Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μάλιστα. Δεν το γνώριζα αυτο. Αλλα δεν πειράζει. Θα βολευτώ με την "φανταχτερή" κάρτα, δεν θέλω να εχω πολλές κάρτες για την ίδια δουλειά.
Αν κ νομίζω πως αυτές ειναι συλλεκτικές. Δεν τις έχει διαθέσιμες πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αναλήψεις απο Revolut. Δηλαδή κάνεις όλη τη φασαρία να τα στείλεις απο τον Ελληνικό λογαριασμό σε αυτόν της Revolut για να τα ξανατραβήξετε μετα; Όσα χρειάζεστε για μετρητά αφήστε τα στην ελληνική σας τράπεζα. Όντως κάνετε την τρίχα τριχιά. Χρησιμοποιώ και Ν26 και Revolut και άλλη ξένη τράπεζα και λεφτά δεν έχω τραβήξει ούτε μια φορά. Μόνο απο την Πειραιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν πληρώνεσαι τον μισθό σου όμως σε τέτοια κάρτα;

πληρωνεις παντου με την καρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Σήμερα παρέλαβα (με 7 μέρες καθυστέρηση απο την προβλεπόμενη ημερομηνία παράδοσης) δωρεάν την πολύχρωμη κάρτα pride. Κάτι συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ.
Παρατήρησα πως στην μπροστά όψη βρίσκονται μονο το λογότυπο της Revolut και της Mastercard (minimal). Ονοματεπώνυμο, αριθμός κάρτας κ τα υπόλοιπα βρισκονται στο πίσω μερος.

Όμορφη υλοποίηση και με βόλεψε, γιατί σε λιγους μήνες λήγει η κάρτα που είχα μεχρι τώρα και δεν ήθελα να με χρεώσει για ανανέωση κ να περιμένω μετά την πίστωση.

Την παίρνει Google Pay; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν πληρώνεσαι τον μισθό σου όμως σε τέτοια κάρτα;

Αν πληρώνεσαι το μισθό σου σε τέτοιο λογαριασμό, που δε ξέρω ποιος εργοδότης το κάνει αλλά τέλος πάντων, θυσιάζεις 1.5€ το μηνα, κάνεις μια ανάληψη ενα φιξ ποσό που θες να έχεις πάνω σου και πληρώνεις τα πάντα με κάρτα. Πλέον POS έχουν και τα περίπτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

Σήμερα παρέλαβα (με 7 μέρες καθυστέρηση απο την προβλεπόμενη ημερομηνία παράδοσης) δωρεάν την πολύχρωμη κάρτα pride. Κάτι συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ.
Παρατήρησα πως στην μπροστά όψη βρίσκονται μονο το λογότυπο της Revolut και της Mastercard (minimal). Ονοματεπώνυμο, αριθμός κάρτας κ τα υπόλοιπα βρισκονται στο πίσω μερος.

Όμορφη υλοποίηση και με βόλεψε, γιατί σε λιγους μήνες λήγει η κάρτα που είχα μεχρι τώρα και δεν ήθελα να με χρεώσει για ανανέωση κ να περιμένω μετά την πίστωση.

Η δική μου δεν έχει έρθει ακόμη. Και δεν έχει έρθει και μια της Alpha Bank. 

3 λεπτά πριν, loyros13 είπε

Την παίρνει Google Pay; 

Ναι κανονικά, την έχω βάλει ήδη και επίσης δουλεύει και στο garmin pay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Αν πληρώνεσαι το μισθό σου σε τέτοιο λογαριασμό, που δε ξέρω ποιος εργοδότης το κάνει αλλά τέλος πάντων, θυσιάζεις 1.5€ το μηνα, κάνεις μια ανάληψη ενα φιξ ποσό που θες να έχεις πάνω σου και πληρώνεις τα πάντα με κάρτα. Πλέον POS έχουν και τα περίπτερα...

Κανονικά εάν ένας εργοδότης που εδρεύει σε χώρα μέλους ΕΕ δεν δεχτεί τραπεζικό λογαριασμό (iban) άλλου μέλους της ΕΕ για μισθοδοσία εργαζομένου παραβιάζει τους νόμους και πρέπει να γίνει καταγγελία. Αυτό όσων αφορά τους χρήστες σε Ελλάδα. Υπάρχουν και χρήστες εξ Ελλάδος που δουλεύουν εξ αποστάσεως με ξένο εργοδότη.

Όπως και να εχει 1.5 ευρώ δεν είναι τραγικό ποσό όταν ξέρεις πόσα μετρητά ξοδεύεις τον μήνα. Ίσα ίσα έτσι θα αποτραπούν οι τύποι που κάθε λίγο και λιγάκι ψάχνουν για ΑΤΜ βγάζοντας 20 ευρώ την φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Κανονικά εάν ένας εργοδότης που εδρεύει σε χώρα μέλους ΕΕ δεν δεχτεί τραπεζικό λογαριασμό (iban) άλλου μέλους της ΕΕ για μισθοδοσία εργαζομένου παραβιάζει τους νόμους και πρέπει να γίνει καταγγελία.

Έχεις κάποιο λινκ με αυτό το νόμο, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, turbat0s said:

Έχεις κάποιο λινκ με αυτό το νόμο, ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

Είχε ανοίξει ένα θέμα στο community της Revolut και το συζητούσαν με παραθέσεις από τον νόμο.

Εδώ είναι η απάντηση της Ν26 στα faq σχετικά με το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο Νόμος του κράτους (Πράξη νομοθετικού περιεχόμενου) γνωστά Capital Controls υπερκαλύπτει τον νόμο της ΕΕ για την μη αποδοχή λογαριασμού που βρίσκεται εκτός Ελλάδος για πληρωμη μισθοδοσίας.Μιλάω πάντα με επιφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Νομίζω ο Νόμος του κράτους (Πράξη νομοθετικού περιεχόμενου) γνωστά Capital Controls υπερκαλύπτει τον νόμο της ΕΕ για την μη αποδοχή λογαριασμού που βρίσκεται εκτός Ελλάδος για πληρωμη μισθοδοσίας.Μιλάω πάντα με επιφύλαξη.

Οι νόμοι της ΕΕ είναι πάνω απο τους τοπικούς, ασχετα εαν δεν γίνεται έλεγχος ή η διαδικασία αργεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Οι νόμοι της ΕΕ είναι πάνω απο τους τοπικούς, ασχετα εαν δεν γίνεται έλεγχος ή η διαδικασία αργεί

Πιθανοτατα ισχυει αυτο στην υπολοιπη ΕΕ, γιατι εδω στο Ελλαντα, οι τοπικοι νομοι εχουν προτεραιοτητα, βλεπε πχ μονοπωλιο ΟΠΑΠ κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δεν υπάρχει λόγος να κάνεις αναλήψεις απο Revolut. Δηλαδή κάνεις όλη τη φασαρία να τα στείλεις απο τον Ελληνικό λογαριασμό σε αυτόν της Revolut για να τα ξανατραβήξετε μετα; Όσα χρειάζεστε για μετρητά αφήστε τα στην ελληνική σας τράπεζα. Όντως κάνετε την τρίχα τριχιά. Χρησιμοποιώ και Ν26 και Revolut και άλλη ξένη τράπεζα και λεφτά δεν έχω τραβήξει ούτε μια φορά. Μόνο απο την Πειραιως...

Ο μόνος λόγος για τον οποίο χρησιμεύει η ανάληψη χρημάτων από τη Revolut είναι το να είσαι σε μια χώρα που να μην δέχεται κάποιος την κάρτα σου (visa , mastercard κτλ) και να πρέπει να βγάλεις χρήματα αναγκαστικά, παράδειγμα στο Amsterdam στη μεγάλη αλυσίδα super market Albert Heijn να δέχεται μόνο Maestro και να σε στέλνει στο ATM του καταστήματος δίπλα στα ταμεία να βγάλεις μετρητά.

Τώρα το να φορτίσεις τη revolut Ελλάδα και να πας πχ Πειραιώς να τα τραβήξεις, οκ. Οτι θέλει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...