Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, hp8 είπε

Λοιπόν η φωτο είναι πχ η ηλεκτρολογικη εγκατάσταση του χώρου που θελω να δουλεψω  Ο διακόπτης Α είναι ο γενικός το Β είναι πχ ρελες Αυτά κλειστά Πάμε η ασφάλεια πχ 5 είναι πρίζα που δινει μόνο  σε ένα υποβρυχιο  λυμάτων Λέω λοιπόν από την πρίζα του κοινοχρήστου στhν πριζα της ασφαλειας 5 απο πανω μπαινει βγαινει απο κάτω δίνει στις ασφάλειες 1-2-3-4  φωτιζω τον χώρο και όταν δεν το χρειάζομαι η φεύγω  βγάζω την την μπαλαντεζα από την πρίζα του κοινοχρήστου   η και τελείως και δεν τροφοδοτεί πουθενά 

Ισχύει ότι έγραψα στο προηγούμενο ποστ, δεν βλέπω κάτι λάθος σε αυτά που λες, θα σου ξανά τονίσω ότι αυτό το βάλε βγάλε είναι αρκετά επικίνδυνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ένα επικίνδυνο είναι να πάει κάποιος να βγάλει το αρσενικό που θα πηγαίνει το ρεύμα στην 2η πρίζα. 

Το άλλο είναι ότι αν γίνει κάτι, δεν προστατεύεται από ασφάλεια-ρελέ κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, totalius είπε

Μια ερωτηση για 4 παλιά ξύλινα πατζουρια . Θα χρειαστώ τριβείο κ τι είδους ;Μπορεί να γινει δουλειά κ με το χερι ; Επίσης εχετε υπόψη ποσο αντέχουν μεχρι να ξανά χρειαστούν βάψιμο ;

Εξαρτάται τις φθορές. Αν απλά έχει παλιώσει το χρώμα τρίψιμο ακόμη και με το χέρι αστάρωμα βάψιμο.

Αν έχει αρχίσει να ξεφλουδίζει εκεί σίγουρα θέλει τριβείο καλό τρίψιμο να φύγουν σαθρά χρώματα και μετά βάψιμο. Το βάψιμο δεν αντέχει για πάντα. Εξαρτάται από την ποιότητα του ξύλου και του χρώματος. όταν αρχίσει να παλιώνει μετά από 5-10 χρόνια τότε θέλει φρεσκάρισμα πριν έρθουν μεγάλες φθορές γιατί μετά δεν συμμαζεύεται το ξύλο.

Έχω ξύλινες εξωτερικές κατασκευές πάνω από  20 χρόνια κοντά σε θάλασσα με άγριο μελτέμι σε άριστη σχεδόν κατάσταση αλλά κάθε 2-3 χρόνια τις φρεσκάρω με 1-2 χέρια βερνίκι νερού πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Το ένα επικίνδυνο είναι να πάει κάποιος να βγάλει το αρσενικό που θα πηγαίνει το ρεύμα στην 2η πρίζα. 

Το άλλο είναι ότι αν γίνει κάτι, δεν προστατεύεται από ασφάλεια-ρελέ κανένας.

Επικίνδυνο 100%, συμφωνούμε και ελπίζω ότι το τόνισα επαρκώς. Παρόλα αυτά προστασία υπάρχει και από ασφάλεια και από το ρελέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Το ένα επικίνδυνο είναι να πάει κάποιος να βγάλει το αρσενικό που θα πηγαίνει το ρεύμα στην 2η πρίζα. 

Το άλλο είναι ότι αν γίνει κάτι, δεν προστατεύεται από ασφάλεια-ρελέ κανένας.

 

56 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Επικίνδυνο 100%, συμφωνούμε και ελπίζω ότι το τόνισα επαρκώς.

Oκ Καταλάβατε ότι δεν είμαι άσχετος  Η δοκιμή έγινε και πάει καλά Δεν το προτείνω για κανένα Ο πίνακας του κοινοχρήστου έχει ρελε και ασφάλεια όποτε μέχρι εδώ οκ  Αυτό που έπρεπε να τσεκάρω και δεν γράφτηκε είναι η πολικότητα με την εννοια φάση ουδέτερος Σημαδεύτηκε και τέλος Επιπλέον η πρίζα του χώρου που με ενδιαφέρει αφαιρέθηκε προσωρινά και έγινε σύνδεση με  κλεμα Οπότε η προσοχή είναι απαραίτητη μόνο για φάση ουδέτερο Σε 2-3 μέρες θα έχουμε τελειώσει Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, hp8 είπε

πρέπει να γίνουν κάποιες μικροεργασιες σένα χώρο  χωρίς ρεύμα αλλά με ολοκληρωμένη εγκατάσταση (πχ φωτο) Σκέφτομαι πάρω από μια 10αρα πρίζα  που έχει στο διάδρομο το κοινόχρηστο και με μια μπαλαντέζα σούκο αρσενικό - αρσενικό να ...

 

4nvok5.png

19 ώρες πριν, hp8 είπε

Προτείνεται σαν λύση ανάγκης η να το ξεχάσω ? Για φωτισμό κυρίως  για να μην κουβαλάμε μπαλαντεζες και προβολείς Παρακαλώ μόνο ηλεκτρολόγοι με άποψη γιατί με το ρεύμα δεν παίζουμε 

 

Εφόσον ο χώρος έχεις κανονική εγκατάσταση, γιατί να μη δώσεις ρευμα από την αρχή, κανονικά στον πίνακα από όπου θα έδινες με τη "πατέντα" στη πρίζα. να κάνεις τον πίνακά σου "υποπίνακα" δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Εφόσον ο χώρος έχεις κανονική εγκατάσταση, γιατί να μη δώσεις ρευμα από την αρχή, κανονικά στον πίνακα από όπου θα έδινες με τη "πατέντα" στη πρίζα.

δεν ξερω αν είσαι  ηλεκτρολόγος Εγω  δεν ειμαι απλα γνωριζω τοσα οσα για την δουλειά που κανω  Αλλα αν εκανα αυτο που λες το ρευμα θα καληγε στον μετρητη  με οτι αυτο συνεπαγεται    Πιθανόν δεν είδες την φωτο της ανάρτησης η οποια ειναι σχεδον  πραγματικη Επρεπε να βγαλω απο τον πινακα τα καλωδια της παροχης πραγμα το οποιο δεν θελω  η να τα βαλω παράλληλα οποτε το ρευμα θα κατέληγε στον μετρητη η οπου αλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hp8 είπε

δεν ξερω αν είσαι  ηλεκτρολόγος Εγω  δεν ειμαι απλα γνωριζω τοσα οσα για την δουλειά που κανω  Αλλα αν εκανα αυτο που λες το ρευμα θα καληγε στον μετρητη  με οτι αυτο συνεπαγεται    Πιθανόν δεν είδες την φωτο της ανάρτησης η οποια ειναι σχεδον  πραγματικη Επρεπε να βγαλω απο τον πινακα τα καλωδια της παροχης πραγμα το οποιο δεν θελω  η να τα βαλω παράλληλα οποτε το ρευμα θα κατέληγε στον μετρητη η οπου αλλου

Όχι δεν είμαι ηλεκτρολόγος. Είμαι μηχανολόγος.

Δεν είπα ΠΡΟΦΑΝΩΣ να το κουμπώσεις πριν το ρολόι (όπου προφανώς και δε μπορείς και θα μετράει στο ρολόι).

Είπα στην είσοδο του πινακα.

image.png.7f7d87990f060f26c9e310089ef8e2ac.png

 

Για πιο λόγο να "φοβάσαι" να βγαλεις τα καλώδια της παροχής; Από τη περιά του πίνακα προφανώς. Δεν θα τα αφήσεις να "κρέμονται" στον αέρα προφανώς.

Αν δε θες για κάποιο λόγο, βγάλε τα καλώδια μετά το 1ο διακόπτη (Α->Β) και βάλε έναν 2ο διακόπτη που να τροφοδοτεί από εκεί και κάτω την εγκατάσταση (Α'->Β). Τα "original" καλώδια θα είναι "προβλεπόμενα" τερματισμένα στον κατεβαεσμένο, παροπλισμένο αρχικό διακόπτη Α. 

Ακριβώς την ίδια κατάσταση είχα και εγώ σε ένα υπόγειο που έχω κόψει το ρευμα χρόνια τώρα.

έίχα σκεφτεί και εγώ αυτό με αρσενικό-αρσενικό σε πρίζα από το πάνω σπίτι μέχρι αλλά γρήγορα συνεδητοποίησα πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ειναι να μπορεί να υπάρξει αρσενικό βύσμα υπό τάση.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε να συνδεθεί καλώδιο στον πίνακα χωρίς κανένα πρόβλημα. Το να πήγαινε η φάση στον ασύνδετο μετρητή δεν επηρεάζει σε κάτι. Αν υποθέσουμε ότι υπήρχε πρόβλημα να πάει η φάση στον μετρητή θα μπορούσες να δώσεις παροχή ανάμεσα στο ρελέ και τον διακόπτη, διακόπτοντας την παροχή προς μετρητή.  Γενικά συζητάμε πολλές λεπτομέρειες για κάποιον "ερασιτέχνη" και όπως έχουμε πει όσο λιγότερο ασχολούμαστε με τα ηλεκτρολογικά τόσο το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickol-us είπε

Επικίνδυνο 100%, συμφωνούμε και ελπίζω ότι το τόνισα επαρκώς. Παρόλα αυτά προστασία υπάρχει και από ασφάλεια και από το ρελέ.

Πώς υπάρχει προστασία από ασφάλεια και ρελέ; Αφού, και το ρελέ να πέσει, τα κυκλώματα θα εξακολουθούν να έχουν ρεύμα μέσα από την πρίζα, που είναι μετά το ρελέ. Ή δεν έχω καταλάβει καλά, την συνδεσμολογία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εφοσον βλέπω οτι στο "Β" εχεις βαλει ρελε διαρροής, θεωρώ οτι ο υποπινακας σου ειναι προστατευόμενος αρα και οποίος θα δουλεύει με το ρευμα θα εχει εποπτεία μεσώ ρελε Δ. Αυτο που πρεπει απλα να προσέξεις

Α) Διατομη του καλωδιου

Β) Την ασφάλεια (Αναλογα με το Α και το συνολικο φορτιο αν εχεις πριζα οχι πανω απο 16Α)

Γ) Απο που θα περασουν τα καλωδια (υπόγεια, ανθυγρα κτλπ). Παιζει ρολο ο τυπος καλωδιου. Θα γινει χρηση σε εξωτερικο χωρο ?

Αν εχεις λυσει τα παραπανω, πες μας

Τι θα ειναι το "LOAD"

A) Φωτισμος ?

Β) Φωτισμος και χρηση ηλεκτρικού μηχ/τος? (αν ναι,ποιο θα ειναι αυτο?)

Γ) Κανένα από τα Α και Β

Επίσης για εξτρα προστασία :

1) Μ/Τ 1/1 230 primary, 230 secondary. Watt=συνολικο σου φορτιο +10%

2) Αυτόματες μονοπολικες ασφαλειες με φαση και ουδετερο. (Βλεπε φωτο).

ΥΓ. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, ηλεκτρονικος ειμαι αλλα ολοι οι ηλεκτρονικοί κανουμε Ηλεκτροτεχνία και επίσης εχω δουλέψει και σαν ηλεκτρολόγος.

 

Capture.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Πώς υπάρχει προστασία από ασφάλεια και ρελέ; Αφού, και το ρελέ να πέσει, τα κυκλώματα θα εξακολουθούν να έχουν ρεύμα μέσα από την πρίζα, που είναι μετά το ρελέ. Ή δεν έχω καταλάβει καλά, την συνδεσμολογία;

Το ρελέ και η ασφάλεια του υποπινακα είναι προφανός εκτός αλλά εφόσον έχει πάρει παροχή από πρίζα, που ασφαλίζεται από δική της ασφάλεια και  ρελέ διαφυγής, κατά συνέπεια ασφαλίζεται οτιδήποτε μετά την πρίζα.

 

23 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλησπέρα,

Εφοσον βλέπω οτι στο "Β" εχεις βαλει ρελε διαρροής, θεωρώ οτι ο υποπινακας σου ειναι προστατευόμενος αρα και οποίος θα δουλεύει με το ρευμα θα εχει εποπτεία μεσώ ρελε Δ. Αυτο που πρεπει απλα να προσέξεις

Α) Διατομη του καλωδιου

Β) Την ασφάλεια (Αναλογα με το Α και το συνολικο φορτιο αν εχεις πριζα οχι πανω απο 16Α)

Γ) Απο που θα περασουν τα καλωδια (υπόγεια, ανθυγρα κτλπ). Παιζει ρολο ο τυπος καλωδιου. Θα γινει χρηση σε εξωτερικο χωρο ?

Αν εχεις λυσει τα παραπανω, πες μας

Τι θα ειναι το "LOAD"

A) Φωτισμος ?

Β) Φωτισμος και χρηση ηλεκτρικού μηχ/τος? (αν ναι,ποιο θα ειναι αυτο?)

Γ) Κανένα από τα Α και Β

Επίσης για εξτρα προστασία :

1) Μ/Τ 1/1 230 primary, 230 secondary. Watt=συνολικο σου φορτιο +10%

2) Αυτόματες μονοπολικες ασφαλειες με φαση και ουδετερο. (Βλεπε φωτο).

ΥΓ. Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, ηλεκτρονικος ειμαι αλλα ολοι οι ηλεκτρονικοί κανουμε Ηλεκτροτεχνία και επίσης εχω δουλέψει και σαν ηλεκτρολόγος.

 

Capture.JPG

Για ηλεκτρονικός μπορεί να το έχεις ψαγμένο περισσότερο απ'οσο και οι ηλεκτρολόγοι  :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μετακόμισα προσφατα σε νεο σπιτι. Ο προηγούμενος ενοικιαστής άφησε το ψυγείο (λειτουργει άψογα), αλλά μέσα καταψυξη και ψυξη ήταν αρκετά λερωμένες με κιτρινίλες και λεκέδες, προφανώς από ακαθάριστα υπολείματα τροφών.
Δεν έχει καμια περίεργη μυρωδιά , και τα χοντρά τα καθαρισα με μίγμα σαπουνόνερου και ξυδιού.
Για μια ας πουμε καλή απολύμανση για να μου φύγει η ιδέα , τι άλλο προτείνετε; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να καθαρίσω και δεν φαίνεται;; (αεραγωγούς κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ippokampos είπε

Καλησπέρα. Μετακόμισα προσφατα σε νεο σπιτι. Ο προηγούμενος ενοικιαστής άφησε το ψυγείο (λειτουργει άψογα), αλλά μέσα καταψυξη και ψυξη ήταν αρκετά λερωμένες με κιτρινίλες και λεκέδες, προφανώς από ακαθάριστα υπολείματα τροφών.
Δεν έχει καμια περίεργη μυρωδιά , και τα χοντρά τα καθαρισα με μίγμα σαπουνόνερου και ξυδιού.
Για μια ας πουμε καλή απολύμανση για να μου φύγει η ιδέα , τι άλλο προτείνετε; Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να καθαρίσω και δεν φαίνεται;; (αεραγωγούς κλπ).

Διάλυμα χλωρίνης, μετά με βρεγμένο πανί, το αφήνεις να στεγνώσει με ανοιχτές τις πόρτες και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...