Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θελω να βαλω ραφια σε αποθηκη. Εχει κανεις εμπειρία με κάποιο συστημα;

Γιατί δεν βάζεις dexion;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, cger είπε

Γιατί δεν βάζεις dexion;

Τυπου dexion σκεφτομαι. https://www.rafia-portokalakis.gr/proionta/rafia-koubota/ . Θελω και ειδικη κατασκευη σε ενα σημειο για ανοιγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.Σε ένα παλιό κρεβάτι των Γονέων μου στο σημείο που μπαίνουν οι σύνδεσμοι έχει φαγωθεί το ξύλο και έχει κάνει φάγωμα(τρύπα) περίπου 2 εκατοστά.Υπάρχει κάποια λύση ώστε να το καλύψω και στην συνέχεια να το τρυπήσω ώστε να βιδώσω τους συνδέσμους?Ο απλός στόκος δεν έκανε τίποτα.Υπάρχει κάποιο υλικό?Γνωρίζετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Gigamestin είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Σε ένα παλιό κρεβάτι των Γονέων μου στο σημείο που μπαίνουν οι σύνδεσμοι έχει φαγωθεί το ξύλο και έχει κάνει φάγωμα(τρύπα) περίπου 2 εκατοστά.Υπάρχει κάποια λύση ώστε να το καλύψω και στην συνέχεια να το τρυπήσω ώστε να βιδώσω τους συνδέσμους?Ο απλός στόκος δεν έκανε τίποτα.Υπάρχει κάποιο υλικό?Γνωρίζετε?

Πρέπει να κάνεις μεγαλύτερη τρύπα και να σφηνωσεις - κολλήσεις κομμάτι ξύλου. 

Ανάλογα την περίπτωση ίσως μπορεί να μπει φωλιά βίδας στο ξύλο, που είναι μεγαλύτερης διαμέτρου εξωτερικά και να έχεις καινούργιο σπείρωμα στο εσωτερικό

insert_nut.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Gigamestin είπε

Καλησπέρα στην παρέα.Σε ένα παλιό κρεβάτι των Γονέων μου στο σημείο που μπαίνουν οι σύνδεσμοι έχει φαγωθεί το ξύλο και έχει κάνει φάγωμα(τρύπα) περίπου 2 εκατοστά.Υπάρχει κάποια λύση ώστε να το καλύψω και στην συνέχεια να το τρυπήσω ώστε να βιδώσω τους συνδέσμους?Ο απλός στόκος δεν έκανε τίποτα.Υπάρχει κάποιο υλικό?Γνωρίζετε?

Βγαλε καμια φωτο να δουμε, υπαρχουν τροποι αν ειναι μικρη βαζεις 2-3 οδοντογλυφιδες με ξυλοκολα, η την μεγαλωνεις λιγο, βαζεις μια καβιλια με ξυλοκολα κλπ κλπ..

Εδω εισαι

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gigamestin είπε

Ο απλός στόκος δεν έκανε τίποτα.Υπάρχει κάποιο υλικό?Γνωρίζετε?

Σιδερόστοκος ίσως σου κάνει, αλλά δεν υπογράφω κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Amaretos είπε

Βγαλε καμια φωτο να δουμε, υπαρχουν τροποι αν ειναι μικρη βαζεις 2-3 οδοντογλυφιδες με ξυλοκολα, η την μεγαλωνεις λιγο, βαζεις μια καβιλια με ξυλοκολα κλπ κλπ..

Εδω εισαι

 

Προς το παρών το τρύπησα λίγο πιο δεξιά από τις κανονικές τρύπες και έπιασε.Όταν ξανασχοληθώ θα ανεβάσω το πριν και το μετά.Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γρήγορα ερώτηση.

Αλλαγή στο τεντοπανο σε τέντα σε μπαλκόνι, ~4-5μ μήκος, πόσο κοστίζει πάνω κάτω;

Μη μου αρχίσετε τα εξαρτάται από το πανί, από το Χ και το Υ. 

Πολύ χοντρικά.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Γρήγορα ερώτηση.

Αλλαγή στο τεντοπανο σε τέντα σε μπαλκόνι, ~4-5μ μήκος, πόσο κοστίζει πάνω κάτω;

Μη μου αρχίσετε τα εξαρτάται από το πανί, από το Χ και το Υ. 

Πολύ χοντρικά.

5 μέτρα μήκος χ 3 ύψος 15 τετραγωνικά ένα μέτριο πανί χ 15 ευρώ γύρω στα 230 ευρώ να υπολογίζεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papoys1 είπε

5 μέτρα μήκος χ 3 ύψος 15 τετραγωνικά ένα μέτριο πανί χ 15 ευρώ γύρω στα 230 ευρώ να υπολογίζεις.

Με την τοποθέτηση μαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Με την τοποθέτηση μαζί;

Ναι κάπου εκεί περίπου. Εγώ πριν 2 χρόνια κάπου βρήκα κάποιον χωρίς τοποθέτηση και πλήρωσα 10 ευρώ το τετραγωνικό έτοιμη ραμμένη. Την τοποθέτηση έκανα μόνος.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gigamestin είπε

Προς το παρών το τρύπησα λίγο πιο δεξιά από τις κανονικές τρύπες και έπιασε.Όταν ξανασχοληθώ θα ανεβάσω το πριν και το μετά.Ευχαριστώ πάντως

άνοιξε καινούργια τρύπα για το μηχανισμό ποιο κάτω ...δεν είναι τόσο βαρύ το πορτακι για να κρεμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναι κάπου εκεί περίπου. Εγώ πριν 2 χρόνια κάπου βρήκα κάποιον χωρίς τοποθέτηση και πλήρωσα 10 ευρώ το τετραγωνικό έτοιμη ραμμένη. Την τοποθέτηση έκανα μόνος.

Μπα, δε θα το τολμούσα σε μπαλκόνι. Ακόμα και αν ήξερα πως γίνεται έχω μια μικρρρηηηηη :) τάση ακροφοβίας.

Αν ήταν πχ σε μια βεράντα ή αυλή θα το σκεφτόμουν.

Αλήθεια, Όταν λες την τοποθετησες μόνος, πως γίνεται ? Στη δώσαν έτσι ώστε να μη χρειαστεί κάτι "ράψιμο" επιτόπου?

πήγες πχ τα σίδερα της τέντας, στα περάσανε και τα "σήκωσες" στους οδηγούς εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Μπα, δε θα το τολμούσα σε μπαλκόνι. Ακόμα και αν ήξερα πως γίνεται έχω μια μικρρρηηηηη :) τάση ακροφοβίας.

Αν ήταν πχ σε μια βεράντα ή αυλή θα το σκεφτόμουν.

Αλήθεια, Όταν λες την τοποθετησες μόνος, πως γίνεται ? Στη δώσαν έτσι ώστε να μη χρειαστεί κάτι "ράψιμο" επιτόπου?

πήγες πχ τα σίδερα της τέντας, στα περάσανε και τα "σήκωσες" στους οδηγούς εσύ?

Νομίζω δεν ράβουν τίποτα επιτόπου. Δουλεύει ηλεκτρικό δραπανοκατσάβιδο και τρυπανόβιδα, από ότι είχα παρατηρήσει τους τεντάδες μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrLo είπε

Μπα, δε θα το τολμούσα σε μπαλκόνι. Ακόμα και αν ήξερα πως γίνεται έχω μια μικρρρηηηηη :) τάση ακροφοβίας.

Αν ήταν πχ σε μια βεράντα ή αυλή θα το σκεφτόμουν.

Αλήθεια, Όταν λες την τοποθετησες μόνος, πως γίνεται ? Στη δώσαν έτσι ώστε να μη χρειαστεί κάτι "ράψιμο" επιτόπου?

πήγες πχ τα σίδερα της τέντας, στα περάσανε και τα "σήκωσες" στους οδηγούς εσύ?

Ναι ραμμένο έτοιμο εγώ έβγαλα το παλιό και πέρασα το καινούργιο. Σίγουρα δεν είναι κάτι εύκολο και απλό αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και θέλει μεγάλη προσοχή γιατί όπως είπες δουλεύεις σε μπαλκόνι. Εγώ το έχω ξανακάνει γιατί έχω βγάλει ξανά τέντες από τα μπαλκόνια μου για πλύσιμο ή ράψιμο που έχουν  ανοίξει οι ραφές από τον αέρα και έτσι θεωρώ ότι έχω μία μικρή εμπειρία για αυτή τη διαδικασία.

Εδώ βίντεο από άλλη που έπλυνα την πήγα για ράψιμο και την τοποθέτησα ξανά. Παιδιά αν το θέλουμε και πιάνουν λίγο τα χέρια μας τη σημερινή εποχή που μπορούμε να βρούμε ότι πληροφορία θέλουμε στο ίντερνετ πολλά μπορούμε να κάνουμε. Δεν το κάνω μόνο για το κόστος αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω νέα πράγματα.

Για να ερχόταν ο τεντάς που μου έραψε  την άλλη να βγάλει το παλιό πανί και να περάσει το καινούργιο ήθελε 60 ευρώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...