Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Amaretos είπε

Μπορείς να.μου.πεις ποιο είναι το πρόβλημα? Οκ είναι κοντά το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνο τα παραλες νομιζω

Γίνεται μια διαρροή λέμε τώρα. Ξέρεις αν η σωλήνα της παροχής περνάει από πάνω κάτω δεξιά ή αριστερά?? Γιατί αν περνάει από πάνω και γίνει διαρροή στον τοίχο ελπίζω να καταλάβεις μόνος σου τι θα γίνει. Γενικά βάζουμε πρίζα όχι κοντά στις παροχές σίγουρα πιο ψηλά και σε άλλο σημείο και το καλύτερο στεγανή με καπάκι... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λάθη του είναι ότι:

1)είναι πολύ κοντά στην παροχή νερού 

2) σε λάθος ύψος 

3) μπαίνει στεγανή με καπακι και όχι τέτοια μπριζα 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Γίνεται μια διαρροή λέμε τώρα. Ξέρεις αν η σωλήνα της παροχής περνάει από πάνω κάτω δεξιά ή αριστερά?? Γιατί αν περνάει από πάνω και γίνει διαρροή στον τοίχο ελπίζω να καταλάβεις μόνος σου τι θα γίνει. Γενικά βάζουμε πρίζα όχι κοντά στις παροχές σίγουρα πιο ψηλά και σε άλλο σημείο και το καλύτερο στεγανή με καπάκι... 

Καλα΄αυτό με τη  διαρροή στον τοίχο είναι το λιγότερο.

Γενικά, όπου έχεις συνδέσεις νερού κάποια στιγμή θα υπάρξει κάποιο πέταγμα νερού (splash που λέμε στο χωρίό μου). πχ πας να βάλεις/βγαλεις ένα λάστιχο, πεταχθεί λίγο νερό, χτυπήσεις κατά λάθος το σωλήνα του πλυνητηρίου που διώχνει τα νερά κλπ κλπ

Ή ξερω γω έχεις μια λεκάνη με ρούχα ή με νερό πάνω στο πλυντήριο, δε θέλει και πολύ.

 

15 ώρες πριν, Amaretos είπε

Μπορείς να.μου.πεις ποιο είναι το πρόβλημα? Οκ είναι κοντά το καταλαβαίνω αλλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνο τα παραλες νομιζω

υπάρχουν πολλές πρίζες πίσω από πλυντήρια; (κατά κανόνα σε μπάνιο στην Ελλάδα)

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, για κόλλα πλακιδίων τι προτείνετε; απο το μαγαζι που πήρα τα πλακάκια εχουν την mapei p9 που μου την πρότειναν για ολο το σπίτι μπαλκονια, μπανια, σαλονι. φιλος που κανει ανακαίνιση στο σπίτι του ο πλακας του πρότεινε isomat ak22 η kerakoll h40, εχει κάποιος άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, someone- είπε

καλημερα, για κόλλα πλακιδίων τι προτείνετε; απο το μαγαζι που πήρα τα πλακάκια εχουν την mapei p9 που μου την πρότειναν για ολο το σπίτι μπαλκονια, μπανια, σαλονι. φιλος που κανει ανακαίνιση στο σπίτι του ο πλακας του πρότεινε isomat ak22 η kerakoll h40, εχει κάποιος άποψη;

Ολες αυτες που λες ειναι καλες μιας και πουλανε και μουφες. Η p9 ειναι η φτωχη σειρά εχει και καλυτερες αλλα δε ξερω ποιες φερνουν ελλαδα. https://cdnmedia.mapei.com/docs/librariesprovider17/line-technical-documentation-documents/selection-chart-adhesives.pdf?sfvrsn=f804274_10

Πιστευω πως δεν εχει πολυ σημασία μιας και οι τσιμετοκονίες ειναι ΓΤΠ χωρις προδιαγραφες και η εφαρμογη δε γινεται βαση καποιων standards. 

Στις 26/6/2020 στις 8:35 ΠΜ, Simos K είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν συνδέεται εδώ πλυντηρίου ρούχων, υποθέτω ο ένας σωλήνας είναι για την αποχέτευση ο άλλος όμως δεν μου μοιάζει για παροχή νερού 

https://ibb.co/txP8h71

Προσωπικα πιστευω δε πειραζει να ειναι κοντα, οι γερμανοι τα βαζουν(ρευμα διπλα στην αποχευτεση) 

https://www.dallmer.de/en/produkte/130518_washing-machine-or-dishwasher-trap-type-405-E-DN-40-DN-50.php

Βεβαια τετοια σιφωνια εχει 1 στους 1.000.000 στην ελλαδα.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Έχετε κατά νου δοκιμασμένη σιλικόνη λευκή για λεκάνη τουαλέτας , να μη μαυρίζει-κιτρινίζει ;;

Ολες οι σιλικονες μαυριζουν με το καιρο. Δοκιμασε επωνυμη πχ mapei mapesil ac, η της kerakoll , η sika sanisil η den braven κτλ. Θελει καλο καθαρισμο πριν και ασταρι ισως ( το δικο του) και φινιρισμα στο τελος να ειναι λειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Προσωπικα πιστευω δε πειραζει να ειναι κοντα, οι γερμανοι τα βαζουν(ρευμα διπλα στην αποχευτεση) 

https://www.dallmer.de/en/produkte/130518_washing-machine-or-dishwasher-trap-type-405-E-DN-40-DN-50.php

Βεβαια τετοια σιφωνια εχει 1 στους 1.000.000 στην ελλαδα.

Η πρίζα που φαίνεται εδώ δεν είναι απλή χωνευτή IP20.

πχ έχει καπάκι (αν και δεν είναι μόνο αυτό που μπορεί να κάνει τη διαφορά)

Αν και δε το λέει, ως 1 "κομμάτι" όλο το σύμπλεγμα υποθέτω είναι κατάλληλου IP

ένα άλλο πράγμα είναι αν η πρίζα "κινδυνεύει" από την παροχή/αποχευτευση του ίδιου του πλυντήρίου

και ένα άλλο είναι "που είναι το πλυντήριο"

Δηλαδή αν είναι σε κάποιο αποθηκάκι κάτι σαν αυτό που δείχνεις μπορεί και να αρκεί.

αν είναι σε μπάνιο δίπλα σε ντουζ/μπανιέρα ίσως όχι

επειδή λεει "or diswasher" υποχιάζομαι ότι είναι εξάρτημα για ενσωμάτωση σε κουζινα, για εντιχοισμένα πλυντήρια (πιάτων ή και ρούχων).

Αν και τελευταία έχω δει πλυντήρια ρούχων σε κουζίνες στην Ελλάδα, γενικά δε συνιζθίζεται ... 99% είναι στο μπάνιο. δε το ξέρω σίγουρα αλλά έχω την εντύπωση ότι πρίζες 220V σε μπάνιο δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα (εκτός απλά αν είναι πρακτικός κανόνας παρά προδιαγραφή)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Η πρίζα που φαίνεται εδώ δεν είναι απλή χωνευτή IP20.

πχ έχει καπάκι (αν και δεν είναι μόνο αυτό που μπορεί να κάνει τη διαφορά)

Αν και δε το λέει, ως 1 "κομμάτι" όλο το σύμπλεγμα υποθέτω είναι κατάλληλου IP

ένα άλλο πράγμα είναι αν η πρίζα "κινδυνεύει" από την παροχή/αποχευτευση του ίδιου του πλυντήρίου

και ένα άλλο είναι "που είναι το πλυντήριο"

Δηλαδή αν είναι σε κάποιο αποθηκάκι κάτι σαν αυτό που δείχνεις μπορεί και να αρκεί.

αν είναι σε μπάνιο δίπλα σε ντουζ/μπανιέρα ίσως όχι

επειδή λεει "or diswasher" υποχιάζομαι ότι είναι εξάρτημα για ενσωμάτωση σε κουζινα, για εντιχοισμένα πλυντήρια (πιάτων ή και ρούχων).

Αν και τελευταία έχω δει πλυντήρια ρούχων σε κουζίνες στην Ελλάδα, γενικά δε συνιζθίζεται ... 99% είναι στο μπάνιο. δε το ξέρω σίγουρα αλλά έχω την εντύπωση ότι πρίζες 220V σε μπάνιο δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα (εκτός απλά αν είναι πρακτικός κανόνας παρά προδιαγραφή)

Spoiler

IMG-20200628-150512.jpg

 

Ανακαίνιση προ 5ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Έκανα την βλακεία να πάρω καμπίνα μπάνιου με συρόμενη πόρτα. Και το βλακεία το λέω λόγω του ότι υπάρχει ένα παράθυρο που είναι κοντά στο ντούζ οπότε θα έχει άμεσα επαφή.
Ωστόσο βρέθηκε ένας και είπε ότι μπορεί να κόψει το προφίλ του παραθύρου με τροχό και να βάλει κανονικά την καμπίνα και μου είπε ότι είναι ok να γίνει κάτι τέτοιο.
Εγώ τον εμπιστεύομαι, απλά δεν είναι δικό μου το σπίτι ( είναι της δικιάς μου).

Συνεπώς, η εναλλακτική είναι να αλλάξουμε την καμπίνα σε απλό κρυστάλλινο τοίχο και να αφήσουμε τα κοψίματα στο παράθυρο.

Καμία γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, θα χρειαστεί να κάνω 2-3 τρύπες για μικρες βίδες σε μαρμαρο. 

Στο ίντερνετ από αυτά που διάβασα λένε για τρυπάνι cyl-9 και αργά χωρίς κρούση.

Ποιά η γνώμη σας; 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, DrLo είπε

Αν και τελευταία έχω δει πλυντήρια ρούχων σε κουζίνες στην Ελλάδα, γενικά δε συνιζθίζεται ... 99% είναι στο μπάνιο. δε το ξέρω σίγουρα αλλά έχω την εντύπωση ότι πρίζες 220V σε μπάνιο δεν επιτρέπονται στην Ελλάδα (εκτός απλά αν είναι πρακτικός κανόνας παρά προδιαγραφή)

Ο προηγουμενος κανονισμος πραγματι τις απαγορευε, δε ξερω τι ισχυει πλεον εαν εχει αλλαξει κάτι, αλλα νομιζω ότι ισχύει ακόμη και απλά κανένας δε δινει σημασία... Ότι σπιτι και αν εχω φτιάξει μπαινει κανονικά μπριζα στο μπανιο με καπάκι, ενώ υπαρχουν και πριζες λιγο πιο "στεγανες" με καπακι με λάστιχο στις κλεμμες, και λαστιχο στην ενωση με τον τοιχο αλλα και στο καπακι (που δε τις παιρνει κανεις γιατι ειναι ακριβες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, 

Πως σας φαινεται το κοστος για 27 κυβικα μπετο (35μ μαντρα) 4500€ συνολο (μαζι με σιδερα και μεροκαματα δλδ) ? 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Shyn είπε

Καλημερα, 

Πως σας φαινεται το κοστος για 27 κυβικα μπετο (35μ μαντρα) 4500€ συνολο (μαζι με σιδερα και μεροκαματα δλδ) ? 

δε θα την ελεγα και παραλογη... υπολογιζε 80+φπα το κυβικο μονο το μπετό, συν τα σιδερα, συν πρεσσα, συν μεροκαματα-ενσημα (εκτος αν μιλάμε για μαυρα). Εαν σε παιρνει του κοβεις το πεντακοσαρικο και ειναι καλη τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, paylidis είπε

δε θα την ελεγα και παραλογη... υπολογιζε 80+φπα το κυβικο μονο το μπετό, συν τα σιδερα, συν πρεσσα, συν μεροκαματα-ενσημα (εκτος αν μιλάμε για μαυρα). Εαν σε παιρνει του κοβεις το πεντακοσαρικο και ειναι καλη τιμή

 

Ευχαριστω για την βοηθεια. Δυστυχως δεν γνωριζω καθολου απο τιμες. Αρχικα μου ειχε πει 5500 αλλ κατεβηκε στα 4500. Πιο κατω δεν το καταβαζει με τιποτα. Ισως λογω γεωμορφολογιας ? Πεφτουν χωματα απο την μια πλευρα και ειναι και κατηφορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...