Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Υπάρχουν βιομηχανικά πλαστικά που είναι αρκετά σκληρά και βγαίνουν σε φύλλα/πλάκες και δουλεύονται με παρόμοιο τρόπο με το ξύλο, αλλά κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιο ακριβό από το ξύλο.

Ανάλογα και για τι χρήση το θες βέβαια

Ένα μικρό κουτί θέλω για το  ηλεκτρικό ποδήλατοω μέσα τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χμμ το πλαστικό δεν ξέρω αν θα κολλήσει με κόλλα αποτελεσματικά. Έχω δει να κολλάνε πλεξιγκλάς αλλά δεν ξέρω για τα άλλα.

Επειδή είναι μικρό το κουτί, αν έβαζες φύλλο πάχους πχ 5mm δεν έχεις χώρο να βάλεις βίδες οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς θα μπορούσες να το στερεώσεις

Θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως βρεις κάποιο έτοιμο κουτί που να ταιριάζει στις διαστάσεις σου από κίνα ίσως ή αν τύχει από κανα ικεα κλπ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα και καλή βδομάδα. μόλις τελείωσα τη μόνωση της ταράτσας μου και περάστηκε πάνω πλακάκι με εποξειδικούς αρμούς. το συνεργείο καθάρισε τα χοντρά αλλά έχουν μείνει θαμπάδες πάνω στα πλακάκια μάλλον από υπολείμματα εποξειδικού που μόνο με ψιλό σύρμα μπόρεσα να τις βγάλω. επειδή έχει εμβαδό 105 τμ μέτρα έχετε καμιά λύση να με διευκολύνει. κάποιο ηλεκτρικό εργαλείο ίσως; όξινα καθαριστικά απαγορεύονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 

Σε μια καινουρια τηλεοραση βιδωσα μια βαση απο πισω, και τελικα δε με καλυπτει και πρεπει να βαλω αλλη.

Το θεμα ειναι οτι η μια βιδα γυρναει συνεχως και δεν ξεβιδωνει, γυρναει με μετρια δυσκολια αλλα δε βγαινει.

μαλλον εχει πιασει και το κατω μερος (αποστατης λεγεται αν δεν κανω λαθος).

Το μονο που σκεφτομαι ειναι να βγαλω ολο το πισω πλαστικο της τηλεορασης, να πιασω τον αποστατη με ενα μυτοτσιμπιδο και να την ξεβιδωσω, αλλα ειναι καινουρια και δε θελω να ρισκαρω την εγγυηση.

Σημειωτεον οτι με τοσες στροφες που τις εχω κανει, εχουν χαλασει ελαφρως οι βολτες, κι αν συνεχισω θα χαλασουν τελειως.

Διαβασα για λυση με  ψιλό τρυπάνι (μικρότερο απ την διάμετρο της βίδας), αλλα φοβαμαι μην κανω χειροτερη ζημια στην τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λύση" με το ψιλό τρυπάνι είναι για βίδα που έχει σπάσει μέσα στην τρύπα και δεν έχει κεφάλι ώστε να μπορέσεις να την ξεβιδώσεις.

Στην περίπτωση σου φαντάζομαι δεν ισχύει αυτό.. 

Δοκίμασε να πάρεις κάτι για να κάνεις μοχλό,ένα μεγάλο κατσαβίδι ας πούμε,βάλτο κάτω από το σίδερο,δίπλα στη βίδα ώστε να τη σπρωχνεις προς τα εξω και ταυτόχρονα να την ξεβιδώνεις σιγά σιγά.

Κάποια στιγμή θα "αρπαξει" πάσο και θα βγει,φυσικά την συγκεκριμένη τρύπα την ξεχνάς κιόλας μετά :( 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisa είπε

Η "λύση" με το ψιλό τρυπάνι είναι για βίδα που έχει σπάσει μέσα στην τρύπα και δεν έχει κεφάλι ώστε να μπορέσεις να την ξεβιδώσεις.

Στην περίπτωση σου φαντάζομαι δεν ισχύει αυτό.. 

Δοκίμασε να πάρεις κάτι για να κάνεις μοχλό,ένα μεγάλο κατσαβίδι ας πούμε,βάλτο κάτω από το σίδερο,δίπλα στη βίδα ώστε να τη σπρωχνεις προς τα εξω και ταυτόχρονα να την ξεβιδώνεις σιγά σιγά.

Κάποια στιγμή θα "αρπαξει" πάσο και θα βγει,φυσικά την συγκεκριμένη τρύπα την ξεχνάς κιόλας μετά :( 

Το ειχα δοκιμασει αυτο, τραβωντας τη βαση προς τα πανω και ξεβιδωνοντας, αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, parmenidis είπε

Το ειχα δοκιμασει αυτο, τραβωντας τη βαση προς τα πανω και ξεβιδωνοντας, αλλα δεν ειχε αποτελεσμα.

Άρα πας για άνοιγμα του καπακιού πίσω δυστυχώς..

Διευκρίνηση , θεωρείς οτι την εσφιξες πολύ και έχει αρπάξει το πάσο και δεν ξεβιδώνει ή οτι έχει ξεκολλήσει το παξιμάδι απο μέσα και γυρνάει μαζί με τη βίδα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κανεις να μου προτεινει οικονομικο και καλο ελαιοχρωματιστη για αθηνα? το διαμερισμα ειναι 56 τ.μ εχουν αλλαχθει τα παραθυρα που ηταν με ρολο οποτε το πανω μερος εχει μερεμετι τωρα,2 πορτες ξυλινες εσωτερικες δωματιων και μια ντουλαπα ρουχων ξυλινη. ποσο κοστιζει λετε περιπου? 400 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisa είπε

Άρα πας για άνοιγμα του καπακιού πίσω δυστυχώς..

Διευκρίνηση , θεωρείς οτι την εσφιξες πολύ και έχει αρπάξει το πάσο και δεν ξεβιδώνει ή οτι έχει ξεκολλήσει το παξιμάδι απο μέσα και γυρνάει μαζί με τη βίδα ;;;

Αν το ανοιξω χανω την εγγυηση αυτοματα? φανταζομαι θα εχει τιποτα αυτοκολλητα εντος της, Hitachi smart ειναι.

Πιστευω οτι η βιδα της βασης ηταν ελαχιστα μεγαλυτερη στο μηκος απ' οτι επρεπε.

Είχε 2 δικες της η τηλεοραση και προσθεσα 2 της βασης, οι οποιες ηταν ελαχιστα μεγαλυτερες στο μηκος, αλλα εβαλα 2 ροδελες για να το εξισορροπησω.

Παντως δεν τις εσφιξα πολυ, επαιρνε ακομα καποιες στροφες οταν τη βιδωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2020 στις 4:40 ΜΜ, zio10 είπε

Με τι υλικό εκτός από ξύλο θα μπορούσα να φτιάξω ένα κουτί; Κάποιο πλαστικό που να δουλεύεται εύκολα ίσως.

 

Στις 21/6/2020 στις 6:10 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Χμμ το πλαστικό δεν ξέρω αν θα κολλήσει με κόλλα αποτελεσματικά. Έχω δει να κολλάνε πλεξιγκλάς αλλά δεν ξέρω για τα άλλα.

Επειδή είναι μικρό το κουτί, αν έβαζες φύλλο πάχους πχ 5mm δεν έχεις χώρο να βάλεις βίδες οπότε δεν ξέρω πως ακριβώς θα μπορούσες να το στερεώσεις

Θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως βρεις κάποιο έτοιμο κουτί που να ταιριάζει στις διαστάσεις σου από κίνα ίσως ή αν τύχει από κανα ικεα κλπ

Πληροφοριακά αλλά κοίταζα χτές κάτι τέτοιο που είχα πάει το αυτοκίνητο στο συνεργείο για ελαστικά.

Λόγου του ιού είχαν φτιάξει για τα δύο γραφεία προστατευτικά με πλέξιγκλάς (πρέπει να ήταν πάχους μέχρι 1 εκατοστό όχι παραπάνω και επειδή ήταν τρία κομμάτια τα είχαν ενώσει με βίδες και χωρίς καθόλου κόλα.Ενδεχομένως υπάρχουν κατάλληλες βίδες για τέτοιες κατασκευές αν σε ενδιαφέρει.Δεν είχα μηχανή μαζί μου να βγάλω μία φωτογραφία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, parmenidis είπε

Αν το ανοιξω χανω την εγγυηση αυτοματα? φανταζομαι θα εχει τιποτα αυτοκολλητα εντος της, Hitachi smart ειναι.

Πιθανότατα ναι,αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές..

Ή την ανοίγεις και τη φτιάχνεις ή τη βάζεις στον τοίχο με  τη βάση που δεν σε βολεύει..

Γράψε τον τύπο της όταν μπορέσεις να κάνουμε μια ερευνα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πληροφοριακά αλλά κοίταζα χτές κάτι τέτοιο που είχα πάει το αυτοκίνητο στο συνεργείο για ελαστικά.

Λόγου του ιού είχαν φτιάξει για τα δύο γραφεία προστατευτικά με πλέξιγκλάς (πρέπει να ήταν πάχους μέχρι 1 εκατοστό όχι παραπάνω και επειδή ήταν τρία κομμάτια τα είχαν ενώσει με βίδες και χωρίς καθόλου κόλα.Ενδεχομένως υπάρχουν κατάλληλες βίδες για τέτοιες κατασκευές αν σε ενδιαφέρει.Δεν είχα μηχανή μαζί μου να βγάλω μία φωτογραφία.

Thanks, το σκέφτηκα κ εγώ το πλέξι γκλας. Θα το δω όταν έρθει η ώρα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2020 στις 9:30 ΠΜ, babisa είπε

Πιθανότατα ναι,αλλά δεν έχεις και πολλές επιλογές..

Ή την ανοίγεις και τη φτιάχνεις ή τη βάζεις στον τοίχο με  τη βάση που δεν σε βολεύει..

Γράψε τον τύπο της όταν μπορέσεις να κάνουμε μια ερευνα :)

Προς το παρον ειναι σε επιπλο και βλεπουμε αν προκυψει καποια λυση.

Επεξ/σία από parmenidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα παιδιά!

 Μιας και η δουλειά μου δεν ξεκίνησε ακόμα αποφάσισα και ξεκίνησα να φτιάχνω μερικά έπιπλα που χρειάζομαι μόνος μου, μιας και πιάνουν λίγο τα χέρια μου. Τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να φτιάξω μια βιβλιοθήκη τοίχου χωρίς πλάτη(θα φαίνεται ο τοίχος), με κρυφά στηρίγματα. Δεν θα ήθελα να φαίνονται ούτε γωνίες στήριξης ούτε βίδες. Κι εδώ θα ήθελα τα φώτα σας...Ξέρει κανείς πως θα μπορούσα να στερεώσω μια τέτοια σύνθεση; 

Αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι κάτι σαν την εικόνα που παραθέτω.

 

ραφιερα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...