Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, koulkos είπε

Σκέφτομαι για αρχή να καλέσω επαγγελματία (πολιτικό μηχανικό;) για μια αυτοψία προκειμένου να επιβεβαιώσει αν υπάρχει κάποιο θέμα με την οίκηση, επειδή το ισόγειο εκμισθώνεται. Σε ποιες άλλες κινήσεις να προβώ για τον έλεγχο της οικίας; 

Φαντάζομαι θα σε καθοδηγήσει πιο σωστά ο επαγγελματίας (πολιτικός μηχανικός).

Ίσως να κάνεις και μια ερώτηση στην πολεοδομία του δήμου σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να νοικιάσω ένα σπίτι το οποίο έχει μωσαϊκό κάτω το οποίο δεν συμπαθώ . Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για τοποθέτηση laminate πατώματος χωρίς να τα ζητήσω από τον ιδιοκτήτη. Μπορώ να υποστηρίξω ότι σε περίπτωση που δεν το θέλει στο τέλος της μίσθωσης το ξηλώνω και του το παραδίδω όπως το είχε; Αποσο έχω διαβάσει εφόσον δεν μπουν κόλλες δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωσαϊκό.

Έχει κανείς εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Μπορώ να υποστηρίξω ότι σε περίπτωση που δεν το θέλει στο τέλος της μίσθωσης το ξηλώνω και του το παραδίδω όπως το είχε;

Πως θα το αφήσεις όπως το είχε; Πρέπει με το laminate να ανοίγουν όλες οι πόρτες κανονικά, οπότε πρέπει να κοπούν από κάτω. Και οι μπαλκονόπορτες και η πόρτα εισόδου...

Ή συμβιβάζεται ή βρίσκεις άλλο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να νοικιάσω ένα σπίτι το οποίο έχει μωσαϊκό κάτω το οποίο δεν συμπαθώ . Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για τοποθέτηση laminate πατώματος χωρίς να τα ζητήσω από τον ιδιοκτήτη. Μπορώ να υποστηρίξω ότι σε περίπτωση που δεν το θέλει στο τέλος της μίσθωσης το ξηλώνω και του το παραδίδω όπως το είχε; Αποσο έχω διαβάσει εφόσον δεν μπουν κόλλες δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωσαϊκό.

Έχει κανείς εμπειρία;

Δεν γίνεται να βάλεις laminate χωρίς να αλλάξεις κάποια πράγματα στο σπίτι .

Όπως είπαν παραπάνω πχ πιθανότατα θα πρέπει να κοπούν πόρτες.

Επίσης (εκτός αν το βάλεις χαλιά) θα χρειαστεί να κόψεις λίγο τα κουφώματα στις πόρτες κάτω κάτω και να κολλήσεις ή καρφώσεις σοβατεπι.

Θα πρέπει οπωσδήποτε να το συμφωνήσεις με τον ιδιοκτήτη και δε θα αξίζει τον κόπο να το βγάλεις στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πως θα το αφήσεις όπως το είχε; Πρέπει με το laminate να ανοίγουν όλες οι πόρτες κανονικά, οπότε πρέπει να κοπούν από κάτω. Και οι μπαλκονόπορτες και η πόρτα εισόδου...

Ή συμβιβάζεται ή βρίσκεις άλλο σπίτι.

Οι εσωτερικές ναι, οι μπαλκονόπορτες μάλλον όχι. Επίσης και η είσοδος, που ειδικά αν είναι θωρακισμένη, το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Οι εσωτερικές ναι, οι μπαλκονόπορτες μάλλον όχι. Επίσης και η είσοδος, που ειδικά αν είναι θωρακισμένη, το ξεχνάς.

Στην είσοδο δεκτό ότι δεν κόβεται. Μπορώ να αφήσω ένα τετράγωνο όσο το άνοιγμα της πόρτας όσο αντιαισθητικο και να είναι και να συμπληρώσω pvc εφόσον έχει μικρότερο πάχος ή κάποιο αυτοκόλλητο; ;

Δεν το μπορώ το μωσαϊκό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mouxaxa είπε

Στην είσοδο δεκτό ότι δεν κόβεται. Μπορώ να αφήσω ένα τετράγωνο όσο το άνοιγμα της πόρτας όσο αντιαισθητικο και να είναι και να συμπληρώσω pvc εφόσον έχει μικρότερο πάχος ή κάποιο αυτοκόλλητο; ;

Δεν το μπορώ το μωσαϊκό...

Θα είναι άσχημο αλλά εσύ το βλέπεις, όχι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mouxaxa είπε

Στην είσοδο δεκτό ότι δεν κόβεται. Μπορώ να αφήσω ένα τετράγωνο όσο το άνοιγμα της πόρτας όσο αντιαισθητικο και να είναι και να συμπληρώσω pvc εφόσον έχει μικρότερο πάχος ή κάποιο αυτοκόλλητο; ;

Δεν το μπορώ το μωσαϊκό...

Δυστυχώς είναι κομματάκι δύσκολο αυτό που ψάχνεις-θέλεις.
Υπάρχουν τα πατώματα pvc Που είναι πιο λεπτά αλλά είναι αυτοκόλλητα Όποτε αφενός βγάζοντας τα θα χαραμιστούνε και αφετέρου ίσως μένει κάποιο σημάδι. 
 

δες εάν σε παίρνει να σηκώσεις κανένα πόντο τις πόρτες Με ροδέλες στους μεντεσεδες - ειδικά η θωρακισμένη συνήθως έχει κάποιο περιθώριο να σηκωθεί. 
 

εαν ο ιδιοκτήτης δε προτίθεται να κάνει αυτή την ανακαίνιση με δικό του κόστος δες καλύτερα κάτι άλλο (ή μπορείς να του πεις να αγοράσει αυτός τα υλικά και εσυ να «αναλάβεις Οικονομικά» την τοποθέτηση κ να τη κανείς μόνος σου δεν είναι δύσκολο). Λαμινειτ με 6€ το μέτρο παίρνεις κάτι αποδεκτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, mouxaxa είπε

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να νοικιάσω ένα σπίτι το οποίο έχει μωσαϊκό κάτω το οποίο δεν συμπαθώ . Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω για τοποθέτηση laminate πατώματος χωρίς να τα ζητήσω από τον ιδιοκτήτη. Μπορώ να υποστηρίξω ότι σε περίπτωση που δεν το θέλει στο τέλος της μίσθωσης το ξηλώνω και του το παραδίδω όπως το είχε; Αποσο έχω διαβάσει εφόσον δεν μπουν κόλλες δεν υπάρχει πρόβλημα για το μωσαϊκό.

Έχει κανείς εμπειρία;

Πληροφοριακά υπάρχει και το συγκεκριμένο αυτοκόλητο πάτωμα  βινυλίου  που το είχαμε συζητήσει και με το Zio10 κάποια άλλη στιγμή αυτός το ήθελε για μπάνιο αλλά με νερά δεν θα ήταν κατάλληλο. Δεν το έχω δει πουθενά αλλά μπορείς να ρωτήσεις.Λέει ότι έχει πάχος 1,2 χιλιοστά και στο μωσαικό θα κολλάει τέλεια γιατί είναι λείο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Πληροφοριακά υπάρχει και το συγκεκριμένο αυτοκόλητο πάτωμα  βινυλίου  που το είχαμε συζητήσει και με το Zio10 κάποια άλλη στιγμή αυτός το ήθελε για μπάνιο αλλά με νερά δεν θα ήταν κατάλληλο. Δεν το έχω δει πουθενά αλλά μπορείς να ρωτήσεις.Λέει ότι έχει πάχος 1,2 χιλιοστά και στο μωσαικό θα κολλάει τέλεια γιατί είναι λείο.

Που το βρήκες αυτό στην Ελλάδα;

Η παρουσίαση και οι οδηγίες είναι (Google translate) για τα πανηγύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mouxaxa είπε

Στην είσοδο δεκτό ότι δεν κόβεται. Μπορώ να αφήσω ένα τετράγωνο όσο το άνοιγμα της πόρτας όσο αντιαισθητικο και να είναι και να συμπληρώσω pvc εφόσον έχει μικρότερο πάχος ή κάποιο αυτοκόλλητο; ;

Δεν το μπορώ το μωσαϊκό...

Στα σοβατεπι τι θα κάνεις?

θα τα αφήσεις έτσι ? 

Υπάρχουν σοβατεπί που μπάινουν "πάνω" από το κανονικό , σαν γάμα, αλλά 

1. είναι ακριβά

2. θα είναι ογκώδη

3. Κάπως πρέεπι να τα στερεώσεις/κολλήσεις ... (άρα θα κάνεις κάποια "ζημιά" στα μόνιμα σοβατεπι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Έτσι από περιέργεια δεν σ' αρέσει γενικώς το μωσαϊκό ή το συγκεκριμένο είναι χάλια;

Δεν μου αρέσει το μωσαϊκό γενικά στο μάτι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

θέλω να αποξηλώσω μια μπαλκονόπορτα αλουμινίου χωρίς να την καταστρέψω και προσπαθώ αρχικά να βγάλω το εσωτερικό πρεβάζι που κρύβει τον αρμό με τον τοίχο. Έχω βγάλει όλη την κόλλα με κοπίδι από παντού αλλά ενώ κουνιέται δεν βγαίνει, σαν να ειναι κάπως κουμπωμένο. Επίσης όπως το τράβαω φαίνεται από μέσα σαν να έχει μεταλλικό λαμάκι γύρω γύρω και το οποίο στην γωνία κρατάει ενωμένα τα δύο κομμάτια της γωνίας.Κατα την τοποθέτηση εκτός από κόλλα κάνουν και κάτι άλλο για να στερεωθεί? Θέλει κάποιον ειδικό τρόπο/ξεκούμπωμα για να βγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...