Προς το περιεχόμενο

E-pass διοδίων


lek88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 354
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατα συμπτωση πηγε σημερα γνωστη μου για να παρει e-pass νεα συνδρομητρια και εχουν παλι μηχανακια

 

Εγω αντιθετα που ηθελα τη βαση γιατι εσπασε η δικη μου απο τον ηλιο, δεν...

κλαψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

κατα συμπτωση πηγε σημερα γνωστη μου για να παρει e-pass νεα συνδρομητρια και εχουν παλι μηχανακια

 

Εγω αντιθετα που ηθελα τη βαση γιατι εσπασε η δικη μου απο τον ηλιο, δεν...

κλαψ

Για βάση που μου είχε σπάσει είχα βρει μόνο στα διόδια της Αττικής οδού που μπαίνεις από Κατεχάκη προς περιφερειακή Υμηττού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, st@kas είπε

Για βάση που μου είχε σπάσει είχα βρει μόνο στα διόδια της Αττικής οδού που μπαίνεις από Κατεχάκη προς περιφερειακή Υμηττού 

εκει πηγε η γνωστη μου αλλα δεν ειχε

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, όποιος έχει το fast pass της νέας οδού, ξέρει αν ισχύει ακόμα το όριο του άκυρου λογαριασμού δηλαδή να μην μπορώ να περάσω από τα διοδια αν έχω 3€ στον λογαριασμό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2022 στις 10:40 ΜΜ, Free Bird είπε

Δουλεύει κανονικά αλλά βάσει των οδηγιών τους και των όρων τους, αν γίνει έλεγχος και το βρουν σε άλλο αυτοκίνητο θα σου ρίξουν πρόστιμο.
Εάν τους πάρεις τηλέφωνο και τους ρωτήσεις, θα σου πούνε να μην το κάνεις.

Στην εταιρεία που είμαι έχουμε 25 εταιρικά αυτοκίνητα και 15 συσκευές ( 8 e-pass & 7 fast pass )
Έχουμε αλλάξει 150 φορές τις συσκευές σε όλα τα αυτοκίνητα. Μέχρι στιγμής δεν έχει προκύψει κανένα πρόβλημα.

Η διάκριση σε e-pass και fast pass ; Fast pass δεν είναι απλώς η ονομασία που έχει δώσει η Νέα οδός στα e-pass της ; 

1 ώρα πριν, dimitristdm05 είπε

Καλησπέρα, όποιος έχει το fast pass της νέας οδού, ξέρει αν ισχύει ακόμα το όριο του άκυρου λογαριασμού δηλαδή να μην μπορώ να περάσω από τα διοδια αν έχω 3€ στον λογαριασμό μου;

Δες τον τιμοκατάλογο. Κάθε εταιρεία έχει διαφορετικούς όρους. Πχ στην εγνατία έχει ελάχιστο όριο 2,4€ ανά όχημα στο λογαριασμό ώστε να μη θεωρείται άκυρος. Με 3,05€ μέσα σε διόδια 2,85€ δεν με πέρασε. Στην Αττική οδό νομίζω δεν υπάρχει ελάχιστο όριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dis83 είπε

Η διάκριση σε e-pass και fast pass ; Fast pass δεν είναι απλώς η ονομασία που έχει δώσει η Νέα οδός στα e-pass της ;

Ναι, αλλά κάθε εταιρεία - κοινοπραξία είναι διαφορετική.
Οπότε τα εκπτωτικά πακέτα τις Αττικής Οδού δεν ισχύουν όταν περνάς στους άλλους δρόμους.
Το ίδιο ισχύει και με τη Νέα Οδό.

Όταν λοιπόν έχεις ένα εταιρικό αυτοκίνητο που πάει Αθήνα - Μετέωρα ή Αντίρριο - Γιάννενα, σε συμφέρει να έχεις το fast pass.
Όταν πηγαίνεις Αεροδρόμιο και κάνεις τον γύρω της Πελοποννήσου σε συμφέρει να έχει το αυτοκίνητο το e-pass.

Σήμερα πήγα και πήρα 5 νέες συσκευές e-pass. Λοιπόν μου είπε η κοπέλα ότι υποχρεωτικά για κάθε συσκευή ήθελε μία διαφορετική άδεια αυτοκινήτου, γιατί κάθε έκδοση συσκευής παντρεύεται με ένα αυτοκίνητο. Αυτό όμως ΔΕΝ είναι δεσμευτικό και μπορείς να βάλεις τις συσκευές σε όποιο αυτοκίνητο θέλεις.
Αυτή η πληροφορία ήταν καινούρια γιατί παλιά άλλα μας έλεγαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Free Bird είπε

Ναι, αλλά κάθε εταιρεία - κοινοπραξία είναι διαφορετική.
Οπότε τα εκπτωτικά πακέτα τις Αττικής Οδού δεν ισχύουν όταν περνάς στους άλλους δρόμους.
Το ίδιο ισχύει και με τη Νέα Οδό.

Όταν λοιπόν έχεις ένα εταιρικό αυτοκίνητο που πάει Αθήνα - Μετέωρα ή Αντίρριο - Γιάννενα, σε συμφέρει να έχεις το fast pass.
Όταν πηγαίνεις Αεροδρόμιο και κάνεις τον γύρω της Πελοποννήσου σε συμφέρει να έχει το αυτοκίνητο το e-pass.

Σήμερα πήγα και πήρα 5 νέες συσκευές e-pass. Λοιπόν μου είπε η κοπέλα ότι υποχρεωτικά για κάθε συσκευή ήθελε μία διαφορετική άδεια αυτοκινήτου, γιατί κάθε έκδοση συσκευής παντρεύεται με ένα αυτοκίνητο. Αυτό όμως ΔΕΝ είναι δεσμευτικό και μπορείς να βάλεις τις συσκευές σε όποιο αυτοκίνητο θέλεις.
Αυτή η πληροφορία ήταν καινούρια γιατί παλιά άλλα μας έλεγαν.

Σωστά, απλώς δεν ήξερα την ονομασία του e-pass της νέας οδού και νόμισα ότι αναφερεσαι σε κάτι άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας, έχω το epass και θα αλλάξω αυτοκίνητο σε λίγο καιρό. Πρέπει να ενδόσω καινούργιο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dpan.9 είπε

καλησπέρα σας, έχω το epass και θα αλλάξω αυτοκίνητο σε λίγο καιρό. Πρέπει να ενδόσω καινούργιο ή μπορώ να χρησιμοποιήσω το ίδιο;

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα ειναι μισοχαλασΜενο το παλιο, επιΣκευαζεται ευκολα αν το ανοιξω; Μεταβιβαζεται ο λογαριασμος μου στο νεο;

Επεξ/σία από Greengreen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Greengreen είπε

Εμενα ειναι μισοχαλασΜενο το παλιο, επιΣκευαζεται ευκολα αν το ανοιξω; Μεταβιβαζεται ο λογαριασμος μου στο νεο;

Μπορείς να τους το πας και να σου δώσουν καινούργιο δωρεάν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το epass της Αττικής οδού, γνωρίζει κάποιος επίσημα τι γίνεται αν βγεις από έναν κόμβο και ξαναμπείς σε άλλον κόμβο της ΑΟ μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα; Κάπου, κάποτε το είχα ακούσει από φίλο ,πώς με το χαρτάκι αν δεν έχει περάσει μισάωρο-ωρα , δεν σε ξαναχρεωνουν. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μία σχετική/άσχετη ερώτηση για τα κάθε μορφής e-pass.

Έχει παρατηρηθεί εγκληματική δραστηριότητα (σπάσιμο τζαμιού ή γενικά άνοιγμα αυτοκινήτου) με στόχο το e-pass? Προφανώς είναι μια συσκευή με πολύ συγκεκριμένη χρήση και δεν είναι εμφανές το ποσό που έχει "μέσα" αλλά οι καιροί είναι περίεργοι και μπορεί να γίνεις στόχος μόνο και μόνο επειδή άφησες δύο 2ευρα στη ποτηροθήκη.

Ρωτάω γιατί για την μικρή χρήση που θα του έκανα μήπως θα ήταν πιο ασφαλές να είναι στο ντουλαπάκι και απλά να το κρατάμε στο παρμπρίζ κατά τις διελεύσεις (ξέρω ότι έχει βάση που το βάζεις/βγάζεις αλλά και πάλι η βάση δηλώνει την ύπαρξή του, αν όντως είναι κάτι που κάποιοι τα "μαζεύουν")

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...