Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, kostasbm είπε

σου είπαν και τα παιδιά..το μόνο που απομένει να βρεις το κουτί που έρχεται το καλώδιο για 100% και να βγάλεις μια φωτο να δούμε τι διατομες έχουν τραβήξει..πιθανολογώ την ίδια

αν το καλώδιο είναι ίδιο όλα οκ να βαλεις τη πρίζα σου......

Οκ θα βγάλω φώτο. Η ερώτηση μου είναι( γιστι είναι άσχετος) τι πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε από το καλλωδιο που έρχεται από τον τοίχο να δώσω ρεύμα και στην λάμπα και στην πρίζα. Μπορείτε να μου πείτε πως λέγεται αυτό το ανταλλακτικό? Με απλή κλεμα η κάτι άλλο? Σορυ για τις χαζές ερωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ,

ψάχνω γρίλιες εξαερισμού, για την έξοδο αέρα του απορροφητήρα. Γνωρίζει κανείς κάποιο κατάστημα που να έχει ποικιλία κοντά στη Νέα Σμύρνη; (έχω δει αυτές σε leroy - praktiker αλλά δε μου κάνουν οι διαστάσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 10:04 ΜΜ, animale είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, οπότε τα Volt είναι το θέμα εδω όπως υποψιαζόμουν. Το σκέφτηκα και εγω για του lidl αλλά δεν θέλω να μου μείνει το κατσαβίδι άχρηστο, είναι και καλό για τις δουλειές που το χρειάζομαι και καινούργιος φορτιστής έχει 30 ευρώ ενω το σέτ είχε 70. Τέσπα, θα δώ τι θα κάνω.
Και πάλι σε ευχαριστώ.

Κατόπιν έρευνας έμαθα και παραθέτω εδώ για όποιον  βρεθεί στο ίδιο δίλημμα, οτι όλα τα εργαλειά και μπαταρίες 10,8 και 12V της Bosch είναι συμβατά μεταξύ τους που σημαίνει οτι μπορείς να χρησημοποιήσεις μπαταρίες 10,8V σε εργαλεία 12V και το αντίστροφο και το ίδιο συμβαίνει και με τους φορτιστές.
Δείτε το βίντεο που το διευκρινίζει:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Γιατί δε κάνει το ΝΥΜ για ηλεκτρολογική εγκατάσταση;

 

Δεν είπα ότι δεν κάνει.

Στην εγκατάσταση όμως κανένας σωστός ηλεκτρολόγος δεν βάζει ΝΥΜ αλλά σκέτα καλώδια.Για αυτό επιμένω να ανοίξει το κουτί πάνω από το διακόπτη γιατί αν εκεί υπάρχουν απλά 1,5άρια για φως ,κάποιος άσχετος ή αεριτζής ηλεκτρολόγος έβαλε το NYM  με 2,5 γιατί αυτό είχε πρόχειρο και ο φίλος βάλει πρίζα και ένα αιρκοντίσιον ή ηλεκτρική σόμπα τι θα γίνει;;;;;

Από την άλλη μία άποψη εκφέρω, μπορεί ο συμφουρμίτης να αποφασίσει και να κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papoys1 είπε

Περιορισμούς γιατί να έχει;;;;;;

Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με την πόρτα εισόδου γιατί θα σηκωθεί γύρω στους 2 πόντους περίπου κανένα άλλο πρόβλημα,πράγμα όμως που θα γίνει και με πλακάκι..Και υπόψιν το πρωί ξεκινάς και το βράδυ κάθεσαι ή περπατάς πάνω του.

Το έχω βάλει πάνω από 12 χρόνια πάνω από πλακάκι στο σαλόνι και είναι μια χαρά.Και να φανταστείς ότι η σύζυγος αν και με νευριάζει (λες να το κάνει επίτηδες;;;;;) το περνάει και αρκετές φορές με βρεγμένη σφουγγαρίστρα.Και που ξέρεις κάποιος μελλοντικά μπορεί να γουστάρει το μωσαικό οπότε το βγάζει και έτοιμο πάλι το μωσαικό.

Κάποιος παραπάνω είπε προσοχή στους περιορισμούς. Στο σαλόνι έτσι κι αλλιώς έχουμε ξύλινο πάτωμα οπότε θα ταιριάζει. 

Με έναν κουβά νερό δηλαδη κατευθείαν θα φουσκώσει; δε θα μπορώ να το σφουγγαριζω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, boubaras είπε

Οκ θα βγάλω φώτο. Η ερώτηση μου είναι( γιστι είναι άσχετος) τι πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε από το καλλωδιο που έρχεται από τον τοίχο να δώσω ρεύμα και στην λάμπα και στην πρίζα. Μπορείτε να μου πείτε πως λέγεται αυτό το ανταλλακτικό? Με απλή κλεμα η κάτι άλλο? Σορυ για τις χαζές ερωτήσεις 

για να ειναι ποιο σωστα ,βρες το κουτι διακλαδωσης ...μετρ την αποσταση που θες να πας ρευμα σε πριζα που θα βαλεις το αεροθερμο , παιρνεις εξωτερικη πριζα και

κανεις τη ζωη σου ποιο ευκολη γιατι η εγκατασταση - συνδεση θα ειναι παιχνιδακι.Εννοειται θα παρεις και 3χ2,5 αρι καλωδιο..οσο χρειαζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, animale είπε

Κατόπιν έρευνας έμαθα και παραθέτω εδώ για όποιον  βρεθεί στο ίδιο δίλημμα, οτι όλα τα εργαλειά και μπαταρίες 10,8 και 12V της Bosch είναι συμβατά μεταξύ τους που σημαίνει οτι μπορείς να χρησημοποιήσεις μπαταρίες 10,8V σε εργαλεία 12V και το αντίστροφο και το ίδιο συμβαίνει και με τους φορτιστές.
Δείτε το βίντεο που το διευκρινίζει:

Για τα βολτ δεκτόν γιατί οι τάσεις είναι κοντινές.

Αυτό που είχα δει όμως από φωτογραφίες των εργαλείων των λινκ που έβαλες μου φάνηκε πως είχαν διαφορετικό κούμπωμα.

Spoiler

https://asset.conrad.com/media10/isa/160267/c1/-/en/1380245_BB_00_FB/image.jpghttps://d.scdn.gr/images/sku_main_images/012548/12548675/20200305135307_bosch_gst_12v_70_06015a1005.jpeg

Και ακόμα έτσι το βλέπω από τις φωτογραφίες. Ειδικά τα πλαστικά αυτιά που κουμπώνουν στο σώμα του εργαλείου φαίνονται λίγο διαφορετικά. Αν τώρα φαίνονται έτσι από την οπτική γωνία και είναι ολόιδια, πάω πάσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Στο μπάνιο εκεί που τελειώνουν τα πλακάκια και αρχίζει η μπανιέρα στην Ένωση τους δηλαδή υπάρχει στόκος. Ο οποίος όμως Έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά. Πήγα να πάρω στόκο να βάλω καινούριο και μου λένε να μην βάλω στόκο αλλά καλύτερα σιλικόνη.  Μου φάνηκε παράξενο γιατί από μικρός ήξερα ότι Αυτά τα σημεία τα στοκαρεις.  

Ποια είναι η άποψή σας? Τι να χρησιμοποιήσω για να έχω καλή αδιαβροχοποιηση;

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, zio10 είπε

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα πάρω durostick και θα ενημερώσω!

οτι και να παρεις πριν αρχισεις να ρίχνεις ακαταπαυστα κανε μια δοκιμη σε ενα σημειο στα μαρμαρα που δεν πολυ φαινεται. Υπαρχει περιπτωση μια και ολα αυτα ειναι καυστικα να σου φαει το μαρμαρο. Και λαβε υποψη σου οτι μετα θες αδιαβροχοποιηση. Θα ανοιξεις τους πορους με αυτο και αν δεν τους κλεισεις θα γινει πολυ χειροτερο απο πριν. Αν ειναι πολυ δυνατο και θελει αραιωση, νερακι του θεουλη. 

της durostic το εχω δοκιμασει κανει δουλεια. μετα χρησιμοποιεις σιλοξανη απο οτι λεει στις οδηγιες, για αδιαβροχοποιηση. σε μενα εκανε δουλεια αυτο για 3 μηνες μετα... παπαλα. οποτε βρηκα τη ευκολη λυση. πηγα διπλα στο νεκροταφειο στα μαγαζακια που φτιαχνουν ταφους χρονια και μουδωσαν μια αλοιφη.  5 χρονια μετα.. ολα ειναι μια χαρα.

Επεξ/σία από mandata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Καλησπέρα, 

Στο μπάνιο εκεί που τελειώνουν τα πλακάκια και αρχίζει η μπανιέρα στην Ένωση τους δηλαδή υπάρχει στόκος. Ο οποίος όμως Έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά. Πήγα να πάρω στόκο να βάλω καινούριο και μου λένε να μην βάλω στόκο αλλά καλύτερα σιλικόνη.  Μου φάνηκε παράξενο γιατί από μικρός ήξερα ότι Αυτά τα σημεία τα στοκαρεις.  

Ποια είναι η άποψή σας? Τι να χρησιμοποιήσω για να έχω καλή αδιαβροχοποιηση;

ευχαριστώ 

Τη μπανιέρα έχεις , μαντεμενια ή ακρυλική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν είπα ότι δεν κάνει.

Στην εγκατάσταση όμως κανένας σωστός ηλεκτρολόγος δεν βάζει ΝΥΜ αλλά σκέτα καλώδια.Για αυτό επιμένω να ανοίξει το κουτί πάνω από το διακόπτη γιατί αν εκεί υπάρχουν απλά 1,5άρια για φως ,κάποιος άσχετος ή αεριτζής ηλεκτρολόγος έβαλε το NYM  με 2,5 γιατί αυτό είχε πρόχειρο και ο φίλος βάλει πρίζα και ένα αιρκοντίσιον ή ηλεκτρική σόμπα τι θα γίνει;;;;;

θα εχει 2 ηλεκτρικες σομπες. Μια στη πριζα και μια φυσικη πυρακτωσης καλωδιων. η δευτερη θα του ερθει και τσαμπα ....δεν καιει ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανε τρυπα ο μικρός στην σίτα..

https://bonprix.gr/style/autokollita-epidiorthosis-sitas-686578598/?catalogueNumber=578598&type=image&source=8 τάχει δοκιμάσει κανείς?

Επεξ/σία από daPro
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Εχω θέμα με την μπαταρία του μπάνιου. Οταν είναι γυρισμένο στην βρύση, έχει κανονικά ζεστό νερο. Όταν το γυρίσω στο τηλέφωνο, μετά απο λίγο κρυώνει. Υποψιάζομαι πως είναι η αλλαγή πίεσης γιατί το τηλέφωνο δεν βγάζει τόσο νερό όσο η βρύση. Η μπαταρία πιστεύω πως ειναι ΟΚ (αν και ασχετος με αυτα).Αλλαγή μπαταρίας θα έφτιαχνε το πρόβλημα; Η μήπως υπάρχει άλλη λύση; Το θέμα δημιουργήθηκε μετά απο εγκατάσταση νέου ηλιακού. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...