Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Υπάρχουν γωνίες που θα μπορούσαν να μπουν ανάποδα, π.χ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

2855.jpg

  Απόκρυψη περιεχομένων

580103.0007_2.jpg

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ανάποδα, αλλά στην περίπτωση του φίλου μια πχ τέτοια γωνία βαρέου τύπου θα έλυνε το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να ξαναφτιάξει τα ξύλα. Απλά βάζοντάς την από κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, katbo είπε

Χμμμμ, και αναρωτιέμαι τώρα πως θα βγάλω το κούφωμα χωρίς να βγει το μπασκί... Δεν βλέπω και τις βίδες για να βγάλω την κάσα, μάλλον θα είναι κάτω από το λάστιχο που σφραγίζει την πόρτα. Πίστευα ότι αν εβγαζα το μπασκί και έσκαβα λίγο τον τοίχο θα έβλεπα αν έχει βίδες και που είναι. Τώρα πρέπει να ξεκολλήσω και όλο το λάστιχο άραγε?

Βγάζεις το λάστιχο, ξεβιδώνεις τις βίδες, κόβεις από έξω τις σιλικόνες και σιγά-σιγά προσπαθείς να το βγάλεις προς τα μέσα. Εννοείται ότι πρώτα έχεις βγάλει τα φύλλα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να τοποθετήσω θερμομόνωση κάτω από κεραμοσκεπή που είναι φτιαγμένη σε πλάκα. Υπάρχει κάτι καλύτερο -και εύκολο να δουλευτεί- από πετροβάμβακα 5 εκατοστών;

Πρόκειται για μικρό τμήμα 7 τ.μ. που επειδή παρουσιάστηκε υγρασία στο ταβάνι θα βγάλω κεραμίδια για να το ψάξω. Με αφορμή την επέμβαση στην κεραμοσκεπή, σκέφτομαι να ρίξω και κάτι μονωτικό από κάτω για να βελτιώσει την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Βγάζεις το λάστιχο, ξεβιδώνεις τις βίδες, κόβεις από έξω τις σιλικόνες και σιγά-σιγά προσπαθείς να το βγάλεις προς τα μέσα. Εννοείται ότι πρώτα έχεις βγάλει τα φύλλα.

Ακριβώς έτσι!  Μόλις βγήκε χωρίς ιδιαίτερο κόπο και μάλιστα αγρατζούνιστο, έτοιμο να μπει σε αγγελία για πούλημα! Ευχαριστώ guys!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ανάποδα, αλλά στην περίπτωση του φίλου μια πχ τέτοια γωνία βαρέου τύπου θα έλυνε το πρόβλημα χωρίς να χρειαστεί να ξαναφτιάξει τα ξύλα. Απλά βάζοντάς την από κάτω

Σωστό...

Μια τέτοια στο κέντρο για να κρατάει το βάρος (για γάτες μιλάμε, όχι τίποτα θηρία) και 2 μικρές αριστερά-δεξιά για να ισορροπεί.

Όταν ολοκληρωθεί θέλουμε φωτό εν λειτουργία.

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Σωστό...

Μια τέτοια στο κέντρο για να κρατάει το βάρος (για γάτες μιλάμε, όχι τίποτα θηρία) και 2 μικρές αριστερά-δεξιά για να ισορροπεί.

Όταν ολοκληρωθεί θέλουμε φωτό εν λειτουργία.

😋

ποιά γατα

σιγά μη βάλεις τέτοια για γατα

σε δυο τέτοιες (αλλά 350mm αντί 300) , με 3 8ρες βίδες σε ουπα στο τοίχο στήριζα κάποια εποχή μια βιλβιοθήκη ραφιέρα 2m x 55cm  με καμιά 100ρια βιλια, ντοσιές κλπ καμιά 150ρια κιλά σύνολο

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, DrLo said:

ποιά γατα

σιγά μη βάλεις τέτοια για γατα

σε δυο τέτοιες (αλλά 350mm αντί 300) , με 3 8ρες βίδες σε ουπα στο τοίχο στήριζα κάποια εποχή μια βιλβιοθήκη ραφιέρα 2m x 55cm  με καμιά 100ρια βιλια, ντοσιές κλπ καμιά 150ρια κιλά σύνολο

Εγώ ετοιμάζομαι για παρόμοια περίπτωση (μικρότερο ράφι) 100x30x3 μασιφ ξύλο. Θα στερεωθεί σε τοίχο από μπετον (με 2 κρυφές βίδες) και πάνω θα βάλω πιάτα. Ε ρε γλέντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αν κατάλαβα καλά στη πικ βλέπουμε το κάτω μέρος τους.

Οπότε θα στερεώνονται όπως στο κάτω σχήμα (με κόκκινο την όποια βίδα):

271879076_.jpg.46cddb67b3825bcc9a421280b154f024.jpg

Αν είναι όντως έτσι, τότε είναι πολύ λάθος σχεδιαστικά και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να κρατήσει κάτι παραπάνω από το δικό του βάρος, πόσο μάλλον μια γάτα που θα χοροπηδάει. Απλά θα κρεμάσει και θα σπάσει.

Νομίζω ότι έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

311875257_.jpg.ac439dc3c18339875eff248884a24267.jpg

Αυτό το σχέδιο θα βοηθήσει να υποστηρίζεται από πιο χαμηλά ώστε να μην μπορεί να κρεμάσει (κάνει μικρό μοχλό έτσι σε σχέση με πριν).

Το πορτοκαλί είναι ξύλο σαν βραχίονας για να στηρίζει τα άλλα ξύλα να μην διπλώσουν από το βάρος, στην ένωσή τους.

Από ούπα θα έβαζα δύο δεκάρια πλαστικά αλλά βαρέου τύπου (όχι τα μαύρα τα κλασσικά) και δύο στριφώνια οχτάρια και δεν θα πάει πουθενά

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

Πράγματι αυτά τα 2 σχέδια είχα ετοιμάσει κι εγώ αλλά ξεκίνησα φτιάχνοντας το πιο εύκολο για να δω την αντοχή του και αν χρειάζεται παραπάνω στήριξη (το βραχίονα που εννοείς θα τον κάνω με τριγωνικό ξύλο). 

Θα τα τοποθετήσω σύμφωνα με την πρόταση σου για δοκιμή και θα φτιάξω και το 2ο σχέδιο. Προσπαθώ να βγάλω πατρόν για να γίνεται η κατασκευή μόνο με ένα κομμάτι ξύλου 40*40

Αλλά φοβάμαι πως με τη σεγα δε θα βγάλω σωστά τις κοπές, και περιμενω να παρω το δισκοπριονο σε λίγο καιρό

 

1592636631437301381059.jpg

Οπότε θα βγαίνουν 2 τριγωνικά στηρίγματα, τα οποία θα πατάνε πίσω στο παραλληλόγραμμο ξύλο, το οποίο θα έχει στην πάνω και κάτω μεριά τη θέση για βίδες. Άρα συνολικά 4 βίδες στον τοίχο και 2 στηρίγματα. Αυτό σίγουρα θα είναι τέρμα σταθερό και αξιόπιστο

16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Αν κατάλαβα καλά στη πικ βλέπουμε το κάτω μέρος τους.

Οπότε θα στερεώνονται όπως στο κάτω σχήμα (με κόκκινο την όποια βίδα):

271879076_.jpg.46cddb67b3825bcc9a421280b154f024.jpg

Αν είναι όντως έτσι, τότε είναι πολύ λάθος σχεδιαστικά και δεν πιστεύω ότι πρόκειται να κρατήσει κάτι παραπάνω από το δικό του βάρος, πόσο μάλλον μια γάτα που θα χοροπηδάει. Απλά θα κρεμάσει και θα σπάσει.

Νομίζω ότι έπρεπε να είναι κάπως έτσι:

311875257_.jpg.ac439dc3c18339875eff248884a24267.jpg

Αυτό το σχέδιο θα βοηθήσει να υποστηρίζεται από πιο χαμηλά ώστε να μην μπορεί να κρεμάσει (κάνει μικρό μοχλό έτσι σε σχέση με πριν).

Το πορτοκαλί είναι ξύλο σαν βραχίονας για να στηρίζει τα άλλα ξύλα να μην διπλώσουν από το βάρος, στην ένωσή τους.

Από ούπα θα έβαζα δύο δεκάρια πλαστικά αλλά βαρέου τύπου (όχι τα μαύρα τα κλασσικά) και δύο στριφώνια οχτάρια και δεν θα πάει πουθενά

 

16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

 

 

 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια - καθοδήγηση σε ένα θέμα, να ξέρω λίγο πως να ξεκινήσω.

Μένω σε διαμέρισμα του 80, ιδιόκτητο αλλά ανακαινισμένο 4ος όροφος. Θέρμανση κεντρική με καυστήρα του 80 όμως,αλλά κεντρική για 3 διαμερίσματα, γιατί όλα τα από κάτω είναι μαγαζί κ έχουν άλλο καυστήρα. Άρα ανάβει το καλοριφέρ με πετρέλαιο κ ανέβουν 3 σπίτια. 

Πρίν κάνα μήνα, ούτε, πέρασε φυσικό αέριο. Θέλω να βάλω εχω καταλάβει ότι σε κάθε περίπτωση συμφέρει από το πετρέλαιο. Θέλω να είμαι μόνος κ να το κάνω μέχρι το πρωί στους 20 βαθμούς ας πούμε για τα παιδιά κλπ. Έχουμε βάλει ένα σύστημα της Siemens που με κεφαλές σε κάθε σώμα, ανάβεις μόνο τα σώματα που θες. Έτσι κάναμε σοβαρή οικονομία, αλλά κ πάλι ένα 500 κάθε χειμώνα το δίνω.

Πήρα ένα γνωστό και καταλήξαμε αν αλλάξουμε τον κεντρικό καυστήρα-λεβητα πάει με σωληνώσεις από το δρόμο στον ακάλυπτο κλπ 3 με 4 χιλιάρικα. Αλλά η βλακεία είναι ότι μπαίνει ένας μετρητής κ πάμε πάλι με κοινόχρηστα κλπ. Αλλά το κοστος εγκατάστασης δια τρία όμως.

Αν αυτονομηθω και βάλω δικό μου λέβητα στο μπαλκόνι, ψηφιακό θερμοστάτη με wifi,  θέλω νέες σωληνώσεις για τα σώματα αφού δεν εχω αυτόνομη. Κόστος 3 με 4 χιλιάρικα μόνος μου. Αλλά μετά αυτόνομος με το μετρητή μου να καίω όσο θέλω κλπ.

Επίσης από Σεπτέμβρη λένε για νέο κ τελευταίο εξοικονομώ κατ οίκον,όπου μπορώ να ενταχθω προφανώς,αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με καθοδηγήσει έτσι με 5 κουβέντες αν ξέρει; Τόσο για το καυστήρα όσο κ για το εξοικονομώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

 

Επεξ/σία από Skatzivas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα την βοήθεια - καθοδήγηση σε ένα θέμα, να ξέρω λίγο πως να ξεκινήσω.

Μένω σε διαμέρισμα του 80, ιδιόκτητο αλλά ανακαινισμένο 4ος όροφος. Θέρμανση κεντρική με καυστήρα του 80 όμως,αλλά κεντρική για 3 διαμερίσματα, γιατί όλα τα από κάτω είναι μαγαζί κ έχουν άλλο καυστήρα. Άρα ανάβει το καλοριφέρ με πετρέλαιο κ ανέβουν 3 σπίτια. 

Πρίν κάνα μήνα, ούτε, πέρασε φυσικό αέριο. Θέλω να βάλω εχω καταλάβει ότι σε κάθε περίπτωση συμφέρει από το πετρέλαιο. Θέλω να είμαι μόνος κ να το κάνω μέχρι το πρωί στους 20 βαθμούς ας πούμε για τα παιδιά κλπ. Έχουμε βάλει ένα σύστημα της Siemens που με κεφαλές σε κάθε σώμα, ανάβεις μόνο τα σώματα που θες. Έτσι κάναμε σοβαρή οικονομία, αλλά κ πάλι ένα 500 κάθε χειμώνα το δίνω.

Πήρα ένα γνωστό και καταλήξαμε αν αλλάξουμε τον κεντρικό καυστήρα-λεβητα πάει με σωληνώσεις από το δρόμο στον ακάλυπτο κλπ 3 με 4 χιλιάρικα. Αλλά η βλακεία είναι ότι μπαίνει ένας μετρητής κ πάμε πάλι με κοινόχρηστα κλπ. Αλλά το κοστος εγκατάστασης δια τρία όμως.

Αν αυτονομηθω και βάλω δικό μου λέβητα στο μπαλκόνι, ψηφιακό θερμοστάτη με wifi,  θέλω νέες σωληνώσεις για τα σώματα αφού δεν εχω αυτόνομη. Κόστος 3 με 4 χιλιάρικα μόνος μου. Αλλά μετά αυτόνομος με το μετρητή μου να καίω όσο θέλω κλπ.

Επίσης από Σεπτέμβρη λένε για νέο κ τελευταίο εξοικονομώ κατ οίκον,όπου μπορώ να ενταχθω προφανώς,αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με καθοδηγήσει έτσι με 5 κουβέντες αν ξέρει; Τόσο για το καυστήρα όσο κ για το εξοικονομώ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Σε ποια πόλη όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μήπως να σκεφτείς αντλία θερμότητας για την αυτονομία σου;

Δεν το γνωρίζω φίλε μου για αυτό είπα πάρω καμιά γνώμη από εδώ κ μετά να πάω σε μηχανικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βιομηχανικά πλαστικά που είναι αρκετά σκληρά και βγαίνουν σε φύλλα/πλάκες και δουλεύονται με παρόμοιο τρόπο με το ξύλο, αλλά κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιο ακριβό από το ξύλο.

Ανάλογα και για τι χρήση το θες βέβαια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...