Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε ξερω ποσο ισιο θα βγει με τροχο. Θελω να το βαλω σε μερος που εχει υψος 67 αλλα δε θελω να βαλω 2 των 33. Το πανω μερος δε θα φαινεται

Το να πάρεις πλακάκι 80αρι να το κάνεις 70,και θέλεις να το βάλεις σε 67, σημαίνει 3 πόντους αρμο. Αυτό είναι άσχημο αλλά ότι θέλεις εσύ. 

Αλλιώς τα δίνεις σε ένα πλάκα με κόφτη 90αρι (ρώτησε τον βέβαια μπορεί να μην έχει, συνήθως οι περισσότεροι που κάνουν μικρόδουλειές έχουν μέχρι 75) και στα κάνει όσο θέλεις στο κόψιμο ακριβώς. Την κομμένη πλευρά τοποθέτησε την από το σημείο που δε θα φαινεται (στο επάνω μέρος όπως λες) γιατι θα είναι άσχημο το σοκορο στο τελείωμα του κοψιματος. 

Καλή συνέχεια 👍

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν παρω πλακακι 80 x 80 μπορω να τα παω καπου πχ μαρμαραδες για να μου τα κοψουν στο 70 πχ; οχι πολλα καμια.10ρια 

αυτο ειναι το ιδανικό (υδροκοπή) και δε θα φαινεται, φυσικα και μπορεις να πας να στα κοψει καποιος, ποσο να σου παρει 5-10€;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Αν παρω πλακακι 80 x 80 μπορω να τα παω καπου πχ μαρμαραδες για να μου τα κοψουν στο 70 πχ; οχι πολλα καμια.10ρια 

Προφανώς και γίνεται. Το έχω κάνει για καμιά 20αριά πλακάκια (μαζί με τρίψιμο στην κάτω πλευρά γιατί είχαν ξεκολλήσει μαζί με την κόλλα).

Αν είναι και γνωστός, δε θα σου πάρει και τίποτα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ειναι  το σωστο μεγεθος ουπα-ουπατ ανα κιλο βαρους;  με ενδιαφερει για τοιχο με τουβλο. Δεν θελω να βαλω υπερβολικα μεγαλα  με τη λογικη "να ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξει"  αλλα να μπορω να υπολογισω και στο μελλον τα καταλληλα για αλλες κατασκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ποιο ειναι  το σωστο μεγεθος ουπα-ουπατ ανα κιλο βαρους;  με ενδιαφερει για τοιχο με τουβλο. Δεν θελω να βαλω υπερβολικα μεγαλα  με τη λογικη "να ειμαι σιγουρος οτι θα αντεξει"  αλλα να μπορω να υπολογισω και στο μελλον τα καταλληλα για αλλες κατασκευες.

Αν μπεις σε επωνυμους κατασκευαστες γραφουν. πχ fischer

Ξερει κανεις μαγαζι που να εχει ποικιλια σε εργαλεια χειρος αθηνα (βορεια αν γινεται); Πχ μυστρια για κολλα πλακιδιων , εργαλεια σοβατζηδων κτλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέω να πα΄ρω ένα έκκεντρο τριβείο γιατί ένα παλμικο Einhell που έχω είναι πολύ μάπα

τι γνώμη έχετε πχ για "φασόν" τριβείο πχ το αυτό το Βulle 

https://www.skroutz.gr/s/9776825/Bulle-63458-380W.html

αξίζει τον κόπο ή να πάω για κανα "επόνυμο" Bosch/Makita/Dewalt κλπ

αντίστοιχων "specs" σε διπλάσια τιμή ?

επειδή πχ από κάτι Einhell / Black & Decker γενικά έχω απογοητευτεί ενώ 1-2 εργαλεία Bosch πρασινα που έχω τα "εκτιμώ" παραπάνω σκέφτομαι μήπως είναι και αυτό ψιλομάπα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Λέω να πα΄ρω ένα έκκεντρο τριβείο γιατί ένα παλμικο Einhell που έχω είναι πολύ μάπα

τι γνώμη έχετε πχ για "φασόν" τριβείο πχ το αυτό το Βulle 

https://www.skroutz.gr/s/9776825/Bulle-63458-380W.html

αξίζει τον κόπο ή να πάω για κανα "επόνυμο" Bosch/Makita/Dewalt κλπ

αντίστοιχων "specs" σε διπλάσια τιμή ?

επειδή πχ από κάτι Einhell / Black & Decker γενικά έχω απογοητευτεί ενώ 1-2 εργαλεία Bosch πρασινα που έχω τα "εκτιμώ" παραπάνω σκέφτομαι μήπως είναι και αυτό ψιλομάπα.

Τι πραγμα τριβεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DrLo είπε

Λέω να πα΄ρω ένα έκκεντρο τριβείο γιατί ένα παλμικο Einhell που έχω είναι πολύ μάπα

τι γνώμη έχετε πχ για "φασόν" τριβείο πχ το αυτό το Βulle 

https://www.skroutz.gr/s/9776825/Bulle-63458-380W.html

αξίζει τον κόπο ή να πάω για κανα "επόνυμο" Bosch/Makita/Dewalt κλπ

αντίστοιχων "specs" σε διπλάσια τιμή ?

επειδή πχ από κάτι Einhell / Black & Decker γενικά έχω απογοητευτεί ενώ 1-2 εργαλεία Bosch πρασινα που έχω τα "εκτιμώ" παραπάνω σκέφτομαι μήπως είναι και αυτό ψιλομάπα.

Αν το θέλεις ερασιτεχνικά να τρίβεις μία στις τόσες μια χαρά είναι.

Πριν 4-5 μέρες  πήρα μία μέγγενη BULLE 10άρα στα 19 ευρώ.Είχα κάποιες επιφυλάξεις αλλά τη δούλεψα και είναι τέλεια για τα λεφτά της.Τα περισσότερα Κινέζικα δεν είναι όπως παλιά έχουν ανέβει επίπεδο και αυτό φαίνεται γιατί τα πουλάνε μαγαζιά με καλό όνομα στην πιάτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν μπεις σε επωνυμους κατασκευαστες γραφουν. πχ fischer

Ξερει κανεις μαγαζι που να εχει ποικιλια σε εργαλεια χειρος αθηνα (βορεια αν γινεται); Πχ μυστρια για κολλα πλακιδιων , εργαλεια σοβατζηδων κτλ.

To Leroy Merlin???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι πραγμα τριβεις;

Το περιστροφικό το θέλω για ξύλο κυρίως.

Το άλλο το είχα πάρει για γενική χρήσης.

-

Ερώτηση 2:

Έχω μια πόρτα που επειδή ήταν κλειδωμένη για πολλά χρόνια (έβλεπε και σε εξωτερικό χώρο) όταν δοκ΄μασα να την ξεκλειδώσω είχε κολλήσει από τη μούργα και μου έσπασε το κλειδί.

Το έβγαλα το κομμάτι που είχε μείνει μέσα.

Από αυτό και μόνο μπορεί υποθέτω να βγάλει αντικλείδι ένας κλειδαράς. σωστά ;

το πλάκωσα και στο WD40 και σαν να φάινεται να κουνιέται τώρα.

Αν παρόλα αυτά δεν καταφέρω με το νέο κλειδί να την ανοίξω .... πως βγάζω τον κλειδωμένο αφαλό έστω και καταταστρεφοντάς τον.

Τρυπάω στο σημείο που μπαίνει το κλειδί (στο κάτω μέρος)?

κάπως πιο συγκεκριμένα?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Το περιστροφικό το θέλω για ξύλο κυρίως.

Το άλλο το είχα πάρει για γενική χρήσης.

-

Ερώτηση 2:

Έχω μια πόρτα που επειδή ήταν κλειδωμένη για πολλά χρόνια (έβλεπε και σε εξωτερικό χώρο) όταν δοκ΄μασα να την ξεκλειδώσω είχε κολλήσει από τη μούργα και μου έσπασε το κλειδί.

Το έβγαλα το κομμάτι που είχε μείνει μέσα.

Από αυτό και μόνο μπορεί υποθέτω να βγάλει αντικλείδι ένας κλειδαράς. σωστά ;

το πλάκωσα και στο WD40 και σαν να φάινεται να κουνιέται τώρα.

Αν παρόλα αυτά δεν καταφέρω με το νέο κλειδί να την ανοίξω .... πως βγάζω τον κλειδωμένο αφαλό έστω και καταταστρεφοντάς τον.

Τρυπάω στο σημείο που μπαίνει το κλειδί (στο κάτω μέρος)?

κάπως πιο συγκεκριμένα?

Ανάλογα πως είναι ο αφαλός, βάλε φωτογραφία. Αλλά για τους κλασσικούς αφαλούς πρέπει να τρυπήσεις αρκετά ώστε να φύγουν όλα τα πυράκια που έχει μέσα και μετά τον γυρνάς με ένα ίσιο κατσαβίδι που το σφηνώνεις μέσα.

Ο κλειδαράς μπορεί να την ανοίξει και χωρίς να την χαλάσει αλλά μάλλον οικονομικά συμφέρει πιο πολύ να την χαλάσεις και να βάλεις άλλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

 

Έχω μια πόρτα που επειδή ήταν κλειδωμένη για πολλά χρόνια (έβλεπε και σε εξωτερικό χώρο) όταν δοκ΄μασα να την ξεκλειδώσω είχε κολλήσει από τη μούργα και μου έσπασε το κλειδί.

Το έβγαλα το κομμάτι που είχε μείνει μέσα.

 

 

5 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ανάλογα πως είναι ο αφαλός, βάλε φωτογραφία. Αλλά για τους κλασσικούς αφαλούς πρέπει να τρυπήσεις αρκετά ώστε να φύγουν όλα τα πυράκια που έχει μέσα και μετά τον γυρνάς με ένα ίσιο κατσαβίδι που το σφηνώνεις μέσα.

Ο κλειδαράς μπορεί να την ανοίξει και χωρίς να την χαλάσει αλλά μάλλον οικονομικά συμφέρει πιο πολύ να την χαλάσεις και να βάλεις άλλη

Ακριβώς αυτό που είπε ο από πάνω.Αν έχεις κοντά ρεύμα τρυπάς εκεί που μπαίνει το κλειδί.Εγώ επειδή δεν είχα κοντά ρεύμα το πλάκωσα με σφυρί καλέμι - κατσαβίδι και αφού έσπασε βγήκαν από μέσα κομμάτι - κομμάτι οι πύροι και στη συνέχεια με ένα κατσαβίδι ανοίγει.Δε συμφέρει να πληρώνεις κλειδαρά για χαλασμένη κλειδαριά.4-5 ευρώ κάνει ένα καλός αφαλός (κινέζικος με 1) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 7:33 ΜΜ, DrLo είπε

Το σημαντικότερο είναι να έχετε δίπλα σας κάποιον που έχει φτιάξει κάτι παρόμοιο έστω και μικρότερης κλίμακας.

Αυτό που έχω μάθει από μαστορέματα γενικά είναι ότι μαθαίνεις από το λάθος, το καλυτερο εφόδιο είναι κάποιος που έχει φάει το λάθος πρώτος και θα το έχει υπόψη του. Στα χαρτιά και σαν ιδέα όλα ευκολα φαίνονται. Σε 2-3 λεπτομέρειες μπορεί να είναι η διαφορά στη ποιότητα του αποτελέσματος.

Βάλε και μια φώτο όταν το φτιάξετε.

"Το Λάθος είναι ανώτερο της τέχνης" έλεγε μια επιγραφή σε παλιό ξυλάδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας ,χτίζω μια οικοδομή τριών ορόφων 75 τετραγωνικά ο καθένας χωρίς υπόγειο ,αυτές τις μέρες ψάχνω για τουβλα μου συστήσανε έναν και η τιμή π μου είπε είναι 3,30 το μέτρο και 4,5 τα σεναζια ,καθότι είμαι ψηλό άσχετος με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βγάλω το συνολικό ποσο που θα του δώσω ;μου τα βγαζεΙ ο Μηχανικος τα μέτρα ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...