Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Για τον κτυπογενή ήχο από την πρόσπτωση της βροχής θα βάλεις έναν πετροβάμβακα 5εκατοστών και από κάτω, θα τον επενδύσεις με διπλή γυψοσανίδα. Θα είσαι αρκετά κομπλέ. Και θα έχεις και θερμομόνωση τούμπανο! Ο πετροβάμβακας όμως δεν κόβει τον αερόφερτο ήχο...εκεί θες κάποια προσθήκη βάρους (γι' αυτό προτείνω την 2πλη γυψοσανίδα, να έχει μια κάποια μάζα να ανακόψει την διάδοση). Έχω διαβάσει ότι σε ξενοδοχεία βάζουν πλάκες μολύβδου για ηχομόνωση.

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Για τον κτυπογενή ήχο από την πρόσπτωση της βροχής θα βάλεις έναν πετροβάμβακα 5εκατοστών και από κάτω, θα τον επενδύσεις με διπλή γυψοσανίδα. Θα είσαι αρκετά κομπλέ. Και θα έχεις και θερμομόνωση τούμπανο! Ο πετροβάμβακας όμως δεν κόβει τον αερόφερτο ήχο...εκεί θες κάποια προσθήκη βάρους (γι' αυτό προτείνω την 2πλη γυψοσανίδα, να έχει μια κάποια μάζα να ανακόψει την διάδοση). Έχω διαβάσει ότι σε ξενοδοχεία βάζουν πλάκες μολύβδου για ηχομόνωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, greekbusters είπε

Χτίζω ένα μικρό δωματιάκι και από πάνω θα βάλω πάνελ. Όμως τον χειμώνα η βροχή είναι τόσο σπαστική που δεν παλεύεται ο ήχος της. Κάτω από το πάνελ θα βάλω υαλοβάμβακα αλλά κάτω από αυτόν δεν ξέρω. Οι πιο πολλοί μου λένε για γυψοσανίδα, εγώ από την άλλη σκέφτομαι για κάνα mdf η μελαμίνη 8αρα αλλά σε ότι έχω ψάξει γενικά προτείνουν την πρώτη. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία τι θα έχει καλύτερη ηχομόνωση; 

Τον ηχο της βροχής μονο με κεραμύδι θα τον εξαφανίσεις

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορώ να βρω άμμο θαλάσσης καλής ποιότητας; ( θέλω τη βάλω σε μια ξύλινη κατασκευή για να παίζει η κόρη μου).

Υπάρχει σε κατάστημα με δομικά;

εκτός αν έχετε καμιά καλή παραλία εντός αττικής😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lofter είπε

Που μπορώ να βρω άμμο θαλάσσης καλής ποιότητας; ( θέλω τη βάλω σε μια ξύλινη κατασκευή για να παίζει η κόρη μου).

Υπάρχει σε κατάστημα με δομικά;

εκτός αν έχετε καμιά καλή παραλία εντός αττικής😅

Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται να πάρεις άμμο από παραλία.

Σε μάντρα θα βρεις ποταμίσια άμμο, αν σου κάνει αγοράζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lofter είπε

Που μπορώ να βρω άμμο θαλάσσης καλής ποιότητας; ( θέλω τη βάλω σε μια ξύλινη κατασκευή για να παίζει η κόρη μου).

Υπάρχει σε κατάστημα με δομικά;

εκτός αν έχετε καμιά καλή παραλία εντός αττικής😅

Ένας καλός μπούσουλας με βοτσαλάκι αλλά όχι μεγάλες ποσότητες μη βρεις και κανένα μπελά.😇

https://www.in2life.gr/escape/weekend/article/540297/paralies-me-votsalo-voyties-horis-ammo-sthn-attikh.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lofter είπε

Που μπορώ να βρω άμμο θαλάσσης καλής ποιότητας; ( θέλω τη βάλω σε μια ξύλινη κατασκευή για να παίζει η κόρη μου).

Υπάρχει σε κατάστημα με δομικά;

εκτός αν έχετε καμιά καλή παραλία εντός αττικής😅

Ψάχνω κι εγώ για να γεμίσω μια αμμοδόχο που θα φτιάξω, αν βρεις αξιόλογη ενημέρωσε.

Απο παραλία (σε περίπτωση που το έλεγες σοβαρά :) )μάλλον θα είναι  πιο βρώμικη/με ξένα σώματα μέσα από την άμμο που προορίζεται για δόμηση (και που εχει λογικα μαζευτει απο μεγαλύτερα βάθη).

Η ποταμίσια πρέπει να είναι πιο καθαρή και λεία, αλλά για κάποιο λόγο δε με πείθει για παιχνίδι.

Πουλάνε και σακούλες σε κάποια καταστήματα παιχνιδιών, αλλά είναι πανάκριβες αν θες ποσότητα (π.χ. εδώ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lofter είπε

Που μπορώ να βρω άμμο θαλάσσης καλής ποιότητας; ( θέλω τη βάλω σε μια ξύλινη κατασκευή για να παίζει η κόρη μου).

Υπάρχει σε κατάστημα με δομικά;

εκτός αν έχετε καμιά καλή παραλία εντός αττικής😅

Σε μάντρα με οικοδομικά υλικά. Μπορείς να πάρεις νταμαρίσια/ποταμίσια σε διάφορες κοκκομετρίες, αυτές που φτιάχνουν τα κονιάματα. Για κάτι πιο κοντά σε παραλίας, ζήτα χαλαζιακή άμμο και πόσο στην φέρνουν.
Εννοείται δεν παίρνουμε άμμο από την θάλασσα, για κανέναν λόγο!!!

14 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Τον ηχο της βροχής μονο με κεραμύδι θα τον εξαφανίσεις

Αυτό ισχύει, και πάλι θα ακούγεται ένα πλιτς-πλιτς, αλλά όχι ντουπ-ντουπ!...
Το κεραμίδι έχει βάρος 50kg/m2 (=μάζα) γι' αυτό και αποσβαίνει τον ήχο!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από παραλία το γνωρίζω οτι δεν επιτρέπεται, μεταξύ σοβαρού και αστείου το έθεσα!

Θα πάω σε μάντρα να δω αν αξίζει ως προς την ποιότητα. Λιγότερο από ένα τετραγωνικό θέλω να γεμίσω.

Είδα επίσης οτι υπάρχει και αμμος για terrarium ( γράφουνε μάλιστα , ¨Πλυμένη και αποστειρωμένη") . Θα δω και σε pet shop!

@mezger δεν είχα δει το συγκεκριμένο σακι στα elc. νομίζω με 2 θα είμαι οκ, αν δεν πάρω από αλλου τελικά. 

Επεξ/σία από lofter
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχω ξαναγράψει ποτέ εδώ αλλα μάλλον το σωστό μέρος είναι.

Έχω το εξής θέμα. Έχω μια βεράντα 2X4 η οποία στο πάνω μέρος της καλύπτεται απο το μπαλκόνι του 1ου ορόφου. Αυτή η βεράντα κάτι εποχές όπως αυτή είναι κατειλλημένη απο κουνούπια σε σημείο που δεν την επισκέπτεται κανείς.

Θα ήθελα να κάνω μια κατασκευή περίπου όπως τα GAZEEBO σίτας που πουλιούνται, δηλαδή να καλύψω περιμετρικά την βεράντα με σίτα στηρίζοντάς την με πηχάκια.

Εχω τις εξής ερωτήσεις:

Αρχικά δεν βρήκα πουθενά κάποιον να αναλαμβάνει τέτοιες δουλειές, ούτε στους τεντάδες. Αν εχετε να προτίνετε κάποιον θα το εκτιμούσα, αλλιως θα το κάνω μόνος μου και δεν θα το θελα.

Δεύτερον, είναι παρανομία αυτό?Θα φάω καμιά καταγγελία απο κανέναν περίεργο?

Τρίτον. Επιτρέπεται το επάνω μέρος να το βιδώσω στο κάτω μέρος του μπαλκονιού του απο πάνω;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostantine87 είπε

Δεύτερον, είναι παρανομία αυτό?Θα φάω καμιά καταγγελία απο κανέναν περίεργο?

Χμμμ...αυτό πρέπει να το ερμηνεύσει κάποιος ΠΜ με εμπειρία στον οικοδομικό κανονισμό. Για τις τέντες ας πούμε, λέει ότι μπορούν να τοποθετηθούν σε πολυκατοικία, και πρέπει να είναι όλες στην ίδια απόχρωση. Γενικά δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση κατασκευών που αλλοιώνουν την όψη. Ειδικά γι' αυτό που θες να κάνεις εσύ, κάποιος θα μπορούσε να πει ότι αλλοιώνει την όψη οπότε απαγορεύεται. Μπορείς κι εσύ να επικαλεστείς ότι είναι προσωρινή κατασκευή, όχι σταθερή, άρα δεν αποτελεί στοιχείο της όψης που προκαλεί αλλοίωση.
Κλασσικό παράδειγμα που απαγορεύεται και όλοι έχουμε, είναι τα κλιματιστικά.

18 λεπτά πριν, kostantine87 είπε

Τρίτον. Επιτρέπεται το επάνω μέρος να το βιδώσω στο κάτω μέρος του μπαλκονιού του απο πάνω;

Όπως επιτρέπεται όταν τρυπάς για να κρεμάσεις τα μπράτσα της τέντας. Βασικά οι εξώστες είναι περίεργο σπορ: αν ρίχνει χλωρίνες ο από πάνω, στο μηδενικής στεγάνωσης μπαλκόνι, και αποκολληθεί εσένα ο σοβάς και σου'ρθει στο κεφάλι, ποιος θα έχει το φταίξιμο, και ποιος θα πληρώσει την επισκευή;; :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Σε ενοικιαζομενο σπίτι σε ένα δωματιάκι υπάρχει μια σωλήνα αμιάντου. Αυτή ξεκινάει από ισόγειο που υπάρχει ένας καυστήρας(από ότι κατάλαβα είναι η καμινάδα του) ο οποίος δεν χρησιμοποιείται πια και ανεβαίνει μεχρι 2 3 όροφο. Είναι βαμμένη μάλλον περισσότερο από μια φορά. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να κοιμάμαι πιο ήσυχος; πχ καμία βαφή ή κάτι να το καλύψω πχ ναυλον ή τελική λύση γυψοσανίδα; από αναζητήσεις στο διαδίκτυο κατάλαβα πως ο κίνδυνος είναι όταν τριβεται και απελευθερωνονται οι ίνες. Βέβαια η σίγουρη λύση είναι εξειδικευμένη εταιρεία για απομάκρυνση αλλά λόγω ενοικίου δεν... Σε ένα site μου έκανε εντύπωση σχόλιο αναγνώστη πως ακόμα και σε σχολεία με αμίαντο η  "λύση"(άτυπη τυπική δεν ξέρω) ήταν το βάψιμο... Οποιαδήποτε ιδέα κατεύθυνση ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

_20210603_105913.JPG

Επεξ/σία από FiLw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, FiLw είπε

Καλημέρα! Σε ενοικιαζομενο σπίτι σε ένα δωματιάκι υπάρχει μια σωλήνα αμιάντου. Αυτή ξεκινάει από ισόγειο που υπάρχει ένας καυστήρας(από ότι κατάλαβα είναι η καμινάδα του) ο οποίος δεν χρησιμοποιείται πια και ανεβαίνει μεχρι 2 3 όροφο. Είναι βαμμένη μάλλον περισσότερο από μια φορά. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να κοιμάμαι πιο ήσυχος; πχ καμία βαφή ή κάτι να το καλύψω πχ ναυλον ή τελική λύση γυψοσανίδα; από αναζητήσεις στο διαδίκτυο κατάλαβα πως ο κίνδυνος είναι όταν τριβεται και απελευθερωνονται οι ίνες. Βέβαια η σίγουρη λύση είναι εξειδικευμένη εταιρεία για απομάκρυνση αλλά λόγω ενοικίου δεν... Σε ένα site μου έκανε εντύπωση σχόλιο αναγνώστη πως ακόμα και σε σχολεία με αμίαντο η  "λύση"(άτυπη τυπική δεν ξέρω) ήταν το βάψιμο... Οποιαδήποτε ιδέα κατεύθυνση ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

_20210603_105913.JPG

Εισαι σιγουρος οτι ειναι αμιαντος; Μου φαινεται δυσκολο παντως να εχουν περασει τη καμιναδα μεσα απο το σπιτι και ειναι μικρη διατομη για καμιναδα. Μηπως ειναι πηλινη αποχετευση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω.. Μην ψάχνεις το "μέσα από το σπίτι" πάντως είναι σε ένα δωματιάκι σαν αποθήκη με πόρτα αλλά εντός σπιτιού.

Σε μια συζήτηση με την ιδιοκτήτρια πέταξε κάτι για σωλήνα αμιάντου και από τότε μου μπήκε το μικρόβιο. Μου έδειξε τον παλιό καυστήρα και όντως μια "σωλήνα" ανέβαινε προς τα πάνω να εκανε τόσο λάθος; ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FiLw είπε

Καλημέρα! Σε ενοικιαζομενο σπίτι σε ένα δωματιάκι υπάρχει μια σωλήνα αμιάντου. Αυτή ξεκινάει από ισόγειο που υπάρχει ένας καυστήρας(από ότι κατάλαβα είναι η καμινάδα του) ο οποίος δεν χρησιμοποιείται πια και ανεβαίνει μεχρι 2 3 όροφο. Είναι βαμμένη μάλλον περισσότερο από μια φορά. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω για να κοιμάμαι πιο ήσυχος; πχ καμία βαφή ή κάτι να το καλύψω πχ ναυλον ή τελική λύση γυψοσανίδα; από αναζητήσεις στο διαδίκτυο κατάλαβα πως ο κίνδυνος είναι όταν τριβεται και απελευθερωνονται οι ίνες. Βέβαια η σίγουρη λύση είναι εξειδικευμένη εταιρεία για απομάκρυνση αλλά λόγω ενοικίου δεν... Σε ένα site μου έκανε εντύπωση σχόλιο αναγνώστη πως ακόμα και σε σχολεία με αμίαντο η  "λύση"(άτυπη τυπική δεν ξέρω) ήταν το βάψιμο... Οποιαδήποτε ιδέα κατεύθυνση ευπρόσδεκτη! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

_20210603_105913.JPG

Έχεις ενημερωθεί σωστά. Ο αμίαντος είναι άκρως επικίνδυνος, όταν τρίβεται, δηλαδή κατά την διάρκεια εργασιών (τοποθέτησης, καθαίρεσης, τρυπήματος/κοψίματος κλπ)...Επίσης αν είναι ήδη ταλαιπωρημένος, κατά την διάρκεια μετακίνησής του (πχ για να πεταχθεί) μπορεί να απελευθερώσει ίνες. Σε εσωτερικό χώρο προστατευμένο δεν είναι τόσο πρόβλημα, αρκεί να μην  χτυπηθεί και σπάσει. Στην θέση σου θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες: θα τον τύλιγα με ένα νάυλον πολύ καλά και θα έντυνα την γωνία με μια κατασκευή γυψοσανίδας, και τέλος (αφού δεν χρησιμοποιείται ο λέβητας, αν χρησιμοποιηθεί το νάυλον είναι εύφλεκτο υλικό, δεν κάνει).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχεις ενημερωθεί σωστά. Ο αμίαντος είναι άκρως επικίνδυνος, όταν τρίβεται, δηλαδή κατά την διάρκεια εργασιών (τοποθέτησης, καθαίρεσης, τρυπήματος/κοψίματος κλπ)...Επίσης αν είναι ήδη ταλαιπωρημένος, κατά την διάρκεια μετακίνησής του (πχ για να πεταχθεί) μπορεί να απελευθερώσει ίνες. Σε εσωτερικό χώρο προστατευμένο δεν είναι τόσο πρόβλημα, αρκεί να μην  χτυπηθεί και σπάσει. Στην θέση σου θα έκανα αυτό ακριβώς που είπες: θα τον τύλιγα με ένα νάυλον πολύ καλά και θα έντυνα την γωνία με μια κατασκευή γυψοσανίδας, και τέλος (αφού δεν χρησιμοποιείται ο λέβητας, αν χρησιμοποιηθεί το νάυλον είναι εύφλεκτο υλικό, δεν κάνει).

Ισχυει αλλα στη πραξη αλλα γινονται. Τώρα αυτη τη στιγμή ειμαι σε κεντρικο σημειο και στο οικοπεδο εχει ελενιτ σωληνες πεταμενους πολλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...