Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμένω ένα δέμα από Κίνα , που είχε μπει τελωνείο , αλλά δεν έλαβα κανένα τηλεφώνημα ούτε μνμα από τελωνείο , υπάρχει περίπτωση να βγήκε χωριά χρέωση ;

2F2258B0-49C9-4BFB-9850-91FA89273D72.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

57 λεπτά πριν, karlito13 είπε

Περιμένω ένα δέμα από Κίνα , που είχε μπει τελωνείο , αλλά δεν έλαβα κανένα τηλεφώνημα ούτε μνμα από τελωνείο , υπάρχει περίπτωση να βγήκε χωριά χρέωση ;

2F2258B0-49C9-4BFB-9850-91FA89273D72.jpeg

Πέρασε έτσι φίλε μου ,προφανώς δεν ασχολήθηκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά από aliexpress μέσω Ολλανδίας κάθονταν από της 28 Ιουλίου στο αεροδρόμιο εδώ Αθήνα και σήμερα λέει ότι πηγαίνει Πορτογαλία. Παίζει να έγινε λάθος να περιμένω ή να ζητήσω refund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα δεμα απο Κινα με αξια μικροτερης της ατελειας των 22 ευρω , περασε τελωνειο και μου ζητανε με ειδοποιητηριο που ηρθε σημερα σπιτι 20 ευρω τελη εκτελωνισμου προφανως λανθασμενα. Που να απευθυνθω για να βρω το δικιο μου.

εστειλα ηδη mail στο [email protected] με συννημενα το τιμολογιο αγορας και screenshot τελικης τιμης απο aliexpress.

Μπορω να κανω κατι αλλο. Καποιο τηλεφωνο ισως? Να παω στο τοπικο καταστημα? Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, FLIMIT είπε

Παιδια καλησπερα δεμα απο Κινα με αξια μικροτερης της ατελειας των 22 ευρω , περασε τελωνειο και μου ζητανε με ειδοποιητηριο που ηρθε σημερα σπιτι 20 ευρω τελη εκτελωνισμου προφανως λανθασμενα. Που να απευθυνθω για να βρω το δικιο μου.

εστειλα ηδη mail στο [email protected] με συννημενα το τιμολογιο αγορας και screenshot τελικης τιμης απο aliexpress.

Μπορω να κανω κατι αλλο. Καποιο τηλεφωνο ισως? Να παω στο τοπικο καταστημα? Τι προτεινετε?

Ειναι κατω απο 22 με τα μεταφορικά;

Πρεπει να κανει αιτηση για επανεξέταση, αν εχει ήδη χρεωθεί το τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2020 στις 8:48 ΜΜ, spyroseva είπε

Φίλε μου, άνοιξε ticket, όπως ακριβώς προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Ενδεχομένως να μην παραλάβεις ποτέ την παραγγελία, όπως εγώ που δεν έχω παραλάβει παραγγελίες από Απρίλη και Μάϊο που πράγματι φαίνονται να έχουν φτάσει Ελλάδα. Δεν είσαι ο μοναδικός που την έχει πατήσει. Έχεις κάνει αρκετή υπομονή, αν δεν μπορείς να πάρεις άλλη παράταση άνοιξε το case σου.

Ακόμη περιμένω αλλά τίποτα, περνάει και αυτή η εβδομάδα. Σκεφτόμουν να ανοίξω dispute σήμερα όμως είναι η πρώτη μου παραγγελία από AliExpress και δεν γνωρίζω πολλά. Βλέπω αυτό:

Awaiting delivery

Your order will be closed in: 20 days 16 hours 8 minutes

Πρέπει να τελειώσει αυτός ο χρόνος για να ανοίξω dispute ή μπορώ και τώρα; 

ΥΓ. Το πρωί έστειλα μήνυμα στο κατάστημα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Ακόμη περιμένω αλλά τίποτα, περνάει και αυτή η εβδομάδα. Σκεφτόμουν να ανοίξω dispute σήμερα όμως είναι η πρώτη μου παραγγελία από AliExpress και δεν γνωρίζω πολλά. Βλέπω αυτό:

Awaiting delivery

Your order will be closed in: 20 days 16 hours 8 minutes

Πρέπει να τελειώσει αυτός ο χρόνος για να ανοίξω dispute ή μπορώ και τώρα; 

ΥΓ. Το πρωί έστειλα μήνυμα στο κατάστημα αλλά δεν έχω πάρει απάντηση μέχρι στιγμής. 

Μπορείς να ανοιξεις case οπότε θέλεις πριν τελειώσει ο χρόνος αρκεί το δεμα να μην ειναι ελλαδα, αν ειναι ελλαδα δεν σε αφηνει, πρέπει να τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση για να ανοίξεις case ή μπορείς να περιμένεις και άλλες 15 μερες μεχρι το οριστικό πλέον κλείσιμο της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μπορείς να ανοιξεις case οπότε θέλεις πριν τελειώσει ο χρόνος αρκεί το δεμα να μην ειναι ελλαδα, αν ειναι ελλαδα δεν σε αφηνει, πρέπει να τελειώσει η αντίστροφη μέτρηση για να ανοίξεις case ή μπορείς να περιμένεις και άλλες 15 μερες μεχρι το οριστικό πλέον κλείσιμο της αγοράς.

Άρα αφού το δέμα βρίσκεται στην Αθήνα περιμένω να λήξει ο χρόνος και σε περίπτωση που δεν έχει έρθει ακόμη ανοίγω case, σωστά; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου μετά το πέρας των 20 ημερών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Άρα αφού το δέμα βρίσκεται στην Αθήνα περιμένω να λήξει ο χρόνος και σε περίπτωση που δεν έχει έρθει ακόμη ανοίγω case, σωστά; Υπάρχει περίπτωση να χάσω τα χρήματα μου μετά το πέρας των 20 ημερών;

Αν τελειωσει ο χρόνος περάσουν και οι 15 μέρες χωρις case, τα χανεις,

Με case ανοιχτό απλα περιμένεις απαντήσει, συνηθως το αλι σου επιστρέφει τα χρήματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να αγοράσω ένα android box από aliexpress το οποίο υπάρχει μόνο σε κινέζικη αποθήκη (το έχω βρει σε 2-3 πωλητές). Υπάρχει τρόπος να το στείλουν χωρίς να περάσει τελωνείο? το κόστος είναι γύρω στα 50 ευρώ με μεταφορικά και με ένας πωλητή που μίλησα λέει να μου το δηλώσει 15 δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θέλω να παραγγείλω από Ρωσσία κάτι που ξεπερνάει τα όρια του τελωνείου, το site δηλώνει ότι στέλνει με DutchPost και το δέμο στέλνεται από Μόσχα. Υπάρχει περίπτωση να λειτουργεί όπως τα κινεζομάγαζα που στέλνουν μέσω Ολλανδίας και να γλιτώσω το καπέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδέλφια, υπάρχει ελπίδα!!
Την Δευτέρα βρήκα στην είσοδο της πολυκατοικίας 2 δέματα.

Είχαν παραγγελθεί 29 Γενάρη και 23 Μάρτη.
Από Ali.


Στο ένα δεν φαινόταν καν η διεύθυνση παραλήπτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2020 στις 4:40 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Ειναι κατω απο 22 με τα μεταφορικά;

Πρεπει να κανει αιτηση για επανεξέταση, αν εχει ήδη χρεωθεί το τελωνείο

Ναι. Ειναι 21,90 μου ηρθε η απαντηση στην αιτηση επανεξετασης οτι δεν ειναι δεκτη. Εντωμεταξυ τους εστειλα στην αιτηση μαζι αποδεικτικο revolut με 21,90 και screenshot με την παραγγελια με τελικη τιμη 21,90. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ο τελωνιακος δεν εκανε δεκτη την εκπτωση (χρησιμοποιησα ενα κουπονι που βγαζει κατα καιρους το aliexpress). Επαναλαμβανω οτι η τελικη τιμη που φαινεται και στο καταθετηριο ειναι 21,90? Τι να κανω ρε παιδια. Ειμαι απο επαρχια οποτε να παω απο εκει δυσκολο. Μου λενε ή το στελνουμε πισω ή πληρωνεις και το παιρνεις. Υπάρχει καποιο αλλο βήμα που μποιρώ να κάνω?

Επεξ/σία από FLIMIT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουπονι δεν ξερω αν απαλλάσσεται απο την τιμη, προφανώς στην περίπτωση σου οι τελώνες βρηκαν την ακριβή τιμη του προϊόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FLIMIT είπε

Ναι. Ειναι 21,90 μου ηρθε η απαντηση στην αιτηση επανεξετασης οτι δεν ειναι δεκτη. Εντωμεταξυ τους εστειλα στην αιτηση μαζι αποδεικτικο revolut με 21,90 και screenshot με την παραγγελια με τελικη τιμη 21,90. Τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι ο τελωνιακος δεν εκανε δεκτη την εκπτωση (χρησιμοποιησα ενα κουπονι που βγαζει κατα καιρους το aliexpress). Επαναλαμβανω οτι η τελικη τιμη που φαινεται και στο καταθετηριο ειναι 21,90? Τι να κανω ρε παιδια. Ειμαι απο επαρχια οποτε να παω απο εκει δυσκολο. Μου λενε ή το στελνουμε πισω ή πληρωνεις και το παιρνεις. Υπάρχει καποιο αλλο βήμα που μποιρώ να κάνω?

Η έκπτωση από τα κουπόνια δεν γίνονται αποδεκτά από το τελωνείο. Μόνο η αρχική τιμή. Δεν θα κερδίσεις από την επανεξέταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...