Αν για Χ-Ψ λόγο ο πελάτης δεν θελει πια αυτόν τον εγκ/τη γιατι δεν του παρέχει εξυπηρέτηση, η δεν του εμπνέει εμπιστοσύνη η θελει πχ τον Κώστα (τυχαίο όνομα) που είναι πιο έμπιστος, τοτε ναι θα πρέπει να δωσει τον κωδικό αλλα να αποποιηθεί την οποία ζημιά και ευθύνη αν γίνει κατι μετά.  Επισης οι μπαταρίες είναι πολυ βασικό να αλλαζονται στην ωρα τους γιατι αν παραμείνουν επανω υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης, καταστροφή του κυκλώματος φόρτισης (πλακέτα) και ακόμα και κίνδυνος πυρκαγιάς. Κατ'εμε δεν ειναι κακο που ο εκγ/της ειχε ενεργοποιήσει αυτη την λειτουργία, δεν ειναι θέμα μαγκιάς, ειναι θεμα οτι προστατεύει το κεντρο και επισης σε διακοπή ρεύματος δεν θα χτυπάει η σειρήνα (οπως πολυ συχνά ακούμε απο τους συναγερμούς που εχουν χαλασμένες μπαταρίες). Εχε υπόψη σου να αλλάξεις τις μπαταρίες οσο ποιο γρήγορα γίνεται.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wired_1 είπε

Είναι εργοστασιακά απενεργοποιημένη... τώρα αν την έχει αλλάξει ο εγκατασταστης του δεν ξέρω.  

Πάντως δεν είναι όλοι λαμόγια... Ο δικός μου μου έχει δώσει τον κωδικό και ότι χρειαστώ με βοηθάει μέσω τηλεφώνου.

Οι περισσότεροι είναι κομπλεξικοί και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους με αποτέλεσμα να πιστεύουν πως κλειδώνοντας τον πίνακα κρατάνε τον πελάτη.

ο δικός μου που είναι και κολλητός, γράφει μέσα στο κουτί του πίνακα τον κωδικό εγκαταστάτη. Αν πεθάνω λέει τι θα κάνουν;θα στέλνουν τον πινακα στην αντιπροσωπεία για ξεκλείδωμα;

1 ώρα πριν, G.bar είπε

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Το έκανα και όλα καλά. 

Να αλλάξεις μπαταρία άμεσα.

1 λεπτό πριν, Petros Electron είπε

Οταν το σύστημα εχει τοποθετηθεί και ειναι σε ισχύ η εγγύηση δεν πρέπει ο εγκ/της να δώσει τον κωδικό. Αν για Χ-Ψ λόγο ο πελάτης δεν θελει πια αυτόν τον εγκ/τη γιατι δεν του παρέχει εξυπηρέτηση, η δεν του παρεχει εμπιστοσύνη η θελει πχ τον Κώστα (τυχαίο όνομα) που είναι πιο έμπιστος, τοτε ναι θα πρέπει να δωσει τον κωδικό αλλα να αποποιηθεί την οποία ζημιά και ευθύνη αν γίνει μετά.  Επισης οι μπαταρίες είναι πολυ βασικό να αλλαζονται στην ωρα τους γιατι αν παραμείνουν επανω υπάρχει κίνδυνος υπερθέρμανσης, καταστροφή του κυκλώματος φόρτισης (πλακέτα) και ακόμα και κίνδυνος πυρκαγιάς. Κατ'εμε δεν ειναι κακο που ο εκγ/της ειχε ενεργοποιήσει αυτη την λειτουργία, δεν ειναι θέμα μαγκιάς, ειναι θεμα οτι προστατεύει το κεντρο και επισης σε διακοπή ρεύματος δεν θα χτυπάει η σειρήνα (οπως πολυ συχνά ακούμε απο τους συναγερμούς που εχουν χαλασμένες μπαταρίες). Εχε υπόψη σου να αλλάξεις τις μπαταρίες οσο ποιο γρήγορα γίνεται.

Ο κάθε ένας παίρνει τις ευθύνες του. Αν ο χρήστης η ο επόμενος ο εγκαταστατης χαλάσουν τον πίνακα , να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Οι περισσότεροι είναι κομπλεξικοί και δεν πιστεύουν στον εαυτό τους με αποτέλεσμα να πιστεύουν πως κλειδώνοντας τον πίνακα κρατάνε τον πελάτη.

ο δικός μου που είναι και κολλητός, γράφει μέσα στο κουτί του πίνακα τον κωδικό εγκαταστάτη. Αν πεθάνω λέει τι θα κάνουν;θα στέλνουν τον πινακα στην αντιπροσωπεία για ξεκλείδωμα;

Να αλλάξεις μπαταρία άμεσα.

Ο κάθε ένας παίρνει τις ευθύνες του. Αν ο χρήστης η ο επόμενος ο εγκαταστατης χαλάσουν τον πίνακα , να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Συμφωνώ. Εχω προσωπικά μονο σε επαγγελματικούς χώρους άλλαζα τον κωδικό εγκ/τη και αυτο για λογους ασφάλειας, μην παει κάποιος και αλλάξει παραμέτρους στον πινάκα (εφόσον είναι αφοπλισμένος). Σε οικίες αφηνα παντα τον εργοστασιακό. Υπηρχε ενας συναγερμος απο το Ισραήλ (δεν θυμαμαι μαρκα τον ειχα δει σε εκθεση) που ειχε την δυνατότητα σε όπια ημερομηνία τον προγραμμάτιζες να ακυρώσει τον κωδικό χρήστη. Ιδιαίτερα χρήσιμο αν εχεις κανει την δουλειά και σου χρωστάνε λεφτά.😅

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβάλλεται να αλλάξεις κωδικό, αλλα πρέπει να τους πεις είναι εκεί αν τον χρειαστείς. Κανονικά ούτε στις οικίες πρέπει να μένει ο εργοστασιακός,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν αντιλέγω, ανάλογα πως το βλεπει ο καθένας.

Παντως δεν ειναι θεμα με τον κωδικο το να κρατήσεις τον πελάτη. Αν ο πελατης δεν σε θελει πια θα βρει άλλον, θα κανει εργοστασιακές ρυθμίσεις στον πινάκα και θα τον προγραμματίσει απο την αρχη, αν για ΧΨ λόγο ο αρχικός εγκατάστασης δεν υπάρχει ή εχει εξαφανιστεί, η δεν θελει να τον δώσει.

Έκτος αν εχει κλειδώσει και αυτη την λειτουργία τότε πρέπει να παει η πλακέτα για αναπρογραμματισμο. Εγω προσωπικά ποτε δεν ενεργοποιούσα αυτήν την λειτουργία (να μην γίνεται reset πλακέτας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...