Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Ώπα συγγνώμη έχεις δίκιο.

Αλλαγή γίνεται με μια Βάνα στο χέρι.

Τον δούλευα στους 60 γιατί στους 45 με την συγκρινενη ideal δεν έκανες μπάνιο.στους 60 ο λέβητας έβγαζε χλιαρό στην μπαταρία γυρισμένη στο φουλ ζεστο! Ενώ η δεύτερη μπαταρια στους 60 την είχα στην μέση κ ήταν κ πιο ζεστο!

Με μια Βάνα τριοδη; Στο ζεστό νερό ή στο κρύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Με μια Βάνα τριοδη; Στο ζεστό νερό ή στο κρύο;

Ναι έχει μια Βάνα τριωδη στο πατάρι που φέρνει γραμμή από τον λέβητα και από τον ηλιακο. Στο ζεστό νερό.

Είμαι και εκτός για να έβαζα φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μπάνιο εσωτερικό που δεν αερίζεται (ο ανεμιστήρας κάνει χάλια δουλειά) και ευτυχώς πλέον το "στεγνώνω" με αφυγραντήρα, το ταβανι παρολα αυτα εχει πιασει μαυρα στιγματα μουχλας τα οποία ότι καθαριστικό και αν χρησιμοποίηση (ακόμα και αντιμουχλικο) δεν φευγουν τελείως απλα είναι σαν να ξεμαυριζουν και παίρνουν μια γκρι αποχρωση.

Υπάρχει κάποια λύση (π.χ. λευκό χρώμα) σαν σφραγιστικο-στεγανωτικο που να μπορώ να περάσω το ταβάνι ώστε να μην έχει απορροφητικότητα συνεπώς να μην μαζεύει την υγρασία κατά την ώρα του μπάνιο ή τις μέρες με υγρασία?

Το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως σε ένα τμήμα 2*0,60 πάνω από την μπανιέρα που "εγκλωβίζονται" μάλλον οι υδρατμοί την ώρα του ντουζ.

Επίσης αν ξέρετε να προτείνετε κάποιον οικονομικό αθόρυβο ανεμιστήρα οροφής μπάνιου με μεγάλη ικανότητα απορρόφησης αέρα.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ExTaCy1337 είπε

Ναι έχει μια Βάνα τριωδη στο πατάρι που φέρνει γραμμή από τον λέβητα και από τον ηλιακο. Στο ζεστό νερό.

Είμαι και εκτός για να έβαζα φωτογραφία.

Αφού έχεις τριοδη στο ζεστό , τότε μας τα λέει λίγο περίεργα η βρύση , της άλλαξες μηχανισμό και συνεχίζει και κάνει τα ίδια; Επίσης, μήπως έχεις προσέξει και τη ροή της στο τέρμα ζεστό; Υπάρχει μια περίπτωση , στα γόνατα που βγαίνουν από τον τοίχο τα 3/4 , κάποια μοντέλα της ideal , όπως και οι grohe , βάζουν κάτι εσωτερικά λάστιχα για να μειώνουν τον θόρυβο. Κλείσε τον γενικό σού , και δες εάν έχει αυτά τα λάστιχα μέσα στα σπειρώματα , είναι περίπου 3 πόντους σε βάθος. Εάν τα έχει αφαίρεσε τα , και τσεκαρισε την.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

θέλω να βάψω τα κάγκελα στη βεράντα που φαίνεται στη φωτό. Το πάνω μέρος που είναι σαν σωλήνας μου είπαν ότι είναι γαλβανιζε και θέλει άλλου είδους αστάρι αντί για μίνιο. Η απορία μου είναι εάν γίνεται να αφήσω με κάποιο τρόπο (ίσως και να γυαλίσω ?) το σίδερο στο χρώμα του γαλβανιζέ .

Σας ευχαριστώ !

 

Screenshot_10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, troi.g είπε

Αφού έχεις τριοδη στο ζεστό , τότε μας τα λέει λίγο περίεργα η βρύση , της άλλαξες μηχανισμό και συνεχίζει και κάνει τα ίδια; Επίσης, μήπως έχεις προσέξει και τη ροή της στο τέρμα ζεστό; Υπάρχει μια περίπτωση , στα γόνατα που βγαίνουν από τον τοίχο τα 3/4 , κάποια μοντέλα της ideal , όπως και οι grohe , βάζουν κάτι εσωτερικά λάστιχα για να μειώνουν τον θόρυβο. Κλείσε τον γενικό σού , και δες εάν έχει αυτά τα λάστιχα μέσα στα σπειρώματα , είναι περίπου 3 πόντους σε βάθος. Εάν τα έχει αφαίρεσε τα , και τσεκαρισε την.

Μάλλον δεν διάβασες όλο το πρώτο ποστ μου.

Άλλαξα μηχανισμό τσάμπα αλλά τελικά έβγαλα ένα κόκκινο σαν στόπ που έχει με δύο ποδαράκια που δεν αφήνει την μπαταρία να ανοίξει πλήρως. Το οποίο έχει πανω και σαν ρύθμιση ανάλογα που θα το βάλεις να κόβει παραπάνω ή λιγοτερο.

Το έβγαλα τελείως και μου ήρθε καυτό νερό.δεν την δοκίμασα ακόμα γιατί είναι εκτός απλα μου φάνηκε πολύ περίεργο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχω εξωτερικά συρομενα παντζουρια, και βλέπω ότι το πλαστικό έχει κάτσει κάπως με αποτέλεσμα να έχει χαραμάδα πάνω. 

Σκέφτομαι τα εξης:

- επιδιόρθωση (κολλάω το πλαστικό στο αλουμίνιο με κάποια κολλα στην επάνω μερια;)

- αλλαγή μόνο του πλαστικού (γινεται; Πώς ψάχνω ανταλλακτικά;)

- να βγάλω το συρομενο εξωτερικό παντζουρι και να βάλω ρολο (γινεται; τι κόστος εχει για 140x210; είναι πιο ασφαλές από το εξωτερικό συρομενο;)

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις μπελάδες σε βάθος χρόνου, βάλε ρολό.

Αλλιώς πάρε μια προσφορά από μάστορα για 2 καινούργια φύλλα αλουμίνιο-αλουμίνιο, χωρίς πλαστικό δηλαδή και δες τι σου προσφέρει σε χαρακτηριστικά ασφαλείας.

Η επισκευή που λες με κόλα είναι η απολύτως φθηνότερη λύση φυσικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν θέλεις μπελάδες σε βάθος χρόνου, βάλε ρολό.

Αλλιώς πάρε μια προσφορά από μάστορα για 2 καινούργια φύλλα αλουμίνιο-αλουμίνιο, χωρίς πλαστικό δηλαδή και δες τι σου προσφέρει σε χαρακτηριστικά ασφαλείας.

Η επισκευή που λες με κόλα είναι η απολύτως φθηνότερη λύση φυσικά.

Ευχαριστω πολύ για την απάντηση.

Να φανταστώ μιλάς για τα μοτέρ στα ρολα ε;

Αυτή τη στιγμή έχω πυρο ασφαλειας και "τιγρακια", δεν ξέρω και πολλά άλλα μου φαίνεται ίσως πιο ασφαλές από το ρολο..

Θα μπορούσα να αφαιρέσω το πλαστικό που είναι στο προφιλ και να το γεμίσω με φυλλαράκια αλουμινιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vins είπε

Θα μπορούσα να αφαιρέσω το πλαστικό που είναι στο προφιλ και να το γεμίσω με φυλλαράκια αλουμινιου;

Δε νομίζω.. (βλέπε άλλη απάντηση πιο κάτω)

Μια λίγο extreme λύση θα ήταν να βάλεις λεπτά φύλα OSB, τρυπημένα με δράπανο για να έχεις το στυλ διάτρητο παντζούρι και βαμμένα με λευκό ακρυλικό χρώμα.

Πολύ "πατέντα" λύση βέβαια, αλλά αν σώνει και καλά θέλεις DIY, σκέψου το. Το πως θα "βγάλεις - βάλεις' δεν έχω ιδέα, υπάρχουν γνώστες εδώ, περίμενε απάντηση κι από εκεί.

Επεξ/σία από Doubt
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δε νομίζω..

Μια λίγο extreme λύση θα ήταν να βάλεις λεπτά φύλα OSB, τρυπημένα με δράπανο για να έχεις το στυλ διάτρητο παντζούρι και βαμμένα με λευκό ακρυλικό χρώμα.

Πολύ "πατέντα" λύση βέβαια, αλλά αν σώνει και καλά θέλεις DIY, σκέψου το. Το πως θα "βγάλεις - βάλεις' δεν έχω ιδέα, υπάρχουν γνώστες εδώ, περίμενε απάντηση κι από εκεί.

Καλή πατέντα αυτή 

Λογικά για αλλαγή του πλαστικού στο ίδιο προφιλ πρέπει να απευθυνθώ σε αλουμινα; δεν μπορώ να βρω τέτοια πλαστικα στο εμποριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Καθαρίζεις το κάγκελο από την μπογιά και μετά το περνάς με διάφανο βερνίκι

Θα χρειαστεί διάφανο αστάρι και έπειτα βερνίκι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vins είπε

Λογικά για αλλαγή του πλαστικού στο ίδιο προφιλ πρέπει να απευθυνθώ σε αλουμινα; δεν μπορώ να βρω τέτοια πλαστικα στο εμποριο;

Ρώτησε σε καταστήματα που συνεργάζονται με τις μεγάλες εταιρείες, europa aloumil exalco κλπ.

Αν δεν ξέρουν κι αυτοί, τι να σου πω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vins είπε

Θα μπορούσα να αφαιρέσω το πλαστικό που είναι στο προφιλ και να το γεμίσω με φυλλαράκια αλουμινιου;

Εννοείται. Πας σε αλουμίνα ή σε εμπορικό ειδών αλουμινίου και ζητάς γαλονάκι αλουμινίου για συρόμενα παντζούρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...