Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Καλημερα,

Να σου πω εγω που εχω και τα 2. Καλύτερη επιλογή είναι ενα τριβείο έκκεντρο αλλα ειναι σχετικά ακριβο. Αν το θέλεις απλα για 1-2 φορες δεν αξίζει να το παρεις λογο τιμής. Ποιο φθηνα και παλι θα κανεις την δουλειά σου, είναι να αγοράσεις ένα παλμικό.

Η σειρα που πρεπει να εχεις στον νου σου για ενα καλο αποτέλεσμα ειναι:

1) Απομάκρυνση σκασμενου χρώματος και σαθρών υλικών οπως σκασίματα σε παλιά στοκαρίσματα, σοβά, και το παλαιό χρώμα που εχει ρηγματωση.Εφαρμογή με παλμικο η έκκεντρο τριβείο, ανάλογα σε τι κατάσταση ειναι ο τοιχος βάζεις χόνδρο γυαλόχαρτο 100-120.

2) Στοκάρισμα με στόκο, είτε παρετινα (αν εναι για μεσα) είτε με ακριλικό.Εγώ παίρνω σε σκονη ακριλικό, βγαίνει φθηνότερα απο τους έτοιμους. Αν έχεις τρύπες ή σπασίματα μεγάλες σε βαθος μπορείς να βάλεις λίγη κολλά πλακιδίων στον στόκο ώστε να μην "κρεμάει" και να κλείσεις τις μεγάλες τρύπες ποιο εύκολα και γρήγορα. Σημεία που θελουν ποιο πολυ επεξεργασία στοκάρεις και τριβεις και ξανα-στοκαρεις μεχρι να εχεις λεια επιφάνεια.Αν εχεις ρωγμές τις ξύνεις να "μεγαλώσουν" και τις βρέχεις με ενα ψεκαστιρι με νερο πριν τις στοκάρεις. Ομοίως στα μεγάλα σπασίματα.

3) Λείανση των στοκαρισμάτων με το χερι (αν ειναι λιγα) η με το τριβείο αλλα με πολύ ψιλο γυαλόχαρτο.Όσο μεγαλύτερο είναι το νούμερο του γυαλόχαρτου, τόσο πιο λείο αποτέλεσμα έχει το φινίρισμα. Τα μικρότερα νούμερα γυαλόχαρτου σημαίνουν τραχύτερο ξύσιμο της επιφάνειας.

4) Εφαρμογή με αστάρι σε ολο τον τοιχο. Αν δεν βάλεις αστάρι ο στόκος θα σου "τραβάει" το χρώμα και οταν στεγνώσει θα βλέπεις τα "μπαλώματα". Ακριλικό αστάρι είναι μια χαρά. Μερικοί μαστοροι αφου ασταρωσουν ξανα-στοκαρουν τις λεπτομέρειες και ξανα-ασταρωνουν στο τελος. Το αστάρι ειναι καλο σε αυτο γιατι αποτρέπει τον τοίχο απο την κιμωλιαση.

5) Βαψιμο με οικολογικο πλαστικο, 2 χερια σταυρωτά μεταξυ τους,.

Tip:

Αν θελεις επαγγελματικό αποτέλεσμα βάλε απο κατω να φωτίζετε ο τοιχος με εναν προβολέα. Ετσι θα βλέπεις ολες τις ατέλειες του εύκολα.

Εγω επειδή εχω και ρυθμιζόμενο γωνιακό τροχο, βάζω τριβείο γωνιακού τροχού και κανω την δουλειά μου. Τις γωνίες τις κάνω ειτε με το παλμικό είτε με το χέρι.

Οσο ποιο καλή επεξεργασία κανεις στον τοίχο τοσο ποιο καλο θα ειναι το αποτέλεσμα.

Μην ξεχάσεις, κάλο καθάρισμα απο τις σκόνες πριν εφαρμόσεις το αστάρι.

Καλη τύχη.

Capture.JPG

Capture2.JPG

Εχεις δοκιμάσει να τριψεις πλαστικο χρωμα με τριβείο; Εγω οταν δοκιμασα μαζευε το χρωμα και μπουκωνε το γυαλοχαρτο και επειδη εχανε το κεντρο βαρους αρχιζε να τρεμει. Επρεπε να σταματησω και να το αφαιρεσω μηχανικα απο το γυαλοχαρτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχεις δοκιμάσει να τριψεις πλαστικο χρωμα με τριβείο; Εγω οταν δοκιμασα μαζευε το χρωμα και μπουκωνε το γυαλοχαρτο και επειδη εχανε το κεντρο βαρους αρχιζε να τρεμει. Επρεπε να σταματησω και να το αφαιρεσω μηχανικα απο το γυαλοχαρτο

Πολλές φόρες.

Αυτο που λες ισχύει. Για αυτο (ανάλογα σε τι κατάσταση ειναι το παλαιό χρώμα) ξεκινάω τρίβοντας τα "χονδρά" με το χερι με γυαλόχαρτο ακομα και κατω του 100 και με σπάτουλα αφαιρώ οτι μπορώ να αφαιρέσω. Στο τριβείο εχω και μια συρματοβουρτσα και οταν μαζευει το γυαλόχαρτο του χρώμα (γινεται σαν πετρά) το αφαιρώ και συνεχίζω.

1) Εδω στον τοιχο αφαιρέθηκε ολο το χρωμα και σπατουλαριστικε και ξανα-βάφτηκε απο την αρχή.

2) Σε εξωτερικο τοιχο αφαιρέθηκε ολο το σαθρό σημείο του σοβά, ξανα σοβατίστηκε η γωνιά και σπατουλαριστικε και βάφτηκε. Επειδη ειναι εξωτερικός δεν έδωσα τοσο σημασία στο να γίνει τελείως ίσιο.

aaaaaaa.jpg

Capture3232.JPG

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, DrLo είπε

Εννοείς να ανοίγει από πάνω κάπως σαν μπαούλο πχ;

Αυτό με τα πηχακια δε το πιασα

Αν και το τελειωσα χτες. Ναι ετσι ανοιγει. Τα πηχακια περαστηκαν εσωτερικα ωστε να ακουμπαει πανω το ξυλο οταν κλειενει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Πολλές φόρες.

Αυτο που λες ισχύει. Για αυτο (ανάλογα σε τι κατάσταση ειναι το παλαιό χρώμα) ξεκινάω τρίβοντας τα "χονδρά" με το χερι με γυαλόχαρτο ακομα και κατω του 100 και με σπάτουλα αφαιρώ οτι μπορώ να αφαιρέσω. Στο τριβείο εχω και μια συρματοβουρτσα και οταν μαζευει το γυαλόχαρτο του χρώμα (γινεται σαν πετρά) το αφαιρώ και συνεχίζω.

1) Εδω στον τοιχο αφαιρέθηκε ολο το χρωμα και σπατουλαριστικε και ξανα-βάφτηκε απο την αρχή.

2) Σε εξωτερικο τοιχο αφαιρέθηκε ολο το σαθρό σημείο του σοβά, ξανα σοβατίστηκε η γωνιά και σπατουλαριστικε και βάφτηκε. Επειδη ειναι εξωτερικός δεν έδωσα τοσο σημασία στο να γίνει τελείως ίσιο.

aaaaaaa.jpg

Capture3232.JPG

Μου φαινεται αδυνατο πολλες φορες να φυγει το χρωμα παντως ακομα και με τριβειο. Δεν ειχα χοντρα γυαλοχαρτα της προκοπης εκτος απο ψιλο. Παντως και επειδη ο τοιχος δεν ειναι επιπεδος το τριβειο ετρωγε τις κορυφες και εβλεπες ατριφτο χρωμα στις κοιλοτητες οσο και να προσπαθουσες. Σε βαμενο με πλαστικο κολάει καλα ο στοκος η θελει και ασταρι πιστευεις;

Σχετικα με το βαψιμο παντως ειχα δοκιμασει και satin χρωμα και ειχα πολλα προβληματα σε σχεση με ματ. Δε ξερω αν εφταιγε η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινεται αδυνατο πολλες φορες να φυγει το χρωμα παντως ακομα και με τριβειο. Δεν ειχα χοντρα γυαλοχαρτα της προκοπης εκτος απο ψιλο. Παντως και επειδη ο τοιχος δεν ειναι επιπεδος το τριβειο ετρωγε τις κορυφες και εβλεπες ατριφτο χρωμα στις κοιλοτητες οσο και να προσπαθουσες. Σε βαμενο με πλαστικο κολάει καλα ο στοκος η θελει και ασταρι πιστευεις;

Σχετικα με το βαψιμο παντως ειχα δοκιμασει και satin χρωμα και ειχα πολλα προβληματα σε σχεση με ματ. Δε ξερω αν εφταιγε η εταιρία.

Πρέπει να επιμείνεις φοβερά για να φτάσεις στον σοβά αν κατάλαβα σωστά τι εννοείς και δεν υπάρχει λόγος.

Ασταρι χρειάζεται σε υλικά που δεν έχουν καλή πρόσφυση με το χρώμα όπως ενας σοβατισμενος τοίχος. Πλαστικό σε πλαστικό μια χαρά "κολλάει" και δεν χρειάζεται ασταρι ούτε και στον στόκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα: σε τοιχο και για υψος περιπου 1,5 μετρο (μηκος περιπου 2 μετρα) εχει υγρασια και εχει πεσει λιγο σοβας. Μιλησα με μαστορα και μου ειπε να το ντυσουμε με επενδυση (πλακακι ή αλλο) ενας αλλος να το σχεδον γκρεμισει (τουβλα και να το ξαναφτιαξουμε). Απο την αλλη μερια ειδα οτι ειναι ιδιοκτησια αλλου που μαλλον δεν ασχολειται περνα ενας σωληνας φ20 αποχετευσης /εικαζω εχει διαροη;/κολλητα με το τοιχο μου

 

Συμβουλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Προβλημα: σε τοιχο και για υψος περιπου 1,5 μετρο (μηκος περιπου 2 μετρα) εχει υγρασια και εχει πεσει λιγο σοβας. Μιλησα με μαστορα και μου ειπε να το ντυσουμε με επενδυση (πλακακι ή αλλο) ενας αλλος να το σχεδον γκρεμισει (τουβλα και να το ξαναφτιαξουμε). Απο την αλλη μερια ειδα οτι ειναι ιδιοκτησια αλλου που μαλλον δεν ασχολειται περνα ενας σωληνας φ20 αποχετευσης /εικαζω εχει διαροη;/κολλητα με το τοιχο μου

 

Συμβουλη;

1ον και οι 2 μαστόροι σου είπαν ο καθένας την βλακεία του.
Πρώτα απ' όλα όπως σωστά λες, πρέπει να βρεθεί το αίτιο της υγρασίας. Είναι από την αποχέτευση του γείτονα; Είναι από ανερχόμενη υγρασία; Είναι από υγρασίες που σκάνε στον τοίχο σου από κάπου αλλού; Θέλει γενικά μια πολύ καλή εξέταση της γεωμετρίας του χώρου, των απορροών των ομβρίων ΚΑΙ των τυχόν διελεύσεων, ώστε να υπάρξει μια σαφής εικόνα.

Καλό θα ήταν να το έβλεπε ένας μηχανικός που να ασχολείται με επισκευές-ενισχύσεις κατασκευών, για να εξετάσει και τυχόν άλλες παραμέτρους. Για παράδειγμα, αν είναι πράγματι διαρροή αποχέτευσης, είναι σημαντικό να εξετασθεί αν υπάρχει χημική προσβολή και οξειδώσεις στους οπλισμούς. Επίσης, πολύ πιθανό αν γίνει έλεγχος με θερμοκάμερα, να αποκαλυφθεί αν είναι διαρροή ή κάτι άλλο.

Αν είναι το πιο απλό που σου το εύχομαι, ανερχόμενη υγρασία ή προσπίπτουσα από όμβρια, υπάρχουν λύσεις...
Στην πρώτη περίπτωση χημικό φράγμα ανερχόμενης υγρασίας με ενέσεις στην κάτω παρειά της τοιχοποιίας ανά κάποια cm σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Στην δεύτερη, υπάρχουν διάφορες λύσεις αναλόγως του προβλήματος, μεμβράνες, τσιμεντοειδή στεγανωτικά, Penetron κ.α.
Έχε υπόψη πάντως ότι τα πλακάκια σε καμία περίπτωση, δεν αποτελούν κανενός είδους στεγανοποίηση. Αυτό μπορεί να σου το πιστοποιήσουν τα χιλιάδες προβλήματα υγρομόνωσης σε ταράτσες, που έγιναν χειρότερα επειδή κάποιος προκόπης πρότεινε την λύση να μπουν πλακάκια για καλύτερη υγρομόνωση, καθώς και τα εκατοντάδες χιλιάδες προβλήματα υγρασίας σε ντουλάπες, που έρχονται σε επαφή με μπάνια, επενδυμένα με πλακάκι!

Ο γείτονας, ασχολείται δεν ασχολείται, εννοείται ότι μπορείς να τον αναγκάσεις να απομακρύνει την σωλήνα του, από τον τοίχο σου...και αν είναι δική του υπαιτιότητα, να σου πληρώσει και τα σχετικά έξοδα επισκευής...

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω εμπειρια απο δομηση εγω ζητησα να δω τι υπαρχει απο την αλλη πλευρα: προφανως δε μπορω εγω να πηγαινω να κανω εργασιες (π.χ στεγανοποιηση ή επισκευη σωληνα) μιας και ειναι στην ιδιοκτησια αλλου και θεωρητικα μπορει να φαω ακομα και ακυρο (εδω και 7 ημερες αν και ενημερωσα ιδιοκτητη στα #@# του)

οποτε γιαυτο και δε ξερω τι να κανω...

 

δεν εχει ποτησει σε οπλισμο απλως εκτιμω οτι πρεπει να υπαρχει ειτε απειροελαχιστη διαροη ειτε επειδη ειναι κολλητα ο σωληνας στο τοιχο η υγρασια απο τα λυματα προκαλει την υγρασια. Μαλιστα η υγρασια δεν εχει απλωθει σε μεγαλη επιφανεια αλλα απο την αλλη επιασα το δικο μου τοιχο και ενιωσα υγρασια

 

ο σωληνας ειναι λυματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

επειδη εχω εμπειρια απο δομηση εγω ζητησα να δω τι υπαρχει απο την αλλη πλευρα: προφανως δε μπορω εγω να πηγαινω να κανω εργασιες (π.χ στεγανοποιηση ή επισκευη σωληνα) μιας και ειναι στην ιδιοκτησια αλλου και θεωρητικα μπορει να φαω ακομα και ακυρο (εδω και 7 ημερες αν και ενημερωσα ιδιοκτητη στα #@# του)

οποτε γιαυτο και δε ξερω τι να κανω...

 

δεν εχει ποτησει σε οπλισμο απλως εκτιμω οτι πρεπει να υπαρχει ειτε απειροελαχιστη διαροη ειτε επειδη ειναι κολλητα ο σωληνας στο τοιχο η υγρασια απο τα λυματα προκαλει την υγρασια. Μαλιστα η υγρασια δεν εχει απλωθει σε μεγαλη επιφανεια αλλα απο την αλλη επιασα το δικο μου τοιχο και ενιωσα υγρασια

 

ο σωληνας ειναι λυματων

Θες λοιπόν 2 ειδικότητες, μηχανικό και δικηγόρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξωτερικό σοβατισμένο τοίχο αυλής που τον ετοιμάζω για βάψιμο, σκέφτομαι μήπως τον περάσω πρώτα στόκο σπατουλαρίσματος για να εξομαλυνθεί και να ομορφύνει. Από θέμα αντοχής όμως αξίζει το σπατουλάρισμα σε τοίχο που θα βρέχεται ή μήπως είναι καλύτερα να ασταρώσω και να βάψω κατευθείαν πάνω στον ψιλό σοβά;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μου φαινεται αδυνατο πολλες φορες να φυγει το χρωμα παντως ακομα και με τριβειο. Δεν ειχα χοντρα γυαλοχαρτα της προκοπης εκτος απο ψιλο. Παντως και επειδη ο τοιχος δεν ειναι επιπεδος το τριβειο ετρωγε τις κορυφες και εβλεπες ατριφτο χρωμα στις κοιλότητες οσο και να προσπαθουσες. Σε βαμενο με πλαστικο κολάει καλα ο στοκος η θελει και ασταρι πιστευεις;

Σχετικα με το βαψιμο παντως ειχα δοκιμασει και satin χρωμα και ειχα πολλα προβληματα σε σχεση με ματ. Δε ξερω αν εφταιγε η εταιρία.

Πάρη, δοκίμασε με χόνδρο και θα με θυμηθείς. Ο στόκος κολλάει μια χαρά. Το αστάρι είναι επίσης αποτελεσματικό όταν χρησιμοποιηθεί σε καλής κατάστασης βαμμένες επιφάνειες, γιατί μεγιστοποιεί την πρόσφυση του τελικού χρώματος. Αν ο τοίχος έχει κοιλότητες τον στοκάρεις να γίνει ευθείς και μετά τρίβεις.

19 λεπτά πριν, katbo είπε

Σε εξωτερικό σοβατισμένο τοίχο αυλής που τον ετοιμάζω για βάψιμο, σκέφτομαι μήπως τον περάσω πρώτα στόκο σπατουλαρίσματος για να εξομαλυνθεί και να ομορφύνει. Από θέμα αντοχής όμως αξίζει το σπατουλάρισμα σε τοίχο που θα βρέχεται ή μήπως είναι καλύτερα να ασταρώσω και να βάψω κατευθείαν πάνω στον ψιλό σοβά;  

Φυσικά και αξίζει. Ο στόκος θα κλείσει τους πόρους του σοβά και θα ομαλοποιήσει την επιφανεια. Ακριλικό στόκο πάρε σε σκόνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Σε εξωτερικό σοβατισμένο τοίχο αυλής που τον ετοιμάζω για βάψιμο, σκέφτομαι μήπως τον περάσω πρώτα στόκο σπατουλαρίσματος για να εξομαλυνθεί και να ομορφύνει. Από θέμα αντοχής όμως αξίζει το σπατουλάρισμα σε τοίχο που θα βρέχεται ή μήπως είναι καλύτερα να ασταρώσω και να βάψω κατευθείαν πάνω στον ψιλό σοβά;  

Εγώ θα έλεγα τσιμεντόστοκο.

4 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

επειδη εχω εμπειρια απο δομηση εγω ζητησα να δω τι υπαρχει απο την αλλη πλευρα: προφανως δε μπορω εγω να πηγαινω να κανω εργασιες (π.χ στεγανοποιηση ή επισκευη σωληνα) μιας και ειναι στην ιδιοκτησια αλλου και θεωρητικα μπορει να φαω ακομα και ακυρο (εδω και 7 ημερες αν και ενημερωσα ιδιοκτητη στα #@# του)

οποτε γιαυτο και δε ξερω τι να κανω...

 

δεν εχει ποτησει σε οπλισμο απλως εκτιμω οτι πρεπει να υπαρχει ειτε απειροελαχιστη διαροη ειτε επειδη ειναι κολλητα ο σωληνας στο τοιχο η υγρασια απο τα λυματα προκαλει την υγρασια. Μαλιστα η υγρασια δεν εχει απλωθει σε μεγαλη επιφανεια αλλα απο την αλλη επιασα το δικο μου τοιχο και ενιωσα υγρασια

 

ο σωληνας ειναι λυματων

Είναι ισόγειο;

Αν είχες υγρασία από το σωλήνα λυμάτων, θα είχε βρωμίσει ο τόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , μπήκε το καλοκαίρι και ήρθε η ώρα για νεροπίστολα. Υπάρχουν έτοιμα DIY σχέδια με διάφορους τύπους , όμως μάλλον θα φτιάξω κάτι με συμπιεσμένο αέρα , δοχείο νερού ( αυτά τα δύο σε τσάντα στην πλάτη ) και το όπλο χειρός ( μπορεί και δύο )

Θα χρησιμοποιηθεί μια παλιά τσάντα πλάτης , από εκεί και πέρα ακόμα το ψάχνω. Αν γνωρίζετε ή έχετε κάποιο σχέδιο , είμαι όλος μάτια. 

Σκέφτομαι ένα μικρό δοχείο υψηλής συμπίεσης που γεμίζει ένα δοχείο μικρότερης συμπίεσης που θα πιέζει το νερό στην δεξαμενή ( ίσως δύο δοχεία για τα δύο πιστόλια και χωριστές δεξαμενές ) , μερικά μανόμετρα και χάλκινους σωλήνες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

Καλησπέρα , μπήκε το καλοκαίρι και ήρθε η ώρα για νεροπίστολα. Υπάρχουν έτοιμα DIY σχέδια με διάφορους τύπους , όμως μάλλον θα φτιάξω κάτι με συμπιεσμένο αέρα , δοχείο νερού ( αυτά τα δύο σε τσάντα στην πλάτη ) και το όπλο χειρός ( μπορεί και δύο )

Θα χρησιμοποιηθεί μια παλιά τσάντα πλάτης , από εκεί και πέρα ακόμα το ψάχνω. Αν γνωρίζετε ή έχετε κάποιο σχέδιο , είμαι όλος μάτια. 

Σκέφτομαι ένα μικρό δοχείο υψηλής συμπίεσης που γεμίζει ένα δοχείο μικρότερης συμπίεσης που θα πιέζει το νερό στην δεξαμενή ( ίσως δύο δοχεία για τα δύο πιστόλια και χωριστές δεξαμενές ) , μερικά μανόμετρα και χάλκινους σωλήνες.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=198&v=w2eIkcv1IRQ&feature=emb_title

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...