Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/3/2022 στις 11:31 ΠΜ, aardwolf είπε

Να ρωτήσω, αν κάποιοι αισθητήρες zigbee είναι πάνω στο ΗΑ, πλέον δεν μπορούν να είναι και πάνω στο gateway του κατασκευαστή, σωστά; Ή υπάρχει κάποιος τρόπος και δεν τον έχω βρει;

Γενικά ισχύει αυτό. Ακόμη και αν μιλούσαμε για δύο ΗΑ με διαφορετικά coordinators το καθένα. Μια συσκευή μπορεί να είναι μόνο σε ένα Zigbee δίκτυο (κάθε zigbee δίκτυο έχει μόνο έναν coordinator). Υπάρχει εξαίρεση αλλά υπό πολύ συγκεκριμένους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για το μπριζάκι με το μετρητή κατανάλωσης από το E-shop να γνωρίζει ότι έχει αρκετά νεότερο firmware το οποίο δεν λειτουργεί με το tuya-convert.

Μέσω serial λογικά θα γίνεται κάτι το οποίο θα δοκιμάσω το ΣΚ.

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Μέσω serial λογικά θα γίνεται κάτι το οποίο θα δοκιμάσω το ΣΚ.

Αυτό μάλλον είναι Tuya. Σε πολλά τελευταία έχει αρχίζει να βάζει chip μέσα τα οποία είναι διαφορετικού τύπου και δεν γίνονται flash γενικά. Αν ανοίξεις και δεις το μοντέλο που γράφει θα φανεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, than2031995 είπε

Αυτό μάλλον είναι Tuya. Σε πολλά τελευταία έχει αρχίζει να βάζει chip μέσα τα οποία είναι διαφορετικού τύπου και δεν γίνονται flash γενικά. Αν ανοίξεις και δεις το μοντέλο που γράφει θα φανεί. 

Ναι το είδα και αυτό, το tuya-convert πάντως κάθε 3 δεύτερα προσπαθούσε να το φλασάρει. Μετά πέταξε μήνυμα ότι έχει νεότερο firmware το οποίο δεν έχει γίνει exploit αλλά μπορώ να το φλασάρω μέσω serial.

Αύριο ή το ΣΚ μάλλον θα το ανοίξω για να το φτιάξω και ελπίζω ότι θα έχει κάποιο ESP chip.

 

Γενικά ήθελα να πάρω της Athom από το aliexpress που ήδη είναι φλασαρισμένα με Tasmota/Esphome αλλά μου βγαίνει περίπου 21€ το καθένα, ενώ αυτό με κουπόνι από το newsletter μου βγήκε 10.90€.

Να περάσω Tasmota ή Esphome καλύτερα;

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Ναι το είδα και αυτό, το tuya-convert πάντως κάθε 3 δεύτερα προσπαθούσε να το φλασάρει. Μετά πέταξε μήνυμα ότι έχει νεότερο firmware το οποίο δεν έχει γίνει exploit αλλά μπορώ να το φλασάρω μέσω serial.

Αύριο ή το ΣΚ μάλλον θα το ανοίξω για να το φτιάξω και ελπίζω ότι θα έχει κάποιο ESP chip.

 

Γενικά ήθελα να πάρω της Athom από το aliexpress που ήδη είναι φλασαρισμένα με Tasmota/Esphome αλλά μου βγαίνει περίπου 21€ το καθένα, ενώ αυτό με κουπόνι από το newsletter μου βγήκε 10.90€.

Να περάσω Tasmota ή Esphome καλύτερα;

Αν καταφέρεις γράψε εδώ τι και πως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ξέρουμε κανένα τρόπο να κάνουμε extend τη κάλυψη του Bluetooth? Έχω το NUC στο hall και μια συσκευή Bluetooth στο υπνοδωμάτιο. Η απόσταση μεταξύ τους είναι τέτοια που δεν φτάνει το Bluetooth του NUC. Πώς θα μπορούσα επομένως να κάνω το ΗΑ να βλέπει τη συσκευή που είναι εκτός εμβέλειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια λύση ειναι να βάλεις  ενα esp32 board  που εχει ενσωματωμένο Bluetooth με tasmota , εντος εμβέλειας της Bluetooth συσκευής και να την προωθεί με mqtt μέσω  wifi στο home assistant .

θα πρέπει ομως η συσκευη που εχεις να υποστηρίζεται απο το tasmota μέσω bluetooth. κοίταξε το documentation του tasmota να το επιβεβαιώσεις πριν.

Επεξ/σία από DioNiSis_000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Να περάσω Tasmota ή Esphome καλύτερα;

Και τα δύο είναι αρκετά παρεμφερείς. Εξαρτάται και από τις προτιμήσεις του καθένα. Εγώ προτιμώ ESPHOME πχ και αυτό ξέρω καλύτερα. Από Tasmota μόνο τα βασικά καθώς δεν το χρησιμοποιώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: Τελικά φοράει το CB2S οπότε δεν μπορώ να περάσω tasmota/esphome. Το καλό είναι ότι μπορώ να το βγάλω και να βάλω κάποιο ESP οπότε αυτό θα κάνω.

Δεν αξίζει να το πάρει κάποιος αν το θέλει με tasmota/esphome.

Επίσης είναι τρομερά σπαστικό να το ανοίξεις...

https://developer.tuya.com/en/docs/iot/cb2s-module-datasheet

Με βάση αυτό το μπριζάκι που επίσης φοράει το ίδιο chip είδα ότι μπορώ να το αλλάξω.

https://templates.blakadder.com/globe_smart.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι κολλημένο μόνο δεξιά και αριστερά, με θερμό αέρα βγαίνει εύκολα. Όταν είναι κολλημένες και οι επαφές που  είναι στην πλευρά που δεν χρησιμοποιούνται, είναι λίγο μπελάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, alefgr είπε

Όταν είναι κολλημένο μόνο δεξιά και αριστερά, με θερμό αέρα βγαίνει εύκολα. Όταν είναι κολλημένες και οι επαφές που  είναι στην πλευρά που δεν χρησιμοποιούνται, είναι λίγο μπελάς.

Ούτως ή άλλως έχω θερμό αέρα αλλά και ένα κράμα με χαμηλό σημείο τήξης οπότε θα το βγάλω αρκετά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Αναρωτιέμαι αν έχει βρει κάποιος εύκολο τρόπο να πάρει ενδείξεις μετεωρολογικές. Θα με ενδιέφερε να ξέρω αν βρέχει, αν έχει αέρα ή αν γύρισε ο ήλιος προς συγκεκριμένη πλευρά του σπιτιού.

Όλο αυτό για να στήσω αυτόματα σενάρια για τις τέντες ή τα ρολά.

Για παράδειγμα, κάτι τέτοιο θα δούλευε για να καταλαβαίνω την ένταση του φωτός του ήλιου;

https://www.banggood.com/Bakeey-Smart-Home-WIFI-Zi-Bee-Illumination-Sensor-Gateway-Smart-WiFi-Brightness-Sensor-Work-with-Smart-Life-Tuya-APP-p-1769861.html?cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από aardwolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετρά έως 1000 lux, που αντιστοιχούν σε ημέρα με πλήρη νεφοκάλυψη (overcast). Το φως της ημέρας ξεκινά από τα 10.000 lux (υπό σκιά) και συνήθως ξεπερνά τα 30.000, φθάνοντας και τα 100.000 lux.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντώ στον εαυτό μου: κάποιος το έκανε με μαθηματικά, χωρίς κανέναν σένσορα, αλλά έτσι προφανώς υπολογίζει μόνον τον ήλιο, χωρίς να παίρνει υπόψιν του τις καιρικές συνθήκες:

https://community.home-assistant.io/t/sensor-to-identify-suns-entry-into-window-blind-trigger/346439

Ουσιαστικά παρακολουθεί την πορεία του ήλιου και φαίνεται να το κάνει σωστά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...