Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, g_f είπε

ΑΚ22

Αυτη την κολλα πες του να βάλει, υπαρχουν και καποια μονωτικά πριν την κολλα, αλλα δεν θυμάμαι αυτη την στιγμη, ξερει πάντως ο πλακας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτη την κολλα πες του να βάλει, υπαρχουν και καποια μονωτικά πριν την κολλα, αλλα δεν θυμάμαι αυτη την στιγμη, ξερει πάντως ο πλακας

Μετά συγχωρήσεως ο καλός πλακάς ξέρει, ο μέσος πλακάς δεν ξέρει την τύφλα του.

Λοιπόν η απάντηση στο ερώτημα είναι μεμβράνη απεμπλοκής, τύπου CL69 ή αντίστοιχου, έχουν πολλές εταιρείες.
Δες ένα παράδειγμα από εφαρμογή τεχνικού γραφείου συναδέλφου μηχανικού, πολύ καλή δουλειά.
Στην συνένωση (αλληλοεπικάλυψη, έχουν αντίστοχο οδηγό οι μεμβράνες) πρέπει να εφαρμόζεται ειδικό στεγανοποιητικό για να επιτυγχάνεται στεγάνωση.

131906940_132863521939357_8941768868635465223_n.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

spacer.png

Σε πάτωμα με ξύλινα σανιδάκια (πάνω φωτο), το οποίο είναι αρκετά κατεστραμμένο, σκέφτηκα να το βάψω (ΟΧΙ να το λουστράρω).  Να το κάνω κάτι σε ανοιχτό χρώμα, κάπως έτσι (κάτω φωτο):

spacer.png

 

Αυτό το βιντεο περιγράφει τη διαδικασία:

https://www.youtube.com/watch?v=C558gqriNk8

Με τι μπογιά να το βάψω?  Θέλει πολύ τρίψιμο, να φύγει όλο το λούστρο, εκεί που ακόμα υπάρχει?

 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/7/2021 στις 8:51 ΜΜ, g_f είπε

Καλησπέρα. Κάνω ανακαίνιση σε ενα μικρό μπάνιο και θα αντικαταστήσω την παλιά βαση ντουζιέρες απλα από πλακάκι με ένα χαμηλό τοιχίο για τα νερά.  Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τυχόν κίνδυνο για υγρασία από κάτω.  Ο υδραυλικός μου ειπε ότι ο πλακας ξέρει...και απλα πρόσθεσε ότι αρκεί κολλα ΑΚ20 ή ΑΚ22. Είναι αρκετά αυτά?  Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω?  Δεν θα ήθελα να τραβήξει υγρασία το από κάτω διαμέρισμα. 

Εαν έχεις χρονο μπορεις να ψάξεις καποιο πλακά ή εταιρία να αναλάβει να βαλει καποια υγρομονωση. 
Επειδη ειναι με μπετο οι πλάκες στα σπιτια στην ελλάδα δεν ειναι τόσο έντονο πολλες φορες το προβλημα και με σωστη ρυση και πλακάκια ειναι εντάξει συνηθως και δεν έχει υγρασία. Σκεψου εγω εχω σκετη πλακα στη ταρατσα και δεν εχει τιποτα απο υγρασία. Συνηθως ξεκολάει ελαφρα ο σοβας στο ταβανι απο κάτω ειναι πολυ συνηθισμενο και σε πιο ακραιες περιπτωσεις πιανει μουχλα. Αλλα πολλοι ειναι ενταξει με το να εχει ξεκολησει λιγο ο σοβας και αν κανει ρωγμη στο ταβανι φευγει η υγρασια και μετα δεν προχωραει τοσο το προβλημα.(Αυτα τα λεω βαση παρατηρησεων που εχω κανει σε πολλα σπιτια κυριως μονοκατοικίες)

Αν θες εξτρα προστασια βάζεις καποια υγρομόνωση. Εγω για να βάλω έψαχνα 3 μηνες πλακά που να δεχθει καθως ουτε ο μηχανολογος ελεγε πως χρειαζόταν το μονο που ελεγε ηταν να βαλω εποξειδικο αρμοστοκο ο μηχανικος. Φυσικά απο τους 10 πλακάδες οι μισοι έφυγαν μολις ακουσαν για υγρομονωση και οι αλλοι λεγαν πως δε χρειάζεται ή ζητουσαν τριπλασια χρηματα για να μη το κανω.  Σε μερικές χωρες βαζουν απαραιτητα υγρομονωση στην ελλάδα σπάνια. Συνηθως οι τεχνικες εταιρίες δεχονται να βαλουν μιας και εχουν καταλληλα συνεργεια

Αυτο εχει και μεμβρανη αναμεσα στη πλακα και τη τσιμετοκονια

12 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

spacer.png

Σε πάτωμα με ξύλινα σανιδάκια (πάνω φωτο), το οποίο είναι αρκετά κατεστραμμένο, σκέφτηκα να το βάψω (ΟΧΙ να το λουστράρω).  Να το κάνω κάτι σε ανοιχτό χρώμα, κάπως έτσι (κάτω φωτο):

spacer.png

 

Αυτό το βιντεο περιγράφει τη διαδικασία:

https://www.youtube.com/watch?v=C558gqriNk8

Με τι μπογιά να το βάψω?  Θέλει πολύ τρίψιμο, να φύγει όλο το λούστρο, εκεί που ακόμα υπάρχει?

 

Κανονικα θελει τριψιμο. Μπογια εξαρτάται τι θες υπάρχουν παρα πολλες επιλογες.Θες να μη φαινεται το ξυλο; Παντως εκει που εχει μαυρισει μπορει ουτε με τριψιμο να μη φευγει. Γενικά θελει παρα πολυ χρονο θα προτιμουσα να πληρωνα πατωματζή παρα να φαω βδομαδες

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bobptz είπε

Καλησπέρα

spacer.png

Σε πάτωμα με ξύλινα σανιδάκια (πάνω φωτο), το οποίο είναι αρκετά κατεστραμμένο, σκέφτηκα να το βάψω (ΟΧΙ να το λουστράρω).  Να το κάνω κάτι σε ανοιχτό χρώμα, κάπως έτσι (κάτω φωτο):

spacer.png

 

Αυτό το βιντεο περιγράφει τη διαδικασία:

https://www.youtube.com/watch?v=C558gqriNk8

Με τι μπογιά να το βάψω?  Θέλει πολύ τρίψιμο, να φύγει όλο το λούστρο, εκεί που ακόμα υπάρχει?

 

Χρειάζεται επισκευή το πάτωμα, ρώτησε ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

1. Εαν έχεις χρονο μπορεις να ψάξεις καποιο πλακά ή εταιρία να αναλάβει να βαλει καποια υγρομονωση. 
2. Επειδη ειναι με μπετο οι πλάκες στα σπιτια στην ελλάδα δεν ειναι τόσο έντονο πολλες φορες το προβλημα και με σωστη ρυση και πλακάκια ειναι εντάξει συνηθως και δεν έχει υγρασία.

3. Σκεψου εγω εχω σκετη πλακα στη ταρατσα και δεν εχει τιποτα απο υγρασία. Συνηθως ξεκολάει ελαφρα ο σοβας στο ταβανι απο κάτω ειναι πολυ συνηθισμενο και σε πιο ακραιες περιπτωσεις πιανει μουχλα. Αλλα πολλοι ειναι ενταξει με το να εχει ξεκολησει λιγο ο σοβας και αν κανει ρωγμη στο ταβανι φευγει η υγρασια και μετα δεν προχωραει τοσο το προβλημα.(Αυτα τα λεω βαση παρατηρησεων που εχω κανει σε πολλα σπιτια κυριως μονοκατοικίες)

4. Αν θες εξτρα προστασια βάζεις καποια υγρομόνωση. Εγω για να βάλω έψαχνα 3 μηνες πλακά που να δεχθει καθως ουτε ο μηχανολογος ελεγε πως χρειαζόταν το μονο που ελεγε ηταν να βαλω εποξειδικο αρμοστοκο ο μηχανικος. Φυσικά απο τους 10 πλακάδες οι μισοι έφυγαν μολις ακουσαν για υγρομονωση και οι αλλοι λεγαν πως δε χρειάζεται ή ζητουσαν τριπλασια χρηματα για να μη το κανω.  Σε μερικές χωρες βαζουν απαραιτητα υγρομονωση στην ελλάδα σπάνια.

4β. Συνηθως οι τεχνικες εταιρίες δεχονται να βαλουν μιας και εχουν καταλληλα συνεργεια

[...]

 

1. Όπως είπαν και παραπάνω, οι περισσότεροι πλακάδες ξέρουν την τύφλα τους. Οι καλοί πλακάδες δεν αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές. Εταιρίες εξειδικευμένες υπάρχουν πολλές.

2. Ναι αν έχουν γίνει όλα με άψογο τρόπο και δεν έχει κάνει ζημιές κάποιος σεισμός.

3. Η σκέτη πλάκα, αν έχει και τη σωστή ρύση δεν έχει πρόβλημα. Αν πιάνει μούχλα και αυτό γίνεται επειδή το δωμάτιο έχει μεγάλη εσωτερική υγρασία λόγω κακών συνηθειών της νοικοκυράς διορθώνεται. Αν ξεκολλήσει σοβάς ή γίνουν ρωγμές σε αυτόν θα είναι εγκληματικό αν δεν ψάξεις αμέσως την αιτία, μάλλον δεν έχεις κάνει και τόσο καλές παρατηρήσεις ειδικά σε μονοκατοικίες.

4. Η υγρομόνωση από πλακάδες γινόταν πριν 30-50 χρόνια και ο χρόνος απέδειξε πως στην πλειοψηφία τους οι υγρομονώσεις αυτού του τύπου είτε ήταν αποτυχημένες (στην καλύτερη περίπτωση) είτε προκάλεσαν μεγάλες ζημιές.

4β. Ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, filipN είπε

1. Όπως είπαν και παραπάνω, οι περισσότεροι πλακάδες ξέρουν την τύφλα τους. Οι καλοί πλακάδες δεν αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές. Εταιρίες εξειδικευμένες υπάρχουν πολλές.

2. Ναι αν έχουν γίνει όλα με άψογο τρόπο και δεν έχει κάνει ζημιές κάποιος σεισμός.

3. Η σκέτη πλάκα, αν έχει και τη σωστή ρύση δεν έχει πρόβλημα. Αν πιάνει μούχλα και αυτό γίνεται επειδή το δωμάτιο έχει μεγάλη εσωτερική υγρασία λόγω κακών συνηθειών της νοικοκυράς διορθώνεται. Αν ξεκολλήσει σοβάς ή γίνουν ρωγμές σε αυτόν θα είναι εγκληματικό αν δεν ψάξεις αμέσως την αιτία, μάλλον δεν έχεις κάνει και τόσο καλές παρατηρήσεις ειδικά σε μονοκατοικίες.

4. Η υγρομόνωση από πλακάδες γινόταν πριν 30-50 χρόνια και ο χρόνος απέδειξε πως στην πλειοψηφία τους οι υγρομονώσεις αυτού του τύπου είτε ήταν αποτυχημένες (στην καλύτερη περίπτωση) είτε προκάλεσαν μεγάλες ζημιές.

4β. Ισχύει.

Μπορεί να πω χαζομάρα, αλλά ας ρωτήσω.

Αν περαστεί απλά ένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό πάνω στο μπετό και πριν την κόλα πλακιδίων, δεν αρκεί;

Αυτό με τις μονοκατοικίες δεν το πολυκατάλαβα. Στις πολυκατοικίες υπάρχει το σοβαρό θέμα, όπου μπορεί να κάνεις ζημιά στον από κάτω. (Αν πρόκειται για ταράτσα, ΟΚ, άλλο κεφάλαιο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, filipN είπε

1. Όπως είπαν και παραπάνω, οι περισσότεροι πλακάδες ξέρουν την τύφλα τους. Οι καλοί πλακάδες δεν αναλαμβάνουν τέτοιες δουλειές. Εταιρίες εξειδικευμένες υπάρχουν πολλές.

2. Ναι αν έχουν γίνει όλα με άψογο τρόπο και δεν έχει κάνει ζημιές κάποιος σεισμός.

3. Η σκέτη πλάκα, αν έχει και τη σωστή ρύση δεν έχει πρόβλημα. Αν πιάνει μούχλα και αυτό γίνεται επειδή το δωμάτιο έχει μεγάλη εσωτερική υγρασία λόγω κακών συνηθειών της νοικοκυράς διορθώνεται. Αν ξεκολλήσει σοβάς ή γίνουν ρωγμές σε αυτόν θα είναι εγκληματικό αν δεν ψάξεις αμέσως την αιτία, μάλλον δεν έχεις κάνει και τόσο καλές παρατηρήσεις ειδικά σε μονοκατοικίες.

4. Η υγρομόνωση από πλακάδες γινόταν πριν 30-50 χρόνια και ο χρόνος απέδειξε πως στην πλειοψηφία τους οι υγρομονώσεις αυτού του τύπου είτε ήταν αποτυχημένες (στην καλύτερη περίπτωση) είτε προκάλεσαν μεγάλες ζημιές.

4β. Ισχύει.

3. Δε καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα λεω οτι εχω δει πολλες φορες να εχει κουφώσει/ανοιξει ο σοβας στα ταβανια κατω απο τα μπάνια και να μένει ετσι για χρονια χωρις αλλαγή. Σε πολυκατοικιες που συνηθως εχουν πατάρι στο κάτω με σκετη πλακα προφανως το προβλημα δε φαινεται. Επισης σε οσους το εχω δειξει πως εχει ξεκολήσει δε τους νοιάζει γιατι θα μπουν σε μερεμετια

 

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μπορεί να πω χαζομάρα, αλλά ας ρωτήσω.

Αν περαστεί απλά ένα τσιμεντοειδές στεγανωτικό πάνω στο μπετό και πριν την κόλα πλακιδίων, δεν αρκεί;

Αυτό με τις μονοκατοικίες δεν το πολυκατάλαβα. Στις πολυκατοικίες υπάρχει το σοβαρό θέμα, όπου μπορεί να κάνεις ζημιά στον από κάτω. (Αν πρόκειται για ταράτσα, ΟΚ, άλλο κεφάλαιο)

 

Αν εφαρμοστεί σωστα το συστημα αρκεί. Δε βρισκω λογω ενα συστημα σχεδιασμένο απο μεγάλη εταιρία να μη λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν εδώ είναι που χρειάζεται ο μηχανικός που ξέρει. Ένα υλικό συνοδεύεται από ένα technical data sheet, που γράφει συντελεστής διαστολής τόσο, συντελεστής διάχυσης υδρατμών τόσο, αντίσταση σε χλωριόντα τόσο, και χίλια δύο. Θα πρέπει ένας κατάλληλα εκπαιδευμένος άνθρωπος αφού θεωρήσει τις συνθήκες λειτουργίας του κάθε χώρου, να επιλέξει το κατάλληλο υλικό που θα ανταπεξέλθει στις συνθήκες αυτές. Ένας μονωσάς ή ένας πλακάς μπορεί να είναι άριστος τεχνίτης στην τοποθέτηση, αλλά δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Ούτε κάνουν όλα τα υλικά για όλες τις περιπτώσεις, ούτε επειδή δούλεψε ένα υλικό άριστα σε μια περίπτωση σημαίνει ότι θα δουλέψει άριστα, και σε μια άλλη.

Ας πούμε για ένα δώμα, θα πρέπει να γίνει και μια επίλυση glacer για υγροθερμομόνωση. Γιατί αν δεν το προσέξεις πας να πιάσεις την εξωτερική υγρασία και σου κάνει υγροποίηση από μέσα και δεν στεγνώνει ούτε σε 100 μέρες.

Επίσης θα συνιστούσα ένα googlάρισμα για ενανρθάκωση, διάβρωση και χλωριόντα. Επειδή δεν σκάει ο σοβάς της πλάκας ας πούμε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα και όταν θα φανεί, θα είναι ήδη αργά.

Τέλος πάντων εγώ είμαι υπέρ το να γίνει η υγρομόνωση, το υλικό το είπα υπάρχει η μεμβράνη CL69, υπάρχει η αντίστοιχη της Bostik, της Litokol, της MAPEI κλπ. Να περαστεί η ντουζιέρα (δάπεδο) και ο τοίχος, να μην βρέχεται. Ιδανικά θα μπορούσε να περαστεί όλο το μπάνιο, γιατί όλοι ξέρουμε ότι η μέση ελληνίδα νοικοκυρά το πλακώνει στα νερά και στις χλωρίνες (ότι χειρότερο για την πλάκα από κάτω).
Περνάς μια κόλλα S2 την κολλάς και από πάνω πάλι S2 και τέλος.

Αν δεν θες να μπεις στην διαδικασία, μπορεί να βοηθήσει ένα τσιμεντοειδές, αλλά δεν είναι το ίδιο. Το τσιμεντοειδές θα βοηθήσει στα πιτσιλίσματα, όχι σε αυτό!!!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

3. Δε καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα λεω οτι εχω δει πολλες φορες να εχει κουφώσει/ανοιξει ο σοβας στα ταβανια κατω απο τα μπάνια και να μένει ετσι για χρονια χωρις αλλαγή. Σε πολυκατοικιες που συνηθως εχουν πατάρι στο κάτω με σκετη πλακα προφανως το προβλημα δε φαινεται. Επισης σε οσους το εχω δειξει πως εχει ξεκολήσει δε τους νοιάζει γιατι θα μπουν σε μερεμετια

 

Αν εφαρμοστεί σωστα το συστημα αρκεί. Δε βρισκω λογω ενα συστημα σχεδιασμένο απο μεγάλη εταιρία να μη λειτουργεί.

- Αν «έχει κουφώσει/ανοίξει ο σοβάς στα ταβάνια» είτε κάτω από μπάνια είτε κάτω από ταράτσα δες με προσοχή όσα λέει ο mechpanos στην τελευταία του ανάρτηση για «για ενανθράκωση, διάβρωση και χλωριόντα» θα τολμούσα να μιλήσω ακόμα και για πιθανή οξείδωση οπλισμού σκυροδέματος.

Όσον αφορά τους ιδιοκτήτες δεν τους νοιάζει γιατί δεν ξέρουν τι μπορεί να κρύβεται πίσω από το σοβά και κάποιος πρέπει να τους το εξηγήσει πριν «νίψει τας χείρας του».

- Επίσης μην ξεχνάμε πως υπάρχουν ειδικά υλικά και για το κλείσιμο των αρμών ανάμεσα στα πλακάκια. Μερικές φορές οι πλακάδες χρησιμοποιούν «ότι νάναι» και είναι συνήθως η εργασία που δίνουν την ελάχιστη προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν το βρήκα. Ξέρει κανείς που βρίσκουμε αυτό το ελαφρύ υλικό που βάζουν για πλάτη σε έπιπλα, ντουλάπια, ντουλάπες κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, zio10 είπε

Νομίζω έχει ξαναγραφτεί αλλά δεν το βρήκα. Ξέρει κανείς που βρίσκουμε αυτό το ελαφρύ υλικό που βάζουν για πλάτη σε έπιπλα, ντουλάπια, ντουλάπες κτλ;

Αν θες αυτό που από πίσω είναι τύπου κάτι μεταξύ χαρτονιού/αναγλυφου , που είχανε παλιά ντουλάπια κλπ , δε ξέρω (νομίζω χαρτο-κάτι λέγεται , πρέπει να έχει το praktiker αλλά σου πουλάει όλο το φύλλο).

σε 1-2 ντουλάπια και μια ραφιέρα, που έχω φτιάξει έχω βάλει από πίσω το 3mm mdf που είναι βαμμένο λευκό μόνο από τη μία πλευρά από το leroy merlin

δε φαίνεται στο site τους

3.4 ευρώ/τμ.

αμα πας στο leroy θα το δεις στη βεντάλια τους.

στις διατάσεις που το θες κομμένο (ελάχιστη διάσταση κοπής 10cm)

(αυτό αν θες να το βάλεις καρφωτό από πίσω. Δε το έχω δοκιμάσει με εγκοπή που έχουν κάποια πιο "προσεγμένα" ντουλάπια ώστε να μη φαίνονται καν αυτά τα 3mm στο πίσω μέρος. Εκεί συνήθως βάζουν μεγαλύτερα πάχη, πχ 6mm)

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αν θες αυτό που από πίσω είναι τύπου κάτι μεταξύ χαρτονιού/αναγλυφου , που είχανε παλιά ντουλάπια κλπ , δε ξέρω (νομίζω χαρτο-κάτι λέγεται , πρέπει να έχει το praktiker αλλά σου πουλάει όλο το φύλλο).

σε 1-2 ντουλάπια και μια ραφιέρα, που έχω φτιάξει έχω βάλει από πίσω το 3mm mdf που είναι βαμμένο λευκό μόνο από τη μία πλευρά από το leroy merlin

δε φαίνεται στο site τους

3.4 ευρώ/τμ.

αμα πας στο leroy θα το δεις στη βεντάλια τους.

στις διατάσεις που το θες κομμένο (ελάχιστη διάσταση κοπής 10cm)

(αυτό αν θες να το βάλεις καρφωτό από πίσω. Δε το έχω δοκιμάσει με εγκοπή που έχουν κάποια πιο "προσεγμένα" ντουλάπια ώστε να μη φαίνονται καν αυτά τα 3mm στο πίσω μέρος. Εκεί συνήθως βάζουν μεγαλύτερα πάχη, πχ 6mm)

Σ' ευχαριστώ, ήθελα αρκετό. Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να βρω, leroy δεν έχουμε δυστυχώς.

Βασικά ψάχνω ένα ελαφρύ και οικονομικό υλικό για μια ψευτοεπένδυση και σκέφτηκα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, ήθελα αρκετό. Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να βρω, leroy δεν έχουμε δυστυχώς.

Βασικά ψάχνω ένα ελαφρύ και οικονομικό υλικό για μια ψευτοεπένδυση και σκέφτηκα αυτό.

https://www.sakkalis.gr/index.php/wood-selling/2018-02-12-08-42-59/2018-02-12-09-23-02

Hardboard

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...