Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οτιδήποτε αφορά συναλλαγές για χρηματοπιστωτικες προσφερομενες υπηρεσίες όπως 

ψηφιακές τράπεζες πχ Ν26 , ING-DiBa, Revolut κ.α

χρηματιστηριακες συναλλαγές πχ etoro,

συναλλαγές σε crypto exchanges πχ binance, coinbase

Επίσης κάποιες εταιρείες προχωράνε παράλληλα με την πιστοποίηση μέσω διαβατηρίου η ταυτότητας, ακόμη και σε βίντεο πιστοποίηση μέσω κινητού η web camera (ώστε να αποκλείσουν το ενδεχόμενο να έχει κλαπεί)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, unameit είπε

Για οτιδήποτε αφορά συναλλαγές για χρηματοπιστωτικες προσφερομενες υπηρεσίες όπως 

ψηφιακές τράπεζες πχ Ν26 ,

χρηματιστηριακες συναλλαγές πχ etoro,

συναλλαγές σε crypto exchanges πχ binance, coinbase

Εχω διαφορετική εμπειρία. Εχω κάνει ταυτοποίηση με Ελληνική ταυτότητα σε

1) Leopay, icard, monese, skrill

2) Kraken, bitstamp,  (crypto exchanges)

Κάποια ζητάνε διαβατήριο, συμφωνώ. Αλλά δεν είναι γενικευμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορά για δοκιμή έκανα μέσω ιντερνετ.. Πέτυχε.. Αύριο θα προσπαθήσω σε σούπερ μάρκετ..

Ή μάλλον θα πάω σε ΑΤΜ (γερμανικό) να δω αν θα μου βγάλει χρήματα..

Επεξ/σία από dimigar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimigar είπε

Αγορά για δοκιμή έκανα μέσω ιντερνετ.. Πέτυχε.. Αύριο θα προσπαθήσω σε σούπερ μάρκετ..

Εγώ δεν μπορώ διότι μου λέει ότι η κάρτα μου είναι ανενεργή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ο λογαριασμός ήταν μπλοκαρισμένος για άγνωστη αιτία από Φλεβάρη...(περίμενα εξέταση από αρμόδιο τμήμα)

τη Παρασκευή μού ζητήθηκε νέα ταυτότητα...την οποία και υπέβαλα...την ίδια μέρα ήρθε και σχετικό μήνυμα...

...έκτοτε όμως έχουν έρθει "ειδοποιήσεις" από την εφαρμογή τουλάχιστον 4 φορές για υποβολή νέας ταυτότητας (από τη Κυριακή το μεσημέρι), αλλά όταν πάω να συνδεθώ στην εφαρμογή, δεν έχω καμία πρόσβαση, λέει ελέγχεται η ταυτότητά σας.

Τί κάνω;;

Screenshot_20191021-223736.jpg

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, definitio είπε

Εμένα ο λογαριασμός ήταν μπλοκαρισμένος για άγνωστη αιτία από Φλεβάρη...(περίμενα εξέταση από αρμόδιο τμήμα)

τη Παρασκευή μού ζητήθηκε νέα ταυτότητα...την οποία και υπέβαλα...την ίδια μέρα ήρθε και σχετικό μήνυμα...

...έκτοτε όμως έχουν έρθει "ειδοποιήσεις" από την εφαρμογή τουλάχιστον 4 φορές για υποβολή νέας ταυτότητας (από τη Κυριακή το μεσημέρι), αλλά όταν πάω να συνδεθώ στην εφαρμογή, δεν έχω καμία πρόσβαση, λέει ελέγχεται η ταυτότητά σας.

Τί κάνω;;

Screenshot_20191021-223736.jpg

Πιθανολογώ οτι λογω μεγαλου φόρτου (αφου μπλόκαραν χιλιάδες χρήστες) δεν ασχολούνται με όλους (γιατι πολλοι δεν την χρησιμοποιούν κιόλας) αλλα ασχολούνται αν μιλήσεις στο chat, τοτε σε βλέπουν και σε ξεμπλοκάρουν

Αυτο μάλλον παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πιθανολογώ οτι λογω μεγαλου φόρτου (αφου μπλόκαραν χιλιάδες χρήστες) δεν ασχολούνται με όλους (γιατι πολλοι δεν την χρησιμοποιούν κιόλας) αλλα ασχολούνται αν μιλήσεις στο chat, τοτε σε βλέπουν και σε ξεμπλοκάρουν

Αυτο μάλλον παίζει

Μα δεν έχω πρόσβαση στο chat, ούτε σε καμία άλλη σελίδα/λειτουργία της υπηρεσίας...αυτό δείχνω παραπάνω

Τούς έστειλα μήνυμα στο twitter...

...στο φόρουμ τους, όχι μόνο δεν εξυπηρετούν, αλλά όταν ζήτησα βοήθεια, μετά από 8 μήνες αναίτιου αποκλεισμού, περιγράφοντας με απόλυτη ευγένεια το πρόβλημα, μού διέγραψαν το μήνυμα

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα φτιαξει μονος account και μετα απο καιρό είχε έρθει email για να βγάλω δωρεαν πλαστική καρτα.

Δεν ειχα βαλει ποτέ χρήμα και αυτο το promotion μαλλον έληξε καθώς ναι μεν πατώντας το link τωρα μετα από πολλούς μήνες με παει στο App αλλά δεν το προχωραω γιατί η ημερομηνία ενεργοποίησης στο εμαιλ φαίνεται οτι εχει λήξει.

 

Πως μπορώ να βγάλω δωρεαν πλαστική κάρτα?

Να περιμένω καινούργιο promotion,  να διαγράψω το account και να το φτιάξω απο την αρχη μετα από καιρό η να φτιαξω αλλο με αλλο τηλ και εμαιλ?

Νομίζω οτι γίνεται και με referral link?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, drdedus είπε

ειχα φτιαξει μονος account και μετα απο καιρό είχε έρθει email για να βγάλω δωρεαν πλαστική καρτα.

Δεν ειχα βαλει ποτέ χρήμα και αυτο το promotion μαλλον έληξε καθώς ναι μεν πατώντας το link τωρα μετα από πολλούς μήνες με παει στο App αλλά δεν το προχωραω γιατί η ημερομηνία ενεργοποίησης στο εμαιλ φαίνεται οτι εχει λήξει.

Πως μππρω να βγάλω δωρεαν πλαστική κάρτα?

Να περιμένω καινούργιο promotion,  να διαγράψω το account και να το φτιάξω απο την αρχη μετα από καιρό η να φτιαξω αλλο με αλλο τηλ και εμαιλ?

Νομίζω οτι γίνεται και με referral link?

Πόσο στοιχίζει να βγάλεις κάρτα;

 

Σε αλλο θέμα :την ταυτοποίηση την κάνει η ίδια η revolut ή το κάνει κάποια εξωτερική εταιρία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς αν κρατάει κάποια προμήθεια η εθνική όταν πας να στείλεις λεφτά από revolut προς εθνική?

Στις 7/10/2019 στις 5:16 ΜΜ, asdfnikos είπε

3 η 4 ευρώ για εμβάσματα πάνω απο 15 ευρώ.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο εισερχομένων εμβασμάτων; Πχ μηνιαίος αριθμός εμβασμάτων ή συνολικό ποσό αθροιστικά; Μένω εκτός Ελλάδας και σκέφτομαι να ρυθμίσω τη revolut να κάνει κάθε μέρα ένα έμβασμα 15 ευρώ στην εθνική ώστε να έχω σε κάνα μήνα που θα κατέβω για ταξίδι Ελλάδα αρκετά ευρώ στην εθνική για ανάληψη αντί να ψάχνω ΑΤΜ χωρίς χρέωση για να βγάλω 200 ευρώ με τη revolut.

Το αντίστοιχο ποσό για την AlphaBank χωρίς χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος είναι 5 ευρώ αλλά μιας και προγραμματίζω πάντα τα ταξίδια μου μήνες νωρίτερα, μπορώ να ετοιμάσω από ένα προγραμματισμένο ημερήσιο έμβασμα για κάθε τράπεζα (σύνολο 20 ευρώ τη μέρα) και να αποφεύγω τελείως τις χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν το επιτρέπουν οι ελληνικές τράπεζες μιας και είναι ξεκάθαρο ότι παρακάμπτω το σύστημα λίγο ανορθόδοξα 🤔🤔🤔

Επεξ/σία από zipel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...