Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, shine είπε

Ελληνική τράπεζα δε θα πάγωνε λογαριασμό έτσι χωρίς λόγο

Σαφως και μπλοκάρουν λογαριασμούς οι ελλ. τραπεζες, οπως άλλωστε και στην ρεβο, τωρα να υπάρχει λογος ή οχι ειναι μεγάλη κουβέντα και εξαρτάται απο πολλά, τις συναλλαγές σου, την συμπεριφορά σου κλπ, ατελείωτος ο κατάλογος

Ετσι νομίζουν και οι πιο πολλοί, οτι δηλαδη αυτοι ειναι άψογοι και φταίνε μονο οι τράπεζες

Λαθη βεβαια παντα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σαφως και μπλοκάρουν λογαριασμούς οι ελλ. τραπεζες, οπως άλλωστε και στην ρεβο, τωρα να υπάρχει λογος ή οχι ειναι μεγάλη κουβέντα και εξαρτάται απο πολλά, τις συναλλαγές σου, την συμπεριφορά σου κλπ, ατελείωτος ο κατάλογος

Ετσι νομίζουν και οι πιο πολλοί, οτι δηλαδη αυτοι ειναι άψογοι και φταίνε μονο οι τράπεζες

Λαθη βεβαια παντα υπάρχουν.

στη δική μου περίπτωση ζήτησαν Verification διότι δεν ίσχυε το δίπλωμα που είχα δείξει όταν γράφτηκα και συγχρόνως παγώσανε αμέσως το λογαριασμό. δεν είχα δεχτεί άλλο μήνυμα η Notification ποτέ για verification. είναι σοβαρά πράγματα αυτά; μπορούσαν να πουν έχεις μια εβδομάδα περιθώριο αλλιώς τρως block.

σε ελληνική τράπεζα όπως είπα, είχα ενημέρωση μεσώ ebank, με πήραν και τηλέφωνο, δεν έχω πάει ακόμα και ο λογαριασμός δουλεύει κανονικά. εκεί αν μου τον μπλοκάρουν δε μπορώ να πω κάτι.

αλλά όχι να στο μπλοκάρουν χωρίς προειδοποίηση.

όπως είπα, όσο δουλεύουν είναι καλές αυτές οι υπηρεσίες, αν γίνει μια στραβή τότε κλάφτα. θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο.

τόσα παράπονα έχω ακούσει και για τη Ν26 που σου απαντάνε μετά από καμιά βδομάδα (δε ξέρω αν ισχύει όντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, shine είπε

 

τόσα παράπονα έχω ακούσει και για τη Ν26 που σου απαντάνε μετά από καμιά βδομάδα (δε ξέρω αν ισχύει όντως)

Καλά θα ήταν μια εβδομάδα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Σαφως και μπλοκάρουν λογαριασμούς οι ελλ. τραπεζες, οπως άλλωστε και στην ρεβο, τωρα να υπάρχει λογος ή οχι ειναι μεγάλη κουβέντα και εξαρτάται απο πολλά, τις συναλλαγές σου, την συμπεριφορά σου κλπ, ατελείωτος ο κατάλογος

Ετσι νομίζουν και οι πιο πολλοί, οτι δηλαδη αυτοι ειναι άψογοι και φταίνε μονο οι τράπεζες

Λαθη βεβαια παντα υπάρχουν.

Παγωμα λογαριασμου χωρίς ενημέρωση, χωρις αιτιολογία και χωρις σχετικη νομική διαδικασια οχι, δεν θα συνεβαινε στην Ελλαδα.

Χιλιες δύο εξυπνάδες μπορει να πεταξει ή να φανταστεί κανεις, μεχρι να του συμβεί.

Ουτε παιχνιδια με virtual,  ουτε στοιχηματικα, ουτε μετατροπές συναλλαγματος για κέρδος, ούτε μεγαλα ποσα, ουτε ύποπτες σελιδες, ουτε ανταλλαγη ποσων εντος Revolut, ουτε μισθοδοσίες.

Μικροποσα για αγορές απο sportsdirect, banggood, gearbest, aliexpress, eBay πληρωμη hosting σε αλλο νόμισμα...

Μια φορα φορτισε 800€ κοντα  τα για οδοντιατρικα σε γείτονα χωρα 2,5 μηνες πριν το πάγωμα, που ευτυχώς εστάλησαν τα περισσότερα πισω με έμβασμα στη Πειραιως

Χρηστης απο τα πρωτα χναρια της καρτας στην Ελλαδα χωρις ποτε περιστατικο.

Τελευταια συναλλαγη η αγορά αδειας kaspersky antivirus σε δολλάρια Αυστραλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζήτησαν και εμένα πάλι verification.

Κάθε 6 μήνες τα ίδια και τα ίδια.

Τους βαρέθηκα τα σήκωσα όλα και τέλος δεν ασχολούμαι άλλο. 

Μια φορά και ένα καιρό ήμουν ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν θα με πειραζε εμενα...θα εδινε την εντυπωση - αν δεν ειχα το άλλο θέμα - οτι ειναι συνεπεις και σχολαστικοί.

Αντιθετα, η παραμονη σε εκκρεμότητα για 1 χρονο ενος τοσο κρισιμου ζητηματος, με copy-paste απαντησεις και με πολυ λιγες συναλλαγες για τα χρόνια που την ειχα, δηλωνει το αντίθετο... αναξιοπιστία κι αυθαιρεσια.

Μου την ειχε δωσει στην αρχη, μετα διαβασα για τα προβλήματα με το προσωπικό και τα θέματα με κατηγοριες ξεπλυματος χρηματων/υποτίθεται πλημμελων ελέγχων κοκ και λεω δε βαριεσαι, θα πέφτουν οριζοντιοι κοφτες κι οποιον παρει ο χάρος και δεν θα υπαρχει προσωπικο...το αφησα για πολυ καιρο.

Ξανά τωρα με επιασε γιατι δεν μπορώ να χωνεψω την αυθαιρεσια απο νομικής πλευρας...αυτο είναι το μελλον των τραπεζών; Αξιζει να το κυνηγήσει κανεις - οσο μπορει - για να εχουν και αντικίνητρα.

...λιγη λογοδοσια δλδ με κοινοποίηση σε αρμόδιους φορείς. 

Αν σου συμβαίνει και δεν λες τιποτα ή δεν παρασχονται στοιχεια σε σχετικη υπηρεσια ωστε να γινουν μερος ενος κατατεθειμένου corpus ως προς τις συμπεριφορες μιας εταιρειας, είτε συμβαινει ειτε όχι, μόνο εσυ.το ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2020 στις 10:55 ΜΜ, efbill είπε

Κατεβάζεις από εδώ https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/google-pay/google-pay-2-104-286073543-release/ το Google pay και το κάνεις εγκατάσταση. Ανοίγεις την εφαρμογή της revolut και αλλάζεις την διεύθυνση που έχεις δηλώσει με μια Αγγλική. Εγώ έβαλα μια από Google Maps. Ζητάς μια virtual κάρτα από την revolut. Βάλε σε αυτήν https://binlist.net/ την σελίδα τα 8 πρώτα ψηφία της κάρτας για επιβεβαίωση ότι είναι Αγγλική. Μετά αυτήν την virtual την περνάς στο Google pay για ανέπαφες συναλλαγές. Ξαναβάζεις στην revolut την κανονική σου διεύθυνση. Μπαίνεις στις ρυθμίσεις nfc της συσκευής σου κι επιλέγεις ότι βλέπεις στο screenshot. Αυτό είναι από συσκευή Huawei. Κάπως έτσι θα είναι και σε άλλες Android συσκευές πιστεύω. Αυτό έκανα εγώ και πληρώνω πλέον από το κινητό ανέπαφα. 

Screenshot_20200122_235621_com.android.settings.jpg

Δεν μπορεί δηλαδή η εφαρμογή της revolut να χρησιμοποιήσει απευθείας το NFC και να πληρώσει? Δεν την αναγνωρίζουν τα POS γιατί συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, προσπαθω να κανω μια αγορα μεσω eBay χρησιμοποιωντας τη  Revolut! ενω εχω κανονικα τα χρηματα μεσα στο λογαριασμο, το ebay δεν δεχεται τη πληρωμη και μου ζηταει να αλλαξω μεθοδο. Εχω δοκιμασει και τις προαλλες με αντιστοιχο ποσο και δεχτηκε κανονικα τη πληρωμη. ξερεις καποιος τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα το ίδιο πριν καμία ώρα. Τελικά έβαλα πληρωμή μέσω paypal με χρέωση στο νόμισμα της συναλλαγής, γιατί κλεβει λίγο το pp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Κι εμένα το ίδιο πριν καμία ώρα. Τελικά έβαλα πληρωμή μέσω paypal με χρέωση στο νόμισμα της συναλλαγής, γιατί κλεβει λίγο το pp

Αν τη συνδεσεις στο paypal, γλυτωνεις παλι τη προμηθεια του paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει επιλογή να χρεώσει στο νόμισμα της συναλλαγής. Θα συνδέσεις το paypal, θα σου βγάλει πόσο θα πληρώσεις σε ευρώ και εκεί θα έχει και ένα κουμπί "Change", σου ανοίγει pop-up και διαλέγεις χρέωση στο νόμισμα του εμπόρου...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εχει επιλογή να χρεώσει στο νόμισμα της συναλλαγής. Θα συνδέσεις το paypal, θα σου βγάλει πόσο θα πληρώσεις σε ευρώ και εκεί θα έχει και κάτι ένα κουμπί "Change", σου ανοίγει pop-up και διαλέγεις χρέωση στο νόμισμα του εμπόρου...

για καποιο λογο δν μου τη δεχεται το paypal

Update στο προβλημα μου! δοκιμασε με καρτα revolut φιλου και τη δεχθηκε κανονικα! δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2020 στις 4:03 ΜΜ, Funny__boy είπε

Τέλος η Revolut πλεον για λογαριασμούς με ταυτότητα παλιού τύπου οριστικά λόγω τυχόν Brexit!

Εγώ δεν θα βγάλω τώρα νέα ταυτότητα λίγους μήνες πριν βγουν οι κάρτες ταυτότητα στην Ελλάδα όποτε αντίο Revolut μέχρι τότε.

Μου ρθε και μενα μαιλ και ειδοποιηση για πρωτη φορα την τριτη...εκανα verification με την χειρογραφη ταυτοτητα μου απο το 2006 και μεσα σε ουτε 24ωρες μου τα δεκτηκαν ολα!!οποτε δε βρισκω το λογο να μην κανεις και εσυ μια προσπαθεια...δε ξερω βεβαια αν επαιξε ρολο οτι πριν στειλω οτιδηποτε για verification οτι χρηματα ειχα μεσα τα στειλα στη ρεβο του αγοριου μου🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, mikes prime είπε

για καποιο λογο δν μου τη δεχεται το paypal

Update στο προβλημα μου! δοκιμασε με καρτα revolut φιλου και τη δεχθηκε κανονικα! δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο ομως...

Μπας και έχεις μπλοκάρει τις online συναλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Μπας και έχεις μπλοκάρει τις online συναλλαγές;

το βλεπω καπου ομως αυτο? γιατι δεν μου βγαζει κατι στην εφαρμογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...