Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, Shyn είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια. Δυστυχως δεν γνωριζω καθολου απο τιμες. Αρχικα μου ειχε πει 5500 αλλ κατεβηκε στα 4500. Πιο κατω δεν το καταβαζει με τιποτα. Ισως λογω γεωμορφολογιας ? Πεφτουν χωματα απο την μια πλευρα και ειναι και κατηφορα. 

δεν αποκλείεται... σκεψου ότι χονδρικα παει για οριζόντια μπετά (πλάκα) περιπου 250-300/τμ το συνολικό ποσό (ξυλοτυπος μπετα πρεσσα δονηση σιδερα) και περιπου 110-150 το τρέχον μετρο για περίφραξη με εμφανή (όχι απλό ξυλο γιατι μετα θα θέλει εξτρα και σοβατισμα και καθε τρεις και λιγο θα σκαει-ξαναθέλει μερεμετια). Παρε κι άλλες προσφορές αλλα κάπου εκει είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Αν βάψω τοίχο ντουζιέρας με αντιμουχλικό χρώμα θα έχω θέμα; Αντέχει το νερό; Και κάθε 1-2 χρόνια το βάφω πάλι. Αντι για πλακάκια δηλαδή.

Σκετος τοιχος ειναι λιγο ασυνήθιστο δε ξερω ποσο θα αντεξει.

27 λεπτά πριν, paylidis είπε

δεν αποκλείεται... σκεψου ότι χονδρικα παει για οριζόντια μπετά (πλάκα) περιπου 250-300/τμ το συνολικό ποσό (ξυλοτυπος μπετα πρεσσα δονηση σιδερα) και περιπου 110-150 το τρέχον μετρο για περίφραξη με εμφανή (όχι απλό ξυλο γιατι μετα θα θέλει εξτρα και σοβατισμα και καθε τρεις και λιγο θα σκαει-ξαναθέλει μερεμετια). Παρε κι άλλες προσφορές αλλα κάπου εκει είναι...

Για πιο λογο να σκάει;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σκετος τοιχος ειναι λιγο ασυνήθιστο δε ξερω ποσο θα αντεξει.

Για πιο λογο να σκάει;

O σοβας ακομα και αν γινει απο καλο μαστορα εχει καποια δεδομενα χρονια ζωής και επειδη η περιφραξη ειναι σε επαφή με το εδαφος + νερα ειναι πιο ευαισθητη για φθορα... ΕΙδικα με τους καινουργιουσ ψευτικους μαρμαροσοβαδες δε μπορεις να περιμενεις πολλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paylidis είπε

O σοβας ακομα και αν γινει απο καλο μαστορα εχει καποια δεδομενα χρονια ζωής και επειδη η περιφραξη ειναι σε επαφή με το εδαφος + νερα ειναι πιο ευαισθητη για φθορα... ΕΙδικα με τους καινουργιουσ ψευτικους μαρμαροσοβαδες δε μπορεις να περιμενεις πολλα...

Προτείνεις να βαφτεί δηλαδή απλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Προτείνεις να βαφτεί δηλαδή απλα; 

Εαν ειναι "εμφανες μπετο" και ειναι καθως πρεπει ναι με το καταλληλο χρωμα θα ειναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

δεν αποκλείεται... σκεψου ότι χονδρικα παει για οριζόντια μπετά (πλάκα) περιπου 250-300/τμ το συνολικό ποσό (ξυλοτυπος μπετα πρεσσα δονηση σιδερα) και περιπου 110-150 το τρέχον μετρο για περίφραξη με εμφανή (όχι απλό ξυλο γιατι μετα θα θέλει εξτρα και σοβατισμα και καθε τρεις και λιγο θα σκαει-ξαναθέλει μερεμετια). Παρε κι άλλες προσφορές αλλα κάπου εκει είναι...

Θα παρω προσφορες και απο αλλους αλλα οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Επισης εχω δει διαφορες δουλειες του και εχει ωραιο αποτελεσμα. 

 

Σκεφτομουν αργοτερα να την επενδυσω εξωτερικα με πετρα καρυστου, αλλα δεν εχω κοιταξει καθολου κοστος. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Shyn είπε

Θα παρω προσφορες και απο αλλους αλλα οι επιλογες ειναι περιορισμενες. Επισης εχω δει διαφορες δουλειες τους και εχει ωραιο αποτελεσμα. 

Σκεφτομουν αργοτερα να την επενδυσω εξωτερικα με πετρα καρυστου, αλλα δεν εχω κοιταξει καθολου κοστος. 

υπολογιζε 15-20€ το μετρο υλικο+τοποθετηση για φθηνή πλακα (για ακριβη φτανεις εως και 35 συνολο το μετρο).........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

υπολογιζε 15-20€ το μετρο υλικο+τοποθετηση για φθηνή πλακα (για ακριβη φτανεις εως και 35 συνολο το μετρο).........

 

Καλουτσικη τιμη. Υπολογιζα πολυ περισσοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shyn είπε

Καλουτσικη τιμη. Υπολογιζα πολυ περισσοτερα!

προφανως μιλαμε χωρις φπα και χωρις τα τσιμεντα αμμο, μονο πετρα κ τοποθετηση... τα τσιμεντα δε μπορεις να τα υπολογίσεις ακριβως στις περισσότερες περιπτωσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εαν ειναι "εμφανες μπετο" και ειναι καθως πρεπει ναι με το καταλληλο χρωμα θα ειναι μια χαρά

Πολλες εταιρίες βγαζουν και προιοντα για λεπτη στρωση για φινιρισμα. Δε ξερω βεβαια ποσο αντεχει. Στη πραξη παντως δεν εχω δει πολλα εμφανη να ειναι ωραια.. επισης εχω δει σοβατισμενες μαντρες 20 χρονια και ειναι μια χαρα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Πολλες εταιρίες βγαζουν και προιοντα για λεπτη στρωση για φινιρισμα. Δε ξερω βεβαια ποσο αντεχει. Στη πραξη παντως δεν εχω δει πολλα εμφανη να ειναι ωραια.. επισης εχω δει σοβατισμενες μαντρες 20 χρονια και ειναι μια χαρα

εξαρταται απο πολλα, κυριως απο το μαστορα αλλα και το κλιμα... 

οι πι οομορφες περιφραξεις που εχω δει ειναι με εμφανη μπετά που φαινονται σα να ειναι γυαλι αν δεν ειναι γυφτος ο μαστορας και εχει σωστη ξυλεια... με ενα τριψιμο, στοκαρισμα σε τυχον κενα και βαψιμο ειναι αψογη και δε θελει τιποτα περαιτερω για συντηρηση για δεκαετίες. Ομοιως εχω δεί αψογες σοβατισμένες αλλα τις περισσοτερες φορες οι σοβατισμένες ειναι τραγικα φτιαγμενες και σκάνε στα 4-5-6 χρονια ειδικ ασε περιοχες με κρυο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, paylidis είπε

εξαρταται απο πολλα, κυριως απο το μαστορα αλλα και το κλιμα... 

οι πι οομορφες περιφραξεις που εχω δει ειναι με εμφανη μπετά που φαινονται σα να ειναι γυαλι αν δεν ειναι γυφτος ο μαστορας και εχει σωστη ξυλεια... με ενα τριψιμο, στοκαρισμα σε τυχον κενα και βαψιμο ειναι αψογη και δε θελει τιποτα περαιτερω για συντηρηση για δεκαετίες. Ομοιως εχω δεί αψογες σοβατισμένες αλλα τις περισσοτερες φορες οι σοβατισμένες ειναι τραγικα φτιαγμενες και σκάνε στα 4-5-6 χρονια ειδικ ασε περιοχες με κρυο ...

Γυαλι ειπε θα μου την κανει. Λεει ειναι διαφημιση γιαυτον το σημειο οποτε θελει να βγαλει καλη δουλεια! Θα στειλω εντυπωσεις οταν τελειωσει! Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Shyn είπε

Γυαλι ειπε θα μου την κανει. Λεει ειναι διαφημιση γιαυτον το σημειο οποτε θελει να βγαλει καλη δουλεια! Θα στειλω εντυπωσεις οταν τελειωσει! Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια!

Να βάλεις και φώτο να δούμε αν είπε αλήθεια ότι θα την κάνει γυαλί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, paylidis είπε

O σοβας ακομα και αν γινει απο καλο μαστορα εχει καποια δεδομενα χρονια ζωής και επειδη η περιφραξη ειναι σε επαφή με το εδαφος + νερα ειναι πιο ευαισθητη για φθορα... ΕΙδικα με τους καινουργιουσ ψευτικους μαρμαροσοβαδες δε μπορεις να περιμενεις πολλα...

Καλησπερα, μιας και αναφερθηκαν οι "νεοι " ετοιμοι σοβαδες που κυριαρχουν στο εμποριο τα τελευταια χρονια, απο την εμπειρια σου ποια μαρκα θα προτεινες ;

Οχι για ειδικες εφαρμογες, σοβατισμα σε εσωτερικο τοιχο και σε εξωτερικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...