Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Το μπροστά καπάκι του ρολού ανοίγει από κάτω προς τα επάνω. Στο σημείο που ενώνεται η κάσα του κουφώματος με το κουτί του ρολού μπορείς να δεις μια γραμμή που χωρίζει το κάτω καπάκι του ρολού με το μπροστινό. Εκεί με ένα ίσιο κατσαβίδι ανοίγεις από τη γωνία προς το κέντρο μέχρι να ξεκουμπώσει όλο.

Το ίδιο ισχύει και σε εξωτερικό ρολό?  Και ξέρεις αν είναι εύκολο να αφαιρέσω φυλλαράκια ώστε να μετατρέψω ένα ρολό μπαλκονόπορτας σε ρολό για παράθυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, katbo είπε

Το ίδιο ισχύει και σε εξωτερικό ρολό?  Και ξέρεις αν είναι εύκολο να αφαιρέσω φυλλαράκια ώστε να μετατρέψω ένα ρολό μπαλκονόπορτας σε ρολό για παράθυρο?

Τα εξωτερικά ρολά ανοίγουν προφανώς από έξω. Το κάτω καπάκι είναι συνήθως βιωμένο στις γωνιές. Ξεβιδώνεις και τραβάς προς τα κάτω και μπροστά. Πρέπει να βγάλεις όλα τα φυλλαράκια και συρταρωτά να αφαιρέσεις όσα δε χρειάζεσαι. Αν είναι πλαστικά είναι πολύ εύκολο, αν είναι αλουμινίου με τάπες, θα χρειαστεί να κόψεις τις τάπες που συγκρατούν αυτά που θέλεις να αφαιρέσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπόν να δω αν έχουμε κάνα ξεφτέρι εδώ μέσα γιατί ο υδραυλικός δεν έδωσε εξήγηση.

Διαμέρισμα 1ου ορόφου κατασκευή 2005.

Ηλιακός 15ετίας διπλής ενέργειας σε ταράτσα (5ου ορόφου). Σερβισαρισμένος πριν λίγες μέρες και με κύκλωμα που είναι σωστά συμπληρωμένο καρατσεκαρισμένο χωρίς βουλώματα ή αέρα.

Κεντρική παροχή νερού του διαμερίσματος με μειωτήρα πίεσης και μανόμετρο Calleffi τοπ ποιότητα ρυθμισμένο στα 3bar αμέσως μετά την παροχή και ΠΡΙΝ το συλλέκτη που έχει όλες τις παροχές-ζεστά-κρύα.

Ανάβουμε θερμοσίφωνο του ηλιακού (ή μέρα με αρκετή ηλιοφάνεια) και το μανόμετρο ανεβάζει από τα 3 bar σε 6-7-8.

Ανοίγεις τη βρύση για δευτερόλεπτα πέφτει στο 2.5 και με το που κλείνεις βρύση ξανακάθεται στα 3.

Η ανεπίστροφη του ηλιακού παρότι δείχνει με άλατα ταλαιπωρημένη δείχνει να δουλεύει σωστά και ο υδραυλικός δεν ήθελε να την αλλάξει.

 

Ακούω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, villasg είπε

Μια βοηθεια (παλι) χωριανοι .
Ξερει καποιος πως βγαινει το καλυμα του ρολου στα αλουμινια για να εχεις προσβαση στο μοτερ ? ?
Θελει καποιο κολπο ? ?

ZwWhBs9.jpg

Αυτά βλέπω με τα μοτέρ και πρόσφατα που άλλαξα πήγα σε ιμάντες.Καλό χρυσό το μοτέρ αλλά με τα κινέζικα που σου βάζουν οι αλουμινάδες σε 1-2 χρόνια είσαι για αλλαγή.Και η πλάκα μία αλλαγή μοτέρ είναι σαν να ξαναπληρώνεις τουλάχιστον το 50% του ρολλού άσε το σπάσιμο που δεν μπορείς να το ανοίξεις μέχρι να έρθει ο μάστορας.

΄Εβαλε ένας γνωστός σε όλα τα παράθυρα και κάθε 5-6 μήνες φωνάζει το μάστορα.

Θα μου πεις πήγαινε σε ακριβό μοτέρ .Δυστυχώς δύσκολες εποχές να πληρώνεις το ρολλό στα διπλά λεφτά από όσες κοστίζει με ιμάντα.Το ίδιο κάνουν  όλοι άσε που ο αλουμινάς για να κονομήσει περισσότερα δεν σου λέει από την αρχή την αλήθεια,η να μη σε χάσει σου κάνει καλύτερη τιμή άρα υποχρεωτικά πάει στη φτηνή Κινέζικη λύση για να κερδίσει.

Για άνοιγμα όπως είπε ο φίλος.Με κατσαβιδάκι από το κάτω μέρος όπως ξεκουμπώνουν τα τάμπλετ και τα κινητά.:lol:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις αυτο φοραει Somfy μοτερ τσεκαρισμενο ( ειχε χαλασει ενα αλλο στα 4,5 χρονια και ειδα τι ειχε και τι μπηκε στην αλλαγη- στην εγγυηση).
Εδω τωρα ειναι 2 , μοτερ - ρολα ( τεραστια συρομενη μπαλκονοπορτα ) .
Οταν συνεδω στο ρευμα μου ριχνει το ρελε διαφυγης , !!!! .
Επειδη το σπιτι ειναι της μανας μου , τελικα εμαθα οτι αυτο ξεκινησε οταν ειχε γυναικα και καθαρισανε και πλυνανε τα ρολα με το λαστιχο ( μαλλον το μαζεψανε με τα νερα και κρατα υγρασια το κουτι μεσα )
Γιαυτο και θελω να το ανοιξω να παρει αερα - στεγνωσει !! το μοτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, divo είπε

γρήγορο θα ειναι εχει βαλει αγγελια για προσωπικό και το side της. Σε κανα 6μηνο το κοβω

Λοιπον

πέρασα και σήμερα όπως κάθε μέρα από εκεί.

Δε το είχα προσέξει αλλά υπάρχει εργοτάξιο σε εξέλιξη.

ΜΕ μια ματιά που πρόλαβα να ρίξω από τη μηχανή, εχουν γίνει οι εκσκαφές, έχουν πέσει τα πρώτα μπετά και τώρα χτίζουν το υπόγειο. Θέλει σίγουρα πάνω από χρόνο θα έλεγα.

Το σημείο λίγο "στιμόκωλο" θα έλεγα γιατί είναι ακριβώς δίπλα στη γέφυρα και η πρόσβαση ίσως να μην είναι τόσο ευκολη (βέβαια και στο ΜΑρούσι δεν είναι καλύτερη).

8 ώρες πριν, greekfragma είπε

Το λοιπόν να δω αν έχουμε κάνα ξεφτέρι εδώ μέσα γιατί ο υδραυλικός δεν έδωσε εξήγηση.

Διαμέρισμα 1ου ορόφου κατασκευή 2005.

Ηλιακός 15ετίας διπλής ενέργειας σε ταράτσα (5ου ορόφου). Σερβισαρισμένος πριν λίγες μέρες και με κύκλωμα που είναι σωστά συμπληρωμένο καρατσεκαρισμένο χωρίς βουλώματα ή αέρα.

Κεντρική παροχή νερού του διαμερίσματος με μειωτήρα πίεσης και μανόμετρο Calleffi τοπ ποιότητα ρυθμισμένο στα 3bar αμέσως μετά την παροχή και ΠΡΙΝ το συλλέκτη που έχει όλες τις παροχές-ζεστά-κρύα.

Ανάβουμε θερμοσίφωνο του ηλιακού (ή μέρα με αρκετή ηλιοφάνεια) και το μανόμετρο ανεβάζει από τα 3 bar σε 6-7-8.

Ανοίγεις τη βρύση για δευτερόλεπτα πέφτει στο 2.5 και με το που κλείνεις βρύση ξανακάθεται στα 3.

Η ανεπίστροφη του ηλιακού παρότι δείχνει με άλατα ταλαιπωρημένη δείχνει να δουλεύει σωστά και ο υδραυλικός δεν ήθελε να την αλλάξει.

Ακούω....

Βάλε ένα μικρο δοχειο διαστολής στο κύκλωμα του νερού.

Η εξήγηση είναι εξαιρετικά απλή και τη μάθαμε στο γυμνάσιο/λύκειο ... απλά ζεστένεται το νερό και διαστέλεται (= ανεβάζει πίεση).

Σε απλή σωλήνα νερού μήκους μερικών εκατοντάδων μέτρων), κλειστή (χωρίς κατανάλωση) που τη βάραγε ο ήλιος - χωρις τίποτα άλλο,χωρίς θερμοσίφωνα η οτιδήποτε άλλο ...απλά μια σωλήνα - εχω δει μεσημέρι πιεση >10bar και βράδυ 4 bar.

Η αυξηση της πιεσης θα είναι τόσο μεγαλύτερη όσο πιο μικρή σε διάμετρο και άκαμπτη (μεγαλύτερο πάχος) είναι η σωλήνα (και φυσικά να μην έχει διαρροές, έστω και σταγόνες). Το να μην έχει καθόλου παγιδευμένο αέρα μέσα η σωλήνα αυξάνει το φαινομενο. Ακόμα και ο διαλυμένος αέρα στο νερό βοηθά στο να μην παρουσιάζεται έντονα το φαινόμενο.

Δηλαδή μια σωλήνα 1'' sch40s θα έχει σημαντικά μεγαλύτερη αυξηση από μία 1 1/2'' sch10s ή μια μεταλική σωλήνα θα έχει πολύ-πολύ μεγαλυτερη αυξηση από μια πλαστική όπου η ίδια η σωλήνα παίζει κατά μία έννοια το ρόλο του δοχείου διαστολής επιτρέπντας έστω και μικρές αυξομειώσεις στον όγκο της.

https://www.eng-tips.com/faqs.cfm?fid=1339

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Λοιπον

πέρασα και σήμερα όπως κάθε μέρα από εκεί.

Δε το είχα προσέξει αλλά υπάρχει εργοτάξιο σε εξέλιξη.

ΜΕ μια ματιά που πρόλαβα να ρίξω από τη μηχανή, εχουν γίνει οι εκσκαφές, έχουν πέσει τα πρώτα μπετά και τώρα χτίζουν το υπόγειο. Θέλει σίγουρα πάνω από χρόνο θα έλεγα.

Το σημείο λίγο "στιμόκωλο" θα έλεγα γιατί είναι ακριβώς δίπλα στη γέφυρα και η πρόσβαση ίσως να μην είναι τόσο ευκολη (βέβαια και στο ΜΑρούσι δεν είναι καλύτερη).

Βάλε ένα μικρο δοχειο διαστολής στο κύκλωμα του νερού.

Η εξήγηση είναι εξαιρετικά απλή και τη μάθαμε στο γυμνάσιο/λύκειο ... απλά ζεστένεται το νερό και διαστέλεται (= ανεβάζει πίεση).

Σε απλή σωλήνα νερού μήκους μερικών εκατοντάδων μέτρων), κλειστή (χωρίς κατανάλωση) που τη βάραγε ο ήλιος - χωρις τίποτα άλλο,χωρίς θερμοσίφωνα η οτιδήποτε άλλο ...απλά μια σωλήνα - εχω δει μεσημέρι πιεση >10bar και βράδυ 4 bar.

Η αυξηση της πιεσης θα είναι τόσο μεγαλύτερη όσο πιο μικρή σε διάμετρο και άκαμπτη (μεγαλύτερο πάχος) είναι η σωλήνα (και φυσικά να μην έχει διαρροές, έστω και σταγόνες). Το να μην έχει καθόλου παγιδευμένο αέρα μέσα η σωλήνα αυξάνει το φαινομενο. Ακόμα και ο διαλυμένος αέρα στο νερό βοηθά στο να μην παρουσιάζεται έντονα το φαινόμενο.

Δηλαδή μια σωλήνα 1'' sch40s θα έχει σημαντικά μεγαλύτερη αυξηση από μία 1 1/2'' sch10s ή μια μεταλική σωλήνα θα έχει πολύ-πολύ μεγαλυτερη αυξηση από μια πλαστική όπου η ίδια η σωλήνα παίζει κατά μία έννοια το ρόλο του δοχείου διαστολής επιτρέπντας έστω και μικρές αυξομειώσεις στον όγκο της.

https://www.eng-tips.com/faqs.cfm?fid=1339

Για να γράφω οτι η ανεπίστροφη του ηλιακού δεν έχει πρόβλημα έχω ήδη σκεφτεί αυτό που λες. Οτι ανεβάζει πίεση ο ηλιακός και το βλέπω και κάτω στο μανόμετρο.

Εμένα με καίει το τι θα κάνω για να το λύσω. Σε κανονικές συνθήκες δε θα έπρεπε να υπάρχει κάπου μια βαλβίδα πίεσης και να εκτονώνει αυτήν την αύξηση ώστε να προστατεύει το κύκλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Για να γράφω οτι η ανεπίστροφη του ηλιακού δεν έχει πρόβλημα έχω ήδη σκεφτεί αυτό που λες. Οτι ανεβάζει πίεση ο ηλιακός και το βλέπω και κάτω στο μανόμετρο.

Εμένα με καίει το τι θα κάνω για να το λύσω. Σε κανονικές συνθήκες δε θα έπρεπε να υπάρχει κάπου μια βαλβίδα πίεσης και να εκτονώνει αυτήν την αύξηση ώστε να προστατεύει το κύκλωμα;

Δε κατάλαβες τι έγραψα.

Αν θες κράτα τη συμβουλή μου, αν όχι no prob.

έχεις ένα κλειστό σωλήνα, από πχ το ρολόι σου (ή όπου αλλού υπάρχει μια αντεπίστροφη ή βάνα, μια απομόνωση εν πάσει περιπτώσει) μέχρι όπου θες, μεχρι τη βρύση σου. Αν ζεσταθεί το νερό αυτό αρκετά και δεν έχεις νερό να χάνει από καπου και άκαμπτες σωλήνες θα έχεις αυξηση πιεσης. Είτε θα έχει κάτι να πάρει τη διαστολή (ή μαλακές σωλήνες ή δοχείο) ή θα διώξεις νερό (ασφαλιστικό) 

Δηλαδή στη περίπτωσή σου είτε ζετενεται και το νερό πριν το αντεπίστροφο, είτε το αντεπίστροφο του θερμοσίφωνα περνά έστω και μια σταγόνα κάθε τόσο η μόνο όταν ζεσταθεί.

Ναι μια άλλη λύση θα ήταν να υπάρχει μια βαλβίδα που να πιστιλίσει κάπου και να πέσει η πίεση (είναι αυτό που σου είπα ότι δεν πρέπει να χανει ποτέ και καθολου το σύστημα για να παρουσιάσει την αυξηση πίεσης). Αυτό δε σημαίνει ότι αυτή θα ήταν η καλύτερη λύση.

Αν δεν παρουσιάζεται καθόλου το σύστημα σημαινει ότι είτε δεν υπάρχει 100% κλειστό κομμάτι, ότι όλα είναι 100% στεγανα και ότι ακόμα και αυτή η 1η απομόνωση δεν είναι 100% στεγανή και μπορεί το ζεστό νερό να "ξεθυμένει" προς τα πίσω) είτε ότι οι σωλήνες είναι αρκετά "ελαστικές" για να πάρουν αυτή την ελάχιστη αυξηση του όγκου του νερού.

Δεν είμαι υδραυλικός αλλά έχω αρκετή σχέση με τέτοια πράγματα και για να στο λέω το έχω ζήσει σε περίπτωση που κανείς δε φανταζόταν ότι το φαινόμενο θα ήταν τόσο έντονο).

Αν έχεις στο μπαλκόνι λάστιχο με ψεκαστήρι στην άκρη, άνοιξε τη βρύση και άσε το λάστιχο υπο πίεση (μέχρι το ψεκαστήρι) θα δεις ότι δε θα ανεβάσει τόσο πίεση.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Οτι ανεβάζει πίεση ο ηλιακός και το βλέπω και κάτω στο μανόμετρο.

Οι σωλήνες που πάνε στον ηλιακό είναι εκτεθειμένες; Με μόνωση;

Εγώ πιστεύω πως η βαλβίδα του ηλιακού έχει προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, bill999r είπε

Εγώ πιστεύω πως η βαλβίδα του ηλιακού έχει προβλημα.

Μα αφού λέει ότι (περιέργως) δεν έχει τέτοια.

Ακόμα όμως και να μην έχει πρόλημα (ή αν είναι η ρύθμισή της πιο ψήλά) λάβε υπόψη σου ότι γενικά τα ασφαλιστικά (τέτοιο είναι και η βαλβίδα αυτή στην ουσία) μπαίνουν στις υδαυλικές εγκαταστάσεις για να σε προφυλλάξουν από κάποιο καταστροφικό φαινόμενο. Αν ένα κύκλωμα αντέχει πχ 10 bar πριν σπάει και βάλεις ένα ασφαλιστικό στα 9 για να πιασείς το ενδεχόμενο να μη πιάσει ένας θερμοστάσης ή μια ανλτία και άρα α συνεχίσει να ανεβαίνει μια πίεση, δεν είναι σωστό να έχεις ένα συστημα που να παίζει σε μεγάλες αυξομειώσεις πίεσης μεταξύ των ορίων (πχ 3-8 bar) γιατί ουσιαστικά το υποβάλεις σε κόπωση (textbook case όταν αιτία της κόπωσης είναι η συνεχής, περιοδική εναλλαγή μέρας/νύχταας)

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως πως προχωράω;

Τοποθετώ δοχείο διαστολής στη ταράτσα κοντά στον ηλιακό;

Υπάρχει κάποια άλλη λύση πέραν του δοχείου διαστολής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, greekfragma είπε

Επομένως πως προχωράω;

Τοποθετώ δοχείο διαστολής στη ταράτσα κοντά στον ηλιακό;

Υπάρχει κάποια άλλη λύση πέραν του δοχείου διαστολής;

Δοκίμασε πρώτα αν μπορείς αυτό το patenta-test που σου είπα  πρώτα να σου φύγει η αμφιβολία και τα ξαναλέμε.

Σχετικά με το αν και κατά πόσο κλείνουν "καλά" τα αντεπίστροφα, έχοντας κακές εμπειρίες από αντεπίστροφα στη δουλειά μου, εγκυκλοπεδικά θα πω ότι ανάλογα με το τύπο και ποιότητα του αντεπίστροφου μπορεί να έχουν πολύ διαφορετική απόδοση αναλογα με την δαφορά πίεσης στις δύο πλευρές τους. Εν προκειμένω, σε μια σωλήνα που έχει ας πούμε 3 bar, ανοίξεις μια ανάντι βάνα και ρίξεις την πίεση  (το οποίο είναι ας πούμε ένα σενάριο που κόβει απότομα η πίεση της ΕΥΔΑΠ ή ανοίγει το ανάντι τμήμα της εγκατάστασή σου μέχρι το αντεπίστροφο σου) θα έχει 3 bar που θα πιέζουν κλειστό το αντεπίστροφο. Αν όμως το νερό ζεστένεται σιγά σιγά ξεκινώντας από 3 bar μπρος πίσω από το αντεπίστροφό σου το μόνο που κρατά κλειστό το αντεπίστροφο είναι όποιος μηχανισμός έχει γι αυτό το σκοπό (πχ ελατήριο, κάποιο βάρος κλπ). Τα δύο σενάρια δεν είναι συγκρίσιμα και σαφώς στη 1η περίπτωση θα έχει καλύτερη συμπεριφορά. 

- Μια άλλη λύση όπως υπόθηκε (αφού βεβαιωθείς ότι η βαλίδα ασφαλείας του θερμοσίφωνά σου είναι οκ) είναι να βάλεις μια βαβίδα στο κύκλωμά σου που θα ξερνά λίγο νερό όταν η πίεση φτάσει στο όριο που δε θες να ξεπερνιέται. 

- Αν έχεις αυτόματο πότισμα, ρύθμισέ το να ανοίγει για λίγα δευτερόλεπτα τις ώρες που αναμένεται να έχεις την μεγαλύτερη θερμοκρασία νερού/ηλιοφάνεια (ή βαζε να ποτίζει σπαστά μεσημέρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Alejandro είπε

Τα καλύτερα μοτέρ της αγοράς.

Άμα τα καλύτερα μοτέρ της αγοράς χαλάνε τόσο εύκολα τότε τι να πούμε για τα Κινέζικα.Εγώ είμαι της άποψης όπου μπαίνει ιμάντας χίλιες φορές ιμάντα.Τους έχω στο εξοχικό που το δέρνει το μελτέμι του Αιγαίου 20 χρόνια και κανένα πρόβλημα.Ο κουνιάδος δίπλα που έβαλε με μηχανισμούς  έχει σε μόνιμη βάση τουλάχιστον ένα ρολό κλειστό και περιμένει μάστορα.

Έχει αγανακτήσει.Και δεν έχουν κλείσει 10 χρόνια.Αφού σκέφτεται να βγάλει τους μηχανισμός και να βάλει ιμάντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Άμα τα καλύτερα μοτέρ της αγοράς χαλάνε τόσο εύκολα τότε τι να πούμε για τα Κινέζικα.Εγώ είμαι της άποψης όπου μπαίνει ιμάντας χίλιες φορές ιμάντα.Τους έχω στο εξοχικό που το δέρνει το μελτέμι του Αιγαίου 20 χρόνια και κανένα πρόβλημα.Ο κουνιάδος δίπλα που έβαλε με μηχανισμούς  έχει σε μόνιμη βάση τουλάχιστον ένα ρολό κλειστό και περιμένει μάστορα.

Έχει αγανακτήσει.Και δεν έχουν κλείσει 10 χρόνια.Αφού σκέφτεται να βγάλει τους μηχανισμός και να βάλει ιμάντες.

Τι θα πει χαλάνε τόσο εύκολα; Έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Τα δικά μου εδώ και 10 χρόνια δουλεύουν απροβλημάτιστα.

Τη σχέση του μελτεμιού με το μοτέρ, δεν μπορώ να την κατανοήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...