Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Doubt είπε

Στη 2η φωτο είναι δοκάρι/κολώνα;;

είναι κολώνα, όχι δοκάρι. 'Εχει γίνει γίνει rotate η φωτό και δεν ξέρω πως να την ισιώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, katbo είπε

είναι κολώνα, όχι δοκάρι. 'Εχει γίνει γίνει rotate η φωτό και δεν ξέρω πως να την ισιώσω!

Τα είχα ξαναγράψει κάποια στιγμή..

Εμένα που μου έτυχε σε ισόγειο τέτοια κατάσταση, ξήλωσαν όλο το σοβά ως 1 μέτρο ύψος, πέρασαν έτοιμο κονίαμα (betofix) και μετά κανονικά στοκάρισμα, αστάρωμα, βάψιμο.

Σε υπόγειο τώρα.. δύσκολα τα πράγματα, αλλά τουλάχιστον αυτά που μου έκαναν κι εμένα, φαντάζομαι σε μεγαλύτερο ύψος.

Υποθέτω από την έξω πλευρά δεν μπορούν να γίνουν εργασίες.

(αν γράφεις από pc με windows η περιστροφή photo είναι πολύ απλή)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα "μαστορια"
Θέλω να ζητήσω την συμβουλή σας  για ενα θέμα που εχω .
Στην κρεβατοκάμαρα  ο τοίχος μου βγάζει υγρασία χαμηλά  , το νερό το τραβάει απο την εξω μεριά που είναι το υπαίθριο γκαράζ  μου
Το γκαράζ ειναι με τσιμέντο και απο κάτω χώμα με 3Α .
Το πάτωμα του γκαράζ ειναι πιο ψηλά από το πάτωμα της κρεβατοκάμαρας κατά περίπου 60-70 πόντους  .
τι θα ειναι το πιο σωστο να γινει ?
Αστάρωμα  και μετά πέρασμα κάποιο μονωτικό υλικό σαν αυτο που βάζουμε στην ταράτσα  .
Κόλλα πλακιδίων και πλακάκια μισό με ενα μέτρο πχ (και εαν ναι απαιτούνται και στο κάθετο/τοίχο σαν μεγάλο σοβατεπί  ? )
Κάποια άλλη λυση  ?

 

Απέξω στο γκαράζ

Wxux8cG.jpg

 

Από μέσα στην κρεβατοκάμαρα

8gBxJtk.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλησπέρα "μαστορια"
Θέλω να ζητήσω την συμβουλή σας  για ενα θέμα που εχω .
Στην κρεβατοκάμαρα  ο τοίχος μου βγάζει υγρασία χαμηλά  , το νερό το τραβάει απο την εξω μεριά που είναι το υπαίθριο γκαράζ  μου
Το γκαράζ ειναι με τσιμέντο και απο κάτω χώμα με 3Α .
Το πάτωμα του γκαράζ ειναι πιο ψηλά από το πάτωμα της κρεβατοκάμαρας κατά περίπου 60-70 πόντους  .
τι θα ειναι το πιο σωστο να γινει ?
Αστάρωμα  και μετά πέρασμα κάποιο μονωτικό υλικό σαν αυτο που βάζουμε στην ταράτσα  .
Κόλλα πλακιδίων και πλακάκια μισό με ενα μέτρο πχ (και εαν ναι απαιτούνται και στο κάθετο/τοίχο σαν μεγάλο σοβατεπί  ? )
Κάποια άλλη λυση  ?

Απέξω στο γκαράζ

Wxux8cG.jpg

Από μέσα στην κρεβατοκάμαρα

8gBxJtk.jpg

 Μαζευει νερά εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 Μαζευει νερά εκει;

Οχι δεν μαζευει , φευγουν γιατι εχει ρηση το γκαραζ

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, villasg said:

Καλησπέρα "μαστορια"
Θέλω να ζητήσω την συμβουλή σας  για ενα θέμα που εχω .
Στην κρεβατοκάμαρα  ο τοίχος μου βγάζει υγρασία χαμηλά  , το νερό το τραβάει απο την εξω μεριά που είναι το υπαίθριο γκαράζ  μου
Το γκαράζ ειναι με τσιμέντο και απο κάτω χώμα με 3Α .
Το πάτωμα του γκαράζ ειναι πιο ψηλά από το πάτωμα της κρεβατοκάμαρας κατά περίπου 60-70 πόντους  .
τι θα ειναι το πιο σωστο να γινει ?
Αστάρωμα  και μετά πέρασμα κάποιο μονωτικό υλικό σαν αυτο που βάζουμε στην ταράτσα  .
Κόλλα πλακιδίων και πλακάκια μισό με ενα μέτρο πχ (και εαν ναι απαιτούνται και στο κάθετο/τοίχο σαν μεγάλο σοβατεπί  ? )
Κάποια άλλη λυση  ?

Απέξω στο γκαράζ

Wxux8cG.jpg

Από μέσα στην κρεβατοκάμαρα

8gBxJtk.jpg

κοίτα που όλοι ερχόμαστε με την ίδια απορία :P  όταν είχα ρωτήσει εδώ για το ίδιο, έμαθα ότι αυτό λέγεται ανιούσα υγρασία, λύσεις στο google εγώ ακόμα δεν έκανα καμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Οχι δεν μαζευει , φευγουν γιατι εχει ρηση το γκαραζ

Νομίζω για να γίνει σωστή δουλειά πρέπει να κλειστούν τυχόν ρωγμές και μετά βάψιμο.Εγώ θα περνούσα κάτω στο δάπεδο και 20-30 πόντους σε ύψος στον τοίχο ένα στεγανωτικό. Επίσης καλό βάψιμο του τοίχου με ακρυλικό 100% πλαστικό να μην ρουφάει υγρασία ή νερά γιατί στη βάση καταλήγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηστε μου οποιος ξερει παιδες.Στον ηλιακο τι αντιστοιχία κανω νερο με προπυλενογλυκόλη και ποσα λιτρα πρεπει να βαλω σε εναν 160αρι με 2 συλλέκτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο.

Ηλεκτρικά εργαλεία (σέγες, δισκοπρίονα, δραπανοκατσάβιδα κλπ) έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν τα αποθηκεύεις μέσα σε ντουλάπα μεν αλλά σε εξωτερικό χώρο ; (πχ ντουλάπα σε μπαλκόνι) πχ από υγρασία ?

Μέχρι τώρα το απέφευγα αλλά αρχίζουν να πιάνουν πολύ χώρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DrLo είπε

Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο.

Ηλεκτρικά εργαλεία (σέγες, δισκοπρίονα, δραπανοκατσάβιδα κλπ) έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν τα αποθηκεύεις μέσα σε ντουλάπα μεν αλλά σε εξωτερικό χώρο ; (πχ ντουλάπα σε μπαλκόνι) πχ από υγρασία ?

Μέχρι τώρα το απέφευγα αλλά αρχίζουν να πιάνουν πολύ χώρο.

Τα είχα για χρόνια σε πλαστικη ντουλαπα εξω αλλα χωρις να βρεχεται η ντουλαπα, κανενα προβλημα... καποια φθηνοτρυπανια απο μαπα μεταλλο και ενα σφυρι ψιλοσκουριασαν αλλα μικρό το κακο, τα εργαλεια κομπλε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Να ρωτήσω κάτι ψιλοάσχετο.

Ηλεκτρικά εργαλεία (σέγες, δισκοπρίονα, δραπανοκατσάβιδα κλπ) έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αν τα αποθηκεύεις μέσα σε ντουλάπα μεν αλλά σε εξωτερικό χώρο ; (πχ ντουλάπα σε μπαλκόνι) πχ από υγρασία ?

Μέχρι τώρα το απέφευγα αλλά αρχίζουν να πιάνουν πολύ χώρο.

Αρκεί να μη βρέχεται το σημείο.

Ένα δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας που το έχω σε πλαστική ντουλάπα στο μπαλκόνι και μέσα σε βαλιτσάκι, είναι σαν καινούργιο (14,4 volt, 10 χρόνια και βάλε).

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Legolas είπε

Απαντηστε μου οποιος ξερει παιδες.Στον ηλιακο τι αντιστοιχία κανω νερο με προπυλενογλυκόλη και ποσα λιτρα πρεπει να βαλω σε εναν 160αρι με 2 συλλέκτες?

H αντιστοιχια εναφερεται στο μπουκαλι της προπυλαινογλυκολης .
Τα λιτρα οσα χωραει .
Εγω ανοιγω τις 2 ταπες πανω , λυνω σωληνες επιστροφης στους συλλεκτες , αδειαζω τελειως τα υγρα πλενω το κυκλωμα με το λαστιχο , βιδωνω παλι τους σωληνες , ριχνω ολο το μπουκαλι της συμπηκνωμενης προπυλαινογλυκολης ( 1λτ ) και γεμιζω με νερο απο την μια ταπα μεχρι να ξεχειλησει απο την αλλη

Δες μια

δες και πως θα δεις ποσο χωραει

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, villasg είπε

H αντιστοιχια εναφερεται στο μπουκαλι της προπυλαινογλυκολης .
Τα λιτρα οσα χωραει .
Εγω ανοιγω τις 2 ταπες πανω , λυνω σωληνες επιστροφης στους συλλεκτες , αδειαζω τελειως τα υγρα πλενω το κυκλωμα με το λαστιχο , βιδωνω παλι τους σωληνες , ριχνω ολο το μπουκαλι της συμπηκνωμενης προπυλαινογλυκολης ( 1λτ ) και γεμιζω με νερο απο την μια ταπα μεχρι να ξεχειλησει απο την αλλη

Δες μια

δες και πως θα δεις ποσο χωραει

το θεμα ειναι οτι εγω ρωτησα τους κατασκευαστες και μου ειπαν αντιστηχία 1 προς 3. κ μ εχουν δωσει 2 μπουκαλια που δεν γραφει τπτ πανω. σκετα μπουκαλια με ενα μπλε υγρο. Τους ρωτησα τι υγρο ειναι και μου ειπαν προπυλαινογλυκολη. οποτε με 2 μπουκαλια θα βαλω 6 λιτρα νερο. το θεμα ειναι οτι συλλέκτες θα γεμισουν με 8 λιτρα ή πρεπει να αγοράσω κιαλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Legolas είπε

το θεμα ειναι οτι συλλέκτες θα γεμισουν με 8 λιτρα ή πρεπει να αγοράσω κιαλλο

δεν νομιζω μονο 8 πολυ παραπανω , ποιον ηλιακο εχεις ?
Anyway η αραιωση παιζει ρολο και σε ποια πριοχη ζεις ( τι  κρυα - χιονια κλπ εχεις )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...