Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://m.gr.garterspring.com/display-fixture-accessories/blind-shelf-supports-invisible-floating-shel.html

 

2-3 τέτοια στο παραπάνω έπιπλο πιστεύω θα κάνουν δουλειά για στερέωση κ μικρά φορτία/βάρη

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει ασχοληθεί κάποιος με ρολά παντζούρια τύπου πλαστικά.

Πρίν 6 μήνες είχα φέρει άνθρωπο αλλάξαμε ιμάντες και το μηχανισμό. Τώρα χάλασε στο άλλο δωμάτιο. Βασικά το άνοιξα και από τη αριστερή έχει ξεκουμπώσει από το ρουλεμάν . Πως μπορώ να το ξανά βάλω . Είδα οτι πάει σέτ το ρουλεμάν στο εμπόριο . Βασικά το κατέβασα και θα το δώ αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Έχει ασχοληθεί κάποιος με ρολά παντζούρια τύπου πλαστικά.

Πρίν 6 μήνες είχα φέρει άνθρωπο αλλάξαμε ιμάντες και το μηχανισμό. Τώρα χάλασε στο άλλο δωμάτιο. Βασικά το άνοιξα και από τη αριστερή έχει ξεκουμπώσει από το ρουλεμάν . Πως μπορώ να το ξανά βάλω . Είδα οτι πάει σέτ το ρουλεμάν στο εμπόριο . Βασικά το κατέβασα και θα το δώ αύριο

Μελέτη εγώ έχω ασχοληθεί μάλιστα έχω τοποθετήσει και πέντε ρολλά εξωτερικά μόνος.

Μιλάς για την κασέτα που μπαίνει εσωτερικά χαμηλά στον τοίχο και μαζεύει μέσα τον ιμάντα.Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο  η αλλαγή απλά θέλει 2-3  κολπάκια. Δε βλέπω και κανένα βιντεάκι στο youtube. Ήθελα και εγώ να αλλάξω από το ένα το ροδάκι ψηλά στον τοίχο γιατί δεν είναι καλό και γλυστράει μέσα ο ιμάντας αλλά θα το κάνω από Δευτέρα και θα τραβήξω βίντεο.

Αν δεν είναι επείγον και μπορείς περίμενε. Δεν έχει ρουλεμάν μέσα.Ένα ελατήριο έχει όπως έχουν και οι χειρόμιζες π.χ. από αλυσοπρίονα και θέλει λίγο προσοχή κατά το άνοιγμα και την τοποθέτηση να μην φύγει.Δεν είναι ακριβό πάει όλο μαζί κασέτα και ιμάντας 5-6 ευρώ.

Αν είναι ψηλά μέσα στο ρολό που έχεις πρόβλημα εκεί είναι αγγούρι.Άνοιξα ένα μία μέρα  , είμαι και περίεργος, :D και είπα αμάν μετά να το ξαναβάλω στη θέση του.Εκεί μάλλον δεν τον γλυτώνεις το μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση. Έβαλα το καζάνι του ηλιακού κ από πάνω έχει μια τάπα που τρέχει νερό καθώς γέμιζα το καζανι. Δεν ήταν σφιγμενη καλά. Ξέρει κανείς τι κάνει αυτή η τάπα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μελέτη εγώ έχω ασχοληθεί μάλιστα έχω τοποθετήσει και πέντε ρολλά εξωτερικά μόνος.

Μιλάς για την κασέτα που μπαίνει εσωτερικά χαμηλά στον τοίχο και μαζεύει μέσα τον ιμάντα.Δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο  η αλλαγή απλά θέλει 2-3  κολπάκια. Δε βλέπω και κανένα βιντεάκι στο youtube. Ήθελα και εγώ να αλλάξω από το ένα το ροδάκι ψηλά στον τοίχο γιατί δεν είναι καλό και γλυστράει μέσα ο ιμάντας αλλά θα το κάνω από Δευτέρα και θα τραβήξω βίντεο.

Αν δεν είναι επείγον και μπορείς περίμενε. Δεν έχει ρουλεμάν μέσα.Ένα ελατήριο έχει όπως έχουν και οι χειρόμιζες π.χ. από αλυσοπρίονα και θέλει λίγο προσοχή κατά το άνοιγμα και την τοποθέτηση να μην φύγει.Δεν είναι ακριβό πάει όλο μαζί κασέτα και ιμάντας 5-6 ευρώ.

Αν είναι ψηλά μέσα στο ρολό που έχεις πρόβλημα εκεί είναι αγγούρι.Άνοιξα ένα μία μέρα  , είμαι και περίεργος, :D και είπα αμάν μετά να το ξαναβάλω στη θέση του.Εκεί μάλλον δεν τον γλυτώνεις το μάστορα.

Αναφέρομαι απο την αλλη μερια εκτος της τροχαλίας και του ιμαντα. Θα το δω αύριο με ηρεμία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Αναφέρομαι απο την αλλη μερια εκτος της τροχαλίας και του ιμαντα. Θα το δω αύριο με ηρεμία 

Κατάλαβα.

Ο άξονας σε κάποιο σημείο κοντά στο ρουλεμάν συνήθως είναι διπλός και μπαίνει το ένα κομμάτι μέσα στο άλλο.Αν έφυγε από το ρουλεμάν τραβάς από την άκρη τον άξονα μακραίνει και τον ξαναβάζεις στο ρουλεμάν.Συνήθως σε κάποιο σημείο υπάρχει ένα μικρό βιδάκι  που κρατάει σταθερά τα δύο κομμάτια από τον άξονα να μην μαζεύει και φεύγει από το ρουλεμάν.Αν το βάλεις ξετύλιξε όλο το ρολό μήπως η τρυπούλα για τη βίδα είναι από κάτω και δεν φαίνεται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται εδώ πλυντηρίου ρούχων, υποθέτω ο ένας σωλήνας είναι για την αποχέτευση ο άλλος όμως δεν μου μοιάζει για παροχή νερού 

https://ibb.co/txP8h71

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Simos K είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται εδώ πλυντηρίου ρούχων, υποθέτω ο ένας σωλήνας είναι για την αποχέτευση ο άλλος όμως δεν μου μοιάζει για παροχή νερού 

https://ibb.co/txP8h71

Είναι η βιδωτή τάπα που βάζουμε μεχρι να σου βάλει ο μάστορας διακοπτακι μισή 3/4 για να βάλεις το πλυντήριο. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Simos K είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται εδώ πλυντηρίου ρούχων, υποθέτω ο ένας σωλήνας είναι για την αποχέτευση ο άλλος όμως δεν μου μοιάζει για παροχή νερού 

https://ibb.co/txP8h71

Από που και ως πού υπάρχει πρία δίπλα στη σύνδεση πλυντηρίου ;

Αυτό θα ρωτούσα πρώτα.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την εμπειρια σας,ποσο στοιχιζει η τοποθετηση καλοριφερ(5) σε μια κατοικια? ποσα παιρνει ενας υδραυλικος πανω κατω δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Amaretos είπε

Ε καλα δεν ειναι κατι φοβερο καπως πρεπει να παρει και ρευμα το πλυντηριο :)

Ναι οκ. Κάπως πρέπει να δουλέψουμε και τα γραφεια τελετών.

Αυτός που έβαλε τη πρίζα εκεί θέλει φαπες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Ναι οκ. Κάπως πρέπει να δουλέψουμε και τα γραφεια τελετών.

Αυτός που έβαλε τη πρίζα εκεί θέλει φαπες.

Μπορείς να.μου.πεις ποιο είναι το πρόβλημα? Οκ είναι κοντά το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνο τα παραλες νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...