Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, omokas είπε

Μηπως ειχε μπαταρια μεσα ? Νομιζω το τελωνειο απορριπτει την εξαγωγη ηλεκτρονικων με μπαταριες.

Και τα κινητά δεν έχουν ενσωματωμένη μπαταρία; Περνάνε όμως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Nnoutas είπε

Και τα κινητά δεν έχουν ενσωματωμένη μπαταρία; Περνάνε όμως

Ειχα παραγγειλει μπαταρια για ενα λαπτοπ απο Αγγλια και την στειλανε με Royal Mail, μετα απο 2 εβδομαδες ειδα πως επεστρεψε πισω στον πωλητη και σε συνενοηση μαζι του του ειπαν οτι η Royal Mail δε δεχεται μπαταριες. Τελικα την εστειλε με DHL και επρεπε να συμπληρωσει κατι εγγραφα που δηλωναν τη χωρητικοτητα της κλπ. Αλλιως δεν επιτρεποταν η εξαγωγη.

Σε αυτο που λες δικιο εχεις για τα κινητα, μηπως ειναι αναλογα την αεροπορικη και το ταχυδρομειο?

Για παραδειγμα εδω βρηκα μια σελιδα που αναφερει για τους κανονισμους

https://www.sino-shipping.com/regulation-batteries-shipments-from-china/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, omokas είπε

Ειχα παραγγειλει μπαταρια για ενα λαπτοπ απο Αγγλια και την στειλανε με Royal Mail, μετα απο 2 εβδομαδες ειδα πως επεστρεψε πισω στον πωλητη και σε συνενοηση μαζι του του ειπαν οτι η Royal Mail δε δεχεται μπαταριες. Τελικα την εστειλε με DHL και επρεπε να συμπληρωσει κατι εγγραφα που δηλωναν τη χωρητικοτητα της κλπ. Αλλιως δεν επιτρεποταν η εξαγωγη.

Σε αυτο που λες δικιο εχεις για τα κινητα, μηπως ειναι αναλογα την αεροπορικη και το ταχυδρομειο?

Για παραδειγμα εδω βρηκα μια σελιδα που αναφερει για τους κανονισμους

https://www.sino-shipping.com/regulation-batteries-shipments-from-china/

Ναι απλά το ανέφερα μήπως δεν είναι περίπτωση επιστροφής (που λογικά θα έπρεπε να αναφέρεται στο tracking number) και απλά έχει κάπου χαθεί το δέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Ναι απλά το ανέφερα μήπως δεν είναι περίπτωση επιστροφής (που λογικά θα έπρεπε να αναφέρεται στο tracking number) και απλά έχει κάπου χαθεί το δέμα. 

Φιλε μου εχθες που το googlαρα ειδα αυτο το σιτε https://www.chinapostaltracking.com/qa/item-returned-from-customs-37548/

Για αυτο το status γραφει οτι θα επιστραφει πισω στον πωλητη και ποιο κατω οτι δεν περασε τον ελεγχο του τελωνειου.

Τι να πω και εγω εχω μπερδευτει 😕
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια παιδιά χρειάζομαι βοήθεια, θέλω να αγοράσω κάτι πράγματα από το Ταϊβάν συνολικής αξίας $274 (231,95€) και έχω κάποιες ερωτήσεις όσο αφορά το τελωνείο και το κόστος του. 

Στο checkout έχει τις παρακάτω επιλογές για μεταφορά:

DHL Express: $39.38 (34.34€)

FedEx Priority: $67.09 (56.79€)

International standard airmail: $40.46 (34.24€)

EMS: $49.00 (41.48€)

Ποια από αυτές θα μου βγει πιο φθηνά και πόσο θα είναι το τελικό κόστος;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος, με ems θα ειναι πιο φθηνα γιατι συνεργαζονται με τα ελτα και οποτε τον εκτελωνισμο τον κανουν τα ελτα.

Θα χρειαστει να πληρωσεις και δασμους βεβαια περα απο εκτελωνισμο και φπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα λοιπον παιδια θελω τη βοηθεια σας θελω να παραγγειλω κατι πραγματακια απο το aliexpress τα οποια δεν ξεπερναν το καθε ενα τα 9 ευρω αλλα φοβαμαι μην πληρωσω τελωνειο γιατι ελτα ειναι αυτο θελω να ρωτησω αρχικα αν ισχυει οτι για δεματα κατω των 22 ευρω δεν πληρωνεις τελωνειο ακομα και αν ειναι εκτος των αποθηκων της Ε.Ε η γενικα καποια αλλη χρεωση? θελω καποιος να μ απαντησει με σιγουρια γιατι δεν θελω να την πατησω με τελωνεια και το δευτερο ερωτημα πως μπορω να δω στο aliexpress απο ποια αποθηκη ειναι το προιον που θελω να παρω θα εκτιμουσα πολυ αν μου απαντουσατε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελία θηκών κινητού και μασκών ύπνου από Aliexpress 18/06. Παραλαβή σήμερα 11-08-20. Κοντά στο δίμηνο, αλλά τύχαινε και πολλά να τα παραλαμβάνω κάπου τότε στην πρό πανδημίας εποχή.

----------------------------------------------

Παραγγελία 20/05 μάσκες προστασίς μιας χρήσης και ακόμα περιμένω. Επικοινώνησα μέχρι και με το πωλητή ο οποίος μου εξάντλησε το περιθώριο χρόνου παραλαβής και μου έστειλε screenshot ότι το δέμα είναι στην Ελλάδα από 11 Ιουλίου. Μου είπε ότι αν δεν έρθουν μέχρι τη παρασκευή ( η παραγγελία '''κλείνει'' αυτόματα Κυριακή) να απευθυνθώ με ticket στο support.

Τώρα τί προτείνετε να κάνω? ΄Έχει νόημα το ticket για refund?

Επεξ/σία από Greg9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγείλει ακουστικά από το AliExpress αξίας περίπου 10€. Πέρασαν πάνω από 60 μέρες από την παραγγελία και δεν έχω παραλάβει ακόμη, ενώ βρίσκονται στο Athens Airmail Center ήδη από τις 16/07. Λέτε να ανοίξω dispute ή να περιμένω λίγο ακόμη; Επίσης, αν ανοίξω dispute και μου επιστρέψουν τα χρήματα, υπάρχει περίπτωση μετά να παραλάβω τα ακουστικά; Ή απλά θα γυρίσουν πίσω στην Κίνα; 

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neosstoforum είπε

Έχω παραγγείλει ακουστικά από το AliExpress αξίας περίπου 10€. Πέρασαν πάνω από 60 μέρες από την παραγγελία και δεν έχω παραλάβει ακόμη, ενώ βρίσκονται στο Athens Airmail Center ήδη από τις 16/07. Λέτε να ανοίξω dispute ή να περιμένω λίγο ακόμη; Επίσης, αν ανοίξω dispute και μου επιστρέψουν τα χρήματα, υπάρχει περίπτωση μετά να παραλάβω τα ακουστικά; Ή απλά θα γυρίσουν πίσω στην Κίνα; 

Από την στιγμή που βλέπεις οτι έχουν φτάσει στην Ελλάδα είναι απλά ανήθικο να ανοίξεις θέμα και να ζητάς χρήματα... λίγο υπομονή και θα παραλάβεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Από την στιγμή που βλέπεις οτι έχουν φτάσει στην Ελλάδα είναι απλά ανήθικο να ανοίξεις θέμα και να ζητάς χρήματα... λίγο υπομονή και θα παραλάβεις...

Ναι αλλά στην Ελλάδα έχουν φτάσει εδώ και ένα μήνα περίπου σύμφωνα με το tracking. Είναι λογικό να μην έχω παραλάβει ακόμη;

Θα περιμένω αν είναι μέχρι τέλος του μήνα και αν δεν έχουν έρθει μέχρι τότε θα ζητήσω επιστροφή. Γιατί δεν έχω σκοπό να τους χαρίσω έστω και 10€. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

είναι απλά ανήθικο να ανοίξεις θέμα και να ζητάς χρήματα...

Περιμένω τη μέρα που οι Κινέζοι θα βάλουν σε μαύρη λίστα την Ελλάδα και θα την αποκλείσουν από αποστολές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Ναι αλλά στην Ελλάδα έχουν φτάσει εδώ και ένα μήνα περίπου σύμφωνα με το tracking. Είναι λογικό να μην έχω παραλάβει ακόμη;

Θα περιμένω αν είναι μέχρι τέλος του μήνα και αν δεν έχουν έρθει μέχρι τότε θα ζητήσω επιστροφή. Γιατί δεν έχω σκοπό να τους χαρίσω έστω και 10€. 

Ποσα τρακ θελεις να σου ανεβάσω μετα ιού εποχη με δίμηνο αναμονή μετα την είσοδο τους στην Ελλάδα για παραλαβή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Ναι αλλά στην Ελλάδα έχουν φτάσει εδώ και ένα μήνα περίπου σύμφωνα με το tracking. Είναι λογικό να μην έχω παραλάβει ακόμη;

Θα περιμένω αν είναι μέχρι τέλος του μήνα και αν δεν έχουν έρθει μέχρι τότε θα ζητήσω επιστροφή. Γιατί δεν έχω σκοπό να τους χαρίσω έστω και 10€. 

Φίλε μου, άνοιξε ticket, όπως ακριβώς προβλέπεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Ενδεχομένως να μην παραλάβεις ποτέ την παραγγελία, όπως εγώ που δεν έχω παραλάβει παραγγελίες από Απρίλη και Μάϊο που πράγματι φαίνονται να έχουν φτάσει Ελλάδα. Δεν είσαι ο μοναδικός που την έχει πατήσει. Έχεις κάνει αρκετή υπομονή, αν δεν μπορείς να πάρεις άλλη παράταση άνοιξε το case σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μια ερώτηση για priority direct mail του Banggood πάνω κάτω πόσες μέρες θέλουν να φτάσουν αυτήν την περίοδο , εχω 2 δέματα το ένα με nl και το άλλο με LU Λουξεμβούργο λογικά το ένα έχει 22 μέρες έχει φύγει από Ολλανδία από τις 4 του μήνα  και το άλλο το παράγγειλα χτες (LU) , ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...