Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2020 στις 1:27 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Δε γνωριζω τι υλικο ειναι για pvc μου φαινεται η αποχετευση (μεγαλη σωληνα).. Θεωρητικά πρεπει να ειναι καθαρο για να πιασει η κολλα pvc εγω βλεπω οτι εχει βαλει σιλικονη. Ισως αν το καθαρισεις καλα ισως να θες γυαλοχαρτο... μετα να μπορεις να κολησεις το εκκεντρο. 

Το σιφωνι που φαίνεται μέσα στον τοίχο,  ερχόταν μαζί με το καζανάκι της Geberit. Δεν γνωρίζω απο τι υλικό είναι, ώστε να βρω τι είδους κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω, για να το κολλήσω με τον συγκεκριμένο σύνδεσμο λεκάνης! Αν δεν κάνω λάθος, η κόλλα που χρησιμοποιούν για κόλληση των κλασσικών συφωνιών, δεν είναι κατάλληλη για να κολλάει σιφώνια της Geberit με αυτά της ALCAPLAST. 
Επιπλέον νομίζω το υλικό του σιφωνιού χωρίς να ξέρω το υλικό της ALCAPLAST, μάλλον είναι το pp. ???

Screen Shot 2020-11-03 at 10.39.34.png

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, zoranb said:

Το σιφωνι που φαίνεται μέσα στον τοίχο,  ερχόταν μαζί με το καζανάκι της Geberit. Δεν γνωρίζω απο τι υλικό είναι όμως ώστε να βρω τι είδους κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω, για να το κολλήσω με τον συγκεκριμένο σύνδεσμο λεκάνης!

Όσο ψάχνεις το υλικό/λύση, πάρε τηλ/στείλε email στο διανομέα (klimatechniki) και γιατί όχι και στη μαμά εταιρεία, δε χάνεις κάτι.

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Όσο ψάχνεις το υλικό/λύση, πάρε τηλ/στείλε email στο διανομέα (klimatechniki) και γιατί όχι και στη μαμά εταιρεία, δε χάνεις κάτι.

Η κλιματεχνικη δε βοηθάει μη εππαγγελματίες θα του δωσουν τηλεφωνο υδραυλικου. Δε πουλαει καν ανταλλακτικα σε λιανικη.Παρόλα αυτα ειχα ρωτησει κατι τη Geberit στο youtube και μου απαντησαν αναλυτικά.

11 ώρες πριν, zoranb είπε

Το σιφωνι που φαίνεται μέσα στον τοίχο,  ερχόταν μαζί με το καζανάκι της Geberit. Δεν γνωρίζω απο τι υλικό είναι, ώστε να βρω τι είδους κόλλα πρέπει να χρησιμοποιήσω, για να το κολλήσω με τον συγκεκριμένο σύνδεσμο λεκάνης! Αν δεν κάνω λάθος, η κόλλα που χρησιμοποιούν για κόλληση των κλασσικών συφωνιών, δεν είναι κατάλληλη για να κολλάει σιφώνια της Geberit με αυτά της ALCAPLAST. 
Επιπλέον νομίζω το υλικό του σιφωνιού χωρίς να ξέρω το υλικό της ALCAPLAST, μάλλον είναι το pp. ???

Screen Shot 2020-11-03 at 10.39.34.png

Πρωτα απολα αυτο δεν ειναι σιφωνι αλλα σωληνας. Απο οσο γνωριζω δεν δίνει τετοια σωληνα η Geberit εκτος αν στο δώσαν απο το μαγαζι που το πηρες. Και το λεω αυτο διοτι εχεις για επιδαπεδια λεκάνη και δε δινει κατι απο οσο ξερω οταν παιρνεις αυτου του τυπου καζανακι. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι pvc οπως τη βλεπω. Μπορεις να δοκιμασεις απεξω να βαλεις λιγη κολα pvc να δεις αν το λιώνει. Στην ουσια δεν ειναι κολλα αλλα λιωνει το pvc και γινεται ενα σωμα. Απο εκει και περα θα εκανα ΚΑΛΟ καθαρισμα  να φυγει η σιλικονη κτλ να γινει τζαμι και μετα θα κολλαγα αυτο που πηρες. Πρεπει να βεβαιωθεις οτι θα ειναι στη θεση που το θες γιατι αν κολησει μετα δε ξεκολάει με τιποτα ή ΠΟΛΥ δυσκολα. Αφου το κολησεις πρεπει να το αφησεις πολλες ωρες κανονικα. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ΠάρηςΓ said:

Η κλιματεχνικη δε βοηθάει μη εππαγγελματίες θα του δωσουν τηλεφωνο υδραυλικου. Δε πουλαει καν ανταλλακτικα σε λιανικη.Παρόλα αυτα ειχα ρωτησει κατι τη Geberit στο youtube και μου απαντησαν αναλυτικά.

Αν και offtopic, αν υπάρχει καλή διάθεση από την κλιματεχνική και την πωλήτρια εταιρεία/κατάστημα, θα μπορούσαν να του πουν να απευθυνθεί στο κατάστημα που αγόρασε το καζανάκι και αυτοί με τη σειρά τους θα έκαναν την ερώτηση στην κλιματεχνική. Αντίστοιχα σε δική μου περίπτωση, για ένα λαστιχάκι/τσιμούχα που έκοψε ο υδραυλικός σε ενα εντιχοιζόμενο ντους, με είχαν κατευθύνει έτσι.

 

Αν και μάλλον έχεις δίκιο για το δεύτερο σκέλος, και δεν είναι της geberit.

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ψυγειο Nofrost Morris 11ετιας που κατα τ'αλλα λειτουργει εξαιρετικα, εδω κι 1 χρονο ξεκινησε να μου ριχνει το ρελε περιπου μια φορα τη μερα, ισως οταν ξεκιναει η διαδικασια nofrost. Βρηκα μια προχειρη αλλα αποτελεσματικη λυση, ετσι ωστε αντι να το συνδεω απευθειας στην πριζα, να το συνδεσω μεσω προεκτασης απλου διπολικου καλωδιου , δηλαδη οχι σουκο. Εφοσον το συνδεσω μεσω αυτης της προεκτασης, λειτουργει αψογα χωρις να ριχνει το ρελε. Αν το συνδεσω απευθειας ή μεσω μπαλατεζας σουκο, σε καποια φαση θα το ριξει το ρελε.

 

Τι συμβαινει? Το απλο καλωδιο "κρυβει" την οποια μικρη διαρροη ρευματος?

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos4tw είπε
Spoiler

 

Σε ψυγειο Nofrost Morris 11ετιας που κατα τ'αλλα λειτουργει εξαιρετικα, εδω κι 1 χρονο ξεκινησε να μου ριχνει το ρελε περιπου μια φορα τη μερα, ισως οταν ξεκιναει η διαδικασια nofrost. Βρηκα μια προχειρη αλλα αποτελεσματικη λυση, ετσι ωστε αντι να το συνδεω απευθειας στην πριζα, να το συνδεσω μεσω προεκτασης απλου διπολικου καλωδιου , δηλαδη οχι σουκο. Εφοσον το συνδεσω μεσω αυτης της προεκτασης, λειτουργει αψογα χωρις να ριχνει το ρελε. Αν το συνδεση απευθειας ή μεσω μπαλατεζας σουκο, σε καποια φαση θα το ριξει το ρελε.

Τι συμβαινει? Το απλο καλωδιο "κρυβει" την οποια μικρη διαρροη ρευματος?

 

 

Κάπου στο ψυγείο υπάρχει βραχυκύκλωμα/ διαρροή ανάμεσα στον ουδέτερο και στην γείωση, μπορεί να σε χτυπήσει ρεύμα, να πιάσει καμιά φωτιά ή και να μην γίνει τίποτα, το να μην έχει γείωση δεν είναι καλή κατάσταση, μάλλον χρειάζεσαι τεχνικό, περίμενε να σου πει και κάνας άλλος, μπορεί να ξέρει περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση η μικρή αντίσταση που έχει για να λιώνει τον πάγο. Αυτή είναι υπεύθυνη για την διαρροή που ρίχνει το ρελέ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Μάλλον χρειάζεται αντικατάσταση η μικρή αντίσταση που έχει για να λιώνει τον πάγο. Αυτή είναι υπεύθυνη για την διαρροή που ρίχνει το ρελέ. 

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα γιατι το προβλημα εμφανιζεται μονο με το καλωδιο σουκο?

Αυτη η αντισταση που βρισκεται? Ειναι σαν τις μικρες που εχουν τα οχηματα και μπορει να την αλλαξει μη-ειδικος?:O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ένα δάπεδο έχω μέχρι ένα σημείο μάρμαρο , από εκεί και πέρα θα βάλω laminate

και τα 2 στο ίδιο ύψος , 1cm

σστην ένωση  θα βάλω κάτι τετοιο

Προφίλ Ένωσης Δαπέδου Ιδιου Ύψους από Ανοδιωμένο Αλουμίνιο

https://dagiopoulos.gr/products/profil-plakidion-t-alouminio-enosis

https://www.nortia.gr/nortia-shop/αρμοκάλυπτρα-πλακιδίων/προφίλ-δαπέδων/ενωτικά-δαπέδων/ενωτικο-δαπεδου-ταφ-20mm-ασημι-ματ/

ερώτηση:

Αυτό πως το στερεώνεις κάτω ?

το κολλάς ? Πως?

Βλέπω κάποια που είναι για τουλάχιστον στη μια μεριά laminate να μπορείς να τα "θυληκώσεις' στο laminate

ή κάποια που είναι 2 μέρη που το "θυληκό" το βάζει μέσα στο άνοιγμα (και υποθέτω το κολλάς κάτω" και εκεί μέσα κουμπώνει το "δόντι" του ΤΑΥ

https://www.aamaterials.gr/category.asp?gpcid=5&cid=11&scid=22

.

ή το 1ο είναι απλά το ένας μέρος από το "σετ" ?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DrLo είπε

σε ένα δάπεδο έχω μέχρι ένα σημείο μάρμαρο , από εκεί και πέρα θα βάλω laminate

και τα 2 στο ίδιο ύψος , 1cm

σστην ένωση  θα βάλω κάτι τετοιο

Προφίλ Ένωσης Δαπέδου Ιδιου Ύψους από Ανοδιωμένο Αλουμίνιο

https://dagiopoulos.gr/products/profil-plakidion-t-alouminio-enosis

https://www.nortia.gr/nortia-shop/αρμοκάλυπτρα-πλακιδίων/προφίλ-δαπέδων/ενωτικά-δαπέδων/ενωτικο-δαπεδου-ταφ-20mm-ασημι-ματ/

ερώτηση:

Αυτό πως το στερεώνεις κάτω ?

το κολλάς ? Πως?

Βλέπω κάποια που είναι για τουλάχιστον στη μια μεριά laminate να μπορείς να τα "θυληκώσεις' στο laminate

ή κάποια που είναι 2 μέρη που το "θυληκό" το βάζει μέσα στο άνοιγμα (και υποθέτω το κολλάς κάτω" και εκεί μέσα κουμπώνει το "δόντι" του ΤΑΥ

https://www.aamaterials.gr/category.asp?gpcid=5&cid=11&scid=22

.

ή το 1ο είναι απλά το ένας μέρος από το "σετ" ?

τα δυο πρωτα προφιλ τυπου Τ τα κολας με κολα πλακιδιων αν ειναι για μαρμαρο-κρραμικα

αν δεις το κεντρικο στελεχος ειναι με ραβδωσεις για προσφυση της κολας

 

αν βαλεις δυο υλικα οπως μαρμαρο με λαμινατο το ενα ειναι σκληρο υλικο το αλλο θα ειναι ευκαμπτο λογο υλικου κ υποστρωματος. θα σου ελεγα με σιλικονη αντιμουχλικη καλυτερα

 

το αλλο υλικο ειναι προφιλ με υποδαπεδια βαση κ κανει κορωνα

αν υψομετρικα εισαι οκ τοτε ειναι καλη λυση νοουμενο οτι εχεις κενο στην ακρη του μαρμαρου. σε αυτο το ειδος το προφιλ μπαινει με σφινες οπως δειχνει το σχεδιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα γιατι το προβλημα εμφανιζεται μονο με το καλωδιο σουκο?

Αυτη η αντισταση που βρισκεται? Ειναι σαν τις μικρες που εχουν τα οχηματα και μπορει να την αλλαξει μη-ειδικος?:O

Αυτό που έχει το σούκο και δεν έχει το διπολικό καλώδιο είναι  το καλώδιο της γείωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 360city είπε

τα δυο πρωτα προφιλ τυπου Τ τα κολας με κολα πλακιδιων αν ειναι για μαρμαρο-κρραμικα

αν δεις το κεντρικο στελεχος ειναι με ραβδωσεις για προσφυση της κολας

αν βαλεις δυο υλικα οπως μαρμαρο με λαμινατο το ενα ειναι σκληρο υλικο το αλλο θα ειναι ευκαμπτο λογο υλικου κ υποστρωματος. θα σου ελεγα με σιλικονη αντιμουχλικη καλυτερα

το αλλο υλικο ειναι προφιλ με υποδαπεδια βαση κ κανει κορωνα

αν υψομετρικα εισαι οκ τοτε ειναι καλη λυση νοουμενο οτι εχεις κενο στην ακρη του μαρμαρου. σε αυτο το ειδος το προφιλ μπαινει με σφινες οπως δειχνει το σχεδιο

δε το έχω βάλει ακόμα το laminate το έχω σπίτι και είμαι έτοιμος να το βάλω και επειδή θα κλείσουν τα μαγαζιά από Σάββατο θα πρεπει ή να πάω αυριο να πάρω αν προλάβω ή να αφήσω κατάλληλο κενό  

σε υψόμετρο θα είναι και τα 2 ίδια. Το μάρμαρο είναι ήδη κολλημένο.

Άρα αν κατλαβαίνω μπορείς να βάλεις είτε το U και μέσα να κουμπώσει το Τ , ή σαν το πρωτο και να το κολλησεις με σηλικκόνη αριστερά δεξιά στο κατακόρυφο στέλεχος με τα 2 υλικά.

Η 2η λύση μου ακούγεται απλούστερη και θα έχει και μια ελαστικότητα  αρμός λόγω της σιλικόνης ενώ η 2η  αν βάεις και το U και αφήσεις και κενό για αρμ΄δε θα βγει πολύ πλατύ ?

Αν δε προλάβω να πα΄ρω αυριο και προκειμένου να μη αφ΄σω να βάλω τα laminate σε ένα μήνα, πόσο κένο θα θεωρούσες λογικό να αφήσω ανάμεσα στα δύο για να μπει μέσα μετά το Τ ?   

25 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ευχαριστω για τις απαντησεις, αλλα γιατι το προβλημα εμφανιζεται μονο με το καλωδιο σουκο?

Αυτη η αντισταση που βρισκεται? Ειναι σαν τις μικρες που εχουν τα οχηματα και μπορει να την αλλαξει μη-ειδικος?:O

Από όσο καταλαβαίνω σε κα΄ποιες στιγμές υπάρχει μια διαρροή προς ένα γειωμένο εξάρτημα του ψυγειου (και άρα στη γέιωση) που σου δημιουργεί το πρόβλημα. Βάζοντας καώδιο χωρίς γείωση "γλιτώνεις" αυτή τη διαρροή ΑΛΛΑ αυτό είναι το προβημα, ότι αν εκείνη τη στιγμή ακουμπάς εσύ αυτό το εξάρτημα μέσω του οποίου "κανονικά" υπάρχε η διαρροή, τώρα θα υπάρξει αυτή μέσω εσού, δηλαδή θα σε χτυπήσει το ρευμα. Τώρα πιο και τι εξαρτημα είναι αυτό ? ? who knows πάντως καλό είναι να το φτιάξεις.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

δε το έχω βάλει ακόμα το laminate το έχω σπίτι και είμαι έτοιμος να το βάλω και επειδή θα κλείσουν τα μαγαζιά από Σάββατο θα πρεπει ή να πάω αυριο να πάρω αν προλάβω ή να αφήσω κατάλληλο κενό  

σε υψόμετρο θα είναι και τα 2 ίδια. Το μάρμαρο είναι ήδη κολλημένο.

Άρα αν κατλαβαίνω μπορείς να βάλεις είτε το U και μέσα να κουμπώσει το Τ , ή σαν το πρωτο και να το κολλησεις με σηλικκόνη αριστερά δεξιά στο κατακόρυφο στέλεχος με τα 2 υλικά.

Η 2η λύση μου ακούγεται απλούστερη και θα έχει και μια ελαστικότητα  αρμός λόγω της σιλικόνης ενώ η 2η  αν βάεις και το U και αφήσεις και κενό για αρμ΄δε θα βγει πολύ πλατύ ?

Αν δε προλάβω να πα΄ρω αυριο και προκειμένου να μη αφ΄σω να βάλω τα laminate σε ένα μήνα, πόσο κένο θα θεωρούσες λογικό να αφήσω ανάμεσα στα δύο για να μπει μέσα μετά το Τ ?   

Από όσο καταλαβαίνω σε κα΄ποιες στιγμές υπάρχει μια διαρροή προς ένα γειωμένο εξάρτημα του ψυγειου (και άρα στη γέιωση) που σου δημιουργεί το πρόβλημα. Βάζοντας καώδιο χωρίς γείωση "γλιτώνεις" αυτή τη διαρροή ΑΛΛΑ αυτό είναι το προβημα, ότι αν εκείνη τη στιγμή ακουμπάς εσύ αυτό το εξάρτημα μέσω του οποίου "κανονικά" υπάρχε η διαρροή, τώρα θα υπάρξει αυτή μέσω εσού, δηλαδή θα σε χτυπήσει το ρευμα. Τώρα πιο και τι εξαρτημα είναι αυτό ? ? who knows πάντως καλό είναι να το φτιάξεις.

Το δεύτερο (τρίτο κατά ακρίβεια) είναι εκτός πλάνου γιατί με το μάρμαρο που έχεις δεν ενδείκνυται. Άρα έχεις τα δύο πρώτα προφίλ. Αν δεις στα χαρακτηριστικά το είναι είναι 14mm κ το άλλο 20mm ενώ το ύψος του 6mm (το ένα λέει το άλλο όχι).

Προσωπικά θα έβαζα το 14αρι γιατί όσο πιο μεγάλο είναι το επάνω προφίλ (λχ 26mm) σε περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ευθεία το ένα πάτωμα με το άλλο θα σου κάνει από την μια πρόσωπο κ από την άλλη μικρή σχισμή. Η απόσταση που θα άφηνα εγώ θα ήταν 4-5mm ώστε μόλις είχα το Τ θα γέμιζαν τον αρμό με σιλικόνη και θα το έκανα εφαρμογή το Τ ώστε να μπει να κολλήσει αλλά να έχει κ περιθώριο διαστολής συστολής.

Ακόμη και το μάρμαρο κάνει διαστολές όσο κ αν φαντάζει περίεργο όμως το λαμινατο κ ας μην είναι φυσικό ξύλο το έχει το άθλημα. Επίσης θέλεις ένα ελαστικό αρμό γιατί σαν περπατάς επάνω του κ ιδίως αν έχεις υπόστρωμα το ειδικό φύλο σαν αλουμινοπανο για θερμο-ηχο-μονωση θα είναι αρκετά ελαστικό

Σιλικόνη άχρωμη κ αντιμουχλικη γιατί με το σφουγγάρισμα όλο κ κάποιο νερό θα περάσει κ δεν θα θες να βλέπεις το λαμινατο να κιτρινίζει σαν λεμονάτο!

Προσπάθησε να έχεις έναν κοινό οδηγό για την απόσταση γιατί κατά την εφαρμογή του laminate χορεύει σαν τρελό κ εκεί που είχες κενό ξαφνικά μπορείς να το δεις κολλημένο στο μάρμαρο ή να έχει κάνει χάσμα!

Καλή επιτυχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

σε ένα δάπεδο έχω μέχρι ένα σημείο μάρμαρο , από εκεί και πέρα θα βάλω laminate

και τα 2 στο ίδιο ύψος , 1cm

σστην ένωση  θα βάλω κάτι τετοιο

Προφίλ Ένωσης Δαπέδου Ιδιου Ύψους από Ανοδιωμένο Αλουμίνιο

https://dagiopoulos.gr/products/profil-plakidion-t-alouminio-enosis

https://www.nortia.gr/nortia-shop/αρμοκάλυπτρα-πλακιδίων/προφίλ-δαπέδων/ενωτικά-δαπέδων/ενωτικο-δαπεδου-ταφ-20mm-ασημι-ματ/

ερώτηση:

Αυτό πως το στερεώνεις κάτω ?

το κολλάς ? Πως?

Βλέπω κάποια που είναι για τουλάχιστον στη μια μεριά laminate να μπορείς να τα "θυληκώσεις' στο laminate

ή κάποια που είναι 2 μέρη που το "θυληκό" το βάζει μέσα στο άνοιγμα (και υποθέτω το κολλάς κάτω" και εκεί μέσα κουμπώνει το "δόντι" του ΤΑΥ

https://www.aamaterials.gr/category.asp?gpcid=5&cid=11&scid=22

.

ή το 1ο είναι απλά το ένας μέρος από το "σετ" ?

Εάν είναι σε σημείο που το πατάς συνεχώς και γενικά γίνεται πολύ χρήση προτίμησε το αλουμίνιο και βρες τον σωστό τρόπο να το στερεώσεις καλά.

Το άλλο που δίνεται για laminate το έχω χρησιμοποιήσει είναι κακής ποιότητας από πεπιεσμένο ξύλο (κάτι σαν mdf) και η βάση στην οποία θυληκώνει είναι πλαστική με τον καιρό θα σου σπάσει - διαλυθεί. Εμένα διαλύθηκε σχεδόν το αφαίρεσα και έβαλα ένα προφίλ αλουμινίου. Το δικό μου δεν ήταν σε ένωση ήταν σε άκρη που εφάπτεται με την συρόμενη μπαλκονόπορτα αλουμινίου αλλά ήταν της ίδιας φιλοσοφίας στην στερέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, 360city είπε

Το δεύτερο (τρίτο κατά ακρίβεια) είναι εκτός πλάνου γιατί με το μάρμαρο που έχεις δεν ενδείκνυται. Άρα έχεις τα δύο πρώτα προφίλ. Αν δεις στα χαρακτηριστικά το είναι είναι 14mm κ το άλλο 20mm ενώ το ύψος του 6mm (το ένα λέει το άλλο όχι).

Προσωπικά θα έβαζα το 14αρι γιατί όσο πιο μεγάλο είναι το επάνω προφίλ (λχ 26mm) σε περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ευθεία το ένα πάτωμα με το άλλο θα σου κάνει από την μια πρόσωπο κ από την άλλη μικρή σχισμή. Η απόσταση που θα άφηνα εγώ θα ήταν 4-5mm ώστε μόλις είχα το Τ θα γέμιζαν τον αρμό με σιλικόνη και θα το έκανα εφαρμογή το Τ ώστε να μπει να κολλήσει αλλά να έχει κ περιθώριο διαστολής συστολής.

Ακόμη και το μάρμαρο κάνει διαστολές όσο κ αν φαντάζει περίεργο όμως το λαμινατο κ ας μην είναι φυσικό ξύλο το έχει το άθλημα. Επίσης θέλεις ένα ελαστικό αρμό γιατί σαν περπατάς επάνω του κ ιδίως αν έχεις υπόστρωμα το ειδικό φύλο σαν αλουμινοπανο για θερμο-ηχο-μονωση θα είναι αρκετά ελαστικό

Σιλικόνη άχρωμη κ αντιμουχλικη γιατί με το σφουγγάρισμα όλο κ κάποιο νερό θα περάσει κ δεν θα θες να βλέπεις το λαμινατο να κιτρινίζει σαν λεμονάτο!

Προσπάθησε να έχεις έναν κοινό οδηγό για την απόσταση γιατί κατά την εφαρμογή του laminate χορεύει σαν τρελό κ εκεί που είχες κενό ξαφνικά μπορείς να το δεις κολλημένο στο μάρμαρο ή να έχει κάνει χάσμα!

Καλή επιτυχία...

 

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Εάν είναι σε σημείο που το πατάς συνεχώς και γενικά γίνεται πολύ χρήση προτίμησε το αλουμίνιο και βρες τον σωστό τρόπο να το στερεώσεις καλά.

Το άλλο που δίνεται για laminate το έχω χρησιμοποιήσει είναι κακής ποιότητας από πεπιεσμένο ξύλο (κάτι σαν mdf) και η βάση στην οποία θυληκώνει είναι πλαστική με τον καιρό θα σου σπάσει - διαλυθεί. Εμένα διαλύθηκε σχεδόν το αφαίρεσα και έβαλα ένα προφίλ αλουμινίου. Το δικό μου δεν ήταν σε ένωση ήταν σε άκρη που εφάπτεται με την συρόμενη μπαλκονόπορτα αλουμινίου αλλά ήταν της ίδιας φιλοσοφίας στην στερέωση.

Thanks, θα το κάνω όπως το λέει ο city με αλουμίνιο όπως λέει ο papous

Δεν είναι σημείο που πατιεται. Είναι βασικά ακριβώς στη μπαλκονόπορτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...