Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα δώσει κανονικά το αφμ και στις εκδόσεις statement που εμφανίζει και τους δυο λογαριασμούς όπως και το iban του τραπεζικού λογαριασμού με την άδεια που είναι διαφορετικός. Μάλιστα λέει ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιώ αυτό το iban αλλά αυστηρά εκείνο της e-money revolut που εμφανίζεται στην εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, θελω να να κατεβασω την εφαρμοργη κι επειτα να παραγγελω την καρτα, αλλα στο site ενω βαζω το τηλεφωνο μου, δεν μου ερχεται το sms για την ληψη της εφαρμογης (ειτε κωδικο για επιβεβαιωση). Προσπαθησα 2-3 μερες τωρα. Αντιμετωπισε καποιος το ιδιο προβλημα ή γνωριζει τι παίζει? Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, vagpan1986 είπε

Καλησπερα, θελω να να κατεβασω την εφαρμοργη κι επειτα να παραγγελω την καρτα, αλλα στο site ενω βαζω το τηλεφωνο μου, δεν μου ερχεται το sms για την ληψη της εφαρμογης (ειτε κωδικο για επιβεβαιωση). Προσπαθησα 2-3 μερες τωρα. Αντιμετωπισε καποιος το ιδιο προβλημα ή γνωριζει τι παίζει? Ευχαριστω!

Δες μήπως πρέπει να δώσεις κάποιο δικαίωμα στην εφαρμογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagpan1986 είπε

Καλησπερα, θελω να να κατεβασω την εφαρμοργη κι επειτα να παραγγελω την καρτα, αλλα στο site ενω βαζω το τηλεφωνο μου, δεν μου ερχεται το sms για την ληψη της εφαρμογης (ειτε κωδικο για επιβεβαιωση). Προσπαθησα 2-3 μερες τωρα. Αντιμετωπισε καποιος το ιδιο προβλημα ή γνωριζει τι παίζει? Ευχαριστω!

Μπες στο store και κατέβασε τη.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.revolut.revolut&hl=el&gl=US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αντιμετωπίζουν το πρόβλημα "An SSL error has occured and a secure connection to the server cannot be made'" κατά το topup στη Revolut μέσω χρεωστικής κάρτας της τράπεζας Πειραιώς (όπως είχα εγώ), ίσως βοηθηθούν από παρακάτω:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/751950-αδυναμία-top-up-σε-debit-κάρτα-πειραιώς/?do=findComment&comment=58589661

1 λεπτό πριν, greenroadrunner είπε

Ευχαριστώ όλους στο thread για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Παραθέτω εδώ για μελλοντική αναφορά σε όποιον χρειαστεί, τη λύση στη δική μου περίπτωση του σφάλματος "An SSL error has occured and a secure connection to the server cannot be made'" κατά το topup στη Revolut μέσω χρεωστικής κάρτας της τράπεζας Πειραιώς.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα οφείλεται στο app της Winbank όταν είναι εγκατεστημένα και τα δύο app στην συσκευή του τηλεφώνου (Revolut & Winbank) και οι ειδοποιήσεις είναι απενεργοποιημένες για τo app της Winbank. Αυτή την ιδιαιτερότητα δεν φαίνεται να την γνωρίζουν στην τηλεφωνική υποστήριξη της τράπεζας, αφού όσες φορές μίλησα, όλοι με διαβεβαίωναν ότι η κάρτα λειτουργεί κανονικά και ότι "ίσως είναι κάποιο πρόβλημα υλοποίησης του 3D secure πρωτοκόλλου  από τον έμπορο".

Εάν είναι απενεργοποιημένες οι ειδοποιήσεις μέσω του Winbank app τότε κανονικά η επιβεβαίωση ολοκλήρωσης μιας συναλλαγής δεν πραγματοποιείται μέσω του app αλλά μέσω extra pin SMS. Σε οποιαδήποτε άλλη online συναλλαγή σε εμένα δούλευε μέσω extra pin. Όμως στο top up της Revolut έβγαζε "An SSL error has occured and a secure connection to the server cannot be made'" και δεν προχωρούσε.

Δεν χρειάστηκε να απεγκαταστήσω και να εγκαταστήσω εκ νέου τις εφαρμογές. Δούλεψε μόνο όταν ενεργοποίησα τις ειδοποιήσεις.

  1. Σε iOS 14: Ρυθμίσεις → Winbank → Γνωστοποιήσεις → Επιτρέπονται γνωστοποιήσεις [ΟΝ].
  2. Μετά από το app της Winbank: Μενού (το εικονίδιο επάνω αριστερά με τις τρεις παύλες) → Προφίλ (το εικονίδιο επάνω δεξιά με το ανθρωπάκι) → Ρυθμίσεις → Ρυθμίσεις ασφαλείας → Ρύθμιση ειδοποιήσεων → Ειδοποιήσεις [ΟΝ].

Μετά από αυτό, βάζοντας τα στοιχεία της κάρτας στο app της Revolut έχεις τη δυνατότητα να εγκρίνεις τη συναλλαγή μέσω του Winbank app απευθείας με ένα κουμπί.

Επίσης βεβαιωθείτε ότι η κάρτα που χρησιμοποιείτε έχει ενεργοποιηθεί για πλήρη πρόσβαση όπως ήδη αναφέρθηκε παραπάνω:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιότατο αυτό αλλά εγώ δεν θέλω να βάλω winbank app στο κινητό 😛

έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει δυνατότητα για top up μέσω της web εφαρμογής της revolut

https://app.revolut.com/

εκεί όταν βάλεις την κάρτα , σου ανοίγει μια φόρμα από την Πειραιώς να κάνεις login με τους winbank κωδικούς ώστε να επιτρέψεις τη συναλλαγή

ίσως αυτό εξυπηρετήσει κάποιους

αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση που να δουλεύει με sms verification ας μας πει κάποιος αν ξέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, atrias said:

ωραιότατο αυτό αλλά εγώ δεν θέλω να βάλω winbank app στο κινητό 😛

έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει δυνατότητα για top up μέσω της web εφαρμογής της revolut

https://app.revolut.com/

εκεί όταν βάλεις την κάρτα , σου ανοίγει μια φόρμα από την Πειραιώς να κάνεις login με τους winbank κωδικούς ώστε να επιτρέψεις τη συναλλαγή

ίσως αυτό εξυπηρετήσει κάποιους

αν υπάρχει και κάποια άλλη λύση που να δουλεύει με sms verification ας μας πει κάποιος αν ξέρει

Για όποιον έχει curve, απλά πληρώνεις με apple /google pay με την Πειραιώς ως κάρτα πίσω από την curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Εχω καποιες λίρες αγγλίας στο paypal και θελώ να τις μεταφέρω στη Ρεβολουτ αυτούσιες χωρίς μετατροπή σε ευρώ. Το θεμα που αντιμετωπίζω είναι το εξής :

- Στο paypal συνδεσα το λογαριασμό ΙΒΑΝ απο το app της ρεβολουτ που  εχει προθεμα LT27 XXXX XXXX XXXX XXXX οποίος είναι για GBP μεταφορά προς την revolut.
- Οταν παω να στείλω το ποσό στην revolut το paypal απαιτεί να κανει μετατροπή το ποσό σε EUR.

Εχει κατι αλλάξει με τα IBAN της revolut τελευταία κ μηπως δεν κανω κατι σωστά σχετικά με την μεταφορά απο paypal προς αυτήν ?
Υπάρχει επιλογή κάπου κρυμμένη στο paypal, να μην αλλάξει το ποσό αυτο σε ευρώ ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx-spectrum είπε

Καλησπέρα, Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Εχω καποιες λίρες αγγλίας στο paypal και θελώ να τις μεταφέρω στη Ρεβολουτ αυτούσιες χωρίς μετατροπή σε ευρώ. Το θεμα που αντιμετωπίζω είναι το εξής :

- Στο paypal συνδεσα το λογαριασμό ΙΒΑΝ απο το app της ρεβολουτ που  εχει προθεμα LT27 XXXX XXXX XXXX XXXX οποίος είναι για GBP μεταφορά προς την revolut.
- Οταν παω να στείλω το ποσό στην revolut το paypal απαιτεί να κανει μετατροπή το ποσό σε EUR.

Εχει κατι αλλάξει με τα IBAN της revolut τελευταία κ μηπως δεν κανω κατι σωστά σχετικά με την μεταφορά απο paypal προς αυτήν ?
Υπάρχει επιλογή κάπου κρυμμένη στο paypal, να μην αλλάξει το ποσό αυτο σε ευρώ ?
 

Ειναι κανόνας του paypal. Στο μετατρέπει για να πάρει την προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx-spectrum είπε

Καλησπέρα, Θα ήθελα την βοήθεια σας!

Εχω καποιες λίρες αγγλίας στο paypal και θελώ να τις μεταφέρω στη Ρεβολουτ αυτούσιες χωρίς μετατροπή σε ευρώ. Το θεμα που αντιμετωπίζω είναι το εξής :

- Στο paypal συνδεσα το λογαριασμό ΙΒΑΝ απο το app της ρεβολουτ που  εχει προθεμα LT27 XXXX XXXX XXXX XXXX οποίος είναι για GBP μεταφορά προς την revolut.
- Οταν παω να στείλω το ποσό στην revolut το paypal απαιτεί να κανει μετατροπή το ποσό σε EUR.

Εχει κατι αλλάξει με τα IBAN της revolut τελευταία κ μηπως δεν κανω κατι σωστά σχετικά με την μεταφορά απο paypal προς αυτήν ?
Υπάρχει επιλογή κάπου κρυμμένη στο paypal, να μην αλλάξει το ποσό αυτο σε ευρώ ?
 

Πρέπει να έχεις ανοίξει λογαριασμό paypal UK για να μπορέσεις να κάνεις ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμό απευθείας σε λίρες όπως και στα Δολάρια χρειάζεσαι αμερικάνικο λογαριασμό paypal για να κάνεις ανάληψη σε Δολάρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Άλλαξα συσκευή και στο login μου ζήτησε να βγάλω πάλι selfie για να κάνει identification.

Το κάνει γενικά αυτό; Έχει τύχει σε κάποιον εδώ μέσα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Άλλαξα συσκευή και στο login μου ζήτησε να βγάλω πάλι selfie για να κάνει identification.

Το κάνει γενικά αυτό; Έχει τύχει σε κάποιον εδώ μέσα; 

Ναι το ζητάει για να ταυτοποιήσει  ότι όντως είσαι εσύ ο κάτοχος του λογαριασμού αφού έχεις συνδεθεί σε συσκευή που δεν είχες χρησιμοποιήσει στο παρελθόν. Προχωράς άφοβα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Είμαι σχετικά νέος με την Revolut και δυστυχώς στην προσπάθεια μου να κάνω ανάληψη απο ένα ΑΤΜ της Alpha Bank, η διαδικασία μου άφησε αρνητικές εντυπώσεις.

Επέλεξα να κάνω ανάληψη χρησιμοποιώντας την κάρτα της Revolut και το σύστημα μου έδωσε τα χρήματα που ζήτησα, ΟΜΩΣ χρέωσε τον λογαριασμό σε δολάρια, έκανε μετατροπή και κράτησε και προμήθεια συναλλάγματος. Ενώ ο λογαριασμός είναι κανονικά σε ευρώ!!

Εγώ έκανα κάτι λάθος ή ή υπάρχει θέμα με το account;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Alekos_37 είπε

Καλημέρα,

Είμαι σχετικά νέος με την Revolut και δυστυχώς στην προσπάθεια μου να κάνω ανάληψη απο ένα ΑΤΜ της Alpha Bank, η διαδικασία μου άφησε αρνητικές εντυπώσεις.

Επέλεξα να κάνω ανάληψη χρησιμοποιώντας την κάρτα της Revolut και το σύστημα μου έδωσε τα χρήματα που ζήτησα, ΟΜΩΣ χρέωσε τον λογαριασμό σε δολάρια, έκανε μετατροπή και κράτησε και προμήθεια συναλλάγματος. Ενώ ο λογαριασμός είναι κανονικά σε ευρώ!!

Εγώ έκανα κάτι λάθος ή ή υπάρχει θέμα με το account;

Ευχαριστώ!

Στη διαδικασία της ανάληψης έκανες μια λάθος επιλογή, αν δεν ξέρεις είναι εύκολο να την πατήσεις.

Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο είναι τα δολάρια, παλιότερα χρέωνε λίρες Αγγλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Στη διαδικασία της ανάληψης έκανες μια λάθος επιλογή, αν δεν ξέρεις είναι εύκολο να την πατήσεις.

Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο είναι τα δολάρια, παλιότερα χρέωνε λίρες Αγγλίας.

Σε ποιά επιλογή αναφέρεσαι; Μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...