Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, zio10 είπε

Βασικά ψάχνω ένα ελαφρύ και οικονομικό υλικό για μια ψευτοεπένδυση και σκέφτηκα αυτό.

Παρε τηλεφωνο οπου κοβουν μελαμινες και ζητα πλατη ντουλαπιου  απο την μια πλευρα ειναι λευκο και απο την αλλη καφετι  Παχος 4mm Eχω κανει χωρισμα και το εβαλα αντι γυψοσανιδας σαν αυτο    Hardboard  

δες και το παρακατω 

Προϊόντα | Novoxyl, εμπόριο ξυλείας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/7/2021 στις 8:51 ΜΜ, g_f είπε

Καλησπέρα. Κάνω ανακαίνιση σε ενα μικρό μπάνιο και θα αντικαταστήσω την παλιά βαση ντουζιέρες απλα από πλακάκι με ένα χαμηλό τοιχίο για τα νερά.  Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τυχόν κίνδυνο για υγρασία από κάτω.  Ο υδραυλικός μου ειπε ότι ο πλακας ξέρει...και απλα πρόσθεσε ότι αρκεί κολλα ΑΚ20 ή ΑΚ22. Είναι αρκετά αυτά?  Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσα να κάνω?  Δεν θα ήθελα να τραβήξει υγρασία το από κάτω διαμέρισμα. 

Έχω φτιάξει στο δίπλα διαμέρισμα και δυστυχώς δεν έγινε κάποια προεργασία για υγρομόνωση και η υγρασία έφτασε στην κάτω μεριά που ευτυχώς είναι πυλωτή.

Καθάρισα αρμούς από πλακάκια έβαλα καινούργιο στόκο περιορίστηκε πολύ η υγρασία αλλά σε κάποια γωνία έστω και λίγο υπάρχει ακόμη. Έχω ακούσει για κάποιο υγρό για στεγανοποίηση αρμών αλλά δεν ξέρω αν  έχει αποτέλεσμα. Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη λύση ας βοηθήσει.

Εσύ αν έχεις διαμέρισμα από κάτω προτείνω για την όσο το δυνατόν καλύτερη στεγανοποίηση πριν αρχίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Σ' ευχαριστώ, ήθελα αρκετό. Θα κοιτάξω να δω τι μπορώ να βρω, leroy δεν έχουμε δυστυχώς.

Βασικά ψάχνω ένα ελαφρύ και οικονομικό υλικό για μια ψευτοεπένδυση και σκέφτηκα αυτό.

Τι ακριβώς θες να κάνεις και που είσαι; Σε ποια πόλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Doubt είπε

Χρειάζεται επισκευή το πάτωμα, ρώτησε ειδικό.

Δε θέλω να το επισκευάσω, θέλω να το βάψω με κάποιο χρώμα (πχ άσπρο) για να καλύψω όλες τις ζημίες.

12 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Θες να μη φαινεται το ξυλο;

Ναι, δε θέλω να φαίνεται το ξύλο, αλλιώς θα το έτριβα και θα έβαζα λούστρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Τι ακριβώς θες να κάνεις και που είσαι; Σε ποια πόλη;

Θέλω να κάνω ένα χώρισμα που να μοιάζει με τοίχο αλλά να είναι κάτι ελαφρύ που να μπορεί να φύγει εύκολα αν χρειαστεί. Σκέφτηκα να συνδυάσω αυτό το υλικό με φελιζολ ή πετροβάμβακα.

Γιάννενα είμαι, έχουμε αρκετά καταστήματα αλλά leroy όχι ακόμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Θέλω να κάνω ένα χώρισμα που να μοιάζει με τοίχο αλλά να είναι κάτι ελαφρύ που να μπορεί να φύγει εύκολα αν χρειαστεί. Σκέφτηκα να συνδυάσω αυτό το υλικό με φελιζολ ή πετροβάμβακα.

Γιάννενα είμαι, έχουμε αρκετά καταστήματα αλλά leroy όχι ακόμα :)

Χώρισμα απλά τύπου "παραβάν", απλά για να μην υπάρχει οπτική επαφή, ή να αντέχει και κάμποσο.

Αυτό που λες με φενιζόλ στη μέση και κολλημένα 2 φύλλα από τις δύο μεριές σαν α αυτά που σου είπα το έω κάνει για ένα μικρό χώρισμα τύπου ανάμεσα σε 2 χώρους εργασία (με ένα μικρό σκελετό) αλλά για τοίχο χλωμό, χρειάζεσαι καλό σκελετό αν θες να αντέχει.

μπορείς να φτιάξεις ξύλινο σκελετό από mdf, αλλά πολύ φασαρία για κάτι που γίνεται ευκολα με γυψοσανίδα (ετκός αν θες κάτι πολύ μικρό και δεν αξίζει τον κόπο)

Θες να πιάνει από πάτωμα μέχρι ταβάνι , ή κάτι απλά μέχρι κάποιο ύψος;

Ποσο "καλό" θες να βγει (άλλο είναι πχ να το κάνεις σε ένα χώρο δικό σο τύπου "game room" και άλλο στο σαλόνι του σπιτιού σου).

Αμα δώσεις μια καλύτερη περιγραφή του τι θες να κάνεις ή καμιά φώτο λύσεις μπορούν να σου πρωταθούν πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Χώρισμα απλά τύπου "παραβάν", απλά για να μην υπάρχει οπτική επαφή, ή να αντέχει και κάμποσο.

Αυτό που λες με φενιζόλ στη μέση και κολλημένα 2 φύλλα από τις δύο μεριές σαν α αυτά που σου είπα το έω κάνει για ένα μικρό χώρισμα τύπου ανάμεσα σε 2 χώρους εργασία (με ένα μικρό σκελετό) αλλά για τοίχο χλωμό, χρειάζεσαι καλό σκελετό αν θες να αντέχει.

μπορείς να φτιάξεις ξύλινο σκελετό από mdf, αλλά πολύ φασαρία για κάτι που γίνεται ευκολα με γυψοσανίδα (ετκός αν θες κάτι πολύ μικρό και δεν αξίζει τον κόπο)

Θες να πιάνει από πάτωμα μέχρι ταβάνι , ή κάτι απλά μέχρι κάποιο ύψος;

Ποσο "καλό" θες να βγει (άλλο είναι πχ να το κάνεις σε ένα χώρο δικό σο τύπου "game room" και άλλο στο σαλόνι του σπιτιού σου).

Αμα δώσεις μια καλύτερη περιγραφή του τι θες να κάνεις ή καμιά φώτο λύσεις μπορούν να σου πρωταθούν πολλές.

Όχι δεν χρειάζεται να αντέχει, δεν θα έχει κάποια επιβάρυνση. Περίπου σαν αυτό που λες ότι έκανες, να χωριστεί ένα δωμάτιο κι να γίνει ένας χώρος εργασίας.

Σκέφτηκα να κάνω ένα σκελετό με ορθοστάτες γυψοσανίδας, απλά θέλω να αποφύγω τη γυψοσανίδα.

Φωτογραφία δεν μπορώ να βάλω, δεν έχω πάει ακόμα στο χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, zio10 είπε

Όχι δεν χρειάζεται να αντέχει, δεν θα έχει κάποια επιβάρυνση. Περίπου σαν αυτό που λες ότι έκανες, να χωριστεί ένα δωμάτιο κι να γίνει ένας χώρος εργασίας.

Σκέφτηκα να κάνω ένα σκελετό με ορθοστάτες γυψοσανίδας, απλά θέλω να αποφύγω τη γυψοσανίδα.

Φωτογραφία δεν μπορώ να βάλω, δεν έχω πάει ακόμα στο χώρο.

Το πρόβημα είναι πως θα το στηρίξεις χωρίς να κάνεις΄τόσες τρύπες, κόλλες κλπ που αν θες ν το γράλεις να μη θέλει πολλά μερεμέτια.

Αν θες απλά "μια διακριτική γωνιά" (όχι εντελώς ξεχωριστό δωμάτιο ίσως να σκεφτώσουν κάτι σε διαχωριστικά γραφείων που απλά πατάνε κάτω και φτάνουν πχ μέχρι 1.5μ

ή κάτι σαν αυτό

https://gr.pinterest.com/pin/749356825468267473/

Αν ο χώρος δεν είναι τύπου "βιτρίνα" που να θέλεις καλλό design κλπ και έχεις ελάχιστο budget μπορείς ναι να κάνεις αυτό που λες με σκελετό από ορθοστάτες και αντι γυψασανίδα να βάλεις μέσα φενιζολ να βάλεις αυτό που σου είπα από τις δύο μεριές ή ακομά και λίγο πιο παχύ πχ 6μμ mdf. (εχώ το είχα κολλήσει πάνω στο φενιζολ και καρφωσει με μικρά καρφάκια πάνω στο ξυλινο σκελετό). Αν σου κάνει και λευκό ούτε βάψιμο δε θέλει (ε΄γω το είχα κολλήσει ανάποδα γιατί θα το έβαφα κανονικά με πλαστικό χρώμα σε άλλο χρώμα).

Πόσα "τρέχοντα μετρα" θα είναι το χώρισμα?

Θα πρέπει να βάλεις και πόρτα πάνω (δηλαδή να κάνεις κανονικό τοίχο) ή δε θα πηγαίνει από τοίχο σε τοίχο;

Μια άλλη λύση, αν θες απλά να χωρίσεις ένα δωμάτιο μέχρι κάποιο σημείο δωματίου χωρίς να θες νέα πόρτα κλπ, είναι να φτιάξεις μια βιλβιοθήκη/ραφιέρα από πάτωμα μέχρι ταβάνι. Δηλαδή ουσιστικά αυτό που λέμε αλλά το ρόλο του σκελετού να τον παίζει η βιβλιοθήκη. Αν ο νέος χώρος είναι χώρος εργασίας, ράφια/βλιβοοθήκη θα είναι χρήσιμη έτσι κι αλλιώς.

κάτι τέτοιο αλλά με πλάτη

%CE%94%CE%99%CE%91%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%

 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zio10 είπε

Όχι δεν χρειάζεται να αντέχει, δεν θα έχει κάποια επιβάρυνση. Περίπου σαν αυτό που λες ότι έκανες, να χωριστεί ένα δωμάτιο κι να γίνει ένας χώρος εργασίας.

Σκέφτηκα να κάνω ένα σκελετό με ορθοστάτες γυψοσανίδας, απλά θέλω να αποφύγω τη γυψοσανίδα.

Φωτογραφία δεν μπορώ να βάλω, δεν έχω πάει ακόμα στο χώρο.

OSB, επιλέγεις το πάχος που σου κάνει. Εννοείται πως δεν θα το βάλεις στο σαλόνι σου π.χ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρκέ σε διαμέρισμα του '80 "παίζει" σε σημεία (χωρίς να βουλιάζει) και έχει πολλά κενά μεταξύ των ξύλων. Σώζεται ή χρειάζεται εγκατάσταση νέου; Εχετε κάποιον ειδικό να προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω ράγες για κουρτίνες αλλά είναι όλη κολώνα πάνω από τις μπαλκονόπορτες. Θα υπάρχει πρόβλημα αν τρυπήσω με 6αρια ουπα; Ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην στατικότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Mute_ είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω ράγες για κουρτίνες αλλά είναι όλη κολώνα πάνω από τις μπαλκονόπορτες. Θα υπάρχει πρόβλημα αν τρυπήσω με 6αρια ουπα; Ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην στατικότητα; 

Δοκάρι είναι αλλά δεν νομίζω να χαλάσεις και τη στατικότητα του κτιρίου για δύο τρύπες για 6άρι ούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mute_ είπε

Καλησπέρα! Θέλω να βάλω ράγες για κουρτίνες αλλά είναι όλη κολώνα πάνω από τις μπαλκονόπορτες. Θα υπάρχει πρόβλημα αν τρυπήσω με 6αρια ουπα; Ή θα δημιουργήσω πρόβλημα στην στατικότητα; 

Τρύπα δεν παίζει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να φτιάξω ένα έπιπλο για γλάστρες για το μπαλκόνι, αλλά δεν ξέρω τι ξύλο να πάρω. Θα είναι σε σημείο που το πιάνει η βροχή και το βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες την ημέρα. Σκέφτηκα να το φτιάξω με παλέτα, αλλά δεν ξέρω που μπορώ να βρω καλής ποιότητας, ίσια κλπ..

Επίσης, μετά την κατασκευή, πρέπει να το περάσω με κάποιο βερνίκι ανάλογα το ξύλο?

Το σχέδιο που θέλω να κάνω είναι σαν αυτό:

 

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...