Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, john1987 είπε

Οχι δεν είναι αρχαίο απλα του 1998. Δεν είχε συναγερμό και κλιματισμό οπότε πρέπει να φροντίσω για αυτά.

Καλό θα ήταν να περάσεις και σε μερικά δωμάτια cat5e ή καλύτερο, από το σημείο του μόντεμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Βάψαμε αλλά έχουν πέσει λαδομπογιες στο πάτωμα. Πως τις βγάζουμε πιο εύκολα? 

Νέφτι και σπάτουλα ή σύρμα? 

Συρμα ποτέ και πουθενα! 

Τραγικό, μέχρι και σε κουτσουλιές στο αυτοκίνητο έχω πετύχει τύπους τις βγάζουν με σύρμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Συρμα ποτέ και πουθενα! 

Τραγικό, μέχρι και σε κουτσουλιές στο αυτοκίνητο έχω πετύχει τύπους τις βγάζουν με σύρμα!!

Το έχω δει και εγώ άστα 

Με ενδιαφέρει για εξωτερικό χώρο κήπο κλπ όπου δεν με νοιάζει και τόσο η ζημιά 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Μα ο 304 είναι ωστενιτικής δομής!!

Νόμιζα ότι μόνο το 316 είναι ωστενιτικός που δεν μαγνητίζεται κιόλας αλλά τεσπα

5 ώρες πριν, Silverage είπε

Το θέλω για να γράψω πάνω του τις 24 λέξεις που δίνουν πρόσβαση στο πορτοφόλι που έχω για bitcoin. Λένε να τις χαραξεις σε κάτι μεταλλικό π.χ. ανοξείδωτο ατσάλι που δεν σκουριάζει και δεν καίγεται σε φωτιά σε αντίθεση με το χαρτί. Σε ένα συρτάρι θα το έχω να κάθεται, λογικά για χρόνια.

Λοιπόν για την δουλειά που το θέλεις και 2mm να πάρεις θα είναι αρκετό ώστε να μην πάθει τίποτα, να μην κοπεί τσακίσει κλπ. Επίσης μπορείς να το κάνεις σε μπρούτζο αν μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Θα είναι το ίδιο καλό.

Επίσης μπορείς να πάρεις χτυπητά γράμματα και αριθμούς ώστε να μείνει ένα ωραίο βαθύ αποτύπωμα στο μέταλλο

https://www.kantarzoglou.gr/el/ergaleia-diamorfosis/chtipita-grammata

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν για την δουλειά που το θέλεις και 2mm να πάρεις θα είναι αρκετό ώστε να μην πάθει τίποτα, να μην κοπεί τσακίσει κλπ. Επίσης μπορείς να το κάνεις σε μπρούτζο αν μπορείς να βρεις στην περιοχή σου. Θα είναι το ίδιο καλό.

Επίσης μπορείς να πάρεις χτυπητά γράμματα και αριθμούς ώστε να μείνει ένα ωραίο βαθύ αποτύπωμα στο μέταλλο

https://www.kantarzoglou.gr/el/ergaleia-diamorfosis/chtipita-grammata

Αυτό σκεφτόμου να κάνω, να πάρω το κομμάτι και χτυπητά γράμματα και να του πατήσω πάνω τις λέξεις αλλά αφού είδα ότι δεν δίνουν μικρά κομμάτια πήρα ένα έτοιμο που έιναι λίγο διαφορετικό αλλά κάνει την ίδια δουλειά. Είναι χωρισμένο ανά λέξη και πατάς τρύπες στο αντίστοιχο γράμμα με ένα εργαλείο που δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά.

Έλεγα για 4mm γιατί όλα τα έτοιμα τέτοιο πάχος έχουν.

steelwallet_metal_hand_white-thumbnail-540x540-70_TUIfdt6-thumbnail-540x540.png.1bee16c6c5e95f117ac395e999dd2c11.png

Επεξ/σία από Silverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 16/6/2021 στις 11:50 ΜΜ, troi.g είπε

Το περίεργο είναι ότι αφού όλα τα μπάνια είναι στην ίδια πλευρά , γιατί στο ισόγειο έχει διαφορετική γραμμή; Αν μπορείς βάλε τον καπνό σε κάθε στήλη ξεχωριστά.

Τελικα το προβλημα  το βρηκα ηταν στο ταφ 67.8 που ενωνε στηλη με λεκανη. Βεβαια δε ξερω γιατι εβαλε τοσο μεγαλη κλιση που δημιουργει λιγο προβλημα. Στην ενωση που ειχε κανει ειχε κενο απο κάτω και η κολληση ηταν της πλακας μιας και το ξεκολησα σε 2-3 λεπτα με λιγο ζεσταμα με θερμοπιστολο μπαταριας. Ειχε 3-4 χιλιοστα κενο απο κατω.

https://photos.app.goo.gl/Hje4Khj9TMnHXu667 εδω φαινεται οτι εβγαινε απο κατω ο καπνος

https://photos.app.goo.gl/h4qQdFVsVfdjEQFU9 εδω το κοματι που εβγαλα. Δε μου φαινεται καλα κολημενο.

Τελικα το ξηλωσα ολο οτι ειχε κανει και κολησα αλλη σωληνα με ασταρι και πολυ κολλα στο κομματι αυτο και μαλλον εχει κολλησει καλα. Πιστευω πως ισως να ειχε χαλασει λιγο τη γεωμετρια της σωληνας. Απο τοτε δε μυριζει κατι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Τελικα το προβλημα  το βρηκα ηταν στο ταφ 67.8 που ενωνε στηλη με λεκανη. Βεβαια δε ξερω γιατι εβαλε τοσο μεγαλη κλιση που δημιουργει λιγο προβλημα. Στην ενωση που ειχε κανει ειχε κενο απο κάτω και η κολληση ηταν της πλακας μιας και το ξεκολησα σε 2-3 λεπτα με λιγο ζεσταμα με θερμοπιστολο μπαταριας. Ειχε 3-4 χιλιοστα κενο απο κατω.

https://photos.app.goo.gl/Hje4Khj9TMnHXu667 εδω φαινεται οτι εβγαινε απο κατω ο καπνος

https://photos.app.goo.gl/h4qQdFVsVfdjEQFU9 εδω το κοματι που εβγαλα. Δε μου φαινεται καλα κολημενο.

Τελικα το ξηλωσα ολο οτι ειχε κανει και κολησα αλλη σωληνα με ασταρι και πολυ κολλα στο κομματι αυτο και μαλλον εχει κολλησει καλα. Πιστευω πως ισως να ειχε χαλασει λιγο τη γεωμετρια της σωληνας. Απο τοτε δε μυριζει κατι.

 

Αφού έβγαλες άκρη και το έφτιαξες μόνος σου , μπράβο. Παλιότερα όλα τα ημιταφ ήταν 67 μοιρών , τώρα τελευταία υπάρχουν και 45 μοιρών , βέβαια στην πλειοψηφία ταιριάζει το 67αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Υπαρχει τροπος να βαφτει ξυλο με ριπολινη νερου και να βγει λειο; 

Να βαφτεί με τί (πινέλο, ρολό, αέρα);

Δεν είμαι ο ειδικότερος αλλά με τα πρώτα 2 μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο και σίγουρα όχι από το μέσο DIYer. Για το 3ο δε ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Υπαρχει τροπος να βαφτει ξυλο με ριπολινη νερου και να βγει λειο; 

Αν εννοείς να μην έχει ούτε τα "νερά" του ξύλου, θα πρέπει να το τρίψεις/στοκάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Να βαφτεί με τί (πινέλο, ρολό, αέρα);

Δεν είμαι ο ειδικότερος αλλά με τα πρώτα 2 μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο και σίγουρα όχι από το μέσο DIYer. Για το 3ο δε ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ.

Με ρολο. Δοκιμασα να βάψω για πλάκα κατι που έφτιαξα για εξάσκηση αλλα δε βγηκε λειο οσο περιμενα. Βεβαια οι πορτες στο σπιτι ειναι πολυ λειες όχι σα λακα βεβαια. Δε ξερω αν βαλαν διαλυτου αλλα ειναι ματ και αρκετα λειες σε αντίθεση με αλλα βαψιματα που εχω δει. Αφηνει το ρολο καποια υφη σε αυτο που εβαψα αλλα δε φαίνεται τοσο αναλογα το φωτισμο και τη γωνια

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zio10 είπε

Ψάχνω να βρω πληροφορίες για πάνελ χαρτοκυψέλης αλλά δυσκολεύομαι. Ξέρει κανείς περίπου κόστος και βάρος ανά τμ;

Για έτοιμο πάνελ δεν ξέρω, εγώ είχα πάρει σκέτη χαρτοκυψέλη και να βάλω στο εσωτερικό μιας συρόμενης πόρτας που έφτιαξα. 2ευρώ/τ.μ είχε αν δεν κάνω λάθος για πάχος 3-4cm

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Με ρολο. Δοκιμασα να βάψω για πλάκα κατι που έφτιαξα για εξάσκηση αλλα δε βγηκε λειο οσο περιμενα. Βεβαια οι πορτες στο σπιτι ειναι πολυ λειες όχι σα λακα βεβαια. Δε ξερω αν βαλαν διαλυτου αλλα ειναι ματ και αρκετα λειες σε αντίθεση με αλλα βαψιματα που εχω δει. Αφηνει το ρολο καποια υφη σε αυτο που εβαψα αλλα δε φαίνεται τοσο αναλογα το φωτισμο και τη γωνια

Τι ξύλο ήταν αυτό που πήγες να βάψεις?

Ακόμα και αν μιλάμε και "συνθετικό" λείο "ξήλο" (πχ κοντρα πλακέ, mdf) για να γίνει εντελώς ξεκινόντας από το "0" θα πρέπει αστρωθεί/τριφτεί/βαφτεί ακρετές φορές. Δεν είναι κάτι πολύ ευκολο που το πετυχαίνεις με την πρώτη φορά που θα το δοκιμάσεις. Επίσης έχει να κάνει και οι αραίωση και το τι ρολό χρησιμοποιείς (πχ αυτά που είναι σα σφουγγαράκι αν τα πιέζεις πολύ μπορεί κάνουν άτι σαν "μπουρμπουλήθρες" ή σαν ηφή φλοιού πορτοκαλιού) και φυσικά θέλει και αυτό τη "τέχνη" του θέλει χρόνο, εξάσκηση και να μαθαίνεις από τις προηγούμενες απόπειρες. ΜΕ πιστόλι δεν έχω δοκιμάσει αλλά πρέπει να είναι σαφώς καλύτερα.

Έχω βάψει αντίστοιχες επιφάνειες με τα ίδια εργαλεία με ριπολύνη νερού και με βερνίκι διαλύτη, το 2ο πάντα κάνει πιο λεία επιφάνεια αλλά είναι τέτοια η όλη του "μανούρα" που δε το προτιμώ γενικά.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...