Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, spartak1 είπε

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει όριο σε πόσες συσκευές μπορεί να είναι εγκατεστημένη η revolut?

Γινεται σε πάνω απο μια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Κινητά;Κινητό και τάμπλετ;Για πες γιατί με ενδιαφέρει και εμενα.

Και Εγώ την έχω σε δυο κινητά κανονικά λειτουργεί και πληρωμές κτλπ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τον χρήστη εδώ

Συγκεκριμένα,

στις 20/01 έστειλα ένα request payment link (στον εαυτό μου αν και δεν έχει σημασία), πέρασα τα στοιχεία της κάρτας μου και τα χρήματα μπήκαν στη revolut.

Πάω να στείλω άλλο ένα και πλέον αντί να μου εμφανίσει να πληκτρολογήσω τα στοιχεία της κάρτας, μου βγάζει Join revolut,

έτσι το έψαξα και βρήκα το link που έβαλα και παραπάνω που λέει ότι υπάρχει όριο στα payment links στα 250€/24 ώρες. Αυτό δε το ήξερα και δε νομίζω να έχει αναφερθεί από κάποιον στο φορουμ.

Το θέμα είναι ότι και τώρα που πήγα να στείλω ένα request (για να δω αν επανήλθε η δυνατότητα) μου βγάζει πάλι το Join revolut.

Έχουν περάσει οι 24 ώρες. Εκτός αν έχει αλλάξει το όριο.

Ο χρήστης βέβαια στο community δε διευκρινίζει στο τέλος τι έγινε και αν μπορεί να στείλει request. Απλά γράφει ότι παρόλο που πέρασαν 48 ώρες και από το support του είπαν για το όριο των 250€/24h δεν άλλαξε κάτι.

Ξέρετε κάτι για το όριο; να στείλω mail να ρωτήσω ή φάγαμε κανένα μόνιμο μπλοκάρισμα;

 

Εντωμεταξύ μου ήρθε και μήνυμα για verification, προσπαθώ με το διαβατήριο αλλά τρώω άκυρα ίσως η φωτογραφία γυαλίζει, δε ξέρω. Ελπίζω με τις πολλές προσπάθειες να περάσει.

πάντως πολύ καραγκιόζηδες οι τύποι.

μου στείλανε μήνυμα το απόγευμα για verification επειδή είχα κάνει με δίπλωμα, κάνω τώρα το verification με διαβατήριο και μέχρι να εγκριθεί μου μπλοκάρανε το λογαριασμό. Ακόμα περιμένω..... Δε μου είχαν στείλει ποτέ μήνυμα. Σε ελληνική τράπεζα μου έχουν ζητήσει εδώ και καιρό τα στοιχεία μου και δεν έχω πάει αλλά δε μου μπλοκάρανε το λογαριασμό.

Που να ήμουν στο εξωτερικό δηλαδή. επειδή τη χρησιμοποιώ όταν ταξιδεύω. θα έμενα ξεκρέμαστος. Πριν 1 μήνα ήμουν έξω. πάλι καλά που δεν έγινε τότε, αν και πάντα κουβαλάω 2-3 κάρτες backup. 

Βασικά αν θες αξιοπιστία 1000 φορές ελληνική τράπεζα αλλά σε γδέρνουν στις χρεώσεις. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.

Επεξ/σία από shine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eri77 είπε

υπαρχει τρόπο ή κάποια εφαρμογή να πληρωσω απο το κινητο μεσω nfc ??οπως ειναι το tap'n pay alpha bank?? (εννοω να χρεώνεται η καρτα revolut)

apple pay με συνδεμένη revolut κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, eri77 είπε

υπαρχει τρόπο ή κάποια εφαρμογή να πληρωσω απο το κινητο μεσω nfc ??οπως ειναι το tap'n pay alpha bank?? (εννοω να χρεώνεται η καρτα revolut)

Κατεβάζεις από εδώ https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-pay/google-pay-2-104-286073543-release/ το Google pay και το κάνεις εγκατάσταση. Ανοίγεις την εφαρμογή της revolut και αλλάζεις την διεύθυνση που έχεις δηλώσει με μια Αγγλική. Εγώ έβαλα μια από Google Maps. Ζητάς μια virtual κάρτα από την revolut. Βάλε σε αυτήν https://binlist.net/ την σελίδα τα 8 πρώτα ψηφία της κάρτας για επιβεβαίωση ότι είναι Αγγλική. Μετά αυτήν την virtual την περνάς στο Google pay για ανέπαφες συναλλαγές. Ξαναβάζεις στην revolut την κανονική σου διεύθυνση. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις nfc της συσκευής σου κι επιλέγεις ότι βλέπεις στο screenshot. Αυτό είναι από συσκευή Huawei. Κάπως έτσι θα είναι και σε άλλες Android συσκευές πιστεύω. Αυτό έκανα εγώ και πληρώνω πλέον από το κινητό ανέπαφα. 

Screenshot_20200122_235621_com.android.settings.jpg

Επεξ/σία από efbill
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, definitio είπε

Αν εχω καποια διενεξη με τη Revolut, γνωριζετε ποιος ειναι ο πιο καταλληλος/αρμόδιος φορεας να απευθυνθώ/υποβαλω καταγγελία ή παράπονο;

Τα αγγλικά δικαστήρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, definitio είπε

Αν εχω καποια διενεξη με τη Revolut, γνωριζετε ποιος ειναι ο πιο καταλληλος/αρμόδιος φορεας να απευθυνθώ/υποβαλω καταγγελία ή παράπονο;

https://www.financial-ombudsman.org.uk/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τα αγγλικά δικαστήρια

Θα πρεπει να υπαρχει ενας εποπτευων φορεας να απευθυνθώ (πχ κεντρικη τραπεζα) ή μια ανεξαρτητη αρχη κοινοποίησης παραπονων κι επιλυσης διαφορων, για την καταρχας και καταρχην γνωστοποιηση του προβλήματος, πριν τη προσφυγή σε δικαστηρια.

Δεν εχει εκδοθει ακομη άδεια εντός της ΕΕ που λεγανε μια περίοδο;

31 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Ευχαριστω πολυ, ακριβως αυτο έψαχνα.

Αρχες Φλεβαρη κλεινει ολοκληρο ετος που εχει παγωσει ο λογαριασμος μου, χωρις καμια επικοινωνία/δικαιολογηση ή ακομη κι αίτημα (πχ εκκαθαριστικό) εκ μερους τους.

Μου ηρθε πριν μερικούς μηνες αίτημα ενημέρωσης στοιχείων ταυτοποίησης και λεω επιτέλους, αλλα ηταν τελείως ανεξαρτητο.

Ειχα διαβασει για τέτοια θεματα και καθυστερημένη αποκατάσταση, πχ μετα απο 2-3 μηνες...αλλα 12ηνες;;

Εγραψα και στο φόρουμ τους, αλλα μετα απο μερικες ωρες το θέμα διαγράφηκε.

Επικονωνησα μεσω Twitter, περιμενετε να επικοινωνήσουν/ολοκληρωθει η έρευνα, λενε.

...θα φροντίσουν να εξεταστεί κατα προτεραιότητα μου ειπαν πριν 3 μηνες...

Εχω μεσα κοντα 12 ευρω, ευτυχως οχι μεγαλο ποσο, αλλα ειναι γελοίο.

Δεν θελω να ανοιξω και νεο λογαριασμό, με αλλο τηλεφωνο αν δεν επιλυθει αυτο το θέμα πρώτα...απολυτη αναξιοπιστία.

Επεξ/σία από definitio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι είναι αυτά δυστυχώς. 
Όσο λειτουργούν ειναι μεγάλη ευκολία. Έτσι και προκύψει πρόβλημα τότε χρειάζεται αρκετή επιμονή κ υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, definitio είπε

Αρχες Φλεβαρη κλεινει ολοκληρο ετος που εχει παγωσει ο λογαριασμος μου, χωρις καμια επικοινωνία/δικαιολογηση ή ακομη κι αίτημα (πχ εκκαθαριστικό) εκ μερους τους.

Μου ηρθε πριν μερικούς μηνες αίτημα ενημέρωσης στοιχείων ταυτοποίησης και λεω επιτέλους, αλλα ηταν τελείως ανεξαρτητο.

Ειχα διαβασει για τέτοια θεματα και καθυστερημένη αποκατάσταση, πχ μετα απο 2-3 μηνες...αλλα 12ηνες;;

Εγραψα και στο φόρουμ τους, αλλα μετα απο μερικες ωρες το θέμα διαγράφηκε.

Επικονωνησα μεσω Twitter, περιμενετε να επικοινωνήσουν/ολοκληρωθει η έρευνα, λενε.

...θα φροντίσουν να εξεταστεί κατα προτεραιότητα μου ειπαν πριν 3 μηνες...

Εχω μεσα κοντα 12 ευρω, ευτυχως οχι μεγαλο ποσο, αλλα ειναι γελοίο.

Δεν θελω να ανοιξω και νεο λογαριασμό, με αλλο τηλεφωνο αν δεν επιλυθει αυτο το θέμα πρώτα...απολυτη αναξιοπιστία.

λίγα ποστ παραπάνω θα βρεις και το δικό μου.

ευτυχώς έβγαλα άκρη σύντομα. οι τύποι μπλοκάραν το λογαριασμό χωρίς καν μια προειδοποίηση.

δυστυχώς μερικοί έχουν θεοποιήσει τέτοια μαγαζάκια και βρίζουν τις δικές μας τράπεζες.

ο καλός ο καπετάνιος όμως στη φουρτούνα φαίνεται.

Ελληνική τράπεζα δε θα πάγωνε λογαριασμό έτσι χωρίς λόγο ούτε στη δικιά σου περίπτωση θα σε είχε στο περίμενε 1 χρόνο.

έχουν καλύτερες τιμές, χρεώσεις αλλά μέχρι εκεί. αν συμβεί κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...