Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, totalius είπε

Βάψιμο σπιτιού εσωτερικό γυρω στα 100 τετραγωνικά ποσο να υπολογίζω περίπου ? Κ πως προστατεύουμε έπιπλα τηλεοράσεις κτλ ?

Απο τα τετραγωνικά του σπιτιού δεν βγαίνουνε τα τετραγωνικά του βαψίματος, πρέπει να μετρήσεις όλους τους τοιχους και να τους πολλαπλασιάσεις με το ύψος, συν τα ταβάνια, Αν θες.

Τα έπιπλα τα προστατεύεις με νάιλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2019 στις 9:09 ΠΜ, haris_216 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Το πλαστικό που αναφέρω είναι αυτό που πιάνει πάνω στο μαρσπιέ (αν το λέω καλά) της πόρτας και όπως είπα συγκρατεί τη μοκέτα σαν πρωταρχικό ρόλο αλλά και καλύπτει κάποια καλώδια που περνάνε από εκεί.

Το πλαστικό έχει μια ψιλοπατούρα όπου μπαίνει μέσα η βίδα (και άρα χωράει το συγκεκριμένο μέγεθος). Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διάσταση βίδας προφανώς θα βίδωνε και θα σταθεροποιούσε σωστά αλλά η βίδα δεν θα ερχόταν "πρόσωπο" με το πλαστικό αλλά θα εξείχε. Και αυτό είναι το "αισθητικό" που αναφέρω.

Επισκευή σπειρώματος δε νομίζω να παίζει αφού μιλάμε για μικρά βιδάκια.

Τα πριτσίνια είναι μία λύση η οποία δεν με ενθουσιάζει (αν και έχω και πριτσιναδόρο) καθώς αφενός είναι σε αλουμινένιο χρώμα (τα βιδάκια και το πλαστικό είναι μαύρα) αλλά και δημιουργούν μία πιο μόνιμη κατάσταση την οποία δε θέλω (αν και δεν έχω πρόβλημα στο να βγάζω πριτσίνια με το τρυπάνι).

Για όλους τους παραπάνω λόγους η προσέγγιση στην οποία προσανατολίζομαι και για την οποία ρωτάω είναι οι δυνατότητες "γεμίσματος" της (μικρής) τρύπας.

Υπάρχουν και τα "πριτσινια με σπείρωμα" είναι ότι πρέπει για πατέντες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο έχετε μικρά παιδιά (ή εγγόνια @papoys1 :P ) ίσως έχετε ακούσει για τον πύργο εκμάθησης ή learning tower. Οι τιμές είναι κάπως τσιμπημένες αλλά υπάρχουν πολλές οδηγίες για diy λύσεις.

Κυρίως χρησιμοποιούν αυτό το σκαμπό από ikea και από πάνω φτιάχνουν μια ξύλινη κατασκευή:

https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/skabo-kouzinas/bekvam-skampo-me-2-skalopatia/60178887

Εγώ το άλλαξα λίγο και για το πάνω μέρος χρησιμοποίησα αυτό το τελάρο από ikea πάλι αφού τού έκανα κάποιες μικρές μετατροπές:

1001824912_.jpeg.19501ca10324b1109b33e60d0b631c26.jpeg

Να το αποτέλεσμα, έγινε και λίγο βιαστικά. Τώρα θέλω να το περάσω με ένα καλό αδιάβροχο βερνίκι, έχει κανείς να προτείνει κάποιο;

20190606_110942.jpg.7e90910e48a40518272fe4095e6ec5c9.jpg20190606_110959.jpg.96559af0298e608cb3430175dacb1ea8.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που μιλάμε για ξύλα, υπάρχει κάποιου είδους λάδι or something που να μπορώ να περάσω σε ένα ξύλο αντί για βερνίκι? Έχω δει πολλές φορές σε βίντεο στο yt και έχω την εντύπωση ότι κάνει και για υγειονομική χρήση πχ για ξύλινη κουτάλα φαγητού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Μιας που μιλάμε για ξύλα, υπάρχει κάποιου είδους λάδι or something που να μπορώ να περάσω σε ένα ξύλο αντί για βερνίκι? Έχω δει πολλές φορές σε βίντεο στο yt και έχω την εντύπωση ότι κάνει και για υγειονομική χρήση πχ για ξύλινη κουτάλα φαγητού

Σε κουτάλες και ξύλινα ήδη κουζίνας που έρχονται σε επαφή με τρόφιμα δεν περνάμε ΤΙΠΟΤΑ απολύτως, αφήνουμε το ξύλο όπως είναι από την φύση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Για υγεινομική χρήση όχι, αλλά δες εδώ

Για συντήρηση και χρωματισμό.

Αν το παραπάνω υλικο που παρέθεσες το χρησιμοποιήσεις πχ για να τηγανίσεις τις πατάτες σου, απο μενα κανένα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν το παραπάνω υλικο που παρέθεσες το χρησιμοποιήσεις πχ για να τηγανίσεις τις πατάτες σου, απο μενα κανένα πρόβλημα

Όχι βέβαια και δεν πήγαινε σε εσένα....

Απλα δεν έκανα  quote τον @cthulhucarbide    ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χαλαρώστε λίγο, ο φίλος Jiakometi είπε εξαρχής " Για υγεινομική χρήση όχι, αλλά δες εδώ"  κάνετε λες και διαβάσατε το αντίθετο.

Επίσης δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει κάποιο προϊόν για αυτή την δουλειά, είμαι 99% πως έχω δει σκεύος/εργαλείο κουζίνας φινιρισμένο με κάποιο προϊόν μιας και είχε ωραίο βαθύ χρώμα.

Επίσης ο diresta δηλαδή έκανε μαλακία πχ σε αυτό το βίντεο που έβαψε την κουτάλα με το υγρό που βλέπουμε στο 4:32  ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Μιας που μιλάμε για ξύλα, υπάρχει κάποιου είδους λάδι or something που να μπορώ να περάσω σε ένα ξύλο αντί για βερνίκι? Έχω δει πολλές φορές σε βίντεο στο yt και έχω την εντύπωση ότι κάνει και για υγειονομική χρήση πχ για ξύλινη κουτάλα φαγητού

Υπάρχουν αρκετά υλικά για φινίρισμα ξύλου που έρχεται σε επαφή με τρόφιμα πχ tung oil, πόσιμο παραφινέλαιο, φυσικό κερί από μέλισσες (σε μείγμα με λάδι για καλύτερο εμποτισμό) και άλλα. 

Ο DiResta στην κουτάλα από το βίντεο που ανέβασες πχ βάζει πόσιμο παραφινέλαιο. 😉

Δες και  στο παρακάτω λινκ:

https://www.finewoodworking.com/2006/08/01/food-safe-finishes

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχουμε κανέναν ηλεκτρολόγο εδώ να βοηθήσει; 

Έχω αυτό https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-12v/abb-pele-isxyos-20a-2no-esb20-20-12vac_103010/?affid=4&skuId=165923

Που το δουλεύω με έναν μετασχηματιστη 

Input 230v

Output 12v

Pa 3VA

Για έλεγχο κλιματιστικου με μαγνητικές παγίδες στα παράθυρα. Το πρόβλημα μου είναι ότι μου κάηκε ο μετασχηματιστης και δεν βρίσκω στην περιοχή που μένω κάποιον παρόμοιο . Τα δύο καταστήματα με ηλεκτρολογικο υλικό που έχουμε στο χωριό έχουν κάτι αντίστοιχο αλλά στα 25watt (VA). Φυσικά και κανένας απ τους 2 δεν γνωρίζει αν κάνει η όχι. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γκαηζ γρήγορη ερωτηση, υποθετω η απάντηση θα ειναι καταφατική. Χρονοδιακοπτης σε ασφάλεια θερμοσίφωνα μπαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stormrain είπε

Γκαηζ γρήγορη ερωτηση, υποθετω η απάντηση θα ειναι καταφατική. Χρονοδιακοπτης σε ασφάλεια θερμοσίφωνα μπαινει?

Ναι αλλά θέλει ρελε ισχύος (ηλεκτρονομο)-δε μπαίνει απευθείας λόγω πόλων Αmper

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...