Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηχανικός δε νομίζω να κάθεται να τα βγάλει εκτός και τον πληρώσεις ειδικά για αυτό.

Κορδέλλα και μετράς.Παράθυρα πόρτες μετράνε κανονικά εκτός και αναφέρονται ειδικά κάποια από μία διάσταση και πάνω..Επίσης διπλοί τοίχοι Χ 2 , σινάζια το ίδιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αντικαταστήσω τους παλιούς διακόπτες με νέους.

Ο παλιος μονος έχει 2 καλώδια με βίδες. (Και από τον τοίχο βγαίνουν 2 μόνο καλωδια)

Ο καινούριος που πήρα έχει 3 (1, 2 και L) είναι αλε ρετουρ μάλλον.

 Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως απλο;

Που θα βάλω τι; 

Ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από vins
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, vins είπε

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αντικαταστήσω τους παλιούς διακόπτες με νέους.

Ο παλιος μονος έχει 2 καλώδια με βίδες. (Και από τον τοίχο βγαίνουν 2 μόνο καλωδια)

Ο καινούριος που πήρα έχει 3 (1, 2 και L) είναι αλε ρετουρ μάλλον.

 Μπορώ να τον χρησιμοποιήσω ως απλο;

Που θα βάλω τι; 

Ευχαριστώ πολύ 

ναι λογικά μπορείς να χρησιμοποιησεις αλερετουρ ως απλο

το καλώδιο της φάσης θα το βάλεις στο L

και το 2ο καλώδιο όπου και να το βάλεις θα πρεπει να λειτουργεί

απλά θα έχει να κάνει αν ανοικτό φως θα είναι ανοικτο με το διακόπτη πατημένο  κάτω ή πάνω (νομίζω το τυπικό είναι κάτω).

είσαι σίγουρος όμως ότι είναι αλε ρετουρ

πολλοί διακόπτες έχουν κοινά πλαστικά μέρη

το ότι υπάρχουν δηλαδή τρύπες με νούμερα 1 και 2 μπορεί να μη σημαίνει κάτι

μπορεί απλά να εχει μια επαφή (λογικά η 1) και η άλη να μην παίζει κανένα ρόλο ή να είναι η 1 και 2 ουσιαστικά το ίδιο πράγμα (να είναι γεφυρωμένες)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DrLo είπε

ναι λογικά μπορείς να χρησιμοποιησεις αλερετουρ ως απλο

το καλώδιο της φάσης θα το βάλεις στο L

και το 2ο καλώδιο όπου και να το βάλεις θα πρεπει να λειτουργεί

απλά θα έχει να κάνει αν ανοικτό φως θα είναι ανοικτο με το διακόπτη πατημένο  κάτω ή πάνω (νομίζω το τυπικό είναι κάτω).

είσαι σίγουρος όμως ότι είναι αλε ρετουρ

πολλοί διακόπτες έχουν κοινά πλαστικά μέρη

το ότι υπάρχουν δηλαδή τρύπες με νούμερα 1 και 2 μπορεί να μη σημαίνει κάτι

μπορεί απλά να εχει μια επαφή (λογικά η 1) και η άλη να μην παίζει κανένα ρόλο ή να είναι η 1 και 2 ουσιαστικά το ίδιο πράγμα (να είναι γεφυρωμένες)

 

20200613_151328_resize_27.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα  βιντεάκι με κυβόλιθους που έχω τοποθετήσει στην αυλή του εξοχικού μου.

Είναι ένα άριστο υλικό τόσο σε ομορφιά όσο και πρακτικό για διαμόρφωση εξωτερικών χώρων.Η τοποθέτηση έγινε από μένα πράγμα το οποίο έκανα για πρώτη φορά φυσικά καθώς και όλες οι πρόσθετες εργασίες του.Δεν είναι δύσκολο.

Τους συγκεκριμένους τους αγόρασα σχεδόν τζάμπα 2-3 ευρώ το τετραγωνικό από γνωστό διότι ήταν διαλογής και επιστροφές - περισσεύματα.Με λίγη υπομονή και φαντασία γίνεται φοβερή δουλειά.😊 Και η ψησταριά δικό μου έργο είναι αλλά μου βγήκε λίγο στραπατσκλή γιατί ήταν η πρώτη κατασκευή μου με την ηλεκτροκόληση. Μπορείτε να γελάσετε όσο σας κάνει κέφιΠάντως κάνει φανταστικό ψήσιμο.:P

https://www.youtube.com/watch?v=7wJR8Il9d4U

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και ένα  βιντεάκι με κυβόλιθους που έχω τοποθετήσει στην αυλή του εξοχικού μου.

Είναι ένα άριστο υλικό τόσο σε ομορφιά όσο και πρακτικό για διαμόρφωση εξωτερικών χώρων.Η τοποθέτηση έγινε από μένα πράγμα το οποίο έκανα για πρώτη φορά φυσικά καθώς και όλες οι πρόσθετες εργασίες του.Δεν είναι δύσκολο.

Τους συγκεκριμένους τους αγόρασα σχεδόν τζάμπα 2-3 ευρώ το τετραγωνικό από γνωστό διότι ήταν διαλογής και επιστροφές - περισσεύματα.Με λίγη υπομονή και φαντασία γίνεται φοβερή δουλειά.😊 Και η ψησταριά δικό μου έργο είναι αλλά μου βγήκε λίγο στραπατσκλή γιατί ήταν η πρώτη κατασκευή μου με την ηλεκτροκόληση. Μπορείτε να γελάσετε όσο σας κάνει κέφιΠάντως κάνει φανταστικό ψήσιμο.:P

https://www.youtube.com/watch?v=7wJR8Il9d4U

Απορίες ψιλοάσχετου..

Από τους αρμούς δεν περνάει νερό προς τα κάτω; Η τοποθέτηση γίνεται με κόλα πλακιδίων π.χ. ή απλά βάζεις το ένα δίπλα στο άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vins είπε

20200613_151328_resize_27.jpg

OK,

Αλέ ρετούρ είναι

τη φάση στο L

και η επιστροφή δεν έχει σημασία 

αν την βάλεις στο 1 θα έχεις φως όταν είναι κλειστή η επαφή 1

αν την βάλεις στο 2 θα έχεις φως όταν είναι κλειστή η επαφή 2

Η "κενή" επαφή θα είναι απλά "live" (υπο τάση) όταν είναι κλειστό το φως

 

 

7 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και ένα  βιντεάκι με κυβόλιθους που έχω τοποθετήσει στην αυλή του εξοχικού μου.

Είναι ένα άριστο υλικό τόσο σε ομορφιά όσο και πρακτικό για διαμόρφωση εξωτερικών χώρων.Η τοποθέτηση έγινε από μένα πράγμα το οποίο έκανα για πρώτη φορά φυσικά καθώς και όλες οι πρόσθετες εργασίες του.Δεν είναι δύσκολο.

Τους συγκεκριμένους τους αγόρασα σχεδόν τζάμπα 2-3 ευρώ το τετραγωνικό από γνωστό διότι ήταν διαλογής και επιστροφές - περισσεύματα.Με λίγη υπομονή και φαντασία γίνεται φοβερή δουλειά.😊 Και η ψησταριά δικό μου έργο είναι αλλά μου βγήκε λίγο στραπατσκλή γιατί ήταν η πρώτη κατασκευή μου με την ηλεκτροκόληση. Μπορείτε να γελάσετε όσο σας κάνει κέφιΠάντως κάνει φανταστικό ψήσιμο.:P

https://www.youtube.com/watch?v=7wJR8Il9d4U

Πως και το youtube αποφάσισε τα εμφανίζει "auto-generated" κορεαάτικούς υπότιτλους σε ένα ελληνικό βίντεο μόνο με μουσική;

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Doubt είπε

Απορίες ψιλοάσχετου..

Από τους αρμούς δεν περνάει νερό προς τα κάτω; Η τοποθέτηση γίνεται με κόλα πλακιδίων π.χ. ή απλά βάζεις το ένα δίπλα στο άλλο;

Η τοποθέτηση γίνεται σε έδαφος (σε μένα χωμάτινο) που έχει διαμορφωθεί και στρωθεί με άμμο ώστε να είναι ίσιο.Σε άλλες περιπτώσεις όπως σε δρόμους π.χ. που τα πατάνε αυτοκίνητα για να μην βουλιάζει τότε ρίχνουν πρώτα μπετό και μετά πάνω από αυτό γίνεται η τοποθέτηση.Οι αρμοί γεμίζονται με ψιλή άμμο ποταμίσια και ναι περνάει νερό όσο μπορεί να περάσει μέσα από την άμμο.

Αυτό τα κάνει να είναι δροσερά σε σχέση με άλλα πλακάκια - πλάκες - ή μπετό.

Βγαίνουν σε διάφορα σχέδια και χρώματα και το πάχος κυμαίνεται από 7 μέχρι 10 εκατοστά.

 

47 λεπτά πριν, DrLo είπε

 

Πως και το youtube αποφάσισε τα εμφανίζει "auto-generated" κορεαάτικούς υπότιτλους σε ένα ελληνικό βίντεο μόνο με μουσική;

Μη μου πεις ότι το βλέπεις με κορεάτικους υπότιτλους.Θα τρελαθώ..:o Σε μένα κανονικά Ελληνικοί παίζουν.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Μη μου πεις ότι το βλέπεις με κορεάτικους υπότιτλους.Θα τρελαθώ..:o Σε μένα κανονικά Ελληνικοί παίζουν.

Δε λέω τους "ενσωματωμενους" υπότιλτους αλλά όταν το πατησα ξεκινησε με το "CC" ενεργοποιημένο με "Korean Auto Generated"

Capture.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνω ένα μπάνιο που το ύψος του είναι οριακό. Θα μπορούσα αντί για πλακάκι στο δάπεδο να βάλω πάτωμα βινυλίου;

Τσιμέντο έχει κάτω, χρειάζεται κάποια στεγανοποίηση πρώτα ή βάζω κόλλα και πάτωμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Φτιάχνω ένα μπάνιο που το ύψος του είναι οριακό. Θα μπορούσα αντί για πλακάκι στο δάπεδο να βάλω πάτωμα βινυλίου;

Τσιμέντο έχει κάτω, χρειάζεται κάποια στεγανοποίηση πρώτα ή βάζω κόλλα και πάτωμα; 

Μπορείς αλλά με τι κόλλα;;;;;;; Δεν θα περάσει από τις ραφές το νερό με τον καιρό και θα το σηκώσει;;;;; Δεν ξέρω τις αντοχές έχουν τα αυτοκόλητα που έχουν πάνω έτοιμη κόλλα και αν αυτή είναι αδιάβροχη.Ρώτησέ το εκεί που τα πουλάνε.Επίσης για να κολλήσουν σωστά πρέπει να γίνει καλή προεργασία στο δάπεδο να είναι τελείως λείο και μάλλον βαμμένο π.χ. με ακρυλικό πλαστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, zio10 είπε

Φτιάχνω ένα μπάνιο που το ύψος του είναι οριακό. Θα μπορούσα αντί για πλακάκι στο δάπεδο να βάλω πάτωμα βινυλίου;

Τσιμέντο έχει κάτω, χρειάζεται κάποια στεγανοποίηση πρώτα ή βάζω κόλλα και πάτωμα; 

Περνά ένα Χαλαζιακο αστάρι το εδαφος, άστο να τραβήξει, και μετά τοποθέτησε από πάνω ότι θέλεις να βάλεις. 

Καλημερα 

👍

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zio10 είπε

Φτιάχνω ένα μπάνιο που το ύψος του είναι οριακό. Θα μπορούσα αντί για πλακάκι στο δάπεδο να βάλω πάτωμα βινυλίου;

Τσιμέντο έχει κάτω, χρειάζεται κάποια στεγανοποίηση πρώτα ή βάζω κόλλα και πάτωμα; 

Εμένα δε μου φαίνεται καλή ιδέα.

Κάτι τέτοιο ίσως;

DULISOL-HYDRO.png

Κι αν αποτύχει στην τελική, δοκιμάζεις κάτι άλλο από πάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μαστόρια!

Θέλω να βάψω έναν εσωτερικό τοίχο που έχει κιτρινίσει και φουσκώσει το χρώμα του λόγω υγρασίας. Πρόκειται για υπόγεια κατοικία με ανεπαρκή αερισμό, που δεν το πολυβλέπει ο ήλιος και η υγρασία στον χώρο τον χειμώνα είναι αισθητή, αν και δουλεύουν αφυγραντήρας και καλοριφέρ. Μούχλα και μαύρες κηλίδες δεν υπάρχουν αλλά μόνο κιτρινίλες (δεν καπνίζω), σκασίματα και πλέον εμφανίστηκαν και κάτι περίεργες χοντρές φουσκάλες που δεν φαινονται να έχουν αέρα μέσα αλλά είναι σκληρές! Σε σημεία που έχει φύγει το χρώμα το χειμώνα έβλεπα ότι έπιανε και ένα λευκό χνούδι από την υγρασία

Πρόκειται για εσωτερικό τοίχο-χώρισμα, αρκετά παλιό, ξαναβαμμένο από τσαπατσούλη μπογιατζή πριν 4 χρόνια με αμφίβολου ποιότητας χρώματα και υπόστρωμα. Επίσης δεν περνάνε σωλήνες μέσα άρα φαντάζομαι το πρόβλημα είναι η γενικότερη υγρασία του αέρα και όχι κάποια διαρροή. 

Τωρα θέλω να ξύσω τον συγκεκριμένο τοίχο μόνος μου, να τον σπατουλάρω και να τον βάψω από την αρχή. Υπάρχει κάποιο ειδικό αστάρι, στοκος και χρώμα που να προτείνονται για την περίπτωση μου και να αντέξουν στο χρόνο? Ίσως κάτι που βάζουν στα μπάνια? IMG_20200208_150527_small.jpg.693dd95f2e44ca2f986f231a272bd6de.jpg
 
 

IMG_20200208_150325_small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...