Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/5/2019 στις 12:20 ΜΜ, nikosstv είπε

Γεια χαρα παιδες μπαινω κατευθειαν στο θεμα:

Δεδομενα

  • Μενω στο νοικι ενος δυαριου στον τελευταιο οροφο διωροφης πολυκατοικιας, απο πανω μου ταρατσα, εχει 2 μπαλκονοπορτες μεγαλες σε τοσο ακυρα μερη που παιζει να ειναι στρατηγικα σχεδιασμενο ετσι απο τον αρχιτεκτονα, ωστε και στους πιο ισχυρους βοριαδες να μην κουνιεται φυλλο, ποσο μαλλον οταν ψαχνεις ενα μικρο καλοκαιρινο αερακι ξαπλωμενος στο πλακακι. Επισης εχει μια παλια τζαμενια πορτα και ενα παραθυρο στο χωρο της κουζινας, που τα τζαμια τους απλα λειτουργουν σαν θερμοκηπιο οταν αρχισει να γερνει ο ηλιος το απογευμα και πεφτει πανω τους γιατι "αντε και γαμησου που θες να δροσισει καθως νυχτωνει"

  • το σπιτι που μενω εχει ενεργειακη κατηγορια Η (αν ειχε πιο κατω ειμαι βεβαιος οτι το'πιανε)

  • το χειμωνα που μας περασε χαλασα πολλα φραγκα για να ζεσταθω ομως το δαγκωσα γιατι δεν εχει καθολου μονωση, περισυ το καλοκαιρι που μπηκα δεν χρειαστηκα κουζινα γιατι εψηνα αυγα στα πλακακια απο τη ζεστη (μιλαμε 3-4 βαθμους πανω απο την εξωτερικη θερμοκρασια...στα Χανια ανετα πιανει 32-33 τον Ιουλιο εξω ε)

  • στη πολη που μενω σπιτια δεν υπαρχουν (σε φαση κυριολεκτικα, τρωγλες νοικιαζονται 9-12ευρω/τ.μ. οτι ειναι λιγο καλυτερο παει κατευθειαν στο γαμημενο airbnb χωρις δευτερη σκεψη),

  • εδω και ενα χρονο δεν βγαζω ακρη με τη σπιτονοικοκυρα για να κανει κατι

  • ετσι πηρα αποφαση να κανω καμια μονωση αλλα δεν παιζει να κανω κατι και να μου φυγουν απειρα λεφτα για το κωλοσπιτο της αλληνης.

Προσπαθω να βρω κατι φτηνο ωστε να μπορω να ζησω σαν ανθρωπος και οχι σαν πειραματοζωο

ακραιων συνθηκων του simulation

Σκεφτηκα να μονωσω την ταρατσα και να βαλω καμια αντηλιακη μεμβρανη αλλα πριν μπω σε ολον αυτο το κοπο θελω τη γνωμη σας...

Ταρατσα (στο δικο μου μερος καπου 45-60τ.μ.)

Διαβασα αυτο το αρθρο, καλο φαινεται αλλα το βλεπω σαν τον ακυρο μπαρμπα σε καφενειο που λεει "ακου εμενα, εγω θα σου πω τι θα κανεις"...δεν εχει πηγες δεν αναφερει κατι αξιοπιστο. Καποιοι οντως μπαρμπαδες φιλων irl, μου ειχαν προτεινει για καλοκαιρι που δε βρεχει να ριξω γυψο πανω (σιγουρα με τις πρωτες βροχες θα φυγει αλλα ειναι φτηνο και γρηγορο)

Τζαμια

Καποιοι μου ειπαν οτι υπαρχουν Θερμομονωτικές αντηλιακες Μεμβράνες που πωλουνται και ανα μετρο και τις βαζεις εσυ ξερω γω για πιο φθηνα. Ομως γουγλαρα και βρηκα μονο οδηγιες εγκαταστασης μεμβρανων ακτινοβολιας και μεγαλες εταιρειες που αποτι καταλαβα πουλανε εγκατασταση για μεγαλα project...βρηκα και αυτο αλλα δεν δινει γκαραντι οτι ειναι αυτο που ψαχνω και οχι κατι generic

Εχετε καμια συμβουλη/εμπειρια ρε, ειδικοι και μη;

Μια καλή λύση για να βελτιώσεις λίγο το πρόβλημα, είναι να βάλεις αρκετές γλάστρες με φυτά.
Τουλάχιστον θα μπορείς να τα πάρεις μαζί σου φεύγοντας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ευχαριστω για την απαντηση, θα τα ψαξω περισσοτερο και θα δω τι μπορω να κανω. Παντως μια φωτογραφια μιας τετοιας κλεμμας με την συνδεσμολογια θα βοηθουσε σημαντικα. Μηπως 3 κλεμες θα ηταν καλυτερα με την εννοια να βαλω απο τη μια μερα 2 φασεις των συσκευων και απο την αλλη τη φαση του τοιχου,  ομοιως για γειωση και για ουδετερο?  3 τετοια ισως  https://www.leroymerlin.gr/gr/ilektrologika/sundeseis-kai-diakladoseis/klemes/klema-62132266/ (σε καλυτερη τιμη:O)

Για την ιστορια, γνωριζω τι ειναι οι κλεμες, εχω χρησιμοποιησει αρκετες φορες για να συνδεσω φωτιστικα και αλλα. Απλα αυτες που βγαινουν τον τοιχο εχουν και μια χοντρη υποδοχη στα πλαγια που δεν ειχα ξαναδει.

Επισης, μια 40αρα ασφαλεια ειναι λογικη για κουζινα , ασφαλεια για 40Α  αντιστοιχει σε 9000 watt περίπου συμφωνα με οτι εχω καταλαβει. Ενα τυπικο μοντελο 4 αυτονομων εστιων ειναι 6000++ watt ευκολα αν ειναι αναμμενες ολες μαζι (ας πουμε 4.500+ για τις 3 ταυτοχρονα που ειναι ρεαλιστικο σεναριο) και 3500+ ο φουρνος, ευκολα πλησιαζουμε στις 9000.

Οσο για την εγκατασταση, η πολυκατοικια εχει γινει απο εργολαβο που εχει φτιαξει καμια 100αρια ακομα. Φανταζομαι ειχε σταθερο καλο συνεργατη ηλεκτρολογο και απ' οτι εχω δει μεχρι στιγμης απο την ποιοτητα της εγκαταστασης (π.χ. εχει τηρηθει ο χρωματικος κωδικας των καλωδιων, ξεχωριστη ασφαλεια για aircondition, πλυντηρια κτλπ), δεν εχω λογο να αμφιβαλλω.

Ρίξε μια μάτια εδώ ισως καταλάβεις τι εννοώ. https://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=34391.40;wap2

 

δεν έχει σημασία τι ασφάλεια θα βάλει κανείς αν δεν υπάρχει η αναλογη καλωδίωση. Απεναντιασ Είναι χειρότερο καθώς ελοχευει κίνδυνος πυρκαγιάς των καλωδίων. 

Το 99% των εγκαταστάσεων έχει εξάρι καλωδιο στην κουζίνα (4Χ6) άρα 25αρα ασφάλεια. Η 40αρα ασφάλεια θα ήθελε αναλογικά ένα καλωδιο δεκάρι-με τέτοιο όμως σου έρχεται το ρεύμα από το ρολόι και προφανώς δεν είναι αυτό που φαίνεται στη φωτογραφία!!

για εμένα και προκειμένου να προστατεύσεις την ζωή και οικογένεια σου, το σπίτι σου και εν τελει τις συσκευές σου φέρε έναν σοβαρό ηλεκτρολόγο για σιγουριά - οι εργολάβοι δε νομίζω ότι νοιάζονται για την ποιότητα αλλά για την τιμή. Αυτοί οι καθαροί που νοιαζόταν για την ποιότητα ή πήραν σύνταξη ή φαλίρισαν στις αρχές του ‘90...

 

 

υγ απλές κλεμες θέλεις απλά πιο μεγάλες μη σε προβληματίζει αυτό 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Αναζητώ το εξής: Επένδυση ενός (1) τοίχου στο διαμέρισμά-μου, με Ταπετσαρία. Θα ήθελα κάποιος να κάνει τη σχετική εκτίμηση της διάστασης και των "φύλλων" ταπετσαρίας που θα χρειαστώ, να μου προτείνει δείγματα χρωματικά ή με θέματα (μίνιμαλ) και εν συνεχεία να κάνει την τοποθέτηση. Βρίσκομαι σε πολύ προσιτό σημείο στο Μαρούσι.
Θα ήθελα, όποιος αναλαμβάνει κάτι σχετικό, να με συμβουλέψει κιόλας. Δηλαδή. Τι χρώμα ταιριάζει στο χώρο μου (καθιστικό/γραφείο), ώστε να πετύχουμε ένα καλό οπτικό και αισθητικό αποτέλεσμα. Ουσιαστικά πρόκειται όπως είπα για έναν τοίχο δωματίου, μήκους 7 μέτρων, και ύψους 2.40, όπου φυσιολογικά παρεμβάλλονται (δηλ στην επιφάνεια του τοίχου) κάποιες "ασυνέχειες" - πχ το τζάκι με περβάζι (κλασσικό). και οι κλασσικές πρίζες τοίχου σε κάποια σημεία. Νομίζω ότι είναι κάτι απλό για όποιον ασχολείται με αυτόν τον τομέα.  Θα εκτιμούσα ένα PM ώστε να πουμε περισσότερες λεπτομέρειες ! Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panos4tw είπε

Η ασφαλεια μονο για το φουρνο/ματια ειναι 40αρα και σιγουρα τα σηκωνει, ειναι ηλεκτρολογικη εγκατασταση 15ετιας οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τα καλωδια που βγαινουν απο τον τοιχο μοιαζουν με θηλυκα....ενω τα καλωδια των συσκευων αρσενικα. Ιδανικα θα ηθελα κατι που να βαζω τα 2 καλωδια των συσκευων και να βγαινει 1 καλωδιο το οποιο θα βαλω στη θηλυκη υποδοχη που βγαινει απ'τον τοιχο. Εναλλακτικα, αν σου ειναι ευκολο κανε λινκ μια τετοια κλεμα που λες.

Χωρίς διάθεση να σε προσβάλλω και να σε στεναχωρήσω, αλλά όπως λέει ο και ο @dalain  και @paylidis ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Δεν είναι κακό που δεν γνωρίζεις από ρεύματα, κακό θα είναι να προχωρήσεις σε κάτι για το οποίο δεν γνωρίζεις τους κινδύνους, αλλά ούτε και τα πολύ βασικά χαρακτηριστικά του. (Π.χ. Κλέμες). 

Φωναξε έναν ηλεκτρολόγο άμεσα.

Αυτό που αναφέρεις παρακάτω, δηλ αν είναι κακό να μάθεις κάτι, όχι δεν είναι κακό. Σε αυτό το στάδιο μπορείς να μάθεις παρακολουθώντας και ρωτώντας τον ηλεκτρολόγο που θα κάνει την δουλειά. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, panos4tw είπε

Θελω να συνδεσω φουρνο ανω παγκου (χωρις κουμπια για εστιες δλδ) και αυτονομιες εστιες στην κεντρικη παροχη που βγαζει 3 καλωδια (καφε φαση, μπλε ουδετερο, πρασινοκιτρινο γειωση) οπως φαινεται εδω:

image.png.e0a67d320da0d7206e5c2704ca8dd574.png

Τοσο ο φουρνος οσο και οι εστιες, βγαζουν ακριβως τα ιδια 3 καλωδια ο καθενας σαν αυτα στη φωτο (μπλε, καφε, πρασινοκιτρινο):

image.png.ce92190ee3dce4e0108f24ca5c24ee29.png

Πως μπορω να συνδεσω τοσο τις εστιες οσο και το φουρνο με την παροχη? Υπαρχει καποιο μαραφετι που μεσα βαζω 2 καλωδια και βγαινει 1 το οποιο συνδεω τελικα στην παροχη? (1 για καθε χρωμα)

Πάνο είσαι σίγουρος ότι τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο είναι για κουζίνα και πάνε σε 40άρα ασφάλεια;;;;;

Σαν 3,5άρια το πολύ μου μοιάζουν και για κουζίνες συνήθως πάμε σε 6άρια.Μήπως τα καλώδια είναι για απλή πρίζα πάγκου και βάλεις καμιά φωτιά;;;;; Σιγουρέψου ότι είναι 6άρια πριν κάνει καμία σύνδεση.

Edit.Στην κουζίνα δεν έχει σε άλλο σημείο (συνήθως κάτω από το πάγκο) πιο χοντρα καλώδια για κουζίνα;;;

Για να ρίξουν το κόστος κάποιοι ηλεκτρολόγοι και να μην τραβάνε χωριστά καλώδια έβαζαν μία μεγάλη ασφάλεια στην οποία έριχναν την κουζίνα και 2-3 πρίζες πάγκου με πιο λεπτά φυσικά καλώδια;;;;;Δεν δικαιολογείται 40άρα μόνο για κουζίνα.Μήπως ο ηλεκτρολόγος είχε κάνει κάνει τέτοιο;;;;;;

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πάνο είσαι σίγουρος ότι τα καλώδια που βγαίνουν από τον τοίχο είναι για κουζίνα και πάνε σε 40άρα ασφάλεια;;;;;

Σαν 3,5άρια το πολύ μου μοιάζουν και για κουζίνες συνήθως πάμε σε 6άρια.Μήπως τα καλώδια είναι για απλή πρίζα πάγκου και βάλεις καμιά φωτιά;;;;; Σιγουρέψου ότι είναι 6άρια πριν κάνει καμία σύνδεση.

Edit.Στην κουζίνα δεν έχει σε άλλο σημείο (συνήθως κάτω από το πάγκο) πιο χοντρα καλώδια για κουζίνα;;;

Για να ρίξουν το κόστος κάποιοι ηλεκτρολόγοι και να μην τραβάνε χωριστά καλώδια έβαζαν μία μεγάλη ασφάλεια στην οποία έριχναν την κουζίνα και 2-3 πρίζες πάγκου με πιο λεπτά φυσικά καλώδια;;;;;Δεν δικαιολογείται 40άρα μόνο για κουζίνα.Μήπως ο ηλεκτρολόγος είχε κάνει κάνει τέτοιο;;;;;;

Στο σπιτι που μενω ειχε βαλει παραλληλα 2.5ρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParhsG είπε

Στο σπιτι που μενω ειχε βαλει παραλληλα 2.5ρια

2.5αρι το ασφαλίζει 16αρα άρα μαξ 3500w. Εγκληματίας ο τύπος...αν είχε τη γραμμή αυτή για κουζίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντροφοι σας γραφω απο τα χαρακωματα, στην πρωτη γραμμη, για να αναφερω οτι καταφερα να συνδεσω το μπλε καλωδιο με το μπλε, το κιτρινο με το κιτρινο και το κοκκινο με το κοκκινο με επιτυχια! Η αποστολη εξελισσεται ομαλα και ελπιζω να πετυχουμε τον τελικο στοχο σε κανα 2ωρο που θα γινει αποπειρας μαγειρεματος μακαρονια πεστο.

61553721_2195461470570362_5521735484746760192_n.jpg?_nc_cat=111&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=8cad69eb7d174917cd5892d84cc9914d&oe=5D8D2C65

Λιγο πιο σοβαρα τωρα, αυτο που δεν ηξερα ηταν οτι μπρορουσες να βαλεις 2 καλωδια/συσκευες στην ιδια τρυπα της κλεμας. Αφοτου εγινε κατανοητο, μετα ηταν μαλλον απλο, κατεβασα το γενικο και χρησιμοποιησα τις κλεμες που ειχε ηδη ο τοιχος (τα καλωδια ηταν αρκετα χοντρα btw), τζαπα αγορασα αλλες απο τον Καυκα δηλαδη. Εκκρεμει να ελεγξω οτι οπως εβαλα το φουρνο πισω στη θεση του το καλωδιο δεν διπλωσε καπου, αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αξιζει τον κοπο~

 

Ετρεχα τωρα 3 βδομαδες να βρω ιδιο παγκο και να τον μεταφερω με το μηχανακι σπιτι, φτιαξιμο κουτιου φουρνου, σοκορα, κοψιμο παγκου για τις εστιες, κοψιμο πλάκακια για να χωρεσει ο ενιαιος πλεον παγκος, μεταφορα φουρνου+εστιων. Η ολη διαδικασια με γεμισε πολυ σε προσωπικο επιπεδο και ηταν κριμα στο τελος να φωναξω καποιον αλλον για κατι που θεωρουσα (και τελικα ηταν) σχετικα απλο.

 

61921003_2242699279315431_5064974977061617664_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=19cd48e9f7ace5fefe9cf74cf91cbfd5&oe=5D8E3492

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 8:26 ΜΜ, divo είπε

Μια και το εχω προσφατο. Πηρα προσφορά φέτος το χειμωνα, απο συνεργείο που ηδη τον εχει χρησιμοποιησει φιλος και κανει μονο αυτες τις δουλειες. Για 82τμ 3190€ 37€ το τετραγωνικο περιπου με 5αρι και 2αρι μόνωση και χρωμοσοβα. Αυτο για τοιχοποιία. και 1550€ για 40τμ ταρατσα. Για την ταρατσα 5αρι, ρήσεις και μόνωση με τσιμεντοειδες. Αυτα για δουλειες 2  οροφου σπιτιου, που αυτο σημαίνει σκαλωσιες, καθώς και τηλεσκοπικου γερανου για τη μεταφορα των υλικών μια και εχει δυσκολη προσβαση στην ταρατσα.

Ο άνθρωπος φαινοταν επαγγελματιας. Ηρθε μέτρησε και έστειλε γραπτή προσφορά. Αυτα για το φτιαξιμο. Δεν ξερω αν θελεις να μπεις στο εξυκονομο ή οχι γιατι εκει θες και αλλα πραγματα. Το βασικο μου προβλημα ηταν ενα δωματιο ανατολικο και εκτεθιμενο στο βορια, που απο πανω του εχει ταρατσα σε σπιτι του 65.  Τελικα δεν το εκανα οπως το σκεπτομουνα για αλλους λογους. Εκανα εσωτερικη θερμομόνωση.

Που κόλλησα. Στο οτι ο βορινός τοιχος ειναι και αυλη για τον γειτονα. Αυτο συνεπάγεται οτι καλλιστα μπορει καποια στιγμή να καρφώσει κανα καρφι και να μου σπασει το σοβα. Οποτε εκει πηγαινα σε χειροτερα πραγματα. Και στο θεμα της ταρατσας δεν εγινε λογω φορτιων.  Τελικα εγιναν ολα εσωτερικα και ηδη τουλαχιστον με τη ζεστη αυτη τη στιγμη εχω δει διαφορα. Για το χειμωνα δεν ξερω θα διξει... Δεν ειναι η καλυτερη λυση η εσωτερικη θερμομονοση, απλα ειναι μια λυση που εχει και αυτη αποτελεσμα. Η καλυτερη ειναι η εξωτερικη. 

1) θα σου έλεγα πρώτα κουφώματα, για να μην σπάσεις τη μόνωση αν τα κάνεις σε δεύτερο χρόνο.  

2) Η θερμομονωση εχει 2 εχθρους για μενα. Τα κρακελαρισματα (σπασιματα) του σοβα. Ητε κατα το κτισιμο ητε μετα. Γι αυτο ας πουμε δεν θα εκανα ποτε θερμονονωση νταλα κατακαλοκαιρο. και φυσικα και ο μαστορας.

3) Συνηθως αυτοι που αναλαμβανουν τετοιες δουλειες εχουν και συνεργασίες με συνεργία και για κουφώματα. Οποτε μπορει ισως να σου συστησει ή ακομα και να σου δωσει ο ιδιος προσφορα για ολα. Αν τα ξυλινα κουφωματα που λες εχουν και τα παλια ξυλινα ρολα με τα εσωτερικα ξυλινα κουτια, θα εχεις αρκετο μερεμετι. οπως και βαψιματα μετα λογο των καινων που αφηνουν τα κουτια των ρολων. Τα παλια μα τα καινουργια αλουμινένια κουτια ειναι το 1/3 σε μεγεθος. Τ αλουμινια που λες δεν τα γνωριζω, αλλα εγω θα προτιμουσα αλουμινια με πλαστικοποίηση και πολυουρεθάνη μέσα. Πλαστικοποιηση για να μην παγώνει ουτε το αλουμίνιο, το χειμωνα και πολυουραθανη για να μην μεταφερετε τιποτα απο θερμοκρασια απο το κενο αερα που εχουν. 

Και μια φιλικη συμβουλη, σαν παθων. Τα αλουμινια ανοιγουν ακομα και τα ανοιγομενα σαν βούτυρο. Δεν χρειαζεται καν λοστος για να ανοιξουν. Οποτε θωράκισε τα οσο καλυτερα μπορεις

Καλημέρα,

 

Εισαι Αθηνα ? Αν ναι θα μπορούσε σαν μου στείλεις σε pm τα στοιχεία του συνεργείου που σου έκανε την θερμοπρόσοψη ?

Ακουγεσαι ευχαριστημ.ενος και δυσκολεύομαι  να βρω κάτι με λογικό κόστος (<40 € /τμ). 

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε
4 ώρες πριν, panos4tw είπε

Λ

η κατω τρυπα που απο οτι φαινεται εβγαινε σωληνας τι ειναι;

Η κάτω τρύπα χρησιμοποιείται για να περάσει το καλώδιο τής κουζίνας και να μπει στο κουτί.

Έπειτα η σύνδεση γίνεται μέσα στο κουτί κ το κουτί κλείνει με το καπάκι του.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που έγινε η σύνδεση και υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα φαίνεται ότι τα καλώδια ήταν χοντρά και ήταν για κουζίνα.

Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω.Θέλω να βάλω φίλτρο νερού πάγκου αλλά δε θέλω να το συνδέσω στη βρύση γιατί το θεωρώ βλακεία να κρέμεται από τη βρύση ένα σωληνάκι μέχρι το φίλτρο μκαι δεν μου αρέσει.Πως μπορώ να ανεβάσω το νερό από την κάτω μεριά όσο πιο ανώδυνα γίνεται με τρύπα μέσα από τον πάγκο;;;;;;;

Εντάξει από κάτω θα το πάρω με ένα Τ .Πάνω πως το ανεβάζω.Πως γίνεται;;;;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τώρα που έγινε η σύνδεση και υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα φαίνεται ότι τα καλώδια ήταν χοντρά και ήταν για κουζίνα.

Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω.Θέλω να βάλω φίλτρο νερού πάγκου αλλά δε θέλω να το συνδέσω στη βρύση γιατί το θεωρώ βλακεία να κρέμεται από τη βρύση ένα σωληνάκι μέχρι το φίλτρο μκαι δεν μου αρέσει.Πως μπορώ να ανεβάσω το νερό από την κάτω μεριά όσο πιο ανώδυνα γίνεται με τρύπα μέσα από τον πάγκο;;;;;;;

Εντάξει από κάτω θα το πάρω με ένα Τ .Πάνω πως το ανεβάζω.Πως γίνεται;;;;;;

Υπάρχουν ειδικα βρυσακια που μπορείς να τα προμηθευτεις απο εκει που θα πάρεις το φίλτρο.Μια τρυπα στον νεροχύτη σου και συνδέεται από κάτω

Για παράδειγμα ενα τετοιο

Επεξ/σία από dalain
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Τώρα που έγινε η σύνδεση και υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα φαίνεται ότι τα καλώδια ήταν χοντρά και ήταν για κουζίνα.

Κάτι άλλο ήθελα να ρωτήσω.Θέλω να βάλω φίλτρο νερού πάγκου αλλά δε θέλω να το συνδέσω στη βρύση γιατί το θεωρώ βλακεία να κρέμεται από τη βρύση ένα σωληνάκι μέχρι το φίλτρο μκαι δεν μου αρέσει.Πως μπορώ να ανεβάσω το νερό από την κάτω μεριά όσο πιο ανώδυνα γίνεται με τρύπα μέσα από τον πάγκο;;;;;;;

Εντάξει από κάτω θα το πάρω με ένα Τ .Πάνω πως το ανεβάζω.Πως γίνεται;;;;;;

Θα πάρεις ένα μεγάλο φίλτρο παροχής, θα το βάλεις κάτω από τον πάγκο , και στη εισοδο του φίλτρου θα δώσεις το κρύο νερό που πάει τώρα στη μπαταρία σου , και στην έξοδο του φίλτρου θα βάλεις το σπιράλ του κρύου της βρύσης. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις φιλτραρισμένο νερό οπότε βάζεις στο κρύο την μπαταρία, και γλυτώνεις τρυπήματα , Βρυσάκια και λοιπά έξοδα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, troi.g είπε

Θα πάρεις ένα μεγάλο φίλτρο παροχής, θα το βάλεις κάτω από τον πάγκο , και στη εισοδο του φίλτρου θα δώσεις το κρύο νερό που πάει τώρα στη μπαταρία σου , και στην έξοδο του φίλτρου θα βάλεις το σπιράλ του κρύου της βρύσης. Με αυτόν τον τρόπο θα έχεις φιλτραρισμένο νερό οπότε βάζεις στο κρύο την μπαταρία, και γλυτώνεις τρυπήματα , Βρυσάκια και λοιπά έξοδα.

Με αυτόν τον τρόπο ομως θα περνάει μονιμα νερο απο το φίλτρο ακομα και οταν δεν το χρειάζεται,οπως οταν πλενει πιατα,αρα θα θελει και γρηγορότερα αντικατασταση.Επισης επειδή τα φίλτρα "κοβουν" την πίεση ίσως ειναι ενοχλητικό για τον χρήστη.

Επεξ/σία από dalain
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...