Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημερα,

θέλω να αποξηλώσω μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου χωρίς να την καταστρέψω και προσπαθώ αρχικά να βγάλω το εσωτερικό πρεβάζι που κρύβει τον αρμό με τον τοίχο. Έχω βγάλει όλη την κόλλα με κοπίδι από παντού αλλά ενώ κουνιέται δεν βγαίνει, σαν να ειναι κάπως κουμπωμένο. Επίσης όπως το τράβαω φαίνεται από μέσα σαν να έχει μεταλλικό λαμάκι γύρω γύρω και το οποίο στην γωνία κρατάει ενωμένα τα δύο κομμάτια της γωνίας.Κατα την τοποθέτηση εκτός από κόλλα κάνουν και κάτι άλλο για να στερεωθεί? Θέλει κάποιον ειδικό τρόπο/ξεκούμπωμα για να βγει?

Εάν εξωτερικά είναι σαν την εικόνα πρέπει να βγάλεις τη λεπτή λωρίδα αλουμινίου πάνω την οποία είναι η κόκκινη γραμμή.Θα τη σηκώσεις σιγά - σιγά από την πάνω γωνία εκεί πού δείχνει το βέλος.Θα τραβήξεις με δύναμη και θα βγει.Από κάτω θα βρεις βίδες τις βγάζεις και από εκεί ξεκινάς να ξηλώνεις.

Προσοχή μπορεί οι βίδες που θα βρεις να θέλουν τετράγωνο κατσαβίδι.Τις χρησιμοποιούν οι αλουμινάδες. Πρέπει να βρεις αλλιώς δε βγαίνουν.

Το ίδιο είναι και από τη μέσα μεριά.

 

 

IMG_1322.JPG

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Καλημερα,

θέλω να αποξηλώσω μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου χωρίς να την καταστρέψω και προσπαθώ αρχικά να βγάλω το εσωτερικό πρεβάζι που κρύβει τον αρμό με τον τοίχο. Έχω βγάλει όλη την κόλλα με κοπίδι από παντού αλλά ενώ κουνιέται δεν βγαίνει, σαν να ειναι κάπως κουμπωμένο. Επίσης όπως το τράβαω φαίνεται από μέσα σαν να έχει μεταλλικό λαμάκι γύρω γύρω και το οποίο στην γωνία κρατάει ενωμένα τα δύο κομμάτια της γωνίας.Κατα την τοποθέτηση εκτός από κόλλα κάνουν και κάτι άλλο για να στερεωθεί? Θέλει κάποιον ειδικό τρόπο/ξεκούμπωμα για να βγει?

Τα μπασκιά στα κουφώματα αλουμινίου συνήθως είναι βιδωτά και όχι κουμπωτά. Αν το τραβήξεις δυνατά, πιθανότατα θα το καταστρέψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Τα μπασκιά στα κουφώματα αλουμινίου συνήθως είναι βιδωτά και όχι κουμπωτά. Αν το τραβήξεις δυνατά, πιθανότατα θα το καταστρέψεις.

Εσωτερικό είναι, δες παρακάτω και την φωτό. Γκουγκλαρα πάντως τη λέξη μπασκί (δεν ήξερα ότι λέγονται έτσι!) και είδα ότι κάποια είναι κουμπωτά και κάποια έχουν νανόβιδα. Που μπορεί να βιδώνει όμως? δεν βλέπω κάτι να ξεβιδώσω

IMG_20200619_122401.jpg.9fa8e94649eedb3a97024460c82e1d94.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολουθει χαζο-ερωτηση

Εφτιαξα μια σειρά ραφιών για να ανεβαίνουν οι γατες. Το μεγαλο ραφι ειναι γυρω στο 1.5 κιλο και τα μικρα κανενα 0.5 κιλα.

Τι βιδες να προτιμησω για να τα κρεμασω στον τοιχο; Τι μεγεθος;

Να βαλω στριφωνια;

Τι θα κρατησει καλυτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, katbo είπε

Εσωτερικό είναι, δες παρακάτω και την φωτό. Γκουγκλαρα πάντως τη λέξη μπασκί (δεν ήξερα ότι λέγονται έτσι!) και είδα ότι κάποια είναι κουμπωτά και κάποια έχουν νανόβιδα. Που μπορεί να βιδώνει όμως? δεν βλέπω κάτι να ξεβιδώσω

IMG_20200619_122401.jpg.9fa8e94649eedb3a97024460c82e1d94.jpg

Στα βιδωτά, η βίδα μπαίνει από το πλάι και δένει το μπασκί με την κάσα. Δεν μπορείς να την ξεβιδώσεις αν δεν βγει το κούφωμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν μπορείς να την ξεβιδώσεις αν δεν βγει το κούφωμα.

Χμμμμ, και αναρωτιέμαι τώρα πως θα βγάλω το κούφωμα χωρίς να βγει το μπασκί... Δεν βλέπω και τις βίδες για να βγάλω την κάσα, μάλλον θα είναι κάτω από το λάστιχο που σφραγίζει την πόρτα. Πίστευα ότι αν εβγαζα το μπασκί και έσκαβα λίγο τον τοίχο θα έβλεπα αν έχει βίδες και που είναι. Τώρα πρέπει να ξεκολλήσω και όλο το λάστιχο άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, papoys1 said:

Προσοχή μπορεί οι βίδες που θα βρεις να θέλουν τετράγωνο κατσαβίδι.Τις χρησιμοποιούν οι αλουμινάδες. Πρέπει να βρεις αλλιώς δε βγαίνουν.

Στις δικές μου τετράγωνες, έβαλα ίσιο κατσαβίδι και τις ξεβίδωσα. Βέβαια είναι παλιό κούφωμα αλουμινιου (κοντά 28 χρόνια), δε ξέρω αν έχει σχέση (π.χ. στη δύναμη που ήταν βιδωμένες, αν τις είχε ξεβιδώσει κάποιος πριν από εμένα και δεν τις βίδωσε με δύναμη μετά κτλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panostom είπε

ακολουθει χαζο-ερωτηση

Εφτιαξα μια σειρά ραφιών για να ανεβαίνουν οι γατες. Το μεγαλο ραφι ειναι γυρω στο 1.5 κιλο και τα μικρα κανενα 0.5 κιλα.

Τι βιδες να προτιμησω για να τα κρεμασω στον τοιχο; Τι μεγεθος;

Να βαλω στριφωνια;

Τι θα κρατησει καλυτερα;

Πρώτα βάλε φωτογραφία με τα ράφια να δούμε πως είναι, πόσο εξέχουν κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μεγαλο ειναι 30 πλάτος* 40 μηκος

και τα μικρα 20 πλατος *10 μηκος

15925731724801302581630.jpg

13 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Πρώτα βάλε φωτογραφία με τα ράφια να δούμε πως είναι, πόσο εξέχουν κλπ

 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άποψη χωρίς να την έχω δοκιμάσει (σε γατοστηρίγματα).

Βίδες με σιδερένια βύσματα/ουπατ;

Αυτές κάνουν και για τούβλινους τοίχους ή μόνο για μπετον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μια άποψη χωρίς να την έχω δοκιμάσει (σε γατοστηρίγματα).

Βίδες με σιδερένια βύσματα/ουπατ;

Αυτές κάνουν και για τούβλινους τοίχους ή μόνο για μπετον;

αν θυμαμαι καλα δεν κανουν για τουβλο διοτι το σπανε οπως ανοιγουν-διαστελλονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι είναι τα στριφώνια που αναφέρεις. Αλλά αν θέλεις να τα στερεώσεις κάπως και να μην φαίνονται, θα μπορούσες να τα βάλεις και με κρυφή βίδα.

Έχω την εντύπωση ότι με τέτοια έχουν στερεωθεί κάτι ράφια στο σπίτι μου (και στο πατρικό μου) και κρατάνε αρκετό βάρος.

Εξαρτάται αν περνάνε και στο πάχος του ξύλου που έχεις βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

το μεγαλο ειναι 30 πλάτος* 40 μηκος

και τα μικρα 20 πλατος *10 μηκος

15925731724801302581630.jpg

Αν κατάλαβα καλά στη πικ βλέπουμε το κάτω μέρος τους.

Οπότε θα στερεώνονται όπως στο κάτω σχήμα (με κόκκινο την όποια βίδα):

271879076_.jpg.46cddb67b3825bcc9a421280b154f024.jpg

Αν είναι όντως έτσι, τότε είναι πολύ λάθος σχεδιαστικά και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να κρατήσει κάτι παραπάνω από το δικό του βάρος, πόσο μάλλον μια γάτα που θα χοροπηδάει. Απλά θα κρεμάσει και θα σπάσει.

Νομίζω ότι έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

311875257_.jpg.ac439dc3c18339875eff248884a24267.jpg

Αυτό το σχέδιο θα βοηθήσει να υποστηρίζεται από πιο χαμηλά ώστε να μην μπορεί να κρεμάσει (κάνει μικρό μοχλό έτσι σε σχέση με πριν).

Το πορτοκαλί είναι ξύλο σαν βραχίονας για να στηρίζει τα άλλα ξύλα να μην διπλώσουν από το βάρος, στην ένωσή τους.

Από ούπα θα έβαζα δύο δεκάρια πλαστικά αλλά βαρέου τύπου (όχι τα μαύρα τα κλασσικά) και δύο στριφώνια οχτάρια και δεν θα πάει πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, ξερετε αν υπαρχουν βάσεις για υπερυψωση του ηλιακου? θελω να τον εχω 10 ποντους πιο ψηλά σε περίπτωση που βαλω μονωση στη ταράτσα μελλοντικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...